Motor satışı , acil bilgi !.

Konu, 'Motorlar' kısmında alpargun35 tarafından paylaşıldı.

1. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Aslında çok önemli bir konuyu ortaya çıkarmış oldun Deniz , bilmem farkındamısın !?. Aslında Amatör balıkçıları bekleyen , daha doğrusu "Bağlama kütüğü ruhsatlarının vizesi ve resen iptali" diye bir "başlık açsan çok faydalı olur , çünkü bir çok arkadaşımız bu konulardan bir haber !!!.

1.) "Zamanında vize yaptırmayan 5 m altı olan ve "vize harcı alınmayan tekneler , zamanında vize yaptırmadıkları için ceza ödüyorlar !

2.) Vize süresinin dolmasından itibaren , 5 yıl boyunca vize yaptırmayan teknelerin , Bağlama kütüğü ruhsatları "RESEN" iptal oluyor.

NT: mesajını okuduktan sonra gidip baktım 9. ayda 5 yıl doluyor , bir ara gidip işlemleri halledeyim , bilgi paylaşımı için çok , çok teşekkür ederim arkadaşlar.

2. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Aslında şimdi aklıma bişey takıldı. Bağlama kütüğü ruhsatını çıkardık. 5 yıl boyunca vize yaptırmadık. Hiç bir denetime rastlayıp teknemizde bağlanmadı. 5 yıl sonra bağlama kütüğü resen iptal oldu.

Peki şimdi aynı isim yada farklı isimle bağlama kütüğünü tekrardan çıakrmak istersek ne olur? Gene eski bağlama kütüğüne hiç vize yaptırmadın diye ceza keserler mi? Yoksa ilk defa yeniden çıkartıyor gibi mi işlem yaparlar? Yoksa iptal olan bağlama kütüğü olan deniz araçı için bir daha bağlama batüğü çıkartamıyormusun? Yani yasal oalrak bir daha deniz aracı sefere çıkamıyor mu?

3. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Bence , eskiye dayalı ceza ödenmeden devlet işlem yapmaz !
    Benim asıl kafama takılan , hadi kayığının ve motorunun faturası ve CE belgesi olanlar , bir şekilde bunları aldıkları firmadan , tekrar alabilirler ve cezayı ödeyip , sil baştan ruhsat çıkarabilir kabul edelim.

Ya ! 2009 yılında çıkan kanunla , hiç bir evrakı olmaksızın , "Sahiplik belgesi" ile , Bağlama kütüğü ruhsatı çıkaranların hali ne olur !? onlar fatura ve CE yi nereden bulurlar.

4. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Arkadaşlar bu gün liman başkanlığına gidip , 4,5 seneden bu yana vizesini yaptırmadığım 5 m altı motorsuz teknemi vize ettirdim , inanmayacaksınız belki ! cezası sadece 18 tl tuttu Zıraat bankasına yatırıp makbuzu geri getirdim , 5yıllık 2020 ye kadar vize yapıldı bilginize , aman 5 yılı geçirmeyin.

5. makcarty

makcarty mehmet ali

Favori Kamış:
    olta
    alpergun35 motoru limana kaydettirmek için sadece noter satışı yeterlimi. Liman başkanlığı noter satışı haricinde başka evrak istiyormu?

6. palet

palet Gökhan

4.20 tekneme 8.10.2010 da almış olduğum tekne ruhsatım bugüne kadar vize yaptırmamış olmama rağmen res'en silinme işlemi yapılmamış. bunuda donatan sorgulamadan görebiliyorum. Herhalde res'en silinme işlemi uygulanmıyor.
    donatan sorgulama için link: https://atlantis.udhb.gov.tr/gscl2_http/gemisorgulama.aspx

7. palet

palet Gökhan

Bugün 10 yıl dır hiç vize işlemi yapılmamış 5 metreden küçük teknemin bağlama kütük ruhsatnamesi ile liman başkanlığına gittim. 176,50 krş. ruhsat harcı yenileme ücreti ödeyerek ruhsatımın yenilenmesini sağladılar. Res'en silinme diye bir şey yok. Sadece 5 yıllık süre içersinde vize/ruhsat yenileme yaptırmadıysanız, tekneniz sahil güvenlik tarafından seferden men edilerek en yakın limana bağlanıyormuş. Ruhsatı yenilediğinizde gidip teknenizi limandan alabiliyorsunuz.