Lüfer Kaşıklarındaki 3lü iğneler

Konu, 'İğneler' kısmında s60 tarafından paylaşıldı.

1. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    Yabancı bir videoda izlemiştim su ustu poperlarla tek iğne kullanarak yakalıyorlar kofanaları hatta damaksız iğne kullanıyorlardı hayvana zarar vermeden salıyorlardı.
    ben permasil iğne kullanıyorum sanki biraz daha iyi gibime geliyor ..
    Çok lüfer kofana kaçırdım çooook az sayıda 3'ü birden girdiği oluyor iğnenin onun dısında coğunlukla kamısla geriye atınca lüferi her halukarda çıkıyor iğneden su ustundeyse zaten kacıyor..

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şimdi hatırlamıyorum modelini, Owner'ın bir üçlü iğneleri var. İlk bakışta fark göremezsin, azıcık ince olmaktan başka. Ama kolay kolay bırakmaz lüferi, ne kadar hoplayıp zıplasada.

3. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
  4. s60

s60 Selim

Estağfurullah .İyi ki varsınız,yoksa böyle bilgilere sahip olamazdık. Bende kaşıklarımı parlatıyorum,temizliyorum halka ve iğne bakımlarını yapıyorum.Ama geçen hafta kaçırdığım lüfer sudan çıkmasına 3-4 mt kala boyum yüksekliğinde sıçrayıp arkasına bakmadan gidince bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.O kaçan il değildi haliyle son da olmayacak ama dıştan damaklı iğneleri deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak....

5. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Shimano Vengeance AX 4.20 170 GR. Surf Kamış
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Karamürsel, 1982 yılında tekne ile kaşık yaparak 51 cm kofana. Tekneye yardımsız alamamıştım.
    Selim Bey,

Bir önerim olacak size,

Sanırım kamış ile avlanıyorsunuz. Balığı çekerken kamışınızın ucunu mümkün olduğu kadar suya yaklaştırınız. Hiç aralık vermeden ve temponuzu ayarlayarak çekiniz. Çok yavaş olmamalı. Çok hızlı da değil. Bu melekeyi kısa sürede edinirsiniz zaten. Gereken durumda kamışın ucunu suya sokarak bile çekebilirsiniz. Neticede avdan sonra tatlı su ile yıkayıp bezle kurularsanız bir zarar görmeyecektir kamışınız. Balığı karaya alırken kamışın ilk halkası ile balık arasındaki mesafe 1-1,5 metreyi geçmesin. tek ve kararlı bir hamle ile sudan kurtarır kurtarmaz sahile alınız. Bulunduğunuz yer kayalıkların üzeri filan ise balığı çektiğinizde yatıracağınız sahanlığı önceden belirleyiniz. Aksi takdirde bir kaya aralığına düşürüp yitirebilirsiniz balığı.

Anlayacağınız kararlı, soğukkanlı ve kesin hareket ederseniz az balık düşürürsünüz. Balık tabiki kurtulmak için mücadele edecek. Ona o fırsatı son ana kadar vermemek en güzeli. Şu bahsettiğim hırsız iğneyi de bir deneyin. Farklı olacağına eminim...

6. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Bir resim koysaydınız çok daha iyi olurdu.

7. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Karamürsel, 1982 yılında tekne ile kaşık yaparak 51 cm kofana. Tekneye yardımsız alamamıştım.
    Can bey,

Şu an işyerindeyim. Evime döndüğümde sahilden kullandığım kaşıklardan birinin fotoğrafını mutlaka koyacağım.

8. can akgün

can akgün CAN

Favori Kamış:
    SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
    Favori Makine:
    SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
    En İyi Avı:
    1580 gr sazan
    Teşekkürler sayın abim.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi gene millet olur mu hiç diyecek diyerek pek bahsetmek istemiyordum ama, belki bir anlayan olur.

Kaşığın halkasıyla birlikte iğnesini çıkarıp, bir bilyalı fırdöndü ile kısa pala bir iğne takın. Bu balık düşürme dertlerinizi önemli oranda azaltır. Bazen, o iğneyi tüylü yapmakta ek fayda getirebilir.

10. s60

s60 Selim

Murat Bey;
    Avlandığım yerde kamışın ucunu suya iyice yaklaştırdığım halde 1 mt kadar ara vardı (mecburen yüksekteydim),eğer balık tutulmuş olsaydı bile belki de bahsettiğiniz gibi uygun bir zemin bulamayabilir balığı yinede de kaçırabilirdim.
    Hırsız iğneli kaşığın resimlerini bekliyorum,deneyeceğim... :thumb:

11. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Serdar Bey,

Hele hele kısa palalı iğne, çift damaklı iğne olarak seçilirse tadından yenmez. Hani şu Karagöz, Mercan, Eşnina, Mırmır avlarında kullandığımız çift damaklı iğnelerden. Denemek lazım. Benim hırsız balık aldığına göre, bu tarz iğne yapısına sahip sahteler bile üretildiğine göre gayet mantıklı.

12. seawolf41

seawolf41 murat denizeri

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 XSB
    En İyi Avı:
    Ama Denemek içinde balık olması lazım. Bu aralar yasaklanan gırgırların yerini gittikçe sayıları artan Yunus popülasyonu aldı. Balığı oradan oraya sürüp götürüyorlar. Bize de sabretmek düşüyor.

13. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Bu hırsız iğne sahte balıklarda da iş görür mü acaba? Aksiyonu mutlak etkileyecektir diye düşünüyorum.

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Kerem sahtede olayı bozar kaşık zaten ağırlık merkezli olduğundan sorunsuz çalışacaktır zokada öyle ama rapala maalesef sıkıntılar doğurur

15. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Haklısın Alico. Aksiyonu etkilemeden, sahte içinde birşeyler düşünmek lazım. Malum Şemsipaşa gibi akıntının çok güçlü olduğu yerlerde, balığın hırçınlığına bir de zorlu su şartları eklenince, yolda kurtulan balık sayısı da oldukça fazla oluyor.

Büyük ve damakları büyük iğneler kısmen faydalı elbette.

Bu sene Şemsipaşa'da silikon yem de deneyeceğim. Kimse silikon çalışmıyor. Nedenini bilmiyorum ama sanki bana iş yaparmış gibi geliyor.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yunusların faydası olur, zararı olmaz.

17. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    silikon iş yapacagına inanıyorum ama sonucta lüfer avlıyorsunuz 3-5 atısta yebı bir silikon takmanız gerekebilir..

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Silikon o kadar iyi iş yapmaz, 10m'den derin orası, ezilir gider.

Şemsipaşa'da aslen sahte kullanmak pek anlamlı değil. Kaşık, tüy vs. çok daha kullanışlı olur ve daha iyi netice verir orada. yünlü zokalar olurdu eskiden, onları kullanmak lazım aslında.

19. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    Lüfer ve silikon çok yanlış ikili :)

20. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Silikon takması dert değil ama şu silikon ezilmesi önemli gibi. Basınç yüzünden diye tahmin ediyorum.