Nasıl bir bot almalıyım ? Şişme botlar nasıl taşınmalı?

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında eray ersoy tarafından paylaşıldı.

1. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Hayırlı olsun güle güle kullanın.
    Bu bot kumaş kaplamamı yoksa naylon türü bir malzemedenmi yapılmış?

2. emhay

emhay emrah

tşkr ederim bu bot vinyl malzemesinden üretilmiş yani bir nevi pvc sert plastik dayanıklı.resimde görüldügü üzere gayet kalın bir kaplaması var..

3. frozen06

frozen06 Yasin ÖZTÜRK

En İyi Avı:
    yosun:)
    bende aynı botu çok düşündüm çok araştırdım ama uzun süreli kullanacaksan tavsiye etmem , biraz daha bütçe ayırıp daha sağlamını bulabilirsin bence, et kalınlığı çok çok zayıf bu yüzden vazgeçtim

4. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Üstad hayırlı olsun, güle güle kullan. trofelerin bol olur inşallah..

Renginin açık oluşu sıcakta seni yakmaz, açılırken yanına çıpa almayı özellikle unutma, can yeleğini saymıyorum bile. Bir de tavsiyem botun üzerini örtecek şekilde ikinci bir branda/ naylon kullanın, mesela semer gibi düşünün, ağırlıklarla yanlardan sarkıt. zira iğne değdiği anda fos diye sönebilir dikkatli ol, oda sayısı çok düşük bu botlarda. Göl için alıp almama arasında gidip geliyorum bende. Kullanıp yorumlarını yaz lütfen..

5. emhay

emhay emrah

öncelikle tekrardan mrblar foruma bayadır giremiyorum,cvp bekleyen arkadaşlar için hemen yanıtlayayım ürün benim gibi bir amator iin gayet tatmin edici sonuçlar verdi,dalgalı denizde bile hiç bir sorun yaratmadı tabi siz siz olun benim yaptıgımı yapmayın akabinde durgun sudada aıldım gölcük sahilini bilen bilir.ordan en fazla 200mt açıldım kürekleri çok iyi arkadaşım cekemedi fakat ben 10 dk da kıyıya çekebildim.
    çıpa olarak 5lt su bidonu işimizi gördü.ayrıca göl icin biçilmiş kaftan
    gönül ferahlıyla alabilrsiniz.hepinizie tşkr ederim iyi avlar dilerim.

6. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Umarım bot-motor sistemi kuracak deniz ve balık dostlarına yardımcı olurum. A burun Neta 3.20 ahşap taban tercih ettim,taşınabilirlik için biraz büyüktür, ancak araştırdığımda West marine vs. büyük firmalar botta denizcilik ve kararlılığın 3.10'dan itibaren iyileştiğini belirtiyor.

Motor 6hp 4t 27 kg gayet kolay taşınıyor,motor taşıma arabası da emniyetli oluyor. Taşıma problemi yok yamahada, diğer markaları bilmiyorum sağ sol ön farketmiyor 3 yöne de yatırmak mümkün.

Bot taşıma, denizden çıkarma işini de süpürge sapıyla hallettim, philips triathlon halı yalıyıkama makinesinin paslanmaz çelik borularını kullandım.Tek süpürgenin 2 borusu yetiyor. İçlerine polipropilen beyaz sert bir boru yerleştirilip sağlamlaştırdı tornacı. 2 parça metal tuşuna basıp ayırmak mümkün. Tekerler de çok ucuz, 35 cm şişme,bilyalı teker 12 Tl. Teker çapının büyüklüğü taşlık kayalık zeminden rahat çıkartmak için işe yarıyor 35cm ideali. 2 teker 24tl + tornacıya teker bağlamak için mil vs. işçiliği 30 Tl + paslanmaz civata vs. toplam 60 Tl'ya malettim.

7. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Gökhan Bey fotoğraflarını yayınlayabilirmisiniz.Merak ettim.Bende botuma sizin yaptırdığınız gibi taşıma aparatı yaptırmayı düşünüyordum

8. eseses kikiki

9. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Gökhan kardeş aynayı delmeseydin keşke. Zamanla o deliklerden suyu emerek sağlamlığı azalacaktır. Galatamarindeki bir arkadaş beni uyarmıştı ayna asla delinmemelidir diye.

10. eseses kikiki

Bastım silikonu ama yine de içime sinmedi haklısın Hasan bey.

8'lik civatalar için ucu ucuna 5-7 ve en son 8'lik ağaç matkap ucuyla delindi.

4'lükle hatta en düşüğüyle başlamak lazım, dış kaplama fotoğraftaki gibi açılmamalı.Matkap ucu içeriden yüksek devirle normal ilerlemeyle çıkmalı.

http://www.facebook.com/photo.php?f...489474883923.164395.1483002437&type=3&theater

Şişme botun yetenekleri bu videoda gözüküyor.4 metre bot 13 kişi taşıyor 7 kişi 2 arka tüp patlak halde gidiyor.

http://www.youtube.com/watch?v=W_1PHhLliUU&feature=channel

11. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    :( Ben botumuda, daha sonra taşıma tekerlerinide galatamarindan aldım. taşıma tekerlerine 4 sene kadar önce yüz küsur milyon lira vermiştim (yachtsman) marka idiler. acemilikten nasıl mone edeceğimi bilememiştim (ki hala sağlıklı bir çözüm bulamadım.....botum fiber tabanlı vede firma sahibi fiberin katlarının arasının dolu olduğunu söylemişti.....sonuçta deldim bende vede botun bütün biber kısmı içeriden suyla doldu.....baya bi ağırlık eklenmiş oldu.....bu yaz slikonla kapattım ama önümüzdeki yaz epoksi ile iyice sağlam bişeyler yapmaya çalışacağım.....iki kat fiberin arasına giren tuzlu suda cabası.....insan kendi imal ettirdiği botu tanımazmı ?? evet tanımayabiliyomuş.....tekerlekleride söktüm, aynayı yamadıktan sonra sırf epoksi ile yapıştırmayı planlıyorum.....

12. iaarslan

iaarslan Atakan ARSLAN

Favori Kamış:
    procatch 3.00 spin
    En İyi Avı:
    kaçan balık çok büyüktü ama :)
    değerli arkadaşlar balık tutarken kullanmak için 2 kişilik bot almayı düşünüyorum 2.65 sea star yada 2.60 kolibri yeterli olurmu küçük gelmesinden korkmaktayım bilgilendirirseniz sevinirim

13. eseses kikiki

2 kişi için 2.60 çok uygun neta t-260k modeli var bir de onu araştırın derim.

14. sezbar58

sezbar58 Bülent

Selam
    Ben 3,80m deniz botu ve 15bg (2 zamanlı olabilir) motor almak istiyorum.
    Temiz olmak kaydıyla İkinci el yada sıfır satan (çevresinde satan arkadaşı olan) arkadaşlar yardım istiyorum.
    Her türlü bilgi ve yönlendirmeye açığım.
    Teşekkürler...

15. Mercury 290 Sport Enduro

Mercury 290 Sport Enduro Mustafa Said Düz

4 kişilik 290 ya da 3 metre iyi bir tercih. Küçük sınıf arabaların bagajlarına dahi sığıyor. Ancak, ahşap tabanlıyı alüminyum tabanlıya göre tavsiye ederim. Güneş altında alüminyum ısındığında ayaklarınızı yakabilir. Hatta eğer çok akıntılı, rüzgarlı, dalgalı bir ortamda kullanmayacaksanız kurulum ve söküm kolaylığı açısından şişme tabanı da tavsiye ederim. Ben ahşap taban aldım, keşke şişme taban mı alsaydım diye kendime soruyorum

16. toprak54

toprak54 taner

Favori Kamış:
    albastar surf 3.90
    Favori Makine:
    silverstar
    En İyi Avı:
    sazan,istavrit,mezgit,sardalya
    bot seçimi

arkadaşlar bitane bot almak istyiyorum yüzme bilmiyorum sadece gezi ve balıkta kullanmak için,sizce fiberglass tekneden dahamı güvenlidir,sallanma olsun ters dönmede batarmı hemen,güvenlik açısından hangisi daha güvenlidir..ayrıca arabayla tasıyıp istediğimiz yerde balığa çıkabilirmiyiz saygılar..http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...tlari-sok-sok-sok-699-tl-den-128635170/detay#