Sazan Kamışları

Konu, 'Kamışlar' kısmında Cgrtn tarafından paylaşıldı.

1. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Uzunca bir süredir belki korkumdan, belki de rahata alışmamdan ötürü(geçmişte kullanıpta bezdiğimden ötürü), yemli av yapmıyor, daha çok at-çek ile uğraşıyordum. 200 gram kamış, 200 gram makine, ooohhh değmen keyfime:D

E tabi bir yere kadar at-çek sevdası da, geçenlerde gittiğimiz 15 dakikalık Sultanköy macerasında yoldayken bile kafamda, surf kamış ve makinemin atışlardaki eziyeti vardı.

Bu durumu düzeltmek adına;
    Bu ikili:
    http://shop.topboats.com/tienda/pesca-mar/canas-pesca/canas-surf-casting/kali-kunnan-surf-rider
    Veya
    http://shop.topboats.com/tienda/pesca-mar/canas-pesca/canas-surf-casting/renzo-valdieri-reggia

http://www.incecizgi.net/Penn-Surfblaster-8000-Makina.html#0

Ve ya;
    Bir Sazan kamışı
    Örn:http://www.balikavmarketi.com/Urun/SHIMANO-VENGEANCE-SPECIMEN-13-350-396-MT-160-GR-pmu850.html
    İle genel kullanım amaçlı ve yahut uygun fiyatlı bir surf makine ikilisini almayı düşünüyorum. Sazan kamışını daha çok ince yapısı yüzünden istiyorum ve erim konusunda sadece varsayımlarda bulunabiliyorum:)

Surf kamış konusunda ciddi anlamda eksiklerim var tabi, ama sazan kamışlarını hiç bilmiyorum.

-Maksimum ağırlığı 125 gram olan kurşunlar ile çalışıldığında, sazan kamışlarından erimde verim alınır mı?
    -Bu kamışlar daha çok tatlı su için üretildiği için tüzlü suyun kamış yüzüklerine etkisi ne olur?
    -Takımı inceltmek adına kullandığım ipin yüzüklere etkisi ne olur?

Haydi başlayalım:)

2. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Sorduğunuz sorulara en azından kendi kullandığım ekipman ile cevap veriyim.

Kamış Shimano catana bx 3.96 3.50 lb(160 gr atarlı) yanına ekleyeceğiniz makine de önemlidir ben tercihimi shimano bblc ve shimano bblc xta lc olarak belirledim.

Shimano catana bx misina halkaları titanyum kaplamadır ip misina da herhangi bir sorun çıkarmaz.

Erim konusuna gelince burada biraz teknik devreye giriyor, ama bu da zor bir şey değil. İnternetten videolar ve de pratikle oturtabilecek bir olay.

Ben kendim surf kurşunları ile 140- 150 metre bazen de üstü atışlar yapıyorum.
    (0.25 MİSİNA VE ÖNÜNE SAĞLAM SHOCK LEADER UYGULAYARAK)

Kullandığımı kurşun ağırlığı ise 90 gram ile 110 gram arası değişmektedir.

Yani 125 gramlara çıkmanıza gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Tabii tüm bunların yanında bu söylediğim mesafelere erecek kamışlar sert kamışlardır yani ufak balık ile uğraşıyorsanız pek balığı hissetmesiniz. Genelde de balığın dudağını yırtar geçersiniz.

3. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Teşekkürler Mehmet,

Yalnız makine benim için sıkıntılı:) Daha hafif kamışın dengesini bozmayacak olursa tabi birde uygun olursa(mümkün değil ya) tadından yenmez:)

Kurşun meselesine gelince zaten 125 gramı geçme niyetim yok ama yeri geldiğinde altına da inemiyoruz:)

Vidyoları bende izledim, şayet onlar gibi atarsam kırarım o kamışı:D

Misal:
    http://www.youtube.com/watch?v=D7661Zw0te4

4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Sazan Kamislari / Surf Casting konusu

Selâmlar Arkadaslar ,

Her iki tip 3,5 Lbs'lik Vangeance / Catana sazan kamislarinda, 160 gr.lik kursun kullanimi yazmaniz dikkatimi cekti. Bu deger sizlere satici tarafindanmi söylendi yoksa, arastirma yapipta her hangi bir sitede buldugunuz degerlermi ?

Saygilar ,,

5. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Sitede yazan değer bu, bende hiç bilmiyorum:confused:

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    3.5lb tüm kamislarda aynisi yazar zaten. 120-160gr olarak geçer ama ideal atim gramaji 130dur.
    Artik sazan kamislarinin çogu örgüye uygun halkalarla imal ediliyor. Kalite farki muhakkak vardir. Çogunun iddiasi halkalarin paslanmaz oldugu yönünde. 125gr kursunu güvenle kullanmak için 3.5lb gerek. Surf casting kamislari atis mukavemeti ve erim olarak daha saglam. Sazan kamislarinin özelligi daha çok balik çekerken ortaya çikiyor.

7. MehmetKordan

satıcının söylediğinden ziyade .3.5 libre yi çevirirseniz gramaja karşınıza bu çıkar.

8. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    3,5 libreyi çevirince karşımıza 100 gr çıkar,160 gıram nereden çıkıyor onu bir izah etsen Mehmet..

Ben şu linkte açıklamıştım,bir göz atıverin derim...
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=25756

9. MehmetKordan

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    O site beni hiç ilgilendirmiyor,kamışlardaki durumu ben sana izah ettim..3,5 lb karşılığı 100 gr civarı yapar kamışlarda.Hesap basit.

çeker gücü x 453,6=sonuç-bölü 16=atargücü,biraz karışık onun için düz rakamlarla vermek istiyorum,diyelimki kamışın üzerinde 2 lb yazıyor biz bunu gırama çevirmek istersek şöyle bir örnek çıkar
    2 x 453,6=907,2 /16=56,7 bu örnekte kamışın atar gücü 56,7 gıram olarak karşımıza çıkar...

11. MehmetKordan

Güzel abim senin hesabında ki 16 nereden geliyor? Neden 16 ya bölüyoruz bunu biz..

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Kısaca şöyle sıralayabiliriz...

Tavsiye edilen gr====maximal gr
    1,50 lbs = 35 g 43g
    1,75 lbs = 40 g 50g
    2,00 lbs = 45 g 57g
    2,25 lbs = 50 g 64g
    2,50 lbs = 57g 71g
    2,75 lbs = 62 g 78g
    3,00 lbs = 68 g 85g
    3,50 lbs = 80 g 99g

13. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Selim abi, benim yolladigim formüllerde niye 20ye çarpip %50 fazlasini yazdigimiz ve ons hesabinda niye 3 ile çarpildigini anlamadigim gibi 16 çekis gücünü de anlamadim. Nedir bunlarin asli astari? Nasil buluyoruz o degerleri?

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sen nasıl sazan avcısısın Mehmet:) bunları bilmiyormusun,(site sammimiyetimize dayanarak yazdım)

Benim hesaptaki 16 ya gelince,bunu ben çıkarmadım tabikide,kamış Üreticilerinin ve kamış yapanların hesabı böyle,ama googleden arayıp bulabilirsin...

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Abicim yazdım ya,bunların hesaplanma şekli şöyle...

çeker gücü x 453,6=sonuç-bölü 16=atargücü,biraz karışık onun için düz rakamlarla vermek istiyorum,diyelimki kamışın üzerinde 2 lb yazıyor biz bunu gırama çevirmek istersek şöyle bir örnek çıkar
    2 x 453,6=907,2 /16=56,7 bu örnekte kamışın atar gücü 56,7 gıram olarak karşımıza çıkar...

16. MehmetKordan

Açıkçası beni tatmin etmiyor yazdıkların abi çünkü kendim normalde 112 gr. ağırlıkta kurşunlar kullanıyorum..

Sizin verdiğiniz listeyi gördüm ama bazı yanlışlar var gibime geliyor benim bildiğim ve uyguladığım budur.

2.25lb==================================================================3oz (84g)
    2.75lb================================================================- 3.5oz - 4oz (98g - 112g)
    3.00lb================================================================- 4oz - 4.5oz (112g - 126g)
    3.25lb================================================================- 4.5oz - 5oz (126g -140g)
    3.5lb ve fazlasi========================================================-5oz (140g) ve fazlasi

Tüm bunların yanında ideal atış ağırlığı denen bir olay var mesela 160 gr. diyoruz bunun ideal atış ağırlığı 124 gr. ve civarıdır.

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Tamam onu gördümde hadi çekis gücünü imalatcidan aldik, niye 16 veya 20 veya 3. Bende formülleri sazanci sitelerinden almistim. Onun için kesin net güvenemiyorum.
    Harbi cins bu ingilizler ha

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna

Kulanamzsın diye bir kaide yok zaten Mehmet,kamışa zamanla zarar verirsin hepsi bu.kamışın ideal atış değeri,atarın yüzde 20 aşağı ağırlığıdır.

Peki sen bu değerleri nerden aldın,verebileceğin bir link varmı(o vermiş olduğun link dışında)

Ben bayağı meraklıyımdır kamış yapmaya,hal böyle olunca video,kitap gibi yardımcı olabilecek bilgi kaynağı gerekiyor ve alıyorsun,bende mevcut böyle kaynaklar bu yazmış olduğum bilgiler oradan geliyor,ayrıca kendi kulanmış olduğum,boile kamışlarından edindiğim tecrübelerde,vermiş olduğum değerleri doğruluyor...

19. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Konuyu açarken bunun tartışılacağı aklıma gelmişti:) Bende merak ediyorum.

Ayrıca 4 ila 5 lb sazan kamışları sanırım Türkiyede yok:)

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    :D :D :D Hemde ne...