Kaşıkla Kocaman Sazan Raporu 05/12/06

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Spider tarafından paylaşıldı.

1. Spider

Spider Mert Eren

mustafa ve kemal (kardeşler ikisi) ile
    Her hafta birlikte balığa çıkıyoruz.
    Artık ekip olduk..

Kemal'in güzel bir avını paylaşmak istiyorum

Resmi dikkatle inceleyin
    1,80 mt kamış kullanılmış

neden dersiniz turna için at-çek kamışı
    karbon takviyeli ve dolgulu bir kamış
    kaşık ise 1,5 YTL'lik Alba Kaşıklardan

2. nevzat42

nevzat42

İyi bir av olmuş ama ;sazanın kaşığa geldiğini ilk defa duydum demek ki geldimi geliyormuş.

3. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Bence pek te imkansız değil bu.Sazan yavru balıklarla da beslenen bir balıktır.Kaşıkta o sırada yakın ve yavaş hareket ediyorsa neden olmasın..

4. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Bu raporu hemen Haber7'ye ver....

Megerse türkiye'de olaylar oluyormus da, dünya'nin haberi yok...

Resmen belli.... Ölü sazani oltaya takmislar. Ben hayatimda hic böyle bir poz görmedim :eek:
    Balik masallah iyi sakin duruyor :D

Kusura bakma arkadas.... Belki sazan kasiga atlamis, ama ben atlamiyorum bu rapora...

Son düzenleme: 8 Aralık 2006
  5. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    İki yıl önceki rastgeleder Kurtboğazı şenliklerinde 3 numara meps aglia ile bir arkadaşımız aşağı yukarı aynı büyüklükte bir sazan yakalamıştı.Bu durum bayağı sazan yani pullu sazanın direkt bulunduğu su kaynağındaki beslenme alışkanlığı ile bir alakalıdır.Şöyleki kurt boğazı baraj gölünde dip oltalarına takılan canlı gümüşlerle çok iri sazanların yakalandığına şahit olmuştum.Nadirende olsa canlı gümüşle yakalanan sazan balığının yaralı gümüş taklidi yapan yapay yemlere nadirde olsa atlaması normaldir.

6. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    erdeminde dediği gibi sazan yavru balıklarlada beslendiği için bence imkansız değil.

herkese rastgele.....

7. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Buraya gönderilen her rapora -sirkülere uyduğu müddetçe- saygı duymalıyız. Tatlısudan pek anlamam ama balıkçılıkta imkansız diye birşey pek söz konusu değil. En azından bugüne kadar ki deneyimlerim bana bunu gösterdi. Resmi incelemeye kalkarsam bende de bir çok şüphe uyanıyor ancak boşverin gerekirse biz sazan olalım. Arkadaşımızı kırma ihtimalimizden daha iyidir.
    Sonuçta bu noktaya gelecek olursak hiç kimsenin fotografını çektiği balığı kendisinin yakaladığını ispat etmesi mümkün olmaz. Balık pazarından aldığım lüferleri lavaboya döküp bu akşam yakaladım desem kaçınız uyanabilir ki? :)
    Unutmadan... Tebrikler arkadaşım. Tabii hikayesini daha uzun uzadıya dinlemek isteriz böylesine ilginç bir olayın

8. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan

namık abi bu konuda da aynen devam ediyorsun alaya allah yardımcın olsun...devam etsen rahatsız olma anlıyoruz biz seni...

9. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Sen kuzuya çipurayı yem yapmıştın. E benim de şöyle bir 3-4 kiloluk levreği yem yapmam lazım herhalde bereketli bir av için :D Ağzında da artık zakkum yaprağı mı olur, hindi ciğeri mi, kasap köftesi mi :D

10. kabasakal

kabasakal

Favori Kamış:
    Ryobi - 3m daiwa kamış- kaşıklar ve rapala
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 7 kg.
    doğrudur

Bundan sekiz yıl önce Şanlıurfa"da görev yapıyordum.Eski okul müdürüm ve arkadaşlarla Atatürk Barajı kıyısına (Bozova tarafına)piknik yapmaya gittik.Urfa"nın şiş kebabı meşhurdur. Müdürüm Urfalıydı ve kebapları o hazırladı.Neyse gelelim konuya.Baraj kıyısı çok güzel çam ağaçları yetiştirilmiş.Su deniz gibi.Berrak ve mavi.manzara çok güzel.Hemen bir çam ağacının altında konakladık.Bizimkiler mangal hazırlıklarına başladılar.Tabi ben oltamı kaptığım gibi kıyıya indim.Kıyıda çocuklar ellerinde sinek oltalarıyla balık avlıyorlar ama kimsenin birşey tuttuğu yok.Ben kamışımı hazırlayıp ucuna sıfır yada bir numara döner kaşık taktım. Kıyıdan ata ata bizimkilerden biraz uzaklaştım.Az ileride biraz kayalık derince bir yer buldum.Kaşığı atıp dibe inince yavaş yavaş makinamı sarmaya başladım.Bir iki yoklamadan sonra oltaya ağırca bir balık yakalandı.Ben heyecanla makinayı ağır ağır çekmeye başladım.Balığı kıyıya çıkardığımda yaklaşık bir kiloluk parlak renkli bir sazan olduğunu gördüm.İşin heyecanlı tarafı balık kıyıya yanaşınca arkasındanda 4-5 tane balık onu takip ediyordu.Suya fazla görünmeden aynı şekilde 4-5 tane daha sazan aldım.Tam da balıkların yatağına gelmişim.Her attığımda bir balık çekiyorum.Kaşığı en son attığımda daha dibe yanaşmadan misina bir gerildi,gerildi ve makinanın freni kaçırmaya başladı.Büyük bir balıkla mücadele etmeye başlamıştım.Balık dibe indi ve oraları yasladı.Bende bi taraftan makinayı dolamaya çalışıyorum.10-15 dakikalık bir mücadeleden sonra balık yoruldu ve kıyıya yanaşmaya başladı.Kıyıya yanaştığında ince uzun bir balık olduğunu gördüm.Balığı aldığımda çok mutluydum.Kolum kadar büyük bir kefaldi.
    Diyeceğim suyu temiz kayalık yerlerdeki sazanlar kaşığa vuruyor.Balığın beslenme alışkanlığına bağlı.

11. Spider

Spider Mert Eren

N@mık kardeşim ;)
    bak bakalım ben rapala mı yazmışım ya :D

Kaşık...

hani şu ovale yakın Alba kaşıklar var ya
    ağır olanlardan.. hatta bu modellerin bakır renklisi de vardır..

eh bu tür kaşıklar zaten dipten gelebilir. Batabilmeleri kolaydır.

turna bu soğukta dipte yatar..
    zaten dipten çekersin kaşığı da..

sayın muh@lefet bey.. oldu mu açıklama ;)

12. Spider

Spider Mert Eren

Eryaman Susuz göletinde
    (ben o dönemde sirkülerdeki her bişeyi bilmezdim dip not)
    yavru balığı iğneye takarlar ve iri sazan alırlardı.

Hatta iri sazan alamanın metodu idi..
    canlıya da gelir sazan

13. Spider

Spider Mert Eren

Deniz,

Bu siteye gerçek dışı hiç bir not/rapor/olay vs yazmadım.
    Yazmayı da düşünmüyorum..

14. Spider

Spider Mert Eren

N@mık,

özüre gerek yok... ne demek..
    gerçekten de çok zaman sazan canlı balık tüketir.
    bunu bizzat eryamanda izledim.. ve oldukça iri balıklar
    çekeni de gözlerimle gördüm.. canlıya geliyorsa eğer
    kaşık da mantıklı geliyor bana..
    (ha kamış kıranı da izledim :D)

haa bizim kemal'in en büyük özelliği şanslı bir adamdır.
    hep ilk balığı o alır.. tutulamayan günde bile ilki o çeker
    bizimkiler iade boyu çıkar.. adam şanslı gerçekten :D

15. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    adı üstünda SAZAN bu arkadaşlar ,ne tartışıyorsunuz..

hem burada yalan beyanda bulunup ne gibi bir kazanç sağlayacak ki arkadaşımız,hem de başkasının avını anlatmış,,,

bence ilginç bir olay ilk kez duydum,bende namık gibi bilirdim,,,
    demek ki yanlış biliyormuşuz N@mık....

16. S_BURAK

S_BURAK

Favori Kamış:
    Mepps connect 3 no mavi benek
    En İyi Avı:
    ALABALIK 3,5 KİLO , TURNA 5 KİLO
    Olabilir

Selam Arkadaşlar Beni Bilenler Alabalik Ve Turna Avina Merakli Olduğumu Bilir Bende Defalarca Avlarimda Mepss Marka Döner Kaşiklarla Sazan Yakalamişimdir. Ama U Kadar Büyüğü Hiç Denk Gelmedi. Yakaladiğim En Büyük Sazan 1 Kilo Civarinda Idi. Bende Ilk Yakaladiğimda şaşirdim Sonralari Bende Aliştim Bu Duruma. Avda Bazen Ilgi şeyler Olabiliyor. örneğin. Solucanla Turna Yakalamak Veya Kaşikla Kurbağ Yakalamak Gibi Ama Hepsi Oluyor. Bence Döner Kaşiğa Atlamiyacak Balik Yok. Yeterki Aç Olsun. Hangi Tatli Su Baliği Sinek Kelebek Yemezki......:d

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sazan irileştikçe, vahşileşir.. Balıkları da yemeye başlar.. Bilhassa kayalık bölgelerde balıklara iyi saldırır..

Kaşıkla turna veya sudak ararken sazan çektiğim çok oldu.. Ama hiç biri, öyle ufak tefek değildi, hep koca koca olanlar denk gelir kaşığa.. Ama bunu ben, kaide gibi düşünmem. Sazan varsa kaşıkla tutarım demem. Bu, lüfer takımıyla kefal tutmuş olmak gibi bir şey. Daha bu hafta sonu, yemli izmarit takımında karidesle irice (300 gr filan) bir kefal tuttum galata köprüsünde.. Çapariyle tutulan kefallerde boldur..

Sazanın kaşıkla tutulması gayet makul.. Ama bu sazan tutmak için iyi yol kaşıktır anlamına gelmiyor elbette..

18. fender

fender Köksal

Favori Kamış:
    Shakkespeare Kamışlar
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 7.4 kg , Turna 112 cm
    2003 senesinde çadırıma uzak bir mekana olta atmıştım :).. ve oltanın yanına gittim yemin kalmadığını farkettim. o esnada çadıra gitmeye üşendim. suyun üzerinde kücük bir ölü gümüş yavrusu duruyordu.. taktım oltaya denedim şansımı.. yarım saat sonra oltaya geldiğimde zil v.s hiçbirşey yoktu.. sadece demir çubugun ortasında duran kasnak vardı. çekmeye başladım biraz ağır geliyor... 25 metre çektikten sonra zil geldi suyun içinden . :) meğer balık vurunca almış götürmüşş kasnakta bitince misina kalmış öylece..
    bu küçük hikayemle o gölden tuttugum en büyük balığı 3 kg lik aynalı sazanı tutmuştum.. küçük yavru balık yediği doğru..! kaşığa da pek rast gelmedim şans olabilir. yalnız abi niye suyun kenarında bu pozu veriyor anlamıyorum kaşıktan kurtulsa o balık direk suya düşecek bu büyük bir balığı suyun üzerinde nasıl olur bu kadar rahat tutarlar ilginçç...

bir numaralı sazan yemim toprak solucanıdır.. canlı yem..!

Son düzenleme: 8 Aralık 2006
  19. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    sazan için bende solucanı tek geçerim ama kaşıkla hiç almadım ilginç bir durum.

20. sakura

sakura

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda kamış ve olta malzemeleri,Birde bazı yerlerde ellerim.
    En İyi Avı:
    2,5 kiloluk bir sazanı ellerimlere yakaladım:)
    Bencede Balığın beselnem alışkanlığına bağlı (yere göre) çünkü bende daha önce döner kaşık ile sazan yakaladım ve balık lar döner kaşığı takip ediyorlardı.Hatta yakaladığım sazanın midesindende küçük bir balık çıkmıştı.