Nil nehri ve İskenderiye' de ne tutulur.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında umurata tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Hocam biz onu da yapamadık ya. Ucuz bi tur fırsatı olsa zaten soluğu oralarda alıcam ama maalesef. Evet Serdar denizcilik yapmış. Ama gidip gelmemiş. En güzelini yapmış. Foruma bakarken iki isim benim dikktimi çeker ve yazmışsa mutlaka okurum yazısını. Biri siz, biri de Serdar. Üstteki mesajına bakarmısınız hocam nasıl da eğlenceli, eğlendiriken öğretiyorda...

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Tabi biz nil levreği derken, ötekileri unuttuk.. Orada yayınlar istenmeyen balıktır.. Pek kavga etmesin bilmezler.. Kaplan balığı vardır. Bu lüfer gibi, turna gibi dişli bir şeydir. Bir miktar çelki tel olsun yanınızda..

Yakalaması zevklidir.. Tamam Nil levreğinin bir duruşu var.. Ama kaplan balığı ufaktır filanda, yorulmak nedir bilmez.. Genelde ucuz rapalaları kırar, tıkır tıkır kemire kemire zayıflatır, sonra kırar atar.. Diğerine göre ufak tefek olduğuna bakmayın, pek bir zevklidir yakalaması.. Basitçe, izmarit ile kaya balığı arasındaki fark gibi düşünün..

Eğer benden sonra geçen zaman içinde gölün dibine kibrit suyu sıkılmadıysa ziyeretinize değecektir kesin olarak...

Ama gidemezseniz, Kızıldeniz'e bakın.. O da olmazsa, ekmekle nil'de uyuz bir takım balıklar vardır, onlardan tutup, canlı yem yapın.. Hiç olmadık acayip balıklar tutarsınız... Belki şansınıza timsah filanda çıkar hatta...

3. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    ben surdan suraya (izmir'den salihli'ye) gidecegim cumartesi, 3-4 saat boslugum var, ne yapsam, pazar da av yok, acaba salihli'de nerede avlanilir, nasil avlanilir, var midir acaba bir bilen falan filan diye dusunurken, ne nil'i ne iskenderiyesi kalmis, ne levregi ne sazani... bu nasil bir forumdur yarabbim:)

4. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Gittik Yedik Döndük (Çok şükür)

Herkese merhaba
    İnsanın kendi programına hakim olamaması kötü. Oysa ben ne hazırlıklar yapmıştım. Spin kamışlar mı almadım (5-25 gr ve 20-40gr atarlı). Rapalar mı seçmedim. (Yapma fare bile vardı yahu.) Özel günlere sakladığım eski misinlarımı mı çıkarmadım. ( DAM .40, .50, ve .60 oğlumdan yaşlılar ama daha su yüzü görmemişlerdi. Yahu Serdar Üstat senden gizli iki makarada dynema .08 ve .40 bile atmıştım çantaya ) Evet hazırdım, zaten hiç levrek avlayamamışım Nil' de kısmet olacak. Gözüm öyle dönmüş ki şeş olayını araştırıp hava basıncının levrek üzerindeki etkilerini bile öğrenmişim. Geriye birtek gidip avlanmak kalıyor. Yüce rabbim bazı kullarına nasip etmeyince olmuyor. Benim gidememin detayları ile sizi sıkmayayım. Yoook Mısıra gittik Kahire' ye gittik, aileden levrek tutan oldu hemde benim hazırladığım takımlarla baba ne levrek tuttum diyip beni güldüren, lafı açıldığında sen bilmezsin şimdi levrek vurunca aniden ve çok sert vuruyo .... deyip sinirimi oynatan aile ferdimiz tuttu. (Levrek konusunda biraz daha; sen bilmezsin Levrek fareye vurmuyo redhedlere daha çok atlıyo şeklinde konuşursa aile ferdi olarak kalır mı şüpheli). Onlar gitti inanamıyorum ama ben yolladım evet yanlış okumadınız gittiler ve tutmuşlar fotograf makinemi de kaybetmişler ve durmadan yaptıkları avılarını anlatıyorlar. İkiside kanımdan yahu bir kız kardeşim diğeri oğlum. (Evet bu dünyada cehennem var olabiliyor arkadaşlar). Ben Kahirede kaldım ve masrafları çıkarmaya çalıştım. Dönüşümüze yakın İskenderiye' de bir tekne ile açıldık iki malzeme bilmez arap bana .50 oltayla 40 metreden mercan tutturmaya kalkınca Serdar üstattan gizli çantaya attğımız .08 dynema makaralı malzemeden yaptığım ince takımı (yolda avlağa giderken ) oğlana kaptırdık. Kaldım .50 arap takımına 50-60 metreden el kadar mercanın vurduğunu anla anlayabilirsen. Hanginiz kimler beddua etti bilmiyorum ama arkamdan kötü dua eden varsa bilsin ki içim yanıyor içim. Sen kalk git İskenderiye' de .50 takımla mercan avla off oooffff of. Yok resim falan kardeşlerim zaten makina gitmiş, Nil levreği lafını duyunca hafiften tansiyonum oynamaya başlıyor. (yoktu benim böyle tansiyon gibi dertlerim) Hayır bu hayat bana bu levrek tutmayı İstanbul kıyısından mı nasip edecek acaba ???? Bakalım.....:rolleyes:
    Hoşçakalın Şu mevsim geçsede boğazın balığını avlasak..:(

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    1. si sizin gidemeyişinize ve nil levreği tutmayışınıza inanın üzüldüm. ikincisi hiç olmasa sizin ekipten birilerinin o balığı tutmuş olmasına sevindim, hatta burada söylenenlerin boş olmadığının görülmesi ayrı bir sevinme nedenim...

İnşallah başka sefer siz de bu güzel balıktan avlama olanağı bulursunuz.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Her neyse, en azından yabancıya gitmemiş takımlar...

Biz levrek aşkıyla boğduğumuz için konuyu, iskenderiye'de, sıradan takımlarımızla bir şeyler tutabileceğinize dair söylediklerimiz kaynadı haliyle..

Kısmet, bir dahaki sefere diyelim artık..

7. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Yol yordam gösteren ilgisini esirgemeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.