Sazancilar Tavsiye

Konu, 'Takım Çantası' kısmında erdemyılmaz tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Niyet sazan ise, bence sendeki kamışlar sana defaten yeter.. Ekstradan kamış almana gerek yok.. Yok, göl önümde.. Turnası var, levreği var.. diyorsan, bu kamışlar da o işler için değil..

Sazan kamıştan ziyade makinaya yüklenir. Kamışı eğersin, zorlama olmaz.. Güzel güzel çekersin. Sazan ani darbe atmayı sever, bu da direk makinaya vurur. Bu yüzden biraz kuvvetli bir makina gerekir. Gene çıkrık derim ama, ortalama bir makinada iş yapar..

2. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    lineaeffe italyanın onde gelen markalarından
    nakliyede sorun olmaz dersen ambasador modelini al derim 3,90m olanını al 3lb den aşağı olmasın
    birde bu kamışlarım İM si nedir bunu oğrenebilirmisin ona göre bu tavsiyem değişebilir
    bu kamışları almışken yanına da yıne sazan için üretilmiş bir makina almanı tavsiye ediyorum erdem bu da shimano big baitruner lc bu iki kombinasyonla sazanlar ağlar çıkarırken
    tabi bunlarla sınırlı kalmam dersen yanına ilave bot,çadır,sonar,iğne,misina tavsiyesi de verebılırım sazan balıkçılığı ciddi anlamda yatırım isteyen bir külfetli bir hobi kamış ile başlarsan devamı da gelir gibime geliyor
    alba star,remixon.pelikan,geçin bu markaları yarın öbürgün pişman olursunuz

3. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    serdar bey yanlış bılgı veriyorsunuz çıkrık makine ile sazan balıkçılığı yalan olur
    kamışın önemi yok demişsin sazanı ben kamış ın yardımıyla çıkarıyorum
    makinayı mısınayı sarmak için kullanıyorum sadece butun sazancılar da boyle avlanır

Son düzenleme: 19 Aralık 2006
  4. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    emre bu kamış sazan için olmaz 8o gr kurşun ile atarken bu kamışa elveda diyebılırsın veya 10/15 kg sazanda ayni şekilde
    at çek için belkim olabılır bire bir görmek lazım kamışı

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    sabri abicim teşekkür ederim.bu im ne onu bilmiyorum.

6. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    İM- KARBONUN KALİTESİ
    kamışın üzerinde yazar genelikle im6 im 8 im12 diye gider
    im6 dan uzak dur 2/2,5 lb olur bu kamışlar ben bunlardan 2/3 adet kırdım
    yukarıda da söylediğim gibi bir de lb si onemli bu da kamışın uzerinde yazar
    1 lb=0,445 gr
    kamışın üzerinde yazar şu anlama geliyor bu kamışın sabit ağırlik tartma gücüdür
    sazan kamışlarında 3 lb nın altına kamış almamaya dikkat et
    üzerindeki porselenler de çok önemli -ne kadar az porselen o kadar az misina sürtünmesi demek atarken
    ilk porselen ile makina arasında en az 60 cm aralık olmasında fayda var

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sabri biraderim, bu arada küçük kardeşimin adı da Sabri'dir, eğer 10 kg. sazanı kamışla sudan çıkarmaya gidersen, zaten hiç şansın olmaz. Kaldıraç denen bir şey vardır, ilkesi taa arşimet zamanından beri bilinir. Elin makinada iken, uygulaman gereken kuvvet 100 kilo olur, buda tam olarak kamışı tuttuğun yere yansır.

Sazan gibi iri balıklar kamışla karaya kadar çekilir, sonra tercihan kepçe, değilse kakıç vs. kullanılarak karaya alınır. Eğer onu kamışla vs. almayı düşünürsen, ne misina, ne kamış ne başka şey dayanır..

Çıkrık hafif yemle olmaz. Ağır yem gerektirir. Bu nedenle gölde pek tercih edilmez. Ama asıl mesele, baitrunner meselesidir. Bu konudada çıkrıklar belirgin bir üstünlüğe sahiptir. Fakat, bir de fakatı var. Piyasada sazan için optimize edilmiş gayet güzel spincast türü makineler var. Bunların randımanı her zaman daha iyi olacaktır. Çıkrıklar genelde levrek, deniz vs. için düşünülür. Elbette buralarda çıkrık denince akla big game tipleri gelir, o ayrı.. Kısaca, çıkrık balığı çekmede iyidir de, tutmak için zulüm olabilir.. Zaten o yüzden "Çıkrık diyeceğim ama, ortalama makinelerde..." diye vurguluyorum, sanırım yanlış anlattım :(

Çıkrık makine ile (ABU 6500 C3CT) baya bir sazan tuttum.. Bir hayli zevkli oldu hep.. Ama yurtdışında biraz daha özelleşmiş takımlar var. Lüfer kamışı, levrek kamışı, sazan kamışı gibi.. Böyle olunca sazan için özelleştirilmiş makinelerde var.. Kimsede gidip böylesini bırakıp, biz gibi elindekini duruma adapte etmez.. Çıkrık ile şamandıra atmaya çıkana kadar bunun nasıl zulüm olduğunu anlamak zor oluyor elbette.. El mahkum ağır kurşunlu dip takımına mahkum kalırsınız ki, av veriminizi %50 azaltır..

Yanlış anlattığımı husus şu.. Balığı çekerken, çıkrık iyidir. Konuda ağır balığı çekmek olunca.. Biraz eksik anlatmışız, uyarın için teşekkürler.. Fakat burada, mekanizması nedeniyle makinaya yüklenecek olduğunuzu atlamamak gerekiyor. Ortalama bir şey lazım en azından. Böyle deyince, akla gelen ucuz Alba'lar, Virax'lar değil elbette, ortalama bir şey zaten 150$'dan filan başlıyor..

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    eyvallah abi sagol

9. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    eyvalla serdar abicim adaşıma selamlar

10. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm

sabri abi haklısın ama senin sazanlara göre senin sazanlar kırar bu oltayı ama ankarada doğru düzgün sazan yok sazan için hep sehir dısı malesef keske 10 -15 kglik sazan gelsede kırsa götürse ben razıyım valla:D

11. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    emrecan kardeşim hedefin buyuk sazanlar olursa bu kamışı kırıcak sazanı da bulursun
    ankara ve civarında sazandan bol birşey yok güdül ve beypazarı civarı golden bol birşey yok iş gereği buralara sık gitmekteyım burada yapıcağın tek şey var sazan balıkçılığına kendini adamak ben 25 senedir gol boyunda yattığım kadar evde kalmadım ,bu bahsetmiş olduğum bolgede 1/2 seneni balıksız geçirerek 2/3 günlük kamplar ve sezon oncesi hazırlıklarla başlarsan bu yerleri kesfettıkten sonra geriyi kolay benim gibi avlandığın yerleri de paylaşmamaya başlarsın
    bana birçok balıkçılık forumunda devamlı aynı soru sorulmakta abi nerede yakaladın bu balıkları 25 senemi verdim girmediğim yer kalmadı 2 araba parçaladım ve vazgeçmedim bu sevdadan benim için sazan her zaman var hedef 10 kg üzerindeki balıklar nerede nasıl yakalarım ne yem ne malzeme kullanmalıyım
    yukarıda da bahsettiğim gibi sazan balıkçılığına adaman gerekir kendini
    sazan balıkçılığı başka balıklara benzemez oyle gittim tuttamadım diye birşey yok sezon öncesi belirlemiş olduğuın birkaç yeri devamlı yemleyerek baslarsan bu hedefine ulaşmamak için bir neden yok önemli olan ii malzemeden başlamak sazan balıkçılığına bir sefer gelir o buyuk balık ve almış olduğun yanlış malzemeyle hayal kırıklığına uğrarsın ve benim gibi 48 saat uyumadan oltaların başında beklersin 1 ay da o balık rüyalarını süsler

Son düzenleme: 20 Aralık 2006
  12. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    abı sen olyı bıtırmışın zaten .senın sozun ustune bıze soz dusmez.sahı ankarada nerde avlıyon bu balıkları :D :D :D

13. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    heryerinde:D
    içularımızın hemen hemen hepsinde sazan var önemli olan bu balıkların nerede kahvaltı nerede öğlen ve akşam yemeği yediklerini bulmak
    ben genelde kahvaltıda yakalıyorum onları:D

14. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sabri abicim kamış tamam üsküdara geçtigimde halledecem makine ne tavsiye edersin ben okuma epix pro düşündüm ama senin fikrin nedir

15. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    makine için ayırdığın bütçe nedir??
    benim de şahsen kullandığım okuma coronado tavsiye ederim cd50 sazan balıkçılığı için ideal fiyatı da 70 ytl civarı baitrruner özelliği de var (baitruner özelliği sazan balıkçılığında şart kullandıkça görürsün faydasını)
    bu makine tavsiyesi türkiye için geçerli
    yurt dısından dersen o zaman shimano big baitrruner alderim veya
    daiwa infinity ıf-x bra
    daiwa emlem exceler
    daiwa tournament basia carp qd
    daiwa emcast evo carp bu makineleri de bir incelemeni tavsiye ediyorum ondan sonra kafanda zaten şekillenir ihtiyacın olan makine
    acele etmene gerek yok sezonun açılmasına daha çok var önemli olan yanlış malzeme alma

16. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    abi ucuzmuş epixpro 150 ytl civarıydı

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    baitruner özelliği?nedir abi

18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    benin baktıgım böyle birşeydi yanına staja gelcem abi

Son düzenleme: 21 Aralık 2006
  19. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    sabri abiye staj dedik hattan düştü online degil abi şaka yaptım

20. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:

benim bahsettiğim makine
    epixpro çok çok daha iyidir bir üst modeli bilye farkı var özellik ayni fiyat sorun değil dersen onu al
    baitrruner özzeliği onda da var
    baitrruner çift avans demek hem onden avans makakaradaki düğmeyi açarak birde arkadaki tırnak yukarıya kaldırarak
    baitruner özelliği olmayan makine ile sazan balıkçılığı yalan olur
    almayı düşündüğün kamış ile bu makine on numara olur
    yanıma staj için de gelebılırsın sorun yok sadece bazı meziyet ve yeteneklerini test etmemiz gerekıyor
    1/sağlık raporu şart
    2/amatör balıkçı belgesi zorunlu benim yanımda
    3/orman içi sularda avlanma belgesi almak zorunlu
    4/sirküleri ezbere bilmen gerek
    5/yüzme bimek
    6/bot kullanmak
    7/oto ehliyet,
    8/aşçılık diploması(çin mutfağı)öncelikli tercih yılan,fare,kırpi,kaplumbağa ve balık pişirmesini bilmek,kibrit,çakmak olmadan ateş yakmasını bilmek
    9/yaya uzun km yurumekte sorun olmaması lazım nevale bitince 5/10 km yaya yuruyebılırsın
    10/doğaya ve çevresine saygılı amatörlere karşı saygılı olmak

bunların hepsi bende var dersen 1 temuzdan itibaren aramıza hoşgelebılırsın

Son düzenleme: 22 Aralık 2006