sazan için sahte yem kullanan varmı???

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ahmet58 tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet58

  ahmet58

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  204
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
  En İyi Avı:
  1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
  Merhaba arkadaşlar şimdi , sazanda mısır,solucan, hamur,ekmek,boili, bunlardan epey bilgi topladım hatta hepsinin takımları hazır. Sadece baktımki aralarında ne kaşık ne sahte yem hiç yok yani olmazmı deneyen vardır illaki değerli bilgilerinizi rica ediyorum sizlerden you toubede gördüm floş bir yemle tutuyorlardı ama gerçi yayındı ama belki sazanada, ne dersiniz???
   
 2. gelibolu erhan

  gelibolu erhan

  Mesajlar:
  141
  Şehir:
  yurtdisi
  Favori Kamış:
  olta zipkin
  En İyi Avı:
  levrek kofana
  Sazan bu ..

  Sen yanlis baligin pesindesin.. sazan bunlari yemez.. yemli olta ve ag disinda tutamazsin..
   
 3. A.Erdem

  A.Erdem Ayhan

  Mesajlar:
  149
  Şehir:
  Eskişehir
  Mümkün değil, imkansız, olmaz, kesinlikle...
   
 4. Ali26

  Ali26

  Mesajlar:
  130
  Şehir:
  Bilecik/Osmaneli
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan 4 kg Yayın 3,5 kg Turna 3 kg
  arkadaşlar olmaz demeyin ;
  bundan 20 sene evvel Eskişehir Porsuk barajında değerli babamın yanında balık avına giderdim. Porsuk barajına giden arkadaşlar çok iyi bilir, devası sazanlar su yüzeyinde adeta şov yapar gibi yüzerlerdi, herbiri 9-10 kg sazanlar balina gibi su yüzeyinde seyretmesi bir harika , o zamanlar bu kadar çok balıkçı yoktu, baraj kenarında olsa olsa 3-5 balıkçı ateşi görürdük, işte o zamanlar bu sazan sürülerinin içine yüzdürme yapay yemlerden atıldığında sazan yakalndığını görmüştüm . tabii o zamanlar bu kadar geniş yem ve olta malz. bulmak kolay değildi .
  birgün babamla yine barajda balık avında iken, çok iyi kıyafetli (tam balıkçı kıyafeti) ve bir o kadarda malzemesi bol olan bir ustat yanımıza geldi . ( adam Almancıymış izine gelmiş) oturduk muhabbet ettik, balık tutma hobisi çokmuş adamın, bu arada balıklar sıcağın etkisiyle yine su yüzüne çıktığında adama gösterdik, tabii adam hemen çantasına sarıldı ve envay çeşit sahte yem çıkardı ve oltasıda makaralıydı ( o zamanlar nerde makaralı alacan, yanına bile yaklaşılamıyordu, yani pahalı geliyordu) hemen aşağıya indi, tabii bende meraktan adamla beraber yanında inmiştim, babam yukarıda tepeden seyretmeyi seçmişti . tabii adam başladı makaralı ile yemi atıp çekmeye, babamda yukarıdan adama atacağı tarafı tarif ediyor derken, sazanlardan birisi atladı oltaya , makaralı o biçim yamuldu, çok fena asılıyor derken oltayı aldı soktu suyun içindeki çamlara ( eskiden suyun içinde çok çam ağaçları vardı) sonra bu çam ağaçları sular çekildikçe birer birer kesilip yok edildi ) oltayı sardı. çekerek kopartırdı, arkasından tekrar atçek yaptı, o gün adam 3 sazan taktırdı ama balıkları sudan çıkartmayı beceremedi, hepside içeriye takıldı . akşam oldu, saat 17:00 den sonra suda dalga oluşunca balıklar kayboluyor, balıklar kaybolunca adamda atçek yapmayı bıraktı ve birer çay içildi . yapılan muhabbette adamın çok hoşuna gittiğini söyledi ve her izinde gelişinde buraya geleceğini ifade etti, tabi sonra bu kişiyle birdaha görüşemedik, kimbilir belki geldi, belki gelmedi,
  onun için arkadaşlar, balığın bol olduğu yerde bence iş yapar diyorum.
   
 5. carphunters

  carphunters sebahtin

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  1.017
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
  bu avlanma ile ilgili bira daha fazla bilgiye ihtiyaç var biraz daha açalım bu konuyu
  :confused:
   
 6. Ali26

  Ali26

  Mesajlar:
  130
  Şehir:
  Bilecik/Osmaneli
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan 4 kg Yayın 3,5 kg Turna 3 kg
  sayın ustatlar,
  sazan balığı sıcak havalarda suyun üstünde yüzmeyi, bir nevi güneşlenmeyi çok sever, fakat bulunduğu mekanda sessiz olacak, balık ürkmeyecek , şimdiki gölet ve barajlarda bu sazanları görmek neredeyse imkansız olmaya başladı . ben her balığa gidişimde yüksekçe bir yere çıkıp ( çıta tepesi misali)göleti gözetler ve etrafta sazan olup olmadığını denetlerim ama nafile o eski sazaları artık göremiyorum, yok mu aslında ne sazanlar var ama kenarlardaki gürüldü, kalabalık balıkları ürkütüyor, sazan balığı sessiz yerleri ve koyları tercih eder, ha birde sevdiği yerdende ayrılmaz.
  bu sazanları göllerde görenler olursa , sessizce sahte yem atçek yapabilir, ama ürkütmeden , sonuç alınacaktır
   
 7. rasim

  rasim

  Mesajlar:
  22
  çorlulu Rasimden Bir Taktik

  ben sazan için suni yem kuulanıyorum sarı boncuk,strafor köpüğü ,sarı kokusu olan jelibom şekerleri.bunların dışında iri taneli dönmüş mısırı tanelerini ayırarak yeni rakı ile konserve yapıyorum bütün barajlarda etkili sonuç veriyor .suni yemleri göllerde kerevit kaplumbalardan kurtulmak için kullanıyorum
   
 8. carpe chasseur

  carpe chasseur ORHAN

  Mesajlar:
  283
  Şehir:
  UŞAK
  sahte balık yemlenme balığı sazanların çay balığının yumurtadan yeni çıkmış hali denebilir bunun sahtesi silikon üzerine biraz koku hafif yüzdür dip oltası kullan çok yavaş çek 20 sene değil daha yeni sayılır 10 sene önce tecrübe edilmiş bi durum
   
 9. Cadayl

  Cadayl Aylin Özyurt

  Mesajlar:
  1.622
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lepistes..
  Ağ mı?? Duymamış olalım biz bunu. Ağ kullanımı ile ilgili olarak sirküleri okudunuz mu?
   
 10. rasim

  rasim

  Mesajlar:
  22
  corlu

  bak arkadaşım ağ kullanmak yasaktır ama resimdeki sazanları boncukla tuttum desem nedersin tabi boncuğu iğneye taktığımı anlayabilirsen
   
 11. rasim

  rasim

  Mesajlar:
  22
  corlu

  avatarımdaki resim benim diğer resimleride yakında yüklerim
   
 12. Cadayl

  Cadayl Aylin Özyurt

  Mesajlar:
  1.622
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lepistes..
   
 13. kya55

  kya55 K.Yılmaz Aytekin

  Mesajlar:
  86
  Şehir:
  samsun
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan 13,5
  Bundan iki ay kadar önce Çarşambada kum ocaklarında (N@mık iyi bilir ne olsa memleketi) sahte yemlerle ve döner kaşıkla Turna için at-çek yaparken on metre kadar solumdaki adamın döner kaşığına 2-3 kiloluk bir sazan atlamışdı.Özellikle yanına gidip baktım albanın kırmızı benekli 4 yada 5 numaralı döner kaşığını ağzından çıkarırken gördüm.Bende hayretler içinde kaldım.:eek:

  Tabii siz şimdi sazan için yasak sezon geri saldımı diyede soracaksınız? :D
   
 14. neden 150IQ mü gerektiriyor:cool:
  Çok yeni, bilinmeyen,gizemli gibi sunmuşsunuz
   
 15. Cadayl

  Cadayl Aylin Özyurt

  Mesajlar:
  1.622
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lepistes..
  Bence kimse polemiğe vs girmesin. Ben hala beyefendiden cevap bekliyorum ancak sanırım görmezden geliyor yazdıklarımı ?!..
   
 16. esabi

  esabi SENIOR MEMBER

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  4.881
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  reklama gerek yok
  Favori Makine:
  favori kamışım bölümünde yazıyor
  En İyi Avı:
  pulu imzamda
  erdal sen bu işlerden ne anlarsın sen git fare ile levrek avla hem biz kim boncuğu iğneye geçirmek kim
   
 17. kya55

  kya55 K.Yılmaz Aytekin

  Mesajlar:
  86
  Şehir:
  samsun
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  sazan 13,5
  N@mık kardeşim bende çarşambayı pek iyi bilmiyorum.Aldığımız bir tarif üzeri sora sora burayı bulduk.Köprüden geçerek salı pazarı yolu üzerinde 5-6 km falan gittikden sonra sağ tarafda yeşilırmağa yakın bir yerde idi.senin dediğin gibi her tarafı delik deşik etmişler.İrili ufaklı göletler oluşmuş ve taşkınlar sonucu balık da yapmış.Sazan-Turna-çapak dedikleri sonradan yayın olduğunu öğrendiğim çeşitli balıklar mevcut fakat ağır avcı baskısı ve zamansız avlanma nedeniyle pek balık çıkmıyor dediler eskisi gibi.Bir resim ekledim.;)

  [​IMG]
   
 18. rasim

  rasim

  Mesajlar:
  22
  rasim

  arkadaşlar dönmüş mısır demek içindeki sütün bitmiş hali ve tam kurumamış olan mısıra denir
   
 19. fatih

  fatih fatih gürtekin

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  412
  Şehir:
  erbaa
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
  polarize güneş gözlüğünüzvarsa birazda yüksekteyseniz kolayca su yüzeyinin altindaki sazanlarida görebiliyorsunuz tabi çok derinlerdekileri değil. .çiplak gözle görülmüyo polarize olmasi lazim .

  birde sazan sürü halinde dolaşirmi bir kac kez en az 50 balik olan bi sürü kiyiya 30-40 mt mesafede hareket ediyordu. tabi şu kefallerde olabilir uzaktan secilmiyordu.
   
 20. ferxx

  ferxx ferhat

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1
  8 kg lık bir sazan için yem olarak neyi önerebilirsiniz ben büyük balık tutmak istiyorum çarşambada büyük balık tutabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkür ediyorum...................