levrek için küçük balık yakalamak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında gürkan1977 tarafından paylaşıldı.

1. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    gülbahçede kıbrıs oltama takılan her küçük kefal 1 levrek olarak geri dönüyor.fakat kıbrısla 1-2 tane bazen de hiç takılmıyor küçük kefal.bunları nasıl yakalamak lazım.eski bir muhabbet kuşu kafesinin etrafını camlara takılan sineklik telle çevirdim.kapağını çıkarıp orayada içeri doğru daralan bir rulo yaptım içeri rahat girip çıkamasın diye.içine ekmek parçaları koyup beklicem bu hafta sonu.sizce iş yaparmı yada başka yöntemler kullanan varsa paylaşalım arkadaşlar

Son düzenleme: 19 Haziran 2007
  2. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    kefal kurnaz balıktır.o şişeye girmez arkadaşar.girsede geri çıkmayı bilir.en güzeli eğer sığ yedeysen suyun yüzünü ekmekle geniş bi kepçeyle ani dalışlar yap.yada en garantisi benim yaptığım gibi 10-11numara mustad sarı celik oltalardan bi şamandralı olta yap.istediğin zaman tut.bu sabah oltamdan kefali çaldılar.ne olduğunu çözemedim.kefalin dudagı ve bi gözü oltada kalmış gerisi yoktu:(

3. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Gürkan merhaba.11 numara mustad 1523 d (mat beyaz) iğneden veya muadili başka markadan kıbrıs sarması yapacaksın ancak:
    iğne adedi 7 veya 6 ..toplam takımın boyu 7 cm den az olacak yani iki iğne arası en fazla 1 cm bunun bedeni 1,5 m olacak ve bu kıbrısa kibrit kutusunun yarısı kadar ekmek saracaksın kabuk içte kalacak....kullanacagın top . şeffaf içi su dolan tipten olsun... çok sert olmayacak şekilde gamitlerin içine atarsan ortalama 2 atışta bir 1 adet kefal gelir..kefal ürkektir..
    kolay gelsin

4. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Kefalle levrek yakalamak için kullandığınız sistemi kısaca anlatırmısınız? Nasıl olta yapıyorsunuz? nerelere bırakıyorsunuz? Saat kaç gibi tutuyorsunuz vs?

5. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    olta çok basit.30 ve 35 no misinalardan ucuna fırdöndü.fırdöndünün gerisinede 20-30 gr gezer kurşun takıyorsun.bedende yine aynı misinadan 70 80 cm kadar misina ve ucuna 3-4 no çelik düz iğne.10 cm kadarlık kefalin sırtına geçirip kıyıdan 10-12 metre gibi yakın bir mesafeye bırakıyorum.en fazla 15 dakka sürüyor levreğin takılması.saat de farketmiyor öğlen sıcağında da avlıyorum.ama dediğim gibi bolca ilaryam olsa çok süper olacak

6. simendifer

simendifer Sennur

7. Samet Eryavuz

Samet Eryavuz Samet Eryavuz

Favori Kamış:
    Okuma V system 2.40 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar Cy-40
    Burak bende aynısını yaşadım Bendeki Mürendi.hayvanın 3 te 2 sini aldı goturdu gozumun onunde elimde kafa cevresi kalmıştı.Dondum kaldım resmen o an.

8. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    :Dkader;)antalyadayken(baraküda olduğunu söylediler)yaptığım sarmaya bi gubbes yani lapa takılmıştı.bıraktım daha ekmek var diye.ekmek bitince çektim.ODA NE?balığın yarısı yok.neyse konuyu dağıtmayalım.en güzel kefal tutma yöntemi şamandralı olta:D

9. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    Kefak icin

Kefali 1 numarali yemi garostur..
    sonra ekmek ici gelir ..
    garosu kibrisa tak ama igneler kucuk olmali 12 ==14 daha iyi.. bekle .. geldiginde de allah razi olsun dersin .. aman dikkat martilar yemesin..

10. DrHG

DrHG

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sinarit, 9 kg
    Garos nedir?

11. sgntch

sgntch

Hocam Garos, baliklarin ic organlarinin butun bir sekilde cikarilip yem olarak kullanilmasidir. Kefal icin en iyi yemlerden biride kirmizi kurttur. Ben levrek birakmasi icin kaya baligi avliyorum acaba kaya baligimi yoksa kefal mi daha iyi sonuc verir?

12. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    bence en iyi yemi küçük kefaldir.en sevdiği yemdir.ikinci sırada isparoz gelir.bunların her ikisiylede yakaladım.fakat kaya balığı ile 1 kere bile gelmedi.çünkü kayabalığı zemin ne olursa olsun dibe yatıp sabit duruyor.oysa kefal ve isparoz sürekli hareket halinde ve levreği cezbediyor.kayabalığıyla yakalayanlar nasıl yakalıyor ben merak ediyorum açıkcası

13. sgntch

sgntch

Gurkan Abi ben bu sene kaya baligini samandirali bir takimla suya birakmayi deneyecegim. Dibe yatamadigi zaman daha cezbedici bri yem olacaktir diye dusunuyorum. Eger sonuc alirsam burada paylasirim.

14. sgntch

sgntch

Peki abi ispariyi igneye nasil taktin ve kullandigin ignenin numarasi kacti?

15. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    iğne yanlış bilmiyorsam 3 no.takılışıda yani benim taktığım yöntem sırt yüzgecinin hemen altından iğneyi sokup diğer taraftan ucunu çıkarıyorum.iğne ucu dışarda kalıyor yani.atarken de balık düşmez çünkü iğnenin damağı tutuyor zaten balığı.bu akşam serpme alıcam ve yarın beklesin beni levrekler.fotoğrafta koyucam nasipse pazartesiye

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Hatta bir şey daha anlatayım istanbul yeşilköy limanda balıkçılar balık ayıklarken ayıklanmış kısımları liamana hemen diplerine atarlar ve çoluk çocuk büyük kancalarla çarpmaya gelirler balık ayıklanırken. Kefalleri tanımlamak gerkirse kum kelimesini kuallanabiliriz. O organlara kefaller kum gibi yağar aeta ve çocuklarçarpmayla kovalarca tutarlar. işte bu tür bir yemlemeyele bir kepçe daldırışta 3-5 ilerya sürpriz olmaz. 5 dakkada 10 -15 tane al gibt yani öyle ama sizin oralar için uygun olurmu onu bilemiyorum ama neden olmasın. ence üzerinde dur bu dediklerimin dostum Dertsiz kesin çözüm olabilir.

18. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    fare ile levrek yakalayan yokmu kefale dönmüşünüz :D:D

19. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ahmet kardeş sen istersinde yakalamazmıyız yalnız sen o levreği yiyebilcenmi

20. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

tebliğde kefal

Kefal yemlik balıklar arasında değildir. Bu nedenle 20 cm alt sınırı vardır. 20 cm den küçük kefal yakalamak ve yem olarak kullanmak yasaktır.

Zaten 20 cm in altında yakalanacak kefaller bırakma oltasına takılırsa 5-10 dakikada ölüp yengeçlere yem olurlar. İşin aslı bıtrakmalık kefal en az 20 cm ve üzeri olmalıdır. Bu durumda kefal çok daha uzun yaşıyor ve levrek alıyor.

Son düzenleme: 6 Temmuz 2009