New York, Lufer AVi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında semih1988 tarafından paylaşıldı.

1. murat topçu

murat topçu murat topçu

Favori Kamış:
    rus kamışı eskiciden almıstım
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    kaba lüfer
    helal olsun vallahi kıskandım arkadasım dikkat ette kolunu kaptırma dev pirana onlar :D

2. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Budur... Klavyene saglik Bulent agabey.

Semih`e de bu muthis av icin tebrikler...

3. 29519

29519

Eee aslında bu boyda kofanaların halen oralarda olmasının bir sebebi de bizde kral balık olarak bilinen lüferin Amerika ve Avrupa da lezzetinden dolayı pek rağbet görmemesi ve ekonomik değerinin yüksek olmamasıdır. Sonuçta bu adamlar zamanında denizde üzerlerine basılarak gezlebilir diye tabi edilen morina balığını bitirmişlerdir. Evet bu insan kurallara uyarlar orası ayrı ama bu kadar kuralın olmadığı zamanlarda ekonomik değeri yüksek olsaydı eminim bu lüferde biterdi.

4. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    liffea carbon 4.20 spirit surf Liffea Turna Fress 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina 2 1600 Okumuma Trio 30S 12 kilo Cekerli
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    igneler kaç numara semih abi :)

5. semih1988

semih1988 semih

kullandıgım ıgneler 4/0 buyuklugunde bır baska baslıkta Levrek avında ıgnelerın ve yemın resmını cekmıstım ona bakarsan gorursun kardesım.. saygılar....

6. Gökhan Aydınlı

Gökhan Aydınlı Gökhan

Favori Kamış:
    Extreme Cast, Okuma Powerliner
    En İyi Avı:
    İçi mazot dolu, bir bidon
    Arkadaşımızın avladıkları balıklar gerçekten çok güzel, hatta bizim için hayal gibi.

İşin lezzet kısmı ise farklı boğazdaki balık sanırım başka denizlerdeki balıklarla kıyaslanamaz..
    ABD ve Mısırdan gelen Lüferler gibi tıpkı Akdenizden gelen balıklar gibi pek rağbet görmüyor. Nedeni su sıcaklığı, sudaki akıntı, balığın göç balığı olması ve beslenme rejimi gibi etkenler.
    Tüm bunların sonunda Boğazdaki balıklar gerçekten lezzet olarak diğer ülkelerdeki balıklardan üstün.Antalya, Bodrum, Güvercinlik' te bile tutulan balıkların lezzetleri Marmarada aynı dönemde tutup yediğiniz balıklardan çok daha farklıdır...

Alıntı

LÜFERLER AMERİKA’DAN

Önce Uskumru, sonra mezgit, barbunya, kalkan, lagos derken şimdi de taze Lüfer ithal ettik.

2010-2011 av sezonunun bittiği gün (15 Nisan) İstanbul Balık Halinde yapılan mezatta 400 – 600 gr. ağırlığa sahip ortalama 30 cm boylarında taze lüfer balığı satışının yapıldığı görülmüştür. Renk ve boy olarak her ne kadar ülkemizde avlanan lüfer balığına benzese de bu lüferlerin Kuzey Amerika’dan ithal edildiğini öğrendik.
    Balığı ithal eden ve satışını yapan firma yetkilileri piyasanın talebi doğrultusunda ithalatın devam edeceğini söylediler.
    İthal edilen lüferlerin tanesinin mezatta ortalama 15 – 18 TL arasında satıldığı görülmüştür.

http://www.suurunleri.org.tr/haber/haberdetay.asp?ID=246
    Alıntı Son...

Daha sonra Mısırdan'da bir parti lüfer geldiği bilgisini biliyorum ama ithal balıklara lezzetinden dolayı daha sonra pek talep olmamış ve Lüfer ithalatı durmuş..

Son düzenleme: 20 Eylül 2011
  7. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Tebrikler Semih kardeşim, bizlere de rast gelsinler, sevgiler hoşçakal.:) :) :)

8. longislander

longislander Tugrul Can

Ben de geçen sonbahar New York civarında gittiğim balık turunda yakaladım birkaç lüfer. Amerikalılar lüfer tutmayı seviyorlar ama sofrada öyle çok tercih edilen bir balık değil. Benim için ziyafet oldu tabii.

Ekli Dosyalar:

9. longislander

longislander Tugrul Can

Bu ABD'den ithal lüfer konusu ilginç. Lüfer çabuk bayatlayan bir balık olduğu için bence ithal olanlarına rağbet etmemek lazım. Ben de burada ucuz olmasına rağmen pek almıyorum çünkü kendin tutmazsan tazesini bulmak zor.