Kırmızı Benekli Doğal Alabalık Süperrr

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında BARIŞ tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. bordo

bordo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    YAYIN 7,5KG -SAZAN 3.5KG
    tebriklerkardeş güzel av olmuş

2. shadow

shadow

Favori Kamış:
    KAMIŞ OLTA
    En İyi Avı:
    11KG YAYIN 4 KG SAZAN
    Tebrikler av çok güzel fakat doğa dahada güzel haftaya daha bereketli avlardilerim şimdiden

3. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    arkadaşlar şu anda bütün hazırlıklar tamam bir saate kadar yola çıkıyoruz pazartesi muhteşem alabalıkların fotolarını eklerim şans dileyin

4. mder55

mder55 Eray

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Barış,resimlerle görüldüğü gibi beneklileri yakalamışsınız,vaktiniz olursa bizim buralarada bekleriz Gökkuşağı alabalığı yakalamak için..
    Sevgilerle...

5. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Görüntü muhtesem; gercekten güzel bir av olmus.. :) Yanliz ben bu baligin bazi bölgelerde yakalanmasinin yasak oldugunu okumustum. Dogal bir tür oldugundan nesli oldukca azalmis. Bilmiyorum bu konuda daha detayli bilgisi olan varmi.

6. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    kişi başı 3 adetle sınırlı fazlasını yakalamak yasak o gün zaten dört kişiydik sadece on tane aldık

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sevgili Baris beni yanlis anladin sanirim, ben sayisina bakmadimki!!! Sadece cok ufaklar yani bunlar sirkülere aykiri degil mi?

8. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Üyesi olduğum başka bir forumda bu konuda yetkin ve söz sahibi olabilecek bir abimiz bu konu hakkında bir yorum yapmıştı. Tam ünvanını bilmediğim için bu şekilde konuşuyorum onuda ekleyeyim. İsmi Yakup ERDEM' dir. Yakup Hocam bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu türün popülasyonunun devamı açısından aslında anaç balıkların yakalandığında geri salınmasının genç bireylerin salınmasından daha etkili bir yöntem olduğunu belirtmişti. Tabi bu konu tartışmaya çok açık bir konu. Fakat bu abimizin akademik kariyerini göz önüne aldığımızda bir bildiği vardır demek geliyor insanın içinden.

9. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sevgili Mehmet o abinin de fikrine katilmiyor degilim tabiki, dogru düsünüyor.Zaten dünya ortalamasi bu baligin 25 cm dir. Ondan ufak olani avlamak zaten yasaktir
    bizde nasil olmussa 20 cm olarak belirlemisler. 25 cm lik bir balik zaten 2,3 yasinda ve yavru birakmistir. Sorun zaten ilk sirkülerde...

10. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    arkadaşlar bu balıklar bundan daha fazla büyümüyorlarmış zaten bunlardan daha ufaklarında bile havyar çıkıyormuş

11. DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 36/2 NUMARALI SİRKÜLER

Yetki Kanunu 1380
    Yayımlandığı R.Gazete 12 Ağustos 2004-25551
    Değişiklik 26 Mart 2005-25739
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar

İç Sularda Avlanabilecek Türler

Madde 8- İç sularda amatör balıkçılar tarafından avlanabilecek türlere ilişkin bilgiler aşağıdaki çizelgede yer almaktadır.

Çizelge-4 İç su Balıkları

Türler Latince adı Boy Limiti(en az) Sayı limiti Kapalı sezon
    Yayın Silurus glanis 70 cm. 1 adet **
    Turna Esox lucius 40 cm. 8 adet 15 Aralık-31 Mart
    Doğal alabalık (Bütün Türler) 20 cm. 3 adet 01 Ekim-31 Mart
    Sazan Cyprinus carpio 30 cm. 8 adet **
    Sudak Stizostedion lucioperca 22 cm 8 adet ** 15 Mart - 30 Nisan 1
    Tatlı su levreği Perca fluviatilis 18 cm. 8 adet ** 15 Mart - 30 Nisan 1
    Gökkuşağı alabalık Oncornhychus mykiss Yok 10 adet 01 Ekim-31 Mart***
    Diğer Türler == Yok * **

Barış sürkilerde üç tane diyor..Bundan fazlasına gerek yok amaç zaten amatör balıkçılık biz bundan para kazanmıyoruz ki Zevk almaya çalışıyoruz .

12. simendifer

simendifer Sennur

Yakup bey doçenttir Mehmet bey... Geçen gün de kendisiyle sohbetimiz olmuştu ve açıkçası bilgisi tartışılmaz... Ancak ne var ki eğer sirkülerde bir yasak var ise, sonuçta yasaktır. Sirkülerin hazırlanmasında, malesef bu tip bilgili hocalarımıza danışılmadan ve kaynak araştırmalara dayandırılmadan konulan yasaklar, bizleri tereddütte bırakıyor... Yine de sirkülerde değişmediği sürece yasaklara uyulması gerektiğine inanıyorum...

Barış arkadaşım, mış - muş larla olmaz bu iş... Büyüyor mu bu balıklar büyümüyor mu ? Benim bir bilgim yok açıkçası... Şayet kulaktan dolma bilgiler edindiysen, doğrusunu öğrenmeye çalış derim ve bizlere de açıklarsan seviniriz elbette... En azından herkesin bu konuda ciddi bir bilgisi olur ve olur olmadık yerde kimse kimseye şu yasak, bu yasak, bu balık küçük falan demek zorunda da kalmaz... Sayı açısından sorun olmadığını zaten açıklamıştın. Teşekkür ederiz... Bir de şu balıkların boyutu hakkında tam olarak bilgilendirirsen, sanırım herkes rahatlayacaktır. Sevgiler ve bereketli avlar...

13. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Bunun aksini hiç bir zaman iddia etmedim zaten. Bu konudaki görüşlerim sizinle tamamen aynıdır. Bu konudaki görüşlerimi zaten daha önce burada belirtmiştim. Fakat ne yazıkki bulamadım hangi başlığa yazdığımı.:)

NOT: Buldum sonunda
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?p=22169#post22169

Son düzenleme: 24 Temmuz 2006
  14. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    abi nasıl tadı güzel mi?

adresi verde bizimde yolumuz düşerse gidelim....

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Biraz geç oldu ama :D

Sevgili arkadaşlar,
    Başka bir platformda yine alabalık konusunda anaçları yakalamanın küçük balık yakalamadan daha fazla zararı olduğunu söylemiştim. Arkadaşlar da oradan alıntı yapmış.
    Öncelikle bu ifadeyi küçük balık avlanmalıdır olarak kabul etmeyin. Zira mesajda stoğa etkinin büyüklüğünden söz ediyordum.

Bu bir iddia değil gerçektir.
    Bir alabalık ortalama 1 kg için 2500 adet yumurta bırakır. Bunun yarısından yavru çıkar, bunun da büyük bölümü parmak boyuna gelemeden ölür (büyük balıklar tarafından yenir, hastalanır vs.). Geriye 10 -20 adet parmak boyunda balık kalır.
    Bu balıklar 3. sene ilk defa yumurta verebilecek duruma gelir ve bu boya ulaşabilen sadece 1 yada 2 balık olur.

Hesap şu:

Anaç bu 3 yıl boyunca 7500 adet yumurta daha bırakır... Ama onun yavrularının başarılı bir yumurtlama gerçekleştirmesi 4 yılda ancak gerçekleşir.

10-20 adet parmak boyunda balığın sadece 1-2 si sağ kalır dedik. Avlanmasa doğa bunları yok ediyor...

Hesap böyle ama bu yavruları avlayıp yok edebiliriz anlamı taşımaz.

Ben 2 günümü verip 25 km yol yürüdükten ve ortalama 150 ytl para harcadıktan sonra avladığım bir ikisi dışında tüm alabalıkları suya iade ederim.

Bana kalan tatlı bir yorgunluk ve her nasılsa alabalık zonlarına kadar gelebilmiş bir kaç bıyıklı balıkla iki adet alabalıktan oluşan tek öğünlük yemek...

16. omer1989

omer1989

selam

bu sıteye yeni uye oldum biri bna bilgisayarımdakı fotoları nasıl foruma koyacağımı ogretirse krmızı beneklı alabalıgın alalarını gösterecem ben bu abınn tuttuklrını hc almıyorum bile ufak diye :D:) :) herkese selam

17. Bence boşuna uğraşmayın,madem yeni üye oldunuz,ilk mesajınız da eski bir alıntıyı buraya taşıyorsunuz.Biraz düşünelim,çevreye bir bakalım,ondan sonra yorumlarımızı ve ilk mesajlarımızı doğru yerlerde açalım,değilmi.?

Bence bu olaydan önce kendinizi bir tanıtın,sonra sirkü ve balık boylarına gireriz..

18. omer1989

omer1989

steme gerk yok bence

haklısın kardeşlim ben erzurumda oturuyorum lise öğrencisiyim ve sadece tututuğum balıkları göstermek istedim sadece

19. Tabiki paylaşımlarınızı görmek isteriz
    Ama ilk önce profilinizden imza ayarlarınızı yaparsanız ilk adımı atmış olursunuz...Ardında tanışma bölümünden kendinizi tanıtıp paylaşımıznız için daha sonrada aşağıdaki linkten gerekli bilgileri bulabilirsiniz...
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=236

20. Tamam Ömercim,tanışma bölümünden gir hele,orda sana parti düzenleyelim.

Ama ilk mesaj olarak seçtiğin yer yanlıştı,hemen darılma bana..;)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.