sert misinaları kaynatın

Konu, 'Misinalar' kısmında sillurace tarafından paylaşıldı.

1. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    ayrıca misinayı çayın deminde kaynatırsanız esnekliği bir kat daha artmış olur...buda benden olsun..;)

2. whitefoxss

whitefoxss

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşkina 1.420/Levrek 3.400/Karagöz 1.240
    ;) İyi başlamış muhabbet..Monoflament denilen misinanın malzemesi,moleküler yapı olarak çapraz bağ teşkil eder.Bu çapraz bağ ısıtma sırasında dahada sağlam ve dayanıklı hale gelir.Monoflamentde olay budur ve kaynatma olayı misinanın yumuşamasınıda sağlar.Tabiiki bu deneyimle sabit olarak ne kadar pişirileceğine bağlıdır.Denemedim ama duyduğum bildiğim budur ustalar.:)

3. murat303

murat303 Murat

Favori Kamış:
    4.20 Shimano Nexave BX TE Surf
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra CI4 5500 XSA
    En İyi Avı:
    52cm Kofana/ Dragos'tan
    Aslında çok güzel ve hepimizin derdi olan bir konuya el atmış Ruşen arkadaşımız fakat espri okadar uzamışki güzelim konu kaynamış gitmiş.

Arkadaşlar misina kaynatma olayı yıllardır varolan bir uygulama. Bunun asıl amacı uzun süre makarada kalmış olan misinaların hafızasının silinmesi ( yani Gamın gitmesi ) içindir. Fakat ben bu olayı şu şekilde yapmakta ve çok büyük faydalar görmekteyim. Yeni aldığım bir misinayı kaynamış suyun içine atıp 5-10 dk bekletiyorum. Sonra makineye sararken bir havlu ile sıkıca tutup hem suyunu hemde gamını alarak makinaya sarıyorum. Bu olay tamamen misinaların gam yapmasını önlemek ve azaltmak içindir. Bu uygulamayı gam problemi yaşayan herkesin yapmasını şiddetle tavsiye ederim.

4. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.

misinayı elde tutup üzerinden kaynamış suyu dökmek gerekir.. İğneler elde köstekler aşağıda olacak şekilde köstekler bu şekilde düzeltilir....

Misina için ise bizim teknik kaynatıp misinayı üzmekten geçmiyor arkadaşlar. ne kar misina 100 metre tamamen açılır. Ve gerilir 2 kişi karşılıklı patlatana kadar. ve yere bırakılır karşıdakı bir kişi çeker toplar ve ter ucundan bir daha açılır. ve tekrar aynı şekilde yoplanır arkasından misina gamı hizasında yerde bırakılır. ve gamının hareketiyle mantara sarılır.

sevgiler.

5. Hangi marka süt kullanıyor:confused: ben denedim olmadı..:(

acaba süt bayat filan olabilirmi..:rolleyes:

:D :D

İşin şakası bir yana ..Bunu ilmi olarak açıklayabilecek biri varmı???

Bunu ciddi ciddi denemeyi düşünüyorum...hatta suyu koydum kaynaması için..

035 asso yu bakalım adam edebilecekmi:cool: :rolleyes:

6. 035 asso 080 oldu pofuduk pofuduk..pişmaniye gibi oldu..soda yerine kabartma tozu atmışım:p :D :D :D :D

7. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    valla silikon içermiyen misinaları bende tavlıyorum ama arkadaşlar kaynatmıyacaksınız ben öyle biliyorum kaynamış suya atıcaksınız ..

bir arkadaşım bunun bilimsel açıklaması olarak imalattan çıkan misinanın üzerinde çapak olurmuş aynı balık pulu gibi tavlama yapılınca bu çapaklar hem gidermiş hemde gam ,dolaşma gibi durumlar en aza iner demişti ben ogünden buyana misinalarımı tavlarım

silikonlar hariç

8. nidya78

nidya78 Aydın

Selam arkadaşlar;

Konu ilgimi çekti makinamdaki misina kıvır kıvr oluyodu çok kötü gam yapmıştı, makarayla birlikte misinayı suda kaynattım yaklaşık 2-3 dkk kadar. Sonra balık kovamın üzerine sardıp geri makinaya sardım. Yöntem işe yarıyor gördüğüm kadarıyla. Ama benim misinadaki gami bitirmedi. Oda sanırım benim misinamda çok fazla gam olmasından kaynaklanıyor. Ama gamın epeyce azalması nedeniyle yöntemin işe yaradığını söleyebilirim.

9. freewind

freewind ahmet sezgin

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    yayın 5 kg,lambuka 4 kg civarı
    evet bu çok dogru özelliklede gam yapmasını engelliyor..;)

10. Arkadaşlar mesajlardan okuduğum kadarı ile çoğu arkadaşımız "gam"yani misinanın burulması sorununu yaşamakta..Aslında bu olayı %70 önlemek elimizde ve küçük birkaç noktaya dikkat etmek yeterli..Bunlardan ilki Makineye misina sararken misina bobinini yere atıp sarmak yada boşte bırakıp sarmak yerine kamışın ilk halkasından geçirip sarmak ve bu esnada misina bobinini düz ve dik olarak sabitleyip sarmak gam önlemek için yapılması gereken ilk nokta..Diğer nokta ise makinemizdeki "line roller" olarak bilinen ve misinayı makine makarasına dolayan bilya yada rollerin faal olmasını yani dönüşünde sorun olmadığından emin olmak..Gam'ım oluştuğu nokta burasıdır..Burada misina 90derece açı ile dönerek makaraya sarılır,bu sarım esnasında ekseninde dönen misina bir süre sonra burulmaya başlar ve atış esnasında makaradan rulo halinde çıkarak misinanın kopmasına dolaşmasına sebep olur..Bunun dışında kullandığımız kurşunun çekerken etrafında dönmesi,kullandığımız sahtelerin dönmesi nedeniylede gam oluşur..

gam yapmayan değilde gamdan enaz etkilenen misinalar Hafızası olmayan yada az olanlardır..Bu misinalar eski şekline dönmede dğer misinalardan farklı davrandıklarından tercih edilebilir..Bu durumda yukarıdaki nedenlerden dolayı gam yapsada bu misinayı çok etkilemez;)

11. Suatreis

Suatreis

Msinanın gam yapması ne yazıkki önüne geçilebilecek bir konu değil.

Ana nedenlerini sıralamak gerekirse;

Kullanılan ağırlığın yüksek oluşu(bilhassa akıntılı sularda)

Fırdöndü seçiminin yanlışlığı(kalitesiz malzeme)

Eski fırdöndülerin devamlı olarak bakımsız şekilde kullanılması(sıcak tatlı su içerisinde çalkalanmalıdır)

Misinanın tuzlu su kullanımından sonra en son sarımda kurulanmaması( son sarım esnasında hafifçe tatlı su ile ıslatılmış bezin, kamışın son fincanı önüne ==en büyük== koyularak misinaya temasının sağlanması ile sarılması)

Uzun süre misinanın kullanılmaması ve dolayısı ile sertleşmesi

Dibe takılması durumunda şiddetlice çekilmesi (aşırı gerilme)

Taşlık yada midyelere sürtünmesi

...Gibi nedenlerde sırlalanabilir. Bunların çoğu kaçınılmaz şekilde gam yapılmasına neden olmaktadır. Gam yapan misinayı düzeltmek için biraz zahmetli ama çok iyi netice veren bir yöntemde; Tekne arkasından salınan misinanın bir kişi tarafından kamış ucuna 2-3 mt mesafesen parmağı ile sıkıştırması ve sarımı yapan kişinin yavaş yavaş sarmasıdır. Bu esnada misina ucunda 10 gr lık kurşun takılmalıdır.

12. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    ilginç bilgi için teşekkürler.