Sasame Igne

Konu, 'İğneler' kısmında marmari_s tarafından paylaşıldı.

1. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Sevgili Serdar, çupra, karagöz , mercan , mırmır , sargoz , vs. tekneden ege de bol av veren balıklarımızdan bu balıklar birbirine yakın familyalardan ve bildiğin üzere çene yapısı kuvvetli ama ağzı çok büyük olmayan balıklar.Kullanılacak iğnenin başparmağınızın tırnak ölçülerinde olması yani iğneyi başparmak tırnak üzerine yatırdığınızda örtüşmesi en ideal ölçüdür ki bu da sözü geçen iğnelerde 4-5 nolara tekamül eder.İğnenin büyük olması herzaman avantaj değil dezavantajdır.Balık kullandığımız yem ile iğneyi ne kadar geç farkederse tükürmesi o kadar geç olacak bize tasmalamak için zaman verecektir.Genel bir kanı olarak hepimiz büyük balık yakalamak için büyük iğne kullanmak isteriz lakin orta boy iğneler herzaman daha avcıdır burada iğnenin büyüklüğü değil sağlamlığı ön plandadır.Bir ki kere balık tutmuş iğneleride çupra gibi balıkların avında kesinlikle kullanmayınız.Ben sazan avında bile kullandığım 1/0 ve 1 no iğneleri bir kenara bıraktım tecrübelerim sonucu 2,4 nolarda daha iyi sonuçlar almaya hatta bazen iğne tipine bağlı olarak 6 noları kullanmaya başladım.Bir de bu şekilde avlan bakalım tespitler doğru mu ? :) Rastgelsin

2. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Selamlar...
    Sasame Denildiği zaman aklıma hemen yamulmayan iğne gelior. Evet. Özel dövme çelikten yapılmış çok sağlam iğnelerdir.Japon imalatı olup fiyatı da gerçekten Pahallıdır. Ama Mustad da yaşadığım prblemi BU iğnelerde yaşamıyorum. Tırnaklı olması bence eventaj. Nikelajlı mustad iğnelerde boru kurdu iğnenin üstünden boyun kısmına akıo ve balık bu yemi çok kolay alıyor. Fakat sasameler deki tırnaklar bu yemi tutuyor.Karagöz,mırmır,isparoz,mercan,sargoz gibi dip balıklarında bu iğnelerle çok iyi sonuçlar aldım ve hala da alıyorum.
    Birde wmc nin İğneleri var. Onlarda kaliteden ödün vermeyen bir marka. wmc 2300td serisini hemen hemen bırakma takımlarımın tamamında kullanıyorum.Özellikleri 450 saat tuzlu suyun içinde kaldıktan sonra 100 saat güneş altnde bekletilmiş ve herhangi bir pas yada oksitlenmeye rastlanmamıştır:eek: iğne eğer kırılırsa tamamen eriyip doğada kalıcı bir hasar bırakmıyor.En çokta bu özelliği için kullanıyorum.Bence her balkçı bu problemi Göz önünde bulundurulmalı ve hayata geçirilmelidir...

3. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    sa sem ise koy sepete abi bende bu sene yeni tanıştım ama ne avcılığına ne de sağlamlığına diyecek bişeyim yok ama bazı markalar varki kanca diye sepete konulmaz kötü reklam olmaması için isim ile yazmıyorum am p ile başlıyor bide utanmadan sharp yazmışlar bi kere deniz gördü ikinci de sharp yerini köre aldı neyse ki para değil fiyatı ama olsun tek kullanımlık abicim alıpta kullanmayın bağladığınız misinaya yazık