Kaşığa Ağırlık bağlanır mı?

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında cemalsel tarafından paylaşıldı.

1. blubber

blubber

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast Kamış 4.20 / Remixon Magnum 6000 Surf Makine
    En İyi Avı:
    27Kg Yayın
    Ana bedene bağlı fırdöndüye yaklaşık 30cm misina ve ucuna bir kurşun, yine ana bedene bağlı fırdöndüye (kurşunu bağladığımız noktaya yine) 1/1.2 metre misina ve ucuna da rapalanı/kaşığını bağlayıp deneyebilirsin.

Özellikle boğazda ve göreli olarak yüksek bir yerden atış yapılabilen bölgelerde, oltayı yukarı doğru çektiğimizi düşünürsek bu sistemle takılan ek ağırlık bu durumu dengeleyerek rapalanın ideal haraketine imkan verebilir. Tabi kurşun, çekme sırasında balığı ürkütür mü bilemiyorum. Bence bir dene.

2. balikicimurat

balikicimurat murat

Favori Kamış:
    olta,kamis,siyirti,birakma
    En İyi Avı:
    akya....13.5 kg----levrek4.3 kg
    kiyidan atilan kasik,sahte yem v.s..eger attiginiz yer cok derin degilse agirlik kursun kullanilmasi dogru degildir...Tekneden atiyorsaniz kursun faydalidir

3. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Hobide yeni olan biri olarak benim de temel sorunum bu ..

bende 80-100 gr atarı olan 2.70 lik kamış var ve 25 gr armut kurşun ile 25-30 metreye ancak atabiliyordum..
    Avlandığım yerde 2-3 kg lık levrekler çıkabiliyor...

Rapala ile avlanmayı istiyorum ama 5 cm lik rapalanın 5-6 gr gibi bir ağırlığı olduğunu düşünürsek düşük atarlı bir olta mı almalıyım.?

Çünkü bendeki olta ile sadece rapalayı bağlayarak uzağa atabileceğimi zannetmiyorum..

Düşük atarlı bir kamışla 2-3 kg lık levreği yakalayınca kırılma riski olur mu?

Risk olmaz ise ana gövdeye sadece fırdöndü ile rapalayı bağlamak yeterli olacakmıdır ?

4. mazosit

mazosit ömer demetoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4 kilo 600 gram levrek
    kaşığa ağırlık falan bağlanmaz
    özelliği kaybolur
    yerine göre kaşık kullanımı yaparsın
    yerine göre rapala yerine göre gramlı ve çeşit kaşık kullanırsın
    kaşığın manervralarını su altlndaki akıntı dahi değiştirebilirken ağırlık falan sakın haa

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Arkadaşım bu konuda orjinal silikon sahtelerin paketinde tarif var. Bulrag ile istediğiniz mesafeye atabilirsiniz. İlle de kurşuna gerek yoktur.
    Bullrag a siz herhalde zargana şamandırası diyorsunuz.
    Bir tarafında iki fırdöndü, diğer tarafında halka olan ağır şamandıradan söz ediyorum. 180-250 cm 0.25 mm kaliteli misina ile sahtenizi bu şamandıraya bağlayıp kullanabilirsiniz.

Son düzenleme: 22 Kasım 2007
  6. acil112_038

acil112_038 salih YÜCEL

Favori Kamış:
    olta
    abi seyyar kurşun atmayı denedin mi bence faydası olur ama bildigim kadarı ile kaşıga kurşun atılmaz

7. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Kardeş kaşık hafif ise ve uzağa atamıyorsan, kaşığın dengesini bozmadan ağırlaştırmanın bir yolu var ;) . Bende kullanıyorum zaman zaman. Öncelikle kendi malzemelerinin içerisinde muhakkak kullanmadığın kurşunlar vardır . Bu kurşunları önce bir yemek kaşığının içinde ocağa tutarak erit. Eriyen kurşunu kaşığın iç kısmındaki çukur olan yere kaba durmayacak şekilde dök ve soğumasını bekle. Kaşık soğuyunca içine döktüğün kurşundan tekrar ayır. Kurşunun yüzeyi kaşığın şeklini alacaktır. Bu yüzeye bir miktar japon yapıştırıcısı dök ve kaşığa yapıştır. Kaba olan yerleri iye yada kalın zımpara ile düzelt. Kaşık artık daha ağır ve dengesi bozulmamış olur. ;)

8. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Elbette dönecektir. İç yüzeyi düz olsada dış yüzeyinden su vurdukca dönüyo. Denediğim için biliyorum. Yüzüşünde hiç bir fark olmuyo. Tabi çok abartıp kurşunu kaba dökmezseniz.

9. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Hemen bir düzeltme yapayım. İç kısmı daha çukur olduğu için yuvarlak kaşıkları seçmeyin aynı sonucu alamayabilirsiniz. Bu yüzden ben yuvarlak olanlarda denemedim. Söğüt yaprağı denilen modellerde geçerlidir bu söylediklerim. Diğer kaşıklarda nasıl sonuç vereceğini denemediğim için bilemiyorum. ;)

10. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Teknede alabilirsin. Uzağa atma soruruna kesin çözüm olur :D

11. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    6,85 e kalıcı çözüm :rolleyes:

12. turna

turna

Kaşığa ağırlık bağlanmaz,uzağa atman için atar düşük olan kamış kullanmalısın.Kaşık ağırlıkları ortalama 10-20 gr arasıdır sende 20-30 gr atrlı kamış kullanmalısın.

13. turna

turna

Arkadaş sasilerede ek ağırlık takılmaz,sasiniz zaten zokalı iğnesi var,kalın kamışla atmayın ben sasiyi turnada 50 mt atıyorum.sizlerin kullanım hatalarınız var.

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
  15. chaqaron

chaqaron Osman

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    6,960 levrek 7 kg gelmedi heralde balık dısarda kaldıgı için su salmıs olacak:D
    suda değişik bir akım yapacagı için kullanmamayı tavsiye ediyorum

16. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Soru ,''kaşığa kurşun bağlanırmı'' idi Benim cevabım bu. Bu yöntemi kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim ancak tercih sizlerin ;) . Elazığdan sevgiler

17. Hırçın Karadeniz

Hırçın Karadeniz GÖKMEN

Favori Kamış:
    Okuma VSystem 2.40
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4 4000f
    Arkadaşım mrb bağlarsın bağlamasına ama verimli olmaz kıyıdan mı avlanıyorsunuz ?