Sardalyanın yem olarak kullanılması ve muhafaza edilişi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Sardalyayı yem olarak kullanmak üzere av öncesi hazırlamak

  merhaba,

  Bir çoğumuz belki sardalyanın yem olarak nekadar kullanışlı olduğunu bilmiyoruz ancak ben yıllardır çipura avında kullanmaktayım vede mükemmel denecek sonuçlar alıyorum.. şimdi çipura avında kullanılacak sardalyanın nasıl muhafaza edileceğini siz balikavi.net üyeleri için anlatacağım..

  ilk önce sardalyayı alırken mutlaka ama mutlaka taze olmasına dikkat edin dip diri olması lazım buna çok dikkat edin, günlük olduğundan emin olun..
  aldığınız sardalyayı kilosu hiç önemli değil, ilk önce pullarını bıçak kullanmadan suyun altında temizleyin, zaten elinizle ovuşturunca hemen pulları dağılıyor.. eğer bıçak kullanırsanız o parlak en önemli gövdesine zarar verirsiniz.. sardalyanın pullarını ayıkladıktan sonra pisliklerini temizlemenize gerek yok..

  hemen 2 kat gazete kağıdı açıyoruz ve sardalyaları sıra halinde yan yana diziyoruz vede her dizdiğimiz sıra üzerine güzelce tuzluyoruz, taki tuz sardalyanın üstünü hafifçe kaplayana kadar tuzluyoruz, ardından ikinci sırayıda üzerine diziyoruz ve tekrar o sırayı tuzluyoruz.. bu sıra her gazete kağıdı için 2 sıra yapılmalıdır daha fazla sıra olursa balıklar sağa sola kayıp tuzları dökülür.

  güzelce tuzladığınız sardalyaları gazeteyle güzelce sardıktan sonra üzerine hafifçe nem olacak şekilde su serpiyoruz mutlaka ıslak olmalı gazete kağıdı.
  bu işlemden sonra sardalyayı buz dolabında saklıyoruz ama buzlukta değil sadece buz dolabında.. ben bu yöntemle 2 hafta kadar sardalyayı taze tutabiliyorum vede 20 günlük sardalyayla bile çipura avladığım oldu.. belki daha fazlada saklanabilir deneyip görmek lazım..

  umarım çipuracılara güzel bir püf noktası olur bu, rast gele.

  Denizde balık avında kullanılan diğer yemler:

  Sülünes

  Boru kurdu

  Kaya kurdu

  Midye

  Yengeç
   
  Son düzenleme: 18 Şubat 2020
 2. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Sardalya bildiğiniz gibi sularımızda bolca bulunan bir balıktır, eti lezzetli ve ekonomik değeri büyüktür. Sardalya lezzetiyle, parlaklığıyla sualtında yaşan canlılarında en sevdiği beslenme kaynağıdır, çünkü sardalya kokulu ve yağlı olması bir çok balık tarafından çabuçak farkedilmesini sağlıyor. Balık avında kullanılacak sardalyanın günlük olması, taze dipdiri olması çok önemlidir, sardalyayı elinize aldığınızda sertliği ile bunu anlayabilirsiniz, bayat, yumuşamış sardalya ile av yapılmaz. Av kadar sardalyanın hazırlanışıda çok önemli, kullanacağınız sardalyaları öncelikle sualtında elinizle yıkayın, biryandan yıkarken elinizi hafifçe derisine ovuşturarak pullarınında çıkmasını sağlayın, ama en önemli parlak gövdesine zarar vermeyin. Sardalyaları yıkadıktan sonra pisliklerini ayıklamanıza gerek yok, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Nasıl Kullanılır
  Avda kullanılacak sardalya yukarıdaki yazıdada söylediğimiz gibi iyice sualtında yıkanıp, pulları üzerinden dökülmesi sağlanmalıdır. Sardalyayı iki şekilde oltanıza takabilirsiniz;

  1) Parçalar halinde lokma olarak takmak

  En kullanışlı ve avda verimli olunan şekil parçalar halinde sardalyayı iğneye takmaktır, bir bütün sardalyadan 6-7 parça her iğneye 1 tanesi takılmak üzere elde edilir. Parça halinde iğneye takılacak sardalya ilk önce parçanın köşesinden iğne saplanır, daha sonra iğne arkadan çıkartılıp, parçanın ortasına saplanır ve takma işlemi tamamlanır. Örnek aşağıdaki resimde görülmektedir;

  [​IMG]

  Sardalyanın Yem Yapılmaya Hazırlanışı ve Oltada Uygulanışı (Video)

  Sardalyanın lokmalar, parçalar halinde hazırlanışını ve oltaya takılışını görsel olarak anlatan bir video hazırladım, aşağıdan izleyebilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=o4wDh3-A9p4

  2) Fileto yapılarak iğneye takılması

  Sardalya fileto veya yaprak halinde kullanılmasıda avda çok verimlilik sağlar, fileto için özel bıçağımızla sardalyanın ortasındaki kılçıkla eti birbirinden ayırır ve fileto elde etmiş oluruz. Bu filetoları ikiye bölerek her sardalyadan 4 iğneye takılabilecek yem yapabilirken, iğnenin büyüklüğü ve balığın avına göre bir sardalyadan 2 iğneye takılabilecek yem elde edebiliriz. Ayrıyetten filetoları dahada küçük parçalara bölerek yem sayısı arttırabilir ve iğne büyüklüğüne göre ufak parçalar halindede kullanabilirsiniz. Fileto yapılmış sardalyanın iğneye takılması için örnek bir resim aşağıda bulunmakta;

  [​IMG]

  Sardalyandan Yaprak Yem, Fileto hazırlanışı ve Oltada Uygulanışı (Video)

  Sardalyadan yaprak yem ve fileto elde edilmesi, oltamızda iğneye birebir uygulaması hakkında bir video hazırladım, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=QBTfaaorx2w

  Hangi Sezon Daha Verimli
  Sardalyanın yem olarak kullanılması kışın pek verimli değildir, kışın çipura, levrek gibi balıkların derin sulara çekilmesiyle sardalya ile avcılık zorlaşır, herzaman etkili olan bir yem değildir, mayıstan itibaren ekim ayının sonuna kadar en verimli şekilde yem olarak kullanılır ancak onun haricindeki aylar kullanılmaması tavsiye edilir.

  Muhafaza Edilişi
  aldığınız sardalyayı (kilosu hiç önemli değil), ilk önce pullarını bıçak kullanmadan suyun altında temizleyin, zaten elinizle ovuşturunca hemen pulları dağılıyor.. eğer bıçak kullanırsanız o parlak en önemli gövdesine zarar verirsiniz.. sardalyanın pullarını ayıkladıktan sonra pisliklerini temizlemenize gerek yok..

  hemen 2 kat gazete kağıdı açıyoruz ve sardalyaları sıra halinde yan yana diziyoruz vede her dizdiğimiz sıra üzerine güzelce tuzluyoruz, taki tuz sardalyanın üstünü hafifçe kaplayana kadar tuzluyoruz, ardından ikinci sırayıda üzerine diziyoruz ve tekrar o sırayı tuzluyoruz.. bu sıra her gazete kağıdı için 2 sıra yapılmalıdır daha fazla sıra olursa balıklar sağa sola kayıp tuzları dökülür.

  [​IMG][​IMG]

  tuzladığınız sardalyaları gazeteyle güzelce sardıktan sonra üzerine hafifçe nem olacak şekilde su serpiyoruz mutlaka ıslak olmalı gazete kağıdı. Bu işlemden sonra sardalyayı buz dolabında saklıyoruz ama buzlukta değil sadece buz dolabında.. ben bu yöntemle 2 hafta kadar sardalyayı taze tutabiliyorum vede 20 günlük sardalyayla bile çipura avladığım oldu.. belki daha fazlada saklanabilir bekleyip görmek lazım.

  Sardalyanın yem yapılması hakkındaki anlatımlar şimdilik bukadar, hepinize faydalı olması dileğiyle.. rast gele.

  BALIKAVI.NET
   
  Son düzenleme: 8 Şubat 2008
 3. Burhaniyeli

  Burhaniyeli

  Mesajlar:
  90
  Şehir:
  balıkesir
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  akya 28kg
  ben her yaz kullanıyorum çıpra, mırmır ve mercanın bir numaralı yemi ama ben biraz daha değişik tuzluyorum
  ilk baş orta boy bi kova altını ince çiviyle delikler açıyorum en alta gazete koyuyorum sardalyaları dizip kaya tuzu ile tuzluyorum her katın arasına 1 gazate yerleştiriyorum kovayı yarıya kadar sıkıştırmadan dolduyorum ve 2 litrelik pet şişede deniz suyunu kovanın içine boşaltıyorum (bunu mutlaka çatıda yada kovayı bekleteceğiniz açıkta yapın) kovanın kapağını kapatıp hava girmiyecek şekilde bantlıyorum
  bu işlem bittikten sonra kovayı catıya çıkartıyorum mutlaka akkşam üstü yapıyotum bu işi yoksa güneşten dolayı balıklar tam yemlik olmuyor (kovanın hafif sıcakta kuruması yemin daha zor dağılmasını ve hafif cekici bi koku yaymasını sağlıyor) ve bu şekilde bırakıyorum ertesi sabah saat 8 gibi kovayı alıp buzdolabının normal gözüne koyup ortalama 48 saat bekletiyorum ve bir seferde ortalama 3-4 kilo sardalya tuzluyorum ve yem bozulmadan 1 ay kullanıyoruz
   
 4. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  farklı bir teknik burhaniyeli, paylaştığın için çok teşekkürler.. sardalya kıyıdan avlarda vazgeçemediğim yemlerden biri, uzun süreler muhafaza edilebilmeside çok avantajlı diğer yemlere göre, birde kokulu ve yağlı olunca diğer yemlerden çok bunu ön planda tutuyorum.
   
 5. Burhaniyeli

  Burhaniyeli

  Mesajlar:
  90
  Şehir:
  balıkesir
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  akya 28kg
  ben senin dediğin yolu çok öncelerde kullandım ama yem 10-15 gün sonra oltaya takarken dökülmeye başlıyor yada eti iyice kuruyor benim yaptığım gibi yapınca yem 1 ay çok rahat kullanılıyor ve en güzeli küçük parçalar kesilebiliyor ve ispari gibi ufak balıklardada kullanılıyor
   
 6. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  evet bu konuda haklısın 15 gün sonra falan iyice kuruyor sardalyalar, daha doğrusu mumyalanmış gibi oluyor :) senin teknik salamura gibi bişey oluyor sanırım, o yüzden dağılma kuruma olmuyor hmm. Peki bu 15 gün geçti diyelim sardalyalar yine aynı sertliğinde duruyormu yoksa yumuşama başlıyormu
   
 7. Burhaniyeli

  Burhaniyeli

  Mesajlar:
  90
  Şehir:
  balıkesir
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  akya 28kg
  yok abi 1 ay sonra falan başlıo ondada yumuşamıo içindeki su ve yağ iyice cekiliyo ama yine çok işime yarıyo artık oltaya takılacak gibi olmayınca çatıya bi gaste serip balıkları ufalıyorum 1-2 gün güneşte bekletiyorum sonra iyice kuruyup kokunca tamemen ezip toz haline getiriyorum geceleri levreğe çıkacağımız zaman çok süper levrek çıpra çekiyor olta attığımız mekana hem balığın karnınıda doyurmuyor balıklar yeme öyle bir atlıyorki anlatamam
   
 8. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  sağolasın burhaniyeli, gerçekten güzel tüyo oldu ;) sardalyalar bitince arta kalan o kokulu, yağlı sudanda iyi bir mazmuz yapılabilir, o sudan yapılacak mazmuza gelmeyecek balık yoktur sanırım.
   
 9. Burhaniyeli

  Burhaniyeli

  Mesajlar:
  90
  Şehir:
  balıkesir
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  akya 28kg
  işte yani herşeyden faydalanmaya bakacan ben esas sana bi mazmuz anlatıyim deniz kıyısında taşların üstünde gezinen sülükler var onlardan topla kır bi yoğur kabının içine doldur yalnız saatlerini alabilir hiç temizlemekle uğraşma sadece kafasında turuncu bi pul var onu çıkart yoğurt kabı iyice dolsun içine bas tuzu kapat kapağını ince bi çiviyle alttan ve üstten 10-15 er tane delikler aç güneş altında beklet ve mümkün mertebe evden uzak kimsenin uğramadığı yerlerde beklet tam 1 hafta sonra 2 tane kadın corabı al ve eldiven çünkü çok pis bi kokusu var elden çıkmıyor 1-2 avuç kokmuş sülüğü çorabın içine koy ve çok sıkı olmıyacak şekilde bağla ama bollukta olmasın ve azısını sıkıca bağla ve çorabın fazlalığını kes 2. çorabın içine biraz ağırlık koy ve sülünlü çorabı koy biraz bolluk ver azını bağla sonrada bi kasnağa bağlayıp bırak tekneden sadece 2 dakka bekle oltayı attığın gibi parmağın kapacak gibi başlıyacak sarsılmaya:D
   
 10. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  tahmin ediyorum :D aynı yöntemi patates, soğan filelerini bilirsin sardalyanın kafalarından yapıyorum, kanlı suyuyla beraber ezip filenin içine dolurup, içine taş koyduktan sorna avlandığım bölgeye atıyorum, bide bayatlamış yemler varsa elimde onlarıda bu mazmuz işinde kullanıyorum çok etikili oluyor, yannız seninki tam leş oluyor :) güzel yöntemler gerçekten verdiğin tarifide deniyeceğim sağolasın.
   
 11. srdrç

  srdrç

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  İzmir/özdere
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın
  En İyi Avı:
  çupra 900 gr,levrek 1,5 kg,fangri 1kg
  bizde yem olarak birtek mamun ve sardalya kullanıyoruz,zaten birtek çupra yakalamak için uğraşıyoruz ve bu balığın en sevdiği yemde mamunla birlikte sardalya, balikci beyin dediği gibi yapıyoruz fakat biz kasayla alıyoruz sardalyayı ve hazırladığımız sardalya paketlerini sebzelikte bekletip öyle kullanıyoruz vede kesinlikle hiçbirzaman yeni yapılmış paketleri kullanmıyoruz,hep bekletilmişleri kullanıyoruz ne kadar çok beklerse okadar güzelleşiyor hiç bozulmuyor aksine dahada sertleşiyorlar ve iğneye daha iyi oturuyor,herkese saygılar bol balıklar
   
 12. Burhaniyeli

  Burhaniyeli

  Mesajlar:
  90
  Şehir:
  balıkesir
  Favori Kamış:
  olta ve zıpkın
  En İyi Avı:
  akya 28kg
  yeni bi tuzlama yolu öğrendim tarifi yazıyimde deneyecek varsa dener:
  sardalya mısır unuyla düzgünce unlanır ardından kaynayan suda yaklaşık 2 dakka bekletilir ve tuzlama işlemine geçilir sardalyayı dizip tuzluyolar dizip tuzluyolar bütün sardalya tuzlanınca üstüne biraz deniz suyu döküp nemlendiriyorlarmış sonra güneşe bırakıyorlar yem acayip bi koku yayıyor ve hurma gibi oluyor sardalyanın eti küçük balık alıp kaçamıyormuş ve tırtıklıyomıyormuş ama ne kadar doğru ne kadar yalan bilmiyorum deneyen olursa sonuçları bildirsin
   
 13. UMİTKARACA

  UMİTKARACA

  Mesajlar:
  65
  Peki Bir Şey Soracağim Sardalya Etkili Evet Ama Çipura Yengeçide Cok Seviyor ? Bir De Diğer Yemlerde Saklama Koşullari Nedir ? Boru Kurdu Mamun Sülünez ? En Uzun Ne Kadar Süre Ile Tutulabilir ? Şimdiden Teşekkürler ?
   
 14. srdrç

  srdrç

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  İzmir/özdere
  Favori Kamış:
  olta,zıpkın
  En İyi Avı:
  çupra 900 gr,levrek 1,5 kg,fangri 1kg
  eğer limanda tekneniz varsa,teknenin bir ucundan sarkıttığınız hertarafı küçük delikler olan bir bidonda yengeçleri saklayabilirsiniz,boru kurdu ile mamunuda sebzelikte 2/3 gün bozulmadan muhafaza edebilirsiniz fakat daha fazla dayanmazlar,sülüneze gelince kabuklu halde 10lu 20 li gazate paketlerine koyum buzlukta çok uzun süreler muhafaza edebilirsiniz fakat salındıktan sonra biraz yumuşuycaklardır,isterseniz kabuklarını çıkarıp tuzlayıp bir iki saat güneşte kuruması ve sertleşmesi için beklettikten sonra gazeteye sarıp sebzelikte çok uzun süre muhafaza edebilirsiniz
   
 15. UMİTKARACA

  UMİTKARACA

  Mesajlar:
  65
  sevgili antonio212 hamurdan daha cok ekmek iş yapıyor ucundan hafiften yemeği daha cazip ama sen nerde kefal avcılığı yapacaksın bunu belirtirsen daha iyi olur ? sonuçta mantarlı mantarsız dip veya askı şeklinde olabilecek çeşitleri var. mavraki dopan hangi cins olduğuda önemli ?
   
 16. UMİTKARACA

  UMİTKARACA

  Mesajlar:
  65
  SEVGİLİ Ufuk
  ilk oncelikle mavraki avcılığında denizin durgun veya dalgalı olması cok bir şey değiştirmiyor zaten mavraki deniz tabanına yakın bir yerde gezdiği için denizin dalgalı yada durgun olması önemli değil..

  ilk once avlanacağın yerin yemlemesini yani mazmuzlamasını yapman gerekir kefal avclılığın da bu bu önemli bütün balıklar için gecerli de :) kefal biraz uyanık balık olduğu önemi biraz daha öne cıkıyor..avlanacağın bölgenin yemlemesini yaptıktan sonra ister mantarlı isterse da dip yaparak kıbrıs yaparak bölgeyi kendi hakmiyetine almış olursun..

  avlanacağın bölge de en fazla 10-15 metre lik bölgeye yemleme yapman yeterli daha sonra takımını orya sabitleyip orada verim alırsın.. balığı oraya çektik cünkü

  manatarlı avlanacaksan dipten ilk once bölgenin derinliğini ölçüp ona göre dibin 1,5-2 kulaç üstüne iğne mantar ayalarması yapman gerekiyor.eğer duruma göre tıklama yada mantarda hareket yoksamantarın kulac mesafesi ile oyna taki balığı hissedeseye kadar daha sonra hissetiğin yeri sabitlemen yeterli..ondan sonrası mantarlıda kefalle senin aranda kalıyor...: ) kıbrısı biliyorsundur zaten
  benden bu kadar umarım bu şekilde iyi av yaparsın..
   
  Son düzenleme: 18 Mayıs 2006
 17. YAŞAR TAŞKIN

  YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  230
  Şehir:
  MERSİN/ÇANAKKALELİ
  Favori Kamış:
  OLTA
  Meraba Arkadaşlar Bende Araniza Yeni Katildim Ben Sardalyenin Pulunu Temizledikten Sonra Maket Biçaği Veya Keskin Bi Biçakla Fileto Yapiyorum Parlak Taraflari Gazeteye Gelecek şekilde Diziyorum üzerlerini Kapatacak şekilde Irituz Sonra Tekrar Nemli Gazete Katlayip Bu Dolabina Koyuyorum Hem Lastik Gibi Oluyor Hemde Fosforlu Tarafa Tuz Gelmediği Için Daha Parlak Kaliyor Kelle Ve Içinide Küçük Bi Pilastik Kavonoza Koyup Güzelce Ezerim Içine Peynir Suyu Ve Kepek Iyice Kariştirip Kapaği Kapattiyorum Sonra çatiya Güneşten Iyice Kokuyor Gittiğim Yerde Bir çoraba Bir Parça Koyup Birazda çakil Koyup Av Yapacağim Alana Indiriyorum Birazda Etrafa Serptinmi Işlem Tamam Tabi Kokuya Dayanmak Gerek
   
 18. SahEmre

  SahEmre Emre

  Mesajlar:
  2.481
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
  Favori Makine:
  Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
  En İyi Avı:
  Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
  vallaha o kadar güzel anlatmışsınki, onlara atlayasım geldi.
  Böyle bir şeyi şimdiye karar denemedim ama biz genelde çapa atmadan akıntılı suda avlanıyoruz biz pek yararı olmaz, bu çapa atıp sabit duranlar için süper bir olay. Aşağıyı byağı kalabalıklaştırır herhalde.
   
 19. YAŞAR TAŞKIN

  YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  230
  Şehir:
  MERSİN/ÇANAKKALELİ
  Favori Kamış:
  OLTA
  EVET EMRE AYNEN ÖYLE SABİT DURANLAR İÇİN KAYALIĞIN ÜSTÜNE DEĞİLDE HEMEN YANINI YEMLİYORSUN HEM TAKIMLAR TAKILIP KOPMUYOR HEMDE İKİŞER İKİŞER GELİYOR
   
 20. themad2

  themad2 Serdar

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  887
  Şehir:
  İstanbul
  herşey iyi gzlde ben daha çaylagım.çipura istanbulda nerde tutulur.gecelerimi tutulıyo sadece