ne olabilir?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında burhansagsen tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Vurur aslında karidese her balık vurur,istisnaları gözden kaçırmamak lazım..

2. burhansagsen

burhansagsen

Favori Kamış:
    ucuz kamış
    En İyi Avı:
    kaya balığı - 400 gr
    eğer palamutsa çok büyük bir palamuttu...

3. Suatreis

Suatreis

samur a nedersin. İnanma sen inanma.. gel de gör.

4. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    palamut hic tutmadigim icin yorum yapamayacagim ancak ahtapot ihtimali bence yuksek. bir kere kamisi hic sarsmamis, bu da gidip direkt yemin uzerine kapandigi ve ignenin ahtapota saplandigini dusunduruyor. cekerken ise yapisacak bir yer buldugunda zorluyor ama igne ya da ignelerin acisina dayanamadiginda cekis yonune dogru firliyor. bir yer daha bulup yapisiyor, ayni sey tekrarlaniyor. tam ahtapotvari bir gelis. agirligi zaten malum.
    ancak normalde ignenin, kostegin, firdondunun vs kopmasi lazimdi. sadece bosaldiysa ve igne, takim oldugu gibi duruyorsa bir ihtimal igne iyice kiyisinda bir yere saplanmisti ve saplandigi yeri parcalayarak yerinden kurtuldu.
    hmmm.evet watson, katil (pardon bu durumda kurban) kesinlikle bir ahtapot olmali...
    imza sherlock holmes...

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şudur demek zor. Ama, denizde bir sürü atıklar geziyor. Şekli filan acayip, acayip.. Belki, acayip şekilli bir tanesine denk geldin, hidrodinamiği nedeniyle 1 m zorlarken, 1 m rahatlıyordu.

Böyle durumlarda, kalama büyük yardımcıdır. Biraz zorlamasına, yani boşlamayacak şekilde, kalamayı gevşetirsin. Balık ise gezmeye başlar.. Başka bir şeyse götürmeye çalışır, ama akıntı vektörü ile misinanın tutuşu nedeniyle çabucak kıyıya yönelir. Balık ise genel olarak kıyıdan uzağa doğru zorlar..

6. burhansagsen

burhansagsen

Favori Kamış:
    ucuz kamış
    En İyi Avı:
    kaya balığı - 400 gr
    ben tam kıyıdaydım zaten.... oltanın ucu olsun olsun 7-8 metre ilerdeydi... derinlik de en fazla 15 metre... arnavutköy'deki kazıklı yolun yapısından dolayı fazla ileri atmamıza gerek kalmıyor... zaten karides yemli takımı çok ağır kurşunla ileri atmak mümkün olmuyor... yemler dağılıyor....

atık olmadığına eminim...

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi orda kablo veya halat var o olabir belki birde tam köşe tarafa bir amca ag atıyor

8. burhansagsen

burhansagsen

Favori Kamış:
    ucuz kamış
    En İyi Avı:
    kaya balığı - 400 gr
    yok öyle birşey değildi.... büyük olasılık ahtapotdu.... zaten birsürü insan yanyana atıyoruz...

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Palamut, iyi tahmin ama kimsenin aklına lüfer demek gelmedi mi, yoksa ben mi görmedim?

Aranızda hiç lüfer veya palamut tutan yok mu?

Palamut yakalandığında önce oltayı boşaltır sonra basar,gelirken de sağa sola bazen aşağı yukarı hamleler yapar.
    Lüfer ise yakalandıktan sonra oltadan kurtulmak için peşinden koşar,yani oltayı boşaltır.
    Olta kopmadıysa iğne açılmış olmalı ,bu konuda bilgi yok.
    Ahtapot, naylon torba, çer çöp, bilmem ne, bunların hiçbiri değil.
    O; balık, ama lüfer mi palamut mu ancak yakalayan karar verebilir.
    Tekrar rastgelsin.

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    aaaa aklıma hiç gelmedi gecen sene aynısı kulelide oldu bana önce saglam asıldı boşaldı sonra tekrara bir asıldı bıraktı çaparim 9 köstek geldi

11. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

sanırım bizim balık biti dediğimiz şey bu.
    bazı yerlrde balık kenesi de derler genelde gopez gibi balıklarda balığın dilinin altında çipuralarda ise çok nadir olmakla beraber sırtında bulunur. Beyaz ve kurt gibidir ve mide bulandırır

12. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    ahtapot olsa akıntıda geldiği için tutunacak biryer bulamazdı sürüklenerek gelirdi sanki...

benimde aklıma gelen bi atık olduğu... şimdi en üst iğne seviyesine takıldıysa sen asıldıkça atık iğneden kurtulup alt iğneye gidiyor o sırada seni geliyormuş gibi hissettiriyor ardından alt iğne seviyesinde tekrar takılıp kurtuluyo olabilirr

tabiki orada olup hisseden sendin... Vuruşlarla geldiyse bi balıktır... Geçenlerde Mersinde oltama bi ahtapot geldi ama hiç çırpınmadı çünkü tutunabileceği bir yer yoktu... yarın kiloluk bişeydi... ben yavaşça çıkartırken sudan bi kayaya çok yaklaştırdım tutundu ve gitti... ama çektiğim süre boyunca hiç asılmadan çırpınmadan zorlamadan geldi... belkide küçüktü diyeydi...

13. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Mahir amca, ben de katılıyorum size. Lüfer olma ihtimali yüksek.
    Bazı arkadaşlar ahtapot diye ısrar ediyor ama Boğaz'da ahtapot bulunmadığını, en azından Boğaz'ın üst suyunda bulunmasının imkansıza çok yakın olduğunu göz ardı ediyorlar. Marmara'da ahtapot kaydı yok değil ancak sadece kayıt... Onlar da genelde Çanakkale Boğaz'ına yakın bölgelerde.

14. Biri kalkan mı dedi? Tam avlandığınız mevkiyi bilmiyorum ama kayaların üstündeyse iğneleriniz, o kesinlikle kalkan değildir. Yalnız kalkan yemi alır ve geri yatar, dolayısıyla oltaya geldiği anı hissetmeyebilirsiniz.
    Anlattığınız gibi güçlü bir etkiyi kalkan yapabilir, ama eğer dip kayaysa bu ihtimal de kalkan gibi yatıyor bence, daha kuvvetli bir ihtimal varsa o da Mahir üstadımızın dediği gibi lüferdir. Zaten bir boşalıp bir asılması da lüferin tarzına uyuyor. Birde ben kolyosları aldığımda da bir tuhaf olmuştu olta, nedense birden aklıma bu da geldi. Orada başka bir şey olacağını sanmam.
    İstanbul Boğazında ben epey dalış ta yaptım ama ahtapot hiç görmedim...
    Çok kıyıdaydı diyorsanız sarıkanat ve hatta çinekop bile asılıp oltayı götürmüş olabilir :)

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Emre

Ben boğazda ağdan ahtapot çıktığını hatırlıyorum ama bu çok ekstrem bir durum.
    Zaten dikkat ettiysen ahtapot diyen kardeşlerimizin çoğu(Veya hepsi) güneyden yani ahtapot bulunan sularda avlananlardan.:)

16. 3182

3182

Ahtapot ciksa bogazdan hic sasirmam. O kadar cok cesit balik tuttum veya tutanlar gordum ki normal karsilarim. ;)

17. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Mahir amca
    Ülkemizde yaşayan bir çok kafadanbacaklının Adalar'a kadar yayılım gösterdiği biliniyor. Ancak Marmara'nın kirlenmesiyle bu sınır giderek Çanakkale Boğazı'na doğru kaymış. Tahminim Boğaz'da bugün ahtapot çıkması imkansız değil ama imkansıza yakın bir ihtimal. Belki Adalar, Marmara Ereğlisi dense daha olası bir ihtimal olarak bakarım ama Boğaz'da kıyıdan ahtapot gelmesi bana pek gerçekçi gelmiyor.

18. iyurtseven

iyurtseven

Favori Kamış:
    Kamış,olta
    Kolyoz, anlatılanlar tam onun karakterine uygun,çapari ile daha önce tutanlar hatırlayacaklardır,çapariye asılır,bırakır gezdirir,iddaa etmiyorum ama,küçük camgöz değilse,bence kolyoz'dur,selam'lar..

19. burhansagsen

burhansagsen

Favori Kamış:
    ucuz kamış
    En İyi Avı:
    kaya balığı - 400 gr
    mahir abi kurşuna yakın olan iğnenin ucu biraz açıktı...ama tamamen açılmamıştı... hatta ben iğnenin kırılmış olabileceğini düşünerek çok iyi inceledim... üstteki 2 köstekde yemler bile duruyordu.... tam yanımda bir oltacı vardı... yıllardır sürekli orda olta satan ve her türlü balığı da avlayan bir arkadaş.... onun ilk tahmini kofana oldu.... ama ben kıyıya bu kadar yakın mesafede, izmarit takımı, karides yem ve küçük iğneyi birleştirince pek ihtimal vermedim... ama adam çekme şeklimi görünce kofana olabilir dedi....

daha önce hiç lüfer ve palamut tutmadığım için fikir yürütemiyorum.... benim şu ana kadar tuttuğum en büyük balık eşkina....

peki palamut veya lüferin yakalandıkları halde oltanın hiç kıpırdamaması mümkünmü? yada tam çekmeye başladığımda yeme atlamış olabilir mi? çekiş yönüm tamamen yukarıya doğruydu.... 2-3 metreden sonra balığın tutunabileceği hiçbirşey yok....

20. burhansagsen

burhansagsen

Favori Kamış:
    ucuz kamış
    En İyi Avı:
    kaya balığı - 400 gr
    üstteki iğnelerde yemler duruyordu... atık olmadığı kesin... hiçbir atık yukarı doğru fırlayıp olatyı boşaltamaz...