Nedir bu "dişli" muhabbeti?

Konu, 'Makaleler' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Sevgili Kaan

Serdara bu forumda en çok hakaret eden en ağır kelamları eden birisi olarak işte bizim Serdar ne diyim. Serdar bu bende yıllarca bu adama deli dedim. demediğim kalmadı ve halende diyorum. bu adamda sonunda her türlü ....patlık mevcut. dilinin ucunda his duygusu kalmadığından saydırıyor.

Biz ekibiz, sonuna kadar da ekip olacağız. burdayız hep beraberiz. Yıllarımızı buraya verdik. zannederim ki uslubu hakkında değerli arkadaşımda diğer tüm arkadaşlardan özür dileyecektir. Bunu yapacak kadarda merhametli ve insani duygulara sahip bir dosttur kendisi.......

2. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Bu başlık altındaki herhalde hemen herkes lüfer familyasının limitaltı avlarına benzer tepkiyi gösterir. "Anti-dişli hareketi", üslubu hariç değerlendirildiğinde, bu bağlamda ve yönde ise istisnalar hariç hepimiz hemfikiriz. Burada sorun bulunmuyor.

Ama "dişli diyen embesildir" lafının tutulacak pek yanı yok. Çarpıcı olacağım diye troll'lemenin manası da yok. 20-25 cm'lik lüfer tutup "dişli tuttum" diyorsa, bu da kimseyi ırgalamaz. N'apacağız şimdi, buna embesil denmiş oldu? Zira dişli lafı benim de okuduğum çeşitli kaynaklarda balıkçılık jargonunun parçası olarak sıkça kullanılagelen bir tabirdir.

-Aret Bey'in verdiklerine ek olarak- Kaynak:

[Balık ve Balıkçılık Dergisi - Aralık 1958, Sayı 12, Sayfa 12]

"Dişli" diyene hakaret etmenin hiçbir gereği olmuyor sonuç olarak. Eğer argüman "bak işte 10-15 cm'lik yaprak/çinekopları dişli diye kakalıyorlar" ise, "gözün izanın nerede?" diyeceğim çünkü zaten tepki verilecek mecrada(günlük hayat, balıkçı, forum vesaire) ilgili balığın kendisi ya da görseli de gözünün önündedir; limitaltıysa tepkini koyar, değilse koymazsın. Lakin tepkiyi "dişli" lafına koyar, hakaretin dibine vurursan, ya aşikar bir embesillik göstermiş olursun ya da derdini yanlış anlatmış.

(Alakasız olarak "dişli" lafından hiç hoşlaşmam. Sebebi ise son derece öylesinedir ve başlıktaki tartışmayı hiç bağlamaz.)

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Çinekop boğaza girdimi diye sorabilirmisin soramazsın, Tarabyada çinekop yapıyormu deme Lüksün zaten yokki Aret. Soramazsın sürekli konuşuyoruz telde. hiç bana Çinekop tutuyormusun diye nasıl sormuyorsan. bende sana Dişli var kanalda demiyorsam, epey balık aldık derken hiç Lüfer tabirinden başka bir şey kullanıyormuyum yok. o zaman ne oluyor Sanat her zaman Köy sanatıdır. Sadece Lüfer tuttuğumuzu Cümle alem Bilmiyormu biliyor. Bu işte olayın aslı sadece.... (Hatırlasana bu sene Kilolarca Sarıkanat Çinekop salmadıkmı sulara yüzlerce kg belki.....) Biz iyiler tarafındanız Aret adını genelleme yapmamak lazım.
    Kısacası biz aynı takımdayız Aret

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Tabii aynı takımdayız abi. Senin işin lüferle, seninle konuşurken lüfer var mı diye sorarım. Ama dediğim gibi kıyı balıkçılığında işler başka türlü. Düşün şimdi adam rapala yapmış 1 lüfer, 3 sarıkanat, 15 çinekop yakalamış. Yazdığı raporun başlığına ne yazacak? Bu kadar şey tek tek yazılmaz. Çinekop avım dese, lüfere sarıkanatlara ayıp olacak, lüfer avım dese "ha.tir ordan 1 tane lüfer yakalamışsın geri kalanı küçük" diyecekler. Yani insan balığı boyundan bağımsız olarak ifade edecek bir kelime arıyor. Dişli ifadesinin forumda yaygın olarak kullanılmasının sebebi bu.

5. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    İşte zaten o noktada geliyor işin düğüm kısmı tutulan balık bizi kanunlarla, vicdani duygularımızla, ufaklık,büyüklük,boy,cm, ebat ayrımı yapma noktasındaki sıkıntımıza kadar yaslıyor. adını koyamadığımız dakika çözüm isim, hangi kıstasa sokarız bu hayvanı demeye getiriyor. bu noktadada iş işte dişlinin dişlerine kadar geliyor. nedir bu balık diyoruz. çinekop desek olmayacak sarıkanat desek olmayacak, Lüfer desek hoppp bu nasıl lüfer dalgamı geçiyorsun sarıkanatı koymuşsun denecek, başlıyor kafamızda tuttuğumuz balığa isim kavgası sadece olay bundan ibaret

Zamanında Serdara bir soru sormuştum. Sen lüfer tutmaktan anlarmısın? Eğer anlarsan bana Lüferin ağzında kaç tane diş var söyle demiştim. 3 yıl oldu halen Lüferin diş adedidi veremedi, veremeyecekte

O zaman Dönelim konunun diğer kısmına Dişsizlere ;
    Levrrek - ispendek ayrımına. o zaman dişsiz varmı? var eee hangisi var İspendeğede Levrek deniyor. dişsiz denmiyor 13,8 kg lık levreğede levrek deniyor.

dön tekrar dişsiz. İstavrite dişsiz kraçe, dişsiz İstavrit vs vs gibi....

olay bu noktada istavritse istavrittire geliyor. dişsiz olması önemini yitiriyor. adı belli kraçe tuttum denemeyeceği için ne istavrit tuttuk a geliyor.....

6. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Arkadaşlar, abilerim;
    Serdar Bey'in üslubu hoşunuza gidebilir yada gitmeyebilir. Kendisini şahsen tanımadığınız için bizlerle avlarını, resimlerini paylaşmadığı için (kaba bir deyim ama) klavye balıkçısı olduğunu düşünebilirsiniz yada kendisini tanıyorsunuzdur ve balıkçılığı hakkında çok iyi diyebilirsiniz. Doğru bildiği şeyleri bizlere anlatmak, öğretmek daha fazla dikkat edelim diye alışılmadık yollar deniyor olabilir yada gerçek hayatındaki kimi eksiklikleri forumda böyle giderip kendini tatmin ediyor olabilir.
    Eğer kendisi hakkında iyi şeyler düşünüyorsanız zaten bir problem yoktur. Ama hakkında yukarıda verdiğim kötü örnekler gibi düşünceleriniz varsa, yapacağınız en doğru ve en etkili şey, yazdıklarını, konularını, kendisini yok saymaktır. (Şahsınıza hakaret etmediği sürece) Söylediğini beğenmiyorsanız, sırf dikkat çekmek için söylediğini düşünüyorsanız tepki vermeyin, olsun bitsin...
    Bunları yazma sebebime gelince, yedi sayfa yazılan yorumları okudum. Öğrendiğim üç şey oldu;
    1- Dişli denmesini yanlış bulanlar var
    2- Dişli denmesini doğru bulanlar var
    3- Serdar Bey'in göbeği var
    Saygılarımla...

7. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Sevgili Ayhan

Maalesef bu adamı tanıyoruz şahsen (Hay o tanıdığımız güne nalet olsun desekte Serdar bu. Aretle beraber zargana tutarken o proje çiziyordu.... kepçeden tekne nasıl uzaktan kumanda edilir diye...)

8. arkadas

arkadas ibrahim

arkaslarimizin hele ki yeni yeni büyük birseyler yakalayanlarin disli demelerini anlayabiliyorum

ama sunuda söyleyeyim son zamanlarda disli lafina bende gicik olmaya baslamistim saglicakla kalin

9. korayandroid

korayandroid Koray

Biriyle aynı fikirde olanın ip numaraları aynı oluyor yani öylemi, bundan saçma bir mantık olabilir mi? Okurken sesli kahkaha attım :D
    Sana birşey ispat edecek halim yok da , sorarsın bakalım aynı kişilermiyiz. Ama aynı değilsek, senin anca sallayalım bari belki tutar mantığını yürüttüğün ortaya çıkar.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aret sadece ezbere konuşuyorsun maalesef.

Duymadığımız filan yok. Hatta bizde demişizdir yeri gelmiştir. Bak o kitaplarda yazmayan bir şey daha, lüfer nesline canavar diyenler de çok ortada.

Burada lüferin bir lakabı dişli midir, değil midir, bunun tartışması yok. Arada taş yerine gelir, dişli dersin, canavar dersin, güzel bile olur hatta. Ama sen bu balıkların resmen adını unutmacasına çıkıp, adları yerien dişil deyip duruyorsan, burada bir sorun vardır.

Bak, araştır forumu, bundan önce de lüfer için dişli dendiği oldu defalarca. Ama böyle abartılıp çıkıp gitmedi ki olay. Aç bak son dönem raprolarını, hiç doğru dürüst lüfer, çinekop vs. diyen var mı, dişli de dişli. nerden çıktıysa..

Bu balığın adı, çinekoptur, lüferdir. Yeri geldiğinde dişli veya canavar deniyor diye bunun adını unutup böyle yapıp gitmek olmaz, bu geleneğimize, ecdada, dilimize, kültürümüze hakarettir.

Ve burada bu şekilde apaçık olarak kültürümüze, ecdadımıza, dilimize hakaret edilirken, gelip bunu söyleyen benim tartışılmam abes zaten.

Aç, ilk mesajı oku bak, ne demişiz en başından:

Bu amaçla yapmıyor isen, ne amaçla yapıyorsun peki? Cahillikten mi, embesillikten mi?

Ama olur mu, dedik ya, kızacaksanız da kızın, hakaret filan diye sayıklayın. Takmışlar efenim bize embesil diyor.. Yok cahil diyor..

Peki, cahil değilsiniz, kabul, o zaman niye bu çinekopa, lüfere neyse dişli diyorsunuz? Embesilde değilsiniz, niye gidip adını öğrenmiyorsunuz?

Var mı cevabınız, yok tabi, çünkü ne cahilsiniz, ne de embesil, sadece ukelanın tekisiniz, ilk söylediğimiz gibi:

Bunu tarihe, okuyanlara, ecdadımız ve geleneğimize saygısızlık olsun diye yapıyor, onların koyduğu, herkesin bildiği isimleri boş bir ukelalık ve burnu havadalıkla beğenmeyip yeni ad koymaya çalışıyorsunuz.

Yok böyle değilseniz, buyrun, yazın ggörelim, neden böyle yapıyorsunuz?

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Elin ayağın dert görmesin üstadım mrsparkle Senden bunları duymak gayet gurur verici :thumb:

12. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Serdar Köylü ile Anadolu Kartalları zamanında (şimdinin balıkavı dostları) ekiple birlikte yüzyüze tanışmış ve hatta Rumeli Hisarındaki av dönüşü Gebzedeki evine kadar bırakmıştım. Yol boyunca da konuşup sohbet etmiştik. Daha önce de sitede böyle sert üsluptaki yazılarını okuduğumdan yüzyüze konuşunca şaşırmıştım, zira adeta bambaşka biriydi, gayet gayrisert, dostane, hoş sohbet :) açıkçası klavye başına geçtiğinde neden bu kadar sert bir üsluba yöneldiğini hala anlayabilmiş değilim, ama gerçek kişiliğinin bu kadar sert olmadığını düşünüyorum..
    Bu arada söz konusu balık hakkında bu forumda 2 senedir "dişli" ifadesi kullanılmaktadır, neden şimdi problem oldu, o da ayrı bir soru :)

Ersin1903 bunu beğendi.
  13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Eyvallah!

Biz sadece duyduğumuzu, bildiğimizi söylüyoruz, tabii ki herkese de saygımız var.

Bir önceki mesajında, lüferciler... kofanacılar ... demişsin.

Gerçekten de balıkhanede mezata müşteri çağırmak için lüfercileeeer, palamutculaaar, .... diye bağırıldığını çok duydum ama dişlicileeer diye bağıranı hatırlamıyorum.

Fakat ben dişli lafına Serdar kadar takılmadım, itiraf edeyim.

Kardeşlerimiz hoşlarına giden değişik bir ifade şekli bulmuşlar ve kullanıyorlar, forumda herkesi de balıkçı olarak kabul edersek, herkes söylenenin ne manaya geldiğini anlıyor, yani sorun yok diye düşünüyorum.

Ama lüfer, lüferdir. :) :) :)

Selam ve sevgiler, rast gele.

Ersin1903 bunu beğendi.
  14. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Budur işte , adamın klavyesinden bal damlıyor , senin gibi üstadlara ihtiyacımız var Mahir abim , gerisi yalan dolan :thumb: :thumb:

15. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Sen gerçekten forumda kendini kaybedip bambaşka bir insan oluyorsun. Bu yaptığına laf salatası ile üste çıkmaya çalışmak denir. İnsanların neden dişli ifadesini kullanmak zorunda kaldığını 50 kere anlattım, örnekler verdim. Hala neden kullanıyorsunuz diye soruyorsun. Dediğimiz gibi dişli ifadesi balığın boyundan bağımsız ifadesi için kullanılan bir terimdir. Ortada olmayan bir balık için mevcut isimlerden birinin kullanımı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Yine boyunu göremediğimiz balıklar için kullandığımız terimlerden biri dediğin gibi "canavar"dır. Ama bu ifade senin dediğin gibi sadece lüfer için kullanılmaz. Suyun içinde diğer balıkları korkutan, kaçıran saldırgan bir balık olduğunu ifade eder. Genelde suyun üzerinde gözlemlenen oynaklar olduğu zaman söylenir veya oltaya yoğun şekilde gelen balık birdenbire kesilirse bu tahmin yapılır. Canavar, lüfer de olabilir, palamut da, orkinos da, yunus da.. Bunlar balıkçı jargonunda olan kelimelerdir, işin içinde olmayan anlamaz. Bir keresinde balık tutmayan bir arkadaş yanımızdaydı, biz "suda canavar var" deyince bizimle uzun süre dalga geçmişti. "Ne canavarı lan burası Van Gölü mü?" demişti. Bunun gibi dişli ifadesini de balıkçı dostlarımıza söyleriz, gidip balığa çıkmayan adama "dişli" demeyiz, çünkü anlamaz.

Balığın ismi nedir, balıkçılık terimleri nedir heralde anlamak isteyene anlatabildik bu satırlarla. Bir de haklı çıkmak için konuyu "ecdadımıza hakaret, dilimize hakaret" noktasına getiriyorsun ki, senin gibi açık görüşlü olduğunu tahmin ettiğim birinin bu şekilde tribünlere oynaması hiç yakışık almıyor söyleyeyim. Lüfer ismi de çoğu balıkta olduğu gibi Rumca'dan gelir, aslı Gofari'dir. Bu topraklarda kültürler öylesine iç içe geçmiştir ki çinekop kelimesinin yarısı Türkçe yarısı Rumca'dan türemiştir. çene-kopos, kesen-çene anlamındadır. Biz balıkçılık kültürümüze, geleneklere sonuna kadar saygılıyız. Sen de bu kültürün kitaplara kadar girmiş uzantılarına saygı göstermelisin bence.

16. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Aret güzel özetlemis. Cart diye gökten zembille kültür-adet inmez. Yüzyillar içinde olusur. Türkiye tuzlu su balikcilik kültürü karadeniz, marmara, ege, akdeniz dahil rum balikcilarin yeserttigi bir kültür. Son 50 senede bu kültürün mirascisi olan arkadaslarin jargona bir terim eklemesi veya eklemek istemesi yadirganmali -ki genelleme adina yerine tam oturuyor bence-.

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Örneğin literatüre tarafımdan ihdas edilen Tasmalama Sanatı TASAGAMİ. balığın koklarken tasmalanması durumu, koklasın yeter gerisi bende yemesede olur gibi birşey.....

18. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Buyurun, bir kelime daha. :)

Biz tasmalama kelimesini hiç kullanmadık, çalınma deriz ona.

Canavar kelimesi de genelde bir balık için değil, aslında küçük balıkların rahat hareketlerinden söz ederken kullandığımız bir ifade, canavarı yok ki kıyılasın balık gibi.
    Buradaki canavar, yerine göre, torik olur, palamut olur, lüfer-kofana veya orkinos olur.
    :)

19. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yahu yadirganmamali yazacagima yadirganmali yazip kendimle çelismisim :D

20. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Cümlenin gelişinden biz onu "yadırganmamalı" olarak anladık zaten kardeşim :)