Sariyerin Bereketi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında sümer34 tarafından paylaşıldı.

1. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim darısı başınıza

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    >>> yüce mevlam her kesin oltasına hakkından gelebilecegi büyüklükte balıklar nasip etsin kaçırınca insanın canı sıkılıyor

Aslında şöyle olsa, daha iyi olmaz mı, dilek ve temennimiz:

Allah herkese oltasına hangi büyüklükte balık gelirse gelsin başedecek bilgi, görgü ve sağlam misina, makine vs. nasip etsin..

3. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Maşallah denizi kurutmuşsunuz :) Tebrikler güzel av yapmışsınız..

4. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    süper av olmuş devamını dilerim rastgele saygılar.

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    aslında doğru söylüyorsun abi ama buda nasip işi değil dimi :D
    bilgi işi.birazda maddiyat işi

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Biligçlik yapıyormuş gibi olmak istemem ama, bugün 3 kg. luk balığı çekemeyecek misina olmaz sanıyorum.. Şöyle ki, olur, ince takım heveslisi olursunuz. 0.10 misina kullanırsınız, tamam, eliniz mahkum. O ancak balığı kıyıya kadar çeker, sudan çıktığı anda, işi biter..

Büyük balığı önce yoracaksınız, iflahını keseceksiniz. Misina hep gergin olacak, ma asılmayacaksınız, o boyuna asılacak. Arada şöyle bir çekeceksiniz.. O tersten zorlayacak böyle böyle iflahı kesilecek.. Acele etmeyeceğiz.. Balık sabır işidir denince millet olta başında vuruş bekleme anlıyor. Hayır, asıl sabır, balığı alırken, çekerken gösterilen sabır. Balık vurmuyorsa sabır edilemez ki, çünkü acele edilecek bir şey yoktur aslen... Geyik yapılır, takım yapılır, gelen geçene bakılır, hayallere dalınır vs. vs. Sabır meselesi, balık vurduktan sonra başlar.. Tavına gelecek, öyle çekeceksiniz.. Yoksa, balığı kaçırmak, başınıza gelecek en iyi şey olur.. İri balıklara kendini dalatan, onlardan dayak yiyen pek çokları vardır netekim..

Vuruşundan balığın neci olduğunu anlayacaksınız. İri lüfere kalama vereyim filan derseniz, takımıda verirsiniz mesela..

Maddiyata gelince.. Tamam, kaliteli iğne pahalı ama residance kirası da değil. Adisi 2 Milyon, iyisi 6 Milyon.. Değer mi? Ama yoook, ne yapacağız?

Beyaz iğne alın. Biraz irice.. Mangal kömürünü yakıp 1-2 saat korun içinde içinde tutun. Çıkarıp hafifçe yanlardan döğün. Tekrar ısıtın. Tekrar dövün. Kızıllığı geçmeye başlayınca deniz suyu ile ıslatılmış deniz kumuna sokun.. Cosss diyecek.. Bakın bakalım ondan sonra benim diyen balık açabiliyormu?

Misinaya gelince.. Düzgün düğüm attıktan sonra, misina kolay kolay kopuvermez. Defaten söyledik...

Her neyse, böyle durumlar herkesin başına gelir.. Olacaktır, insanı ağlatan başka vakalarda. Aslında balıkçılığın zevkli tarafı bunlardır.. Kimse itiraf edemez ama, aslen hepimiz bu anları yaşamak, yaşayabilmek umuduyla olta başına geçeriz. Bunu istemeyen deniz kenarına değil, balık haline gider zaten... Güzel bir anı olmuş.. Bir iki yıl sonra, tebessümle anacak arkadaşımız ve "Biz ne balıklar gördük" diyecek.. Bence üzücü filan değil, sportif düşününce, son derece sportmence bir müsabaka yapılmış. Herkes zevk almış aslında.. Üzücü olmaktan ziyade, aslında birebir mutlu bir gün olmuş.. Biz öyle büyük olanı bulsak, ahanda meydan, sen mi yaman, ben mi yaman dese, bırakın iğneyi açmayı, kamışı da alıp gitse, ona da razıyız.. Ama öyle heyecan yaratan bir balık göremiyoruz bile maalesef..

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar abi yine güzel rüyalara daldırdın beni.
    Şu kömür olyaını yapıcam iğnelerime en kısa zamanda

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aman, temelli bozma da :) Bu yöntem, iyice adi iğne için iyi bir çözümdür. Ama zaten kaliteli bir iğne varsa elinde, daha kötü yapabilir..

Aramızda bu işlerden anlayanlar vardı diye hatırlıyorum. Onlar aslında belki, çok daha iyi öneriler verebilir.. Benim dediğim, iyice para yoksa artık, işte son çare size..

Eee, para varsa? 1 YTL fazla verdiniz mi, canavar gibi iğne alırsınız. 225N, 10750 vs. gayet iyidir, yeterlidir..

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    benim iğneler tamam mustad değil ama elimdeki iğneler kaliteli iğne o kadar lüfer çektim tık demedi banamısın demedi. O zaman bunlara yapmayayım.

10. aysberg55

aysberg55

Maşşallah kardeş... Allah bize de nasip etsin böyle bereketli bir avı...

11. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    tebrikler...::D:D:D:D:D:D

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şimdi MUSTAD tellalı gibi oluyoruz.. Aslında singapur denen Crown Brand vs. de güzel, fena değil. Ama japon iğnelerde bariz bir sorun var, damaksız oluyorlar. Bu, balığın yakalanmasını, vurunca iğneye takılmasını kolaylaştırıyor. İğnenin kalınlığı daha az çünkü. Yemi daha az tahrip ediyor. Ama biraz daha ustaca çekmek gerekiyor. Bilhassa, bizim yemli işlerinde, takımı yatırıp çene çaldığımız vs. durumunda, hemen müdahale şansımız olmayabiliyor. Bu durumda balık nispeten daha kolay damaktan kendini kurtarabiliyor..

Ama, mustad gibi damaklı iğnelerde, damk kolayca oturmuyor, iğne ağzına geçmiyor, gene çabucak tasmayı vurmak gerekiyor..

Kısaca, her ikisininde avcılığı aynı aslında neticede.. Diğer yandan, balık tamam, oturduysa iğne dudağına, o zaman çırpınıp kurtulmak isterken damaklı olanlardan daha zor kurtuluyor. Birde, sıkı damak için, daha kalın olması lazım iğnenin. Bu bazı türler için dezavantaj, bazılarında avantaj. Balık irice olursa, kolay açılmıyor bu sayede...

Ama asıl mesele, Mustad'ın daha yerleşmiş olması. Çeşidi vs. daha bol. Fiyatı nispeten uygun, daha kolay bulunuyor. Hemen aha 225N vs. demek yetiyor..

13. sakura

sakura

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda kamış ve olta malzemeleri,Birde bazı yerlerde ellerim.
    En İyi Avı:
    2,5 kiloluk bir sazanı ellerimlere yakaladım:)
    Dostum harika çinekoplar bende haftasonu beykozdaydım çok güzel çinekop aldılar tabi bende olta yoktu biraz gezi amaçlı gittiğim için ama bi an olta satın almayı düşünmedim de değil yani balıkarı görünce.