Levrek Süpürgesi (Barchino)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Değişik bir yöntem, ben ilk defa gördüm böyle bir gereç, bahsi geçtiği gibi kıyıları taramak için güzel bir düzenek. Ama uygun şartların ve ortamın olması şart tabi :)
    Paylaşımları yapan Bahadır abiye teşekkürler..

2. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Ersin,
    Beğenmene sevindim. Bence uygun şartları sağlayıp hemen denemelisin.
    Şimdiden rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

3. Alesta

Alesta Canberk

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    henüz erken
    Tanıtmış olduğunuz sistemin tatlısu yırtıcılarında da benzer bir yapılanma ile kullanılabileceği kanısındayım. Renk kattınız, yaratıcılığınız takdire şayan, sayglıar.

4. bülenttok

bülenttok BÜLENT TOK

Favori Kamış:
    amudson kudos, okuma v sistem,
    Favori Makine:
    shimano sahara ve symetre. daiwa emcast, daiwa bg ,
    En İyi Avı:
    izmit körfezinde iki kiloluk bir sinarit,
    bu sistemle norveçte alabalık avı yapılıyor. zaten bu sistem 300 yıl önce icat edilmiş ve bu güne gelmiş.Yine elin gavuru ta o zamanlardan aklını yormaya başlamış. icat etmiş.

5. srdszgn

srdszgn

Sayın Bahadır Sarıca,
    Bir barchino da ben yaptım. Fotoğraflarını ekliyorum. Denizde görünür olması için bir de bayrak ekledim. Ağırlık olarak Armut kurşun kullandım.Toplam 475 gr ağırlığındaki kurşunları vida ile sabitledim. Dalga durumuna göre ağırlıklar arttırılabilir. İlk denememde müthiş bir keyif aldım. Balık tutmak bir tarafa sahildeki insanların misinayı göremedikleri için denizde yüzen bu acayip alete bir anlam verememeleri, hayretler içinde izlemeleri görülmeye değerdi. Rastgelsin. Saygılar.

[​IMG] [​IMG]

6. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Canberk,
    Kesinlikle tatlı suda da kullanabileceğine inanıyorum. Umarım ilk uygulamalarını sizde görürüz. Beğenmenize sevindim. Yaratım eski İtalyan Balıkçıların;) Ben sadece sizlere tanıttım;)
    Sevgi ve selamlar...

7. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Bülent Bey,
    Buluş dediğiniz gibi çok çok eskilere dayanıyor. Ben bizlerin ve gelecek nesillerin çok daha değişik ve güzel buluşlar yapacağına inanıyorum. Umarım onlar adına bir katkı hepimiz koyabiliriz.;)
    Sevgi ve selamlarımla...

8. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Sersez,
    Sizi tebrik ediyorum. Ayrıca paylaşımınız için de teşekkürler.
    Çok güzel bir levrek süpürgesi olmuş. Görünürlük için Türk Bayrağımız da çok yakışmış. Dediğiniz gibi dalgalı havalarda kurşunlar çok faydalı olacaktır.
    Umarım en kısa zamanda paşalı paylaşımlarınızla katılırsınız. Rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla...

9. Ahmet_gr

Ahmet_gr Ahmet

@ Bahadir Sarica

Levrek Supurgesi anlatimi icin tesekkurler hocam. Yaptim oldu agirligi 2 kilo 800 gram olmasina ragmen batmadan yuzuyor, mukemmel is..

Bakalim artik havalar sogsun lodos patlasin uzerine slikon rapala ne varsa dolduracagim :)

10. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Ahmet,
    Tebrikler. Umarım bizimle de fotoğraf ve/veya videolarla paylaşırsınız.
    Bu paylaşımın amacı da buydu zaten;)

Bu arada geçen sene yaptığımı kaybettikten sonra, bu sene biri orjinal İtalya'dan biri de tekrar burada yapacağım ile sahalara ineceğiz inşallah...

11. uguroz61

uguroz61 ugur ozturk

Favori Kamış:
    Shimano Catana 3.00m 14-40gr
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000
    En İyi Avı:
    Levrek - 2 kilo
    merhaba. cok guzel bir konu.. ben de benzer bir sey hazirlamayi dusunuyorum. bu sistemle aldiginiz baliklar varsa ve paylasirsaniz cok sevinirim.

12. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Bahadır abi ben bu konuyu görmemiştim, tesadüfen youtubeda videoları izleyip nasıl bir iştir diye merak içindeydim :)
    Elinize sağlık..

13. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Uğur,
    Beğenmenize sevindim. Bu sistemde aldığım balık yok. Konunun içinde de geçtiği gibi; geçen sene 2 deneme yapabildim. Sonrasında çalındı maalesef ama konudaki videolardan da görüleceği üzere kendini ıspat etmiş bir sistem.
    Sevgi ve selamlarımla...

14. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Sevgili Hakan,
    İlgin için teşekkürler. İtalyanların çok eskiden beri kullandıkları bir sistem.
    Bir çok farklı tür balık avında kullanıyorlar. Benim hedefim levrek. Tavsiye ederim;)
    Sevgi ve selamlarımla...

15. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Evet arkadaşlar orjinal İtalya'dan levrek süpürgelerimiz geldi sonunda.
    Umarım bu sene keyifli avlarımız olur ve sizlere sunarız.

16. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Hayırlı olsun Bahadır abi. Buna dikkat et, çaldırma sakın :)

Omuzunda sorun vardı sanırım, atçek yapamıyordun. Sakıncası yoksa merak ettim, bu kadar ciddi bir sorun mu, atçek yapmana engel olacak kadar.

Sevgilerimle. :)

17. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Teşekkürler sevgili Volkan.
    Bu sefer kimseye kullanması için ödünç vermeyeceğim;) böylece çalınmaz.
    Evet maalesef sol omuz liflerim kopmak üzereymiş.(MR görüntülmesi yapıldı, doktorun söylediği bu) Kısa süreli 1/2 saat 1 saat gibi, o da aralıklı at-çek yapabilirsin dedi. Biz işin cılkını çıkarıp 12-14 saat at-çek yapınca(hele ki ısınmadan) bu hale getirdik. Bu sene ara verip tedaviye yoğunlaşıyorum.
    Bu sebeple değişik yöntemlerle levrek avına yoğunlaşıyorum. Araştırmayı seviyorum. Benim için de değişiklik oluyor. Levrek süpürgesi için geçen yıl çok uğraşmıştım. Bu sene uzun denemelerim olacak inşallah. Ayrıca "levrek şemsiyesi" dediğim yeni bir yöntemi detayları ile araştırdım, yakında da deneyeceğim.;) Bu levrek macerası bitmez;)
    Sevgi ve selamlarımla...

Not: Bu konu önemli, okumanı tavsiye ederim.

18. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Geçmiş olsun abi, bayağı ciddiymiş durum. Sağlık önce gelir tabiki, alternatif yöntemlere yönelmen isabetli olmuş. :)
    Senden başka kullanan veya kullanacak olan yok şu anda sanıyorum levrek süpürgesini. O açıdan sonuçlarını bende dahil birçok kişi merak ediyor/ediyordur. Umarım çok güzel sonuçlar alırsın. Atçekin tadını tutmaz belki ama geniş bir alanı (sahili) taramak için çok güzel bir yönteme benziyor.

Bişey denk gelmediği günlerde de sabah yürüyüşü gibi olur. Her açıdan kazançlı. :)

Önemli konuyu okudum. Bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu. Ben hiç atçek yapmadan önce ısınan görmedim :D Genelde kısıtlı alanda atçekyaptığımızdan koşarak yer kapmaya gidiyoruz :D Isınmadan da ava başlıyoruz. Gerçi ben çabuk sıkılıp, sık ara veriyorum.

Levrek şemsiyesinden daha önce de bahsetmiştin bir yerde. Bende meraklıyım ya bi bakayım dedim. Karşıma Rihanna'nın umbrella parçası çıktı genelde. :eek: :p

Sanırım isimlendirmeyi sen yaptın abi, gizli bir yöntem değilse bilgi vermen güzel olurdu. :) Herkesin eline geçmesin istediğin bir yöntemse gizli kalması daha iyi :)

Sevgilerimle... :)

19. Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
    Teşekkürler sevgili Volkan.

Aman dikkat et, dediğin gibi önce sağlık. Sen gene de ısınarak at-çek yapmaya çalış derim ben;) Yer, tabii ki etken ama inan nasip kısmet meselesi. Senin açından da en kısa zamanda kısmet olacaktır, merak etme.:)

Artık süpürgeyle yakalamak farz oldu. Herkes avı var mı diye soruyor. İtalyan'ların avları arkadaşları pek tatmin etmiyor. Bu arada yapıp imal eden ve yakalayanlar da bizler gibi rapor yazıp çizmiyorlar.(Yapıp av yapanları biliyorum, abi iki yazın paylaşın dediğimde yan çiziyorlar:rolleyes: )

Levrek şemsiyesi konusunda da; gizli bir şey değil. Burada bulunma(yazıp, çizme) amacımız paylaşmak değil mi? Diğer türlü bak ben nasıl balık yakalıyorum demek için burada değiliz.;) Bu da diğer yöntemler gibi dünyada bilinmeyen bir yöntem değil aslında. Yabancılar, bu sistemin at-çek avında kullanılanına Alabama rig(Alabama rig), tekne ile sırtı avlarında kullanılanına da umbrella rig(ambırela rig) diyorlar. Kendi av sahalarındaki balık çeşitlerini de {largemouth bass(larçmauth bas)/smallmouth bass(sımolmauth bas)/striped bass(sitraypt bas)/white bass(vayt bas)/crappie(kırapi)}- çeşitli tür Amerikan levrekleri- başarıyla yakalıyorlar. Ben "levrek şemsiyesi" dedim. Yakında inşallah detayları ile paylaşırım.

Sevgi ve selamlarımla...

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Zaman ayırdığın için teşekkürler abi. Alabama rig'i görmüştüm. Bu yöntemi bottan kullanmak için düşündün sanırım. Benim aklıma kıyıdan av için başka bir yöntem gibi gelmişti. Tabi atçek gibi de kullanılabiliyor ama sana uygun değil. Hangi malzemelerle yaptığını ve neticelerini görmek isterim elbet. ;)

Levrek süpürgesini kullanan olduğunu öğrenmek beni şaşırttı. Demek ki daha çok güney İzmir avlaklarında kullanan var. Kuzeyde kullanan olsaydı büyük ihtimal görürdüm veya duyardım. :)

Yazmak, paylaşmak konusunda insanlar çok isteksiz dediğin gibi. Ya zor geliyor, ya da avlak ve yöntemlerinin ifşa olmasını istemiyorlar.

Eskiden bencilce buluyordum ama bilinçsiz ve duyarsız insanları göre göre hak verir hale gelmek üzereyim.

Geçmiş olsun abi, yeni yöntemlerinle çok başarılı ve keyifli avlar dilerim.