Naçizane sazanlar ve turna

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında adrenalin tarafından paylaşıldı.

1. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    genelde olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 Kilo-Turna 4 Kilo
    [​IMG] Ava genelde yanlız ve motorumla giderim scooter olmasına rağmen dağ tepe bayır dinlemeden hep yanımda :) Bu arada fotoğraflarımı o çeker :p 10 sn ye kurar ve üzerine koyarım :)

[​IMG] Sazan avına yeni başladığım dönemler 30.08.2005 yaklaşık 1 kg lık bir sazan.O zamanlar bana çok büyük gelmişti :) Takım 2 iğneli( 4 numara mustad sarı iğne) yem : mısır yer : Gürdük göleti

[​IMG] Yine aynı yer 2 kg 400 gr. 24.10.2006

[​IMG] Kayınpederime kaptırdığım Turna Yemek nasip olmadı :) Yer : Doğancı Barajı Yem : Şasi ( Yeşil-Siyah renkte) 31.07.2006

2. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Tebrikler. Turna çok iyiymiş. Daha sonra tekrar balık aldığın yerlerde avlandın mı? yoksa bir daha gitmedin mi? Turnayı kıyıdan atçek yaparak mı aldınız? Bursada hangi göl, gölet ve barajlarda Turna çıkıyor.
    Saygılar.

3. afet

afet

:) Necati güzel bir paylaşım olmuş:) kayınpederine kaptırdığın turna için üzüldüm, :confused: şaka şaka afiyet olsun,:D

4. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna hakkında bilgi..

BARACUDA ....

Bursada Uluabat-Demirtaş Barajı ve Doğancı barajlarında turna çıkıyor.Benim bilmediğim başka yerlerde vardır mutlaka. Ben sadece Doğancı Barajında Turna avlandım. Uluabatta iyi balık varmış ama Demirtaş BArajı hakkında bilgim yok. Doğancı Barajına gelince :

Evet Bu Turna yı kıyıdan at çek yaparak aldım.Yanlız Yalan olmasın neredeyse gölün sahil şeridinde 8 Km gezinmişimdir tarayarak.YAnımdaki her tür ve renkten meps ve şasi yi denememe rağmen Sabah 6 dan öğlen 12' ye kadar tek bir vuruş bile olmadı. Tam pes etmiş dönecektik ki Benden çok daha deneyimli arkadaşım başladığımız küçük koyu son bir kez daha tarayalım dedi. Gittik ve denedik İlk atışta fotoğraftakinden daha büyük bir turna yakaladı arkadaşım. Bu koyda alay var dedi( O öyle diyor Sürü anlamında) . Koyu taramaya devam ettik ve 25 dk içinde O 4 tane bense 1 Turna yakaladık. Atış yaptığımz yer ise suya devrilmiş bir ağacın altıydı. Sabahta atmıştık aynı yere defalarca ama alay sonradan girmiş ağacın altına. Yani 6 saatte yapamadığımızı 25 dakikada yaptık.
    Yanlız sevgili baracuda şu ana kadar anlattıklarım iştahını kabarttıysa bu söylediğimde keyfini kaçıracak sanırım :( Oraya en son gittiğimde bekçi tarafından gölün dışına çıkarıldım.Her ne kadar sirkülerde avlanılması yasak yerler arasında yer almasada (Gölbaşı gibi) Şehrin içme suyunu karşılayan bir göl olduğu için DSİ tarafından avlanmak yasaklanmış. Daha sonra bekçiyle ahpap olduk ama genede ben bir daha gitmedim.JAndarma bekçi kadar anlayışlı olmaz heralde:) Son bi not bekçiyle sohbet ederken 1 yıl önce tıkanan filitrelerin temizlenmesi için dalan bir dalgıç panik bi şekilde sudan çıkmış ve ben bu göle kafessiz dalmam demiş. Dev turnalardan korkmuş yani. Benden bu kadar gerisi sana kalmış....

Rastgele hepinize.....

5. afet

afet

:) Necati kardeşim yazdıkların güzel ve faydalı bilgiler.:) Bursa ve civarında birçok gölet şahıslara kiralanmış durumda. DSİ'nin bu uygulaması tartışılır. Doğancı barajı seninde dediğin gibi içme suyumuzu tutan bir göletimiz yasaklara karşıyım ancak Barajı besleyen derelerden özellikle Keles tarafındakiler ve civarı gerek piknik yapanlar gerekse amatör balıkçı olduğunu zannedenler tarafından ne kadar kirletildiğini gözlemlemişsindir. Uluabat gölü
    barındırdığı 200 kuş ve 21 balık türü ile Dünya litaratürüne girmiş bir gölümüz, burasıda gölü besleyen derelere yakın kurulmuş olan sanayii (özellikle koserve fabrikaları) atıkları ile bataklığa yüz tutmuş bir yer uzmanlara göre tedbir alınmazsa son 60 yılını yaşıyor. Gölbaşı göleti 37/2 sirkülerde yasaklanmış durumda. Demirtaş barajı son gittiğimde kiralanmıştı,
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1697&page=4
    İznik gölü çok büyük adeta bir iç deniz, ancak oradada kıyılar hiçte iç açıcı değil, Amacım içinizi karartmak değil, üzgünüm ama karşımızdaki gerçek bu,:(
    BİLİNÇLİ TOPLUM ve DAHA GÜZEL YARINLAR. burada bulunmamızın yegane amacı olmalı diye düşünüyorum. Sevgiler :)

6. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    bravo usta,,, şu tatlı su olayına bir kere kalkıştım ama hüsranla sonuçlandı zevkli olsa gerek

7. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    inan zevkli Nejat....

Hele turnanın verdiği keyif bambaşka.Havalar biraz düzelsin ilk fırsatta canlı yemle deniyeceğim turnayı.At çek yöntemiyle gez babam gez bi sigara bile içemiyorsun oturup yahu :)

8. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Adrenalin (Necati bey) vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Göl veya gölette Turna yakalamak gerçekten çok zahmetli. Alan geniş olunca çok iri turna yakalama şansı var lakin sigara ve çay içememe durumu ve at çekle sol-sağ kollarda bir şişme zamanla görülebiliyor :) Maksat spor olsun.

9. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Tebrikler,
    Cok guzel baliklar :)

10. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Necati abi çok güzel balıklar........

TEBRİKLER:D

En kötü avın böyle olsun:)

11. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    uluabatta çok turna tuttum güzel anılarım oldu orada balıkçı bi abim var onunla çıkardıkı balığa ahh bursa ahh özlüyorum şimdi güzel av necati saol

12. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    necati ustam güzel bi av yapmışsın ellrine sağlık:)

13. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    bu arada hussar değilmi motorun:confused:

eğer hussarsa aynısından bendede var çok yakıyo ama güçlü kardeşimin dizel polosu bile bundan az yakıyo:D

bende hep motorla giderim balığa zevk meselesi (züğürt tesellisi araba olsa fenamı olur)

14. DR_BLOoD

DR_BLOoD

tebrikler güzel av olmuş ellerinize salık....

15. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    tebrikler güzel balıklar

16. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Selam lustral

Hayır hussar değil keeway macar malı.Ama benzin konusunda hussardan aşağı kalmıyordur sanırım bu velette çok yakıyo.VArsın yaksın beni balığa götürsünde :) Selamlar

17. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Necati turna çok güzelmiş de keşke yiyebilseydin.Peki bu turnayı pişirme yi biliyormusun veya bilen varsa yazabilirse sevinirim.Ayrıca benim tuttuğum turna tavaya koyunca çok kötü bir koku çıkardı ,acaba normalmi?Lütfen yardım;saygılar...

18. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aşçılığım Pek Yoktur :)

Valla musa ne yalan söyleyeyim pek anlamam o işlerden.Ama turnayı tavada yapıyorsan çok kızgın yağa atman gerektiğini ve çok beklemeden (fazla pişirmeden ) alman gerektiğini biliyorum.Ayrıca pişirmeden önce pullarını temizlemende gerekiyor tabiiki.Bunlar benim bildiklerim ama madem sormuşsun cevap vermeden olmaz dedim ve küçük bir araştırma yaptım senin için.Gerisi sana kalmış.Eğer bir gün bu tarifle turna pişirirsen haberim olsun;) Pişirdiğin Turnanın kötü bir tat çıkarması ise ilginç olmakla beraber sanırım tuttuğun göle özel bişey olmalı yoksa Doğancının turnaları bi harika...

Saygılar
    KAynakça :Yemek tarifi.com

Tereyağlı Turna Balığı
    Malzemeler
    Mutfak
    Zorluk 3
    Süre 80 dk.
    Kaç Kişilik 6
    Yöntem
    Yaklaşık 1,5 kilo ağırlığında 1 adet turna balığı
    200 gr tereyağı
    2-3 Adet taze sarımsak
    Yarım su bardağı beyaz şarap
    1 Adet havuç
    1 Adet kuru soğan
    2 Adet karanfil tanesi
    Yarım su bardağı sirke
    1 Tatlı kaşığı tuz
    1 Çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı
    Geniş bir tencerenin içine 2 litre su, üzerine 2 karanfil tanesi, saplanmış kuru soğan, doğranmış havuç, sirke, tuz ve karabiber koyup, kapağı kapalı olarak 30 dakika pişirin.
    Bu haşlama suyunu bir kenarda ılınmaya bırakın.
    Bu arada ayıklayıp, temizleyin ve yıkadıktan sonra bu suyun içinde kısık ateşte 20-25 dakika pişirin.
    Balığın pişip, pişmediğini etine çatal batırarak kontrol edin.
    Balık piştikten sonra suyunu süzerek derisini çıkarın ve bir tabağa alın.
    İnce ince kıyılan taze sarımsaklar ve şarabın içinde, şarabın yarısı kalıncaya kadar haşlayın ve ateşten alıp, sıcak tutun.
    Kabın içine tereyağını ilave edip, kuvvetli bir biçimde beyaz köpük haline gelene dek çırpın.
    Hazırlanan bu beyaz sosun bir kısmını balığın üzerine yayın ve geri kalanını da yeme sırasında kullanmak üzere bir sos kabında muhafaza edin.

19. bursa neden sessiz diyenlere nispet gibi olmuş. eline sağlık.:))

20. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Bülent Bey.

Devamı gelecek inşallah.... Paylaşıcak birilerinin olması çok güzel.

Saygılar..........