kokulandırıcılar etkılımı ???

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ilhanmania tarafından paylaşıldı.

1. hakansener

hakansener

Favori Kamış:
    seacsub x-fire 95
    En İyi Avı:
    4 kg levrek
    bende çupra ve levrek için var güya hamura damlatıp veya birmiktarıyla yoğurdun hamuru kancaya takarak kullanıyorsun.. ama bende işe yaramadı. sonunda zaten parmak kadar olan tüpün kalanını suya boşalttım ve tekeleri takmaya devam ettim ... :(

2. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Bu sazan esanslarını ben de merak ediyorum.

Eskiden böyle şeylere gerek kalmazdı. İlkel oltalarımıza yem olarak ekmek içini takıp sallardık, balıklar yemi beğenmemezlik etmezdi. Balıklar da mı huy değiştirdi, nedir, şimdi teknoloji gerekiyor, teknik gerekiyor.

3. ali can

ali can

Favori Kamış:
    olta+banax sx3000
    En İyi Avı:
    14kg aynalısazan
    hiç tavsiye etmiyorum!!! gelen balık lar gelmez oldu(ömerlide ve bilecik çerkeşlide denedim)

4. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Bence de sonuç sıfır. Mısır kullanmaya devam!

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    bende kucuk tuplerden vardı birazmısırın uzerine doktum mısırlar simdi buram buram ultrabite kokuyor bu haftya nasipse deneyecegim bakalım ne olacak neticeyi sizlerle paylasırım

6. EFE42

EFE42

Favori Kamış:
    makarali olta
    En İyi Avı:
    pullu sazan 14 kilo
    hic tavsiye etmem sadece paraniza yazik etmis olursunuz bu ilaclar sadece para tuzagi tek igne tek misir en iyi sonuc alinir bunu insallah hafta sonu size ispat edecegim.

7. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.sanırım konu çözüldü.paramızı boşuna harcamamış olduk.zaten bu forumları da bunun için seviyorum.bilmediklerimizi öğreniyor,bildiklerimizi de paylaşıyoruz.tekrar hepinize teşekkür ederim.

8. ozgun

ozgun

Favori Kamış:
    olta takımları
    En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    slm

valla arkadaşlar bende denedim
    üstelik bunu satanlardan biri de benim bende sonuç alamadım artı gelen balık da gelmez oluyor
    en iyisi sazan için mısır
    yani kendi yemimize devam
    rastgeleee:)

9. shadow

shadow

Favori Kamış:
    KAMIŞ OLTA
    En İyi Avı:
    11KG YAYIN 4 KG SAZAN
    Bak kardeşim böyle şeylere hiç gerek yok özellikle sazan için tuzak bunlar sana tavsiyem ay çiçeği küspesi ve mısır alacağın balıklar en az 2-2.5 kg olur ben oşekilde yapıyorum daha hiç boş dönmedim

10. moonstar

moonstar

Arkadaşa katılıyorum,
    bence hiç gerek yok bu tip şeylere.kısmette varsa yakalanıyor.tabii ki bazı şartları hazırladıktan sonra.

11. hakansener

hakansener

Favori Kamış:
    seacsub x-fire 95
    En İyi Avı:
    4 kg levrek
    çok seviyorum şu lafı:
    bunlar balığı değil balıkçıyı avlamak için üretiliyor :)

huntaka41 bunu beğendi.
  12. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    bana görede bu kokular biraz hikaye gibi geliyor en güzeli doğal olanı

huntaka41 bunu beğendi.
  13. Aynalı

Aynalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4,5 kg. pullu sazan
    Tam bende almak üzereydimki bu konuyu görünce vazgeçtim .. :) o parayla gider 2 kilo küspe alırım artık :)

Teşekkürler.

huntaka41 bunu beğendi.
  14. serkanderya

serkanderya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1363 kg çupra
    shadow ( serdar) arkadaşım izmirde sazanı nerelerde avlıyorsun acaba yardımcı olurmusun izmir ve etrafında nereler var tşk.

15. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Arkadaslar

Öncelikle merhaba ben bu konuda nerde okudugumu hatırlamadıgım bi bilgi paylasmalk istiyorum...Sazan cezbedicisi olarak baharat maharat kök vs satan dükkanlar da anason yagı alın ve hamurunuza bir miktar karıstırmmanız yeterli olucakmıss ve aynı dukkanlar da dogal kokular var nebiliyim cilek konstreleri meyve aromaları felan bunları da tavsiye ediyollar dı okudugum yazıda ama en güclüsü anason yagıymıs aklımda kalan ve kullanlar deyenler memnun muss bence denenebilir isterseniz bi deyeni ben su ara hasta oldugumdan balık işine paydos verdim en kısa zamanda bu paylasım hakkında haberler bekleyecem saygılarımla

huntaka41 bunu beğendi.
  16. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Ya arkadaslar ben bu isi suna benzettim.

Normal yolla cocugu olabilecekken, tüp bebek yöntemiyle cocuk sahibi olmaya benzettim. Yazik paraniza.

huntaka41 bunu beğendi.
  17. poseidon

poseidon

Favori Kamış:
    olta
    anason ve sarımsak yağı

merhabalar

anason yağı ve sarımsak yağı sazanda ve tatlı su kefalinde birebirdir. kokulandırıcılar ise iş görüyor ben kullanıyorum özellikle gece avlarında! bir de sazanda anason ve sarımsak yağını kullanım şeklim ise taze süt mısırı alıyorum tanelerini ayıklayıp ufak pet su şişelerine dolduruyorum yarım litrelik şişeler mısırın üzerine bu yağlardan döküyorum kapağını sıkıca kapatıp çalkalıyor ve gölge bir yere koyuyorum hiç çekinmeyin iki sene ve daha fazla saklayabilirsiniz hiç bir şey olmaz avlanacağım zaman bölgeye gidiyorum sarımsak yağı olan mısırı yemleme için döküp bir saat sonra ise üzerinde anason yağı olan mısırı yemlediğim bölgeye şamandıralı olarak atıyorum mutlaka bir tane alıyorum trofe olmayabiliyor ama en azından kovama limitler dahilinde bir kaç balık giriyor :)

saygılarımla
    aykut

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kokulandırıcılar işe yarar. Ama nasıl yarar?

En büyük faydası şu olur. Evden çıkarken elinizi yıkadınız. Sabun içinde parfüm vs. var ve kokusu elinizde. Yeme, misinaya filan sarıyor haliyle. Öncelikle etkisi bu kötü kokuları, ki, sigara, elbiselerde kalan yumuşatıcı, deterjan vs., güneş kremi gibi çok çeşitlidirler, bastırmalarıdır. Bu nedenle, aslında bu kokuları ellerinize sürmek daha iyi olur.

Başka ne işe yararlar? Balıklar yemin yem olduğunu kokusundan anlar, onu kokusundan bulur. Hamsinin İstavritten iyi iş yapma sebebi budur. Eğer yem daha kokulu olursa, balığın bulması daha kolay olur. Fakat, bu ancak tam olarak balık gibi kokarsa faydalıdır.

Ultrabite, farklı bir esans. Bu balığı çekmiyor aslında. Olan balığı daha açgözlü yapıyor. Balık yeme daha çok saldırıyor. Yani, diyelim 0.40 misinanızdan ürken balık, bu esansın etkisiyle daha az ürküyor.

Ama bu hazır esansların bilhassa denizde çok etkili olması, oralardaki balığı size doğru çekmesi pek kabil değil. Daha ziyade balık yakınlardaysa, zaten oradaysa faydalı olurlar.. 3 yerine 4 tane birden gelir çapariye..

Elbette, elleriniz pis kokuyorsa (balığa göre) balık yemi yutmak istemez..

Bunlardan para vermeye değeni, Ultrabite'dir. Fakat, unutmayın, balık oracıktaysa faydalı olur. Diğerlerini para vermek yerine imal etmek daha iyidir. Ultrabite'ın kötü tarafı, suda çabucak karışıp gitmesidir. Bunun için kalaycı pamuğuna filan emdirilmelidir. Hatta şöyle bir formül uygulanabilir. Eskiden pasta süsü filan yaptıkları Toz jelatin denen bir şey vardır. Baharatçılarda filan bulunur. Bu kemik, deri, kelle vs. artıklarından yapılır. Bu toz jelatini bir miktar sıcak suyla eritin. Biraz soğuyunca içine esansı karıştırın. Gölge bir yerde bekletin. Bildiğimiz jel, kremsi bir şey olur. Suda geç erir. Böylece esansın etkinliği artar. Ultrabite'i kullanmanın en iyi yolu bu oluyor.

Balık çekmek için gereken ise, balıkyağıdır. Piyasadan hazır bulunabilir. En iyisi morina balığı ciğeri yağı olur. Zor bulunur ülkemizde. Köpekbalığı ciğeri yağıda iş görür. En kolay bulunanı alabalık yağı. Bu ötekiler kadar olmasada faydalı oluyor. Bilhassa kıvamlı olup "sürülen" denen şekli. Bunun içine 5-10 damla anason yağı damlatın, tam olsun. Sazan için, balık yağına hacet yok, doğrudan anason yağı kullanın. Yayın için bu karışım etkilidir. ama gene yavaş yavaş suya dağılmasını sağlayacak şekilde pamuğa filan emdirilmelidir.

Turna içinde bu tür karışımlar etkilidir. Ama en etkilisi, özellikle büyük turnalar için, kokmuş bir balığı sahte yemin, kaşığın filan üzerine iyice sürmektir. Büyük turnalar kokmuş balık kokusuna dayanamaz.

Balık yağı bulmak zor. O halde yapmak lazım. Şöyle 4-5 litrelik bir teneke bulun. Dibine yandan küçük bir delik açıp, orayı güzelce kapatacak bir dal, tahta, plastik vs. ayarlayın. Balıkları veya köpekbalığı ciğerini vs. yağını çıkaracağınız şeyi doğrayıp içine birazcık su ile doldurun. Serin bir yere bırakın. Evden uzak olması tercih sebebidir. Eğer az miktarda balık kullanacaksanız küçük bir kutu işinizi görür. Üstünü kapatın. Bir kaç günde bir alttaki deliği açıp dipteki suyu boşaltın. Bir süre sonra yağ üstte toplanır. Bunu alıp şişeye koyun. işte size halis balık esansı hammaddesi. Elbette, berbat kokuya rağmen yaparım diyorsanız..

Bu kadar emekten sonra, genede bunlardan mucize beklemeyin.

19. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    skoylu elinize sağlık, deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

20. Yalnızlar_Rıhtımı

Yalnızlar_Rıhtımı

Favori Kamış:
    Olta,Ağ
    En İyi Avı:
    Sapan,83 Kg
    >>>Yengeç <<<<

saygılar Yalnız benim Dikkatimi peynir suyu Ve rakı Çekti Usta Rakıyı Yapıyormuşuz birde bakmışız balıkların kafası güzel olmus kendiliğinden tekneye atlıyor saygılar bende şey yapıyorum Ağda çıkan yengeçleri sineklik telinin üzerinde güneşte 2,3 saat kokutuyorum ve bir havan sayesinde İyice eziyorum ve Çift Katlı Bir tülbent in içine koyup tülbentin ağzını bağlıyorum 2 metre ip bağlayıp teknenin etrafında gezdiriyorum çipuranın dikkatini çektiğini söyleyebilirim saygılar