makaralı olta için alarm

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ikus26 tarafından paylaşıldı.

1. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    evet ip olmadan güzel olmuş ip bazen dolaşıyor

ama düğmenin haraket etme direncini %50 azaltmışşın bence onu makaranın altına ve dik gelecek şekilde yaparsan daha etkili olur diye düşünüyorum.

2. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Sennur kardeş sen bu işi paletlede halledebilirsin.Senin için çok kolay olacak.Ne dersin bir dene istersen?.......:))))))

3. korkmaz5

korkmaz5

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 33kg
    arkadaşım gerçekten güzel bir stil ve buluş yapmışsın ben elektrikçi olarak senin bahsettiğin kapı alarmını alıp bir ters mikro sviç ile daha hassas olması için bir çalışma yapacağım durumdan sizleri haberdar ederim

4. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Verilen tüm bilgiler ve yorumlar gerçekten hoş.Ama ben biraz geri kafalıyım herhelde,o zilin "çınnn" sesini duymak kadar beni mutlu eden bir şey yoktur tatlısu balık avında.O sesi duymak yetiyor,isterse balık takılmasın,nostajik bir havası var benim için.( Teknolojiye karşı değilim yanlış anlaşılmasın lütfen,ama o çanın ötüşü yok mu....:p )

5. Suatreis

Suatreis

arkadaşlar, bu aletin fiyatını yanlış yazdığımı sonradan fark ettim. özür diliyorum. illede lazım gönder diyen olursa ayıbımı örtmeye çalışırım.

alttaki adrese mail atınız, özelime ulaşamıyorum problemi var.

6. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    kardeş supersin ya baya güldüm.Ama olur belki

7. 981

981

Yaptim Süper Oldu!!!!

Arkadaşlar on-off düğmenisi aklınızdan silin. Hassasiyeti sıfır.
    Bunlardan iki tane evde vardı zaten. İkisini de alarma çevirdim.
    Benim tekniği deneyin çok memnun kalacaksınız.

Öncelikle alarmın içini açın
    Devrenin olduğu bölümde cam bir tüp göreceksiniz.
    Tüpü bir pense yardımıyla içindeki tellere zarar vermeden kırın.
    İçinden iki tane yassı ve sağlam tel cıkacak.
    Bu iki tel birbirine değmediğinde alet ötüyor.(dikkat edin değdiğinde ötmüyor)
    Bu iki teli birbirine devamlı temas edecek şekilde ayarlayın.
    Telin birine sağlam ve ince bir ipi (30 cm) sıkıca bağlayın.
    Hemen tellerin altında bir delik var (devre üzerinde)
    Oradan ipi geçirip, Alarmın dış kabına onun hizasından bir delik delin (Arka bölümü) ve ipi oradan da geçirin.
    Kapatmadan önce denemenizi yapın. Ve kapatın.
    Alarmınız hazır.

Kamışa montesine gelince;
    Japon yapıştırıcısını kamışa sürmeye kıyamadım. Çok kötü bir görünüm bırakıyor.
    Bunun yerine makinanın biraz üzerine lastik ile monte ettim. Düşmüyor.
    Alarmın içinden çıkan ipin ucuna bayanların kullandığı ve misinayı sıkıca kavrayan küçük tokalardan birini taktım.
    Daha sonra bu tokayı gergin bir şekilde makinanın hemen önünden misinaya tutturdum. İsterseniz makinanın kilidini açabilirsiniz.

Sesin yüksekliği konusuna gelince:
    Alarmın içini açtığınızda sesi çıkaran metal daireyi zaten göreceksiniz.
    Bu metal dairenin ortasında bir yerlere eşit aralıkla çivinin ucu ile hafif hafif vurun. Bu darbeler çok küçük çukurluklar yapacaktır. Her darbeden sonra sesi kontrol edin. İstediğiniz tonu bulunca bırakın.

Önemli bir konu var pilleri avlanırken takın. Üzerinde bırakırsanız bir iki günde bitiyor.

Arkadaşlar denedim, hakikatten çok iyi oldu. Açma kapama düğmesinde balık vurduğunda düğme açıldığı için sabit bir ses çıkıyor, ayrıca balığın tekrar asılıp asılmadığını anlamıyorsunuz. Bu çok hassas.

Eğer çok hassas olmasını istemiyorsanız, iki telden birine bağladığımız bu ipi biraz daha telin dibine doğru kaydırırsınız. Böylelikle küçük balıkların vuruşları alarmı etkilemez.

Deneyin tavsiye ederim.

8. Wolverine

Wolverine Berke

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 420
    Favori Makine:
    Shimano Beastmaster 7000 XTA
    En İyi Avı:
    Henüz avlamadığım
  9. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Epey zamandir bu konu devam ediyor, yazmayayim dedim ama dayanamadim :) Ya arkadaslar piyasada yüzlerce cesiz alarm var misinanin milimetresi hareket etse cayir cayir ötüyorlar . Herkesin bu kadar elektronik bilgisi olmasi imkansiz yada malzemesi. Ne bileyim, illede kendi üretimim olsun diyorsaniz o baska tabiki, Yinede kolay gelsin size :eek:

10. taci2002

taci2002

senin bahsettiğin alarmın gelişmiş olarak üretimini yapıp satıyorum buna lamba ilave ederek gece gündüz kullanımı yapılcak şekilde ilgilenen olursa gönderirim

11. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    öncelikle hoşgeldin arkadaşım. imza ayarlarını tamamlarsan, tanışma bölümünde kendine konu açarsan. daha iyi bir başlangıç yapmış olursun.

ilk mesajında ticari cümleler kurman ters tepki yaratabilir ;)

12. Merhaba öncelikle kendinizi tanıtmanızı ve imza ayarlarınızı yapmanızı rica edeceğim daha sonrada bu forum içinde reklam ve alıp-satma gibi konular yazılmadan önce yönetime bilgi verip izin alınması gerektiğini hatırlatırım...
    Balıkavi.net Yönetimi

13. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta

Demeye kalmadı :D

14. CHALGICI

CHALGICI

Favori Kamış:
    GENELDE ZİLLİ DİP,MAKARALI
    En İyi Avı:
    14 KG YAYIN..TABİKİ K.IRMAK VE 1,5 KİLO TURNA,4,5 KG.SAZAN
    doğru veyerinde bi teknik,biz çok denedik bu tekniği.tek dezavantajı,gecenin yarısı çok bağırıyo beyawww.adamın ödü kopuyo bazen.ve bence bu kadar ses gece sessizliğinde balıklarıda ürkütüyodur diye düüşlünüyorum!!!

Son düzenleme: 3 Kasım 2006
  15. tuncerx

tuncerx

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13 kilo
    cok güzel bir buluş seni tebrik ederim ama ben zilin sesini hic birşeye değişmem.cünkü can zillerin sesinden balığın oltaya takılıp takılmadığını büyüklüğünü ve kücüklüğünü tespit etmen daha kolay.hele birde o zilin havaya cır diye fırlaması yokmu pehh..:D buda benim görüşüm:rolleyes:

16. Sayın dostum;
    Birde imza ayarlarını yapsan
    oltaya takılan balık gibi bizlerde seni tespit etsek nasıl olurdu

17. engizli

engizli

Favori Kamış:
    Kamis :Shimano Technium DF 2,70 Balzer Magic 2.70 Makara : Shimano Sahara, Mitchell 308X
    En İyi Avı:
    Kocaagiz 90 cm Yilanbaligi 85 cm 2,5 kilo Sudak 60 cm 1,8 kilo
    Zil

Arkadaslar buda Almanyada satilan Olta alarmi
    Tabi ne kadar iyi onu bilemem
    Saygilar