kıbrıs yardım

Konu, 'Takım Çantası' kısmında mehmetali tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Merhaba,

İyi bayramlar öncelikle.. çipura, mırmır v.b. balıklar için misina fazla kalın olmamalı örneğin iyi bir kalite misina için 0.30mm uygun bir kalınlıktır, ekonomik tipler için ise 0.35mm kullanmanı öneririm.

İğneye gelince, mustad 505 classic isteklerine cevap verecektir. Aynı şekilde mustad match 505'ide inceleyebilirsin, battal çipura dahi olsa kırılmaz, yamulmaz seni yarı yolda bırakmaz ;)

Avın bereketli olsun, rast gele.

2. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    bu kıbrıs oltası dipte de iş yaparmı? genelde su yüzeyinde kullanılıyor ekmekle,acaba dipte ekmek ne kadar dayanabilir? yada ekmek yerine başka alternatifler olabilirmi,bazı arkadaşlar kıbrıs oltasıyla çipura-levrek yakalamışlar o yüzden sordum...

3. ozan

ozan Ozan

kıbrıs takımda köstek (saçak) olmaz. normal iğne bağlama tekniği ile iğneler dip dibe bağlayacaksın. ancak eğer ipin boşta kalan ucunu sabitleyip makaradan gelen tarafını iğneye saran bir olta bağlama tekniğin varsa boşuna uğraşma . dipte yüzeyd her yerde iş yapar. sardalya sarma ile büyük kefal alma şansında vardır

Son düzenleme: 17 Nisan 2008
  4. balikci

balikci

Merhaba,

Evet liman içindeki kefal, sahildeki çipura için kullanılan değişik yöntemlerden biridir. Takım bilindik kıbrısdan (köstekli) daha farklıdır, Kıbrısta iğneler köstekli bağlanırken, dip kıbrısında tam tersine paralel olarak kösteksiz bağlanır. Bu takımda kullanılacak iğne mutlaka ama mutlaka mustad 1523D 8 numara çapraz olmalı. Ekmek herzamanki gibi beyaz tarafı dışa gelecek şekilde, içine ufak bir taş koyularak, taşın üstüne sarılır, iğneler de bu ekmeğin üzerine sarılarak kullanılır. Bu takım, ekmeğin içinde taş olduğundan, doğrudan dibe batacaktır. Sahillerde kumluk bölgelerde, liman içlerinde oldukça verimlidir. Çipura için iğneler 505 yada 496 2 numara olmalı ve taze sardalya fileto olarak bu iğnelere takılmalı, bu takıma kıstırma takılması daha uzak mesafele atmak için güzel bir seçenek olur.

Son düzenleme: 17 Nisan 2008
  5. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    arkadaşlar bilgilerinizle aydınlattığınız için çok teşekkür ederim,yalınız bu takım dibe oturduğunda yengeçler için bulunmaz bir fırsat oluyor ben gözümle gördüm o kıskaçlarıyla iki tane takımı mı kopardılar.