motor konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Motorlar' kısmında Mehmet Demirörs tarafından paylaşıldı.

1. mnnqccq

mnnqccq Semih

En İyi Avı:
    mezgit 100-150gram xD
    Merhaba Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var yenı yamaha 9.9 luk motor aldık ama gaz yemıyor galıba gazı yarıya kadar veriyorum normal gidiyor ama azıcık dha veriyorum sesi cok cıkıyor ama motor gitmiyor yavaşlıyor neden acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim
    Şimdiden
    TeşşekürleR ;)

2. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Motor yeni , diye belirtmişsiniz ,acentamı yani , bu motorun şaftı ve motoru bağladığınız deniz taşıtının şaft özellikleri birbirine uyumlumu ? Gazı bıraktığınızda rölantede duruyormu veya tam gaz vermeye devam ettiğinizde stop ediyormu ? Kaç zamanlı ,devir daimi normal çalışıyormu ? benzin akıtıyormu ? tam gazda patlatma yapıyormu ?

Sen bizlere bilgi vereceksin ki ,yardımcı olalım yani biraz daha bilgi rica ediyoruz !!
    Bir çok sebebi olabilir ve senden bilgi gelmeden teşhisler sağlıklı olamaz.

3. tekila01

tekila01 atilla celikli

cevap

tekneniz 9.9 ile gider ama motoru zorlarsınız buda yakıt sarfiyatını arttırır ve motorun yıpranma payını yükseltir bence en az 15 kullanın derim motor seçeneği olarakta markaya yüksek paralar vereceğinize aynı kalitede size selva (italyan) yada yunuka (çin) tavsiye edebilirim selva yamahayı italyaya stikersiz getirip gümrüksüz avrupay sürmek için üzerine selva markası yapıştırıyor yunuka ise yamahayı çinde üretip satıyor düşünürseniz yardımcıda olabilirim saygılarımla

4. EKARTAL

EKARTAL erdal kartal

Favori Kamış:
    albastar-sporteks
    Favori Makine:
    remikson
    En İyi Avı:
    akya 3200gr
    Yardim

Merhabalar arkadaşlar;3.60 lık botumda kullanmak üzere 9.9 Hp sunwaves marka sanırım tayvan malı 4 zamanlı 2010 model motor aldım.Motor markasını araştırdım açıklayıcı tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım.içime pek sinmedi.Hele servis ve yedek parça konusunda terettüdlerim artınca sıkıntım daha da arttı.Bilinen ve HP gücü daha fazla olan bir motor almaktı niyetim ama maddi gücüm yeterli olmadı.Ankara'dayım mersine motoru denemek için gideceğim.Bu motor boto yeterli olacakmı, motor yeteri kadar randuman verecek mi bilmiyorum.Artık tek beklentim beni 2-3 sezon idare etsin yeter.Sizlerden ricam bu motoru bilen tanıyan veya kullanan varmı.Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi bekliyorum.sıkıntıdan kurtulmak için sizlere ulaşmayı denedim.şimdiden teşekkürler.selam ve saygılarımla
    EKARTAL Ankara

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    erdal makinaya ne verırsen onu alırsın sürekli yağını tam bakımlarını yaparsan hiçbir sorun çıkmaz makinada, yukarı çıkartınca su kanallarınıda tatlı suyla iyice yıkarsın (tatlı su ile çalıştır)benzını tuketene kadar da kullanırsan karburatorde tıkanmaz ve pislik üretmez tıkanmaz. zannederım yağ haznesi ayrıdır o zaten kendını sureklı tutar. endişe etmeyiniz. Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin. sıkıntı yapmayınız.

6. EKARTAL

EKARTAL erdal kartal

Favori Kamış:
    albastar-sporteks
    Favori Makine:
    remikson
    En İyi Avı:
    akya 3200gr
    teşekkürler ALİCO rahatladım biraz

7. EKARTAL

EKARTAL erdal kartal

Favori Kamış:
    albastar-sporteks
    Favori Makine:
    remikson
    En İyi Avı:
    akya 3200gr
    teşekkürler ALİCO rahatladım biraz

8. FOCALI

FOCALI erkan

Herkese Merhaba,
    Ben denizciliğe çok yeni gönlünü kaptırmış bir amatörüm.
    İş-güç dolayısı ile ancak senede 3-4 hafta izmir Eski Foça'da bu hevesim ile alakalar olabiliyorum.
    Az zaman ayırabildiğim için de; düşük bir bütçe ayırarak ufak bir sandal almak istiyorum, mesela 3 - 3,5 metre boylarında... (koy içlerinden fazla uzaklaşmadan olta balıkçılığı amaçlı)
    İnternette fiyat araştırması yapıyorum ancak, bir iki konuda tecrübeleri arkadaşların fikirlerine ve desteğine ihtiyaç duymaktayım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim;
    - 4-5 beygir içten takma bir motor tercih ettiğim takdirde, montaj ve ilave malzemeler için ne kadar bir bütçe ayırmam gerekiyor?
    - bir ilanda çok komik bir fiyata 4 zamanlı 2,5 beygir bir motor buldum, sizce ne kadar kullanışlı olur? (ilan detayını aşağıda bulabilirsiniz)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-takma-2-5-hp-sifir-4-zamanli-61246423/detay/

Şimdiden çok teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.

9. sarpbengu

sarpbengu ömer fahri sarp bengü

öncelikle tüm dostlara merhabalar.uzunca süredi üye olduğum halde bu yazılımdaki setelerde başarılı olamadığım bir gerçek .Yine de denemekten vazgeçmiyorum :)
    bu kez dikey şaftlı çim motorları bu güzel ortama girmeye vesile oldu.geçen yıl sahibinden com sitesinde bir usta genelde çim motorlarında kullanılan dikey şaft bir motoru motoru bitmiş bir uzun şaft lı motora takmış ,sonra denizde başarılı bir başka eşini gördüm sesi çoktu ancak motor kalitesizdi .geçenlerde bir arkadaşın motoruna parça almak için karaköye indim ve çok iyi markalarda 21 beygirlere kadar varan güçlerde bir dıştan takmaya monte edilebilicek boyutta nitelikli dikey şaftlı motorlar gördüm üstelik dizelleri de var.mursan lucy tipi teknem içten takma yatay şaft dizele müsait olmadığı için ve böylesi bir modifikasyon gerçekten çok ucuz olduğu için bu işi yapan tanıdık ustaları olanlar var mıdır diye düşünür oldum
    tabii bir ikinci ihtimal sail drive ünitesi bularak bu motorları kullanmak sezon sonlarında bakımı sorun olsada tekneye uygulama ve nitelikli bir dizel kullanmak için ikinci şansım bu ama nerede burum kaça bulurum ikinci elini nereden bulurum sorunları var
    bu nedenle yine dıştan takma motorda modifikasyon çekici geliyor
    çünkü böylesi motoru şüpheli bir dıştan takma en çok ikiyüz lire ve motor da 600 lira nitelikli bir dört zamanlı motor takıldığında ucuza nitelikli bir yardımcı motor elde etme avantajı gerçekten çekici
    herkese yeniden merhabalar en güzel avlar rüzgarlar sizin olsun

aslında tabii tüm bunlardan önce hangi konuyu sitenin neresinde soracğımı dahi bilmiyorum neyse herşein bin ilki vardır hatam varsa affola

10. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

Ömer bey bu dediklerinizi yıllardır hepimiz düşünür dururuzda motor imalatçılarını işinemi gelmez yoksa teknik olarak zor yada maliyetlimidir bilmem hiç uygulamasıı görmedik.
    mesela neden hiç dıştan takma dizel bi makine yapılmaz. anladık sesi çok pahalıda hiçmi alan olmada yapmaıyolar.
    sizin söylediğiniz işi yapacak usta çokta o işi yapmaya merakı olan usta bulmak zor. sadece ustalık değil yani meraklı biri olmak lazım.
    bırakın yeni motorları tuzlada bi adam 25 beygir javamıydı mzmiydi eski bi motorsikletin motorunu söküp teknesine içten takma motor yapmıştı. ama adamın elinden geliyordu. motorsikleti satsan 500liraya kimse almaz ama 25 beygir motor arasan piyasada ikinci elini bile bu paralara asla bulamazsın.
    yani abicim bunları hepimiz düşünür dururuzda ya kendin biraz anlayacaksın bu işten yada bu işlere merakı olan anlayan birini bulacaksın. Parayla olacak iş değil yani.

11. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    dıştan takma dizel motorlar var ama çok pahalı.....yanmarın selvanın, ruggerininin çok güzel motorları var.....
    çim biçme makinasından outboard yapmak o kadarda zor bir iş değil, ayriyeten maliyetlerde düşündüğünüzden bile daha ucuz.....motorumu almadan önce bende bir araştırma yapmıştım. motoru satan yerlerden bazıları şaftla motorun montajını yapan yerlere yönlendirebileceklerinide söylemişlerdi.....siz yeterki şaftı bulun, gerisi kolay.....

12. sarpbengu

ilgisizlik mi düşünce farkı mı ?

yanıtınız için teşekkürler .Biliyorsunuz yanmarın 27 ve 39 beygirlerde (hatırladığım kadırıyla ya yakın rakkamlarda) iki modeli var dizel ve su so ğutmalı outboard.Türkiyede hiç görmedim .İnternet satışfiyatları 10 bin pound civarlarında .Dizel bir dıştan takma yabancı ülkeler için anlamsız sanırım çünkü yakıt fiatları bizdeki gibi değil:).Ruggerininin hava soğutmalı dıştan takma dizel makinası da var sesi de evlere şenlik kınalıdan yola çıksa burgazdan anlıyorsunuz:) şimdilerde ünkar marine isimli bursa kökenli bir şirkettt de bir dıştan takma aparatı yaparak internette kanadalı mod hod markası altında bulabiliceğmiz bir ürünü yapmış yani içten takma motorları bir uyarlama ile dıştan takma yapıyorlar ancak sanırım tornistanı yok Şanzmana çim motoru ugulaması son yıllarda arttı sahiinden com siteinde gördüm hatta bir kişle temastayım ama yeri antalya da tanımadan görmeden bir ilişkiye girecek durumda değilim istanbulda arıyorum. Yaklaşımıma ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim

13. sarpbengu

Konuya gerçekten aşınasınız .İlginize çok teşekkürler .Şaft olarak motoru sorunlu 8 beygir birbemepok var, gerçekten kime gideceğim yöntem ne .Satıcıya mı sormalıyımBiraz açar mısınız

14. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    datsu bayisindeki satıcı gerekli yerlere yönlendirebileceğini söylemişti, tabii birkaç yıl geçti aradan; şu an tekrar gidip görüşmek, araştırmak lazım. bu arada çok yüksek beygirli olmamakla beraber bir yöntem daha var, sırt tipi motorlu tırpanının bıçağının yerine pervane takarakta çok kolayca bir deniz motoru dönüşümü yapmak mümkün.....sırt tipi tırpandaki spiral şaftta gücü aynı normal şaft gibi iletebilmekte, üstelik istenilen her açıya sokarak vede teknenin hiçbir yerini delip biçmeden.....spiral şaft ayrı olarakta satılıyor, yani daha kuvvetli bir dizel yada benzinli motora takılabilir, hem bu motorların dikey olmasıda gerekmiyor, daha hesaplı vede daha kolay ulaşılabilen klasik yatay motorlardanda olabilir. tek sorun spiral şaftın kuvvet transferinde bir sınırın olup olmadığı, bunuda satıcıya danışmak lazım.....

15. mehmetmeral

mehmetmeral mehmet

En İyi Avı:
    Levrek 8.300 kg
    arladaşlar herkeze selamlar motorumu ve teknemi değiştiricem daha büyük bişe alıcam tercihim 2.el (mercury 30hp efi 4 zamanlı) modeli bilen duyan veya satan arkadaşların benimle irtibata geçmeleri rica olur numaram 0546 854 37 92 kendi motorum ve teknemde satılık 4.50 çift katlı akesuarları ile çavşa boat fiber tekne
    2010 model 15 hp 4 zamanlı suzuki df 15 satılıktır ilgilenen arkadaşlar numaram ile ulaşabilirler

16. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,
    Forumunuza yeni katıldım. Kendime bir bot almayı düşünüyorum ancak bot ve motor seçimi konusunda yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle botumu karadenizde kullanacağım yani beni yarı yolda bırakmayacak bi taneye ihtiyacım var. Ayrıca yer sıkıntımdan dolayı iki kişi kolaylıkla taşıyıp, kurabileceğim bir bot lazım.

Şişme tabanlıların pek randıman vermeyeceğini düşündüğümden, ızgara tabanlıların sadece belli bir boya kadar olmasından, ve aluminyum tabanlıların da hem pahalı hem ağır olmasından dolayı ahşap tabanlı almaya karar verdim. Bu botu ben yazlığımda kullanacağım ve her akşam motorunu söküp hem motoru hem de botu evimin altındaki depoya koymalıyım.

Ahşap tabanlı olacağı kesin ancak marka ve uzunluk konusunda çok çelişkilerim var. İlk olarak 3.40 boyunda bir Zodiac cadet almayı düşündüm. Botu görmeye gittiğimde adam bana daha ufak bir bot alırsam karadenizde pişman olacağımı söyledi ancak boyundan dolayı taşımakta ve depolomakta sıkıntı çekebileceğimi düşündüm. Fiyatı da bana fazla geldiğinden (6000 TL civarlarında) farklı markalar araştırmaya başladım.

Sea Master, Brig ve Orca markalarına baktım. Brig pek hoşuma gitmedi ancak Sea Master ve Orca uygun fiyatlarıyla dikkatimi çekti. Bu botlarla ilgili pek çok şey yazılmış internette. Kimi kumaşı Almanya'dan diyor, kimi tamamen Türkiye'de üretiliyor diyor, kimi de Çin de. Eğer alırsam iki markanın da 3.20 boyunda modelleri var onları düşünüyorum.

Bu botlarla ilgili bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Fiyatları uygun ancak Zodiac'a kıyasla kaliteleri nasıldır. Denyeleri kaçtır? Ayrıca sitede A burun ve D burun olarak botların ikiye ayrıldığını da okudum, karadeniz gibi dalgalı bir deniz için hangisi daha uygundur?

İkinci olarak, motor beygir ve marka seçimi. Motor markaları olarak Yamaha ve Mercury arasında kaldım. Yamaha bu işin en iyisi ancak çok pahalı. Mercury daha uygun fiyatlı ancak acaba sorun çıkarır mı diye de düşünmeden edemiyorum. Sonrasında, beygirle ilgili hiçbir fikrim yok. Yine Zodiac'taki adam bana karadeniz için 15 beygirlik bir motor önerdi ve Yamaha'dan şaşma dedi. 3-3.50 metre boyunda bir botu içinde 4-5 kişi varken gerekli hıza (planinge) çıkarmak için bana kaç beygirlik bir motor lazım? 15 beygirlik ve yirmi beygirlik motorlar arasında çok az fiyat farkı var. Hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca 10 beygir ve üzeri motorlar için ADB gerekiyormuş. Hiç uğraşmayıp 9.9 luk bir motor mu alsam diye de düşünmüyorum değil.

Sonuç olarak bana Karadenizde kullanabileceğim ve akşamları evim sahilin hemen dibinde de olsa merdiven çıkararaktan eve taşıyabileceğim bir bot lazım.

Sizce paray kıyıp bir Zodiac alıp uzun yıllar kullanayım mı? Yoksa Sea Master veya Orca da işimi görür mü? Zodiac almak aradaki fiyat farkına değer mi? Botun boyu adamın dediği gibi en az üç buçuk metre mi olmalı yoksa 3.20-3.10 luk bir bot da işimi görür mü?

Motoru Yamaha mı almalıyım yoksa Mercury mi? Mercury bana herhangi bir sorun çıkartır mı yoksa aradaki fiyat farkı sadece performansla mı ilgili? ADS alma zorunluluğundan kurtulmak için 9.9 luk bir motor alırsam bu motor 3-3.50 metre boyunda bir botu ve duruma göre 4-5 kişiyi gerekli hızlara ulaştırabilir mi? Sonuçta burası karadeniz her an her şey olabilir, hava aniden patlarsa hızlıca kaçabilmeliyim. Ve sürerken hızın verdiği bir zevk de var tabii. 15 beygirlik bir motor alacak olursam ufak bir farkla 20 beygirlik mi tercih etmeliyim?

Değerli tecrübelerinizi ve fikirlenizi duymak isterim.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki tüm soru işaretleri kalkmadan botumu almak istemedim. Bu arada karar vermek için yanlızca üç haftam var. Bayramda botum elimde olsun istiyorum.

Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

17. Burki45

Burki45 gökhan

arkadslar ben 30 yasında aranıza yeni katılan biriyim basıma gelen ve devam eden bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım olucak. ben sahibinden comdan 350 liraya ot kesme makinasından yapılan bir motor aldım hala satılmaya devam edilior sakın bulaşmayın. ve uygun yollu 2.91 marine pro bot aldım zodyak tarzı değil . ilk denememde motor diye satılan alet bırakın gitmeyi kendi etrafında zor dondu
    elimde kaldı motor çöpe atıcam simdi botumdan suan lık bu seneyi gecirmek kaydıyla memnumum seneye güzel bi zodyak alıcam simdi arkkadslar bitane mercury 3.3 kısa saft 2 zamanlı motor buldum hic kullanılamıımıs 0 1500 lira istiyolar benzin bile koymamıslar . bu motor benım ısımı görürümü arkadsalar mercury nansıl seneye yazın alacagım 3.5 metre ccivarında zodyak botumuu götürürmü bide hızdan yorum yapacak arkaslr ilk defa motorla cıkıcam bana anlaycagım dilden hızdan kasıt yaparsanız sevinirim ben 2 kişi maksimun 3 kişi sırtı ve cok acılmamaK şartıyla kıyı kesimlerde balık avalamak istiyorum simdiden cvp yazan herkese *** ederim .

18. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Seni götürür ama kesinlikle çileden çıkarsın. 5km ile götürmez. Ben gecen sene aldığım parsun 4 zamanlı 5 beygir motorla dahi durgun suda 55 kilo bot 25 kg motor ve 1 kişi 55 kg 8-10 km arası yapıyordum. Sakın sen sen ol Parsun motora bulaşma.

Bu sene 9.8 2 zamnlı sıfır bir Thatsu aldım aynı botla tam gazda 27-30 km aarsı hız yapıyor. Sen 4 zamanlı 6 beygir bir Mercuri al. Büççeni biraz zorla derim.

19. Ozrtkn

Ozrtkn Özer

Arkadaşlar öncelikle merhaba;

Foruma yeni kayıt oldum ve allah ömür verdiği sürece burada olacağım

honda BF 20 LHSU motor aldım ve bunun için tekne bakıyorum. 1. tercihim anılmarin 4.60 blue sea kafan tekneye yatarsa bu hafta sonu gidip alacağım. Olumlu olumsuz görüşlerinizi bekliyoru. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
    Saygılar.

20. feyyaz59

feyyaz59 feyyaz göç

YAMAHA GAZ YEMİYOR

selam arkadaşlar bende 15hp çif zamanlı yamaha dışten takma deniz motoru var teknem de 4,5metre civarı fiber. soruna gelince motoru boşta çalışmasında hiçbir problem yok son gaz yapıp bıraktığımda da STOP etmiyor rolentide çalışmaya devam ediyor fakat vitese taktığımda ilk 15-20 saniye kadar tekne sorunsuz gidiyor fakat daha sonra tekne yavaşlamaya başlıyor ve pervane de jakuzi gibi su yurakarı doğru kaynamaya başlıyorve motor gaz yemiyor ve tekne çok yavaş hareket ediyor sorun nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim