Shimano Kamıştaki Misina Kesikleri

Konu, 'Kamışlar' kısmında korayandroid tarafından paylaşıldı.

1. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Nexavenin BX serisinde bahsedilen altın sarısı çizgi halka veya çizgi halkalar yoktur.

Ayrıca bir arkadaşım yazmıştı; Malezya üretimi diye. Shimano kamışlarının çok büyük kısmı, Çin'de kendi üretim yerlerinde üretilirler ve etiketinde de, Made in China yazar.

BX için 2011 kataloğu, 147. sayfa ( Sayfanın açılması için biraz bekleyebilirsin.)

http://www.shimano-eu.com/publish/c...rvice0/e-books/2011/Shimano_Katalog_2011.html

CX için 2012 kataloğu, 178. sayfa.

http://issuu.com/shimanoeuropefishing/docs/catalogue2012_english

2. korayandroid

korayandroid Koray

Çok teşekkür ederim Tevfik abi.Zira içim rahatladı.kamışım orjinal gibi duruyor.Diğer konuda da paylaştım katalog durumunu. Tek sorun o kesikler kaldı :( sanırım balikavi keyfime bakmak kalır bana bundan sonra, zira kamışın performansı iyi.Ancak makine yatağı biraz kalitesiz heralde ki cx ile düzeltmişler bunu.

3. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Koray kardeşim, izahatınızda parmaklarınızın bile yaralandığından bahsetmiştiniz; hatırladığım kadarıyla. Bu durumda en büyük etken, sizin atış anında ki tekniğinizle ve o saliselik zamanı, senkronu ayarlayamamanızdan kaynaklı gibi görüyorum. :confused: :confused: Yoksa senelerce üretilen ve rağbet gören bir kamışın, 1 ayda o deformasyona uğramaması gerekir. Üretim hatası olsa, kısa süre içerisinde de gereken yapılırdı.

En güzeli, distiribütöre götürerek incelettirmeniz ve gönlünüzü rahatlatmanız olacaktır.

Renkli silikonlar vardır hırdavatçılarda. Uygun renkli bir silikonla, ince dolgu rötuş yaparak sorunu çözebilirsiniz.

4. Bunların misina izi olduğuna inanamıyorum

5. korayandroid

korayandroid Koray

Tevfik abi sorunu ben ilk kendimde aradım, ancak daha fırlatmadan o kısımlara dayanıyor.Geç de bıraksam,erkende de bıraksam,zamanında da bıraksam oraya dayanıyor.Sadece değişen şey ne kadar hızlı sallarsanız o kadar o kısmı ezdiği kısmı.Yani merkezkaç kuvveti arttıkçam misina orayı daha fazla eziyor.Keşke boğazda canlı gösterebilsem her bakan anlayacak bu durumu.Diğer kamışlarda zira o çıkıntı yok,dolayısıyla ezilecek yerde yok.Diğer marka kamışlara baktım o kısmı taş gibi sert plastikten yapmışlar.Benimki biraz yumuşak kalmış onu farkettim.Bunu da tecrübe ettik.
    Dolgu silikon yumuşakmı sertmidir? O sertliği elde edersem o kısmı komple kaplamayı da düşünebilirim.

6. korayandroid

korayandroid Koray

0.38 şok misina izidir maalesef.İnanamıyorsanız inşallah boğazda bir gün karşılaşırız.Canlı olarak gösterince anlarsınız.

7. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Yumuşaktır.

PVC kapı & pencere kasalarının, duvar birleşim yerlerinde kullanılan mastik benzeri bir üründür.

8. furunotr

furunotr Haluk

Bugün tesadüfen sözkonusu kamışın aynını inceleme fırsatım oldu; o kamışta da iplikçikler yok; ancak sizin parmak dayama yeri diye düşündüğünüz yer aslında o iş için değil; mesela ben daha yukarıda bir yere; plastikte değilde hemen üstündeki kamışın orada tutuyorum parmağımı; kamışı kullanan arkadaş ise parmağını makina ayaklarının üzerinde tutuyor öyle alışmış ama o da biraz problem yaratabilir...

Bahsettiğim gibi misinayı parmak ile dayama yeri gibi görünen yer aslında o iş için yapılmamış; daha çok estetiki bir amaç var orada ve eğer misina o bölgeye dayanırsa benzer sonuçların olması kaçınılmaz...

9. korayandroid

korayandroid Koray

Sizin bahsettiğiniz yer benim eski kamışımda tuttuğum yer tam olarak.Epoksi kaplı yeri bahsediyorsunuz değilmi.Aynı olay epokside de olmaz inşallah.Zira kamıştan soğuma noktasına geldim.Ancak bana özelden yazan bazı arkadaşlar oldu.Benim şekilde atanlar var ve cx ile böyle birşey olmamış.Kafamı işte bu nokta karıştırıyor.Özellikle belirtti ben ayaktan atmıyorum diye.Kamışı incelediğin için ayrıca da teşekkür ederim.Vibra spot yani o siyah kısım hassasiyeti arttıran balığı daha iyi hissetmemiz için yapılan bir kısım olabilir.Zira yabancı kaynaklarda bundan bahsediyor.En verimli yeri heralde kamışın anladığım kadarıyla.Ben olayı az çok anladım.Canım gerçekten sıkkın ama balığı tutunca moral düzeliyor işte.

10. furunotr

furunotr Haluk

Aslında kamışın o bölgesi pek de öyle sorunlu görünmüyor fotoğraflara bakınca; pek takmamak ve can sıkmamak gerek; tabii söyleme ile olmuyor bu tip şeyler ama doğrusu bu... Dolgu yaparak o kesikleri gidermek pek mümkün görünmedi bana ama kamışın işlevini etkilemeyecek türde dekoratiflik adına bir bant ya da benzeri bir malzeme ile sarılıp kusur gizlenebilir belki...

Evet sanırım o bölge balık vuruşlarında hassasiyeti arttırmak adına o şekilde dizayn ediliyor sanki...:)

11. furunotr

furunotr Haluk

Nerede ise tüm kullanıcılar o şekilde uygulama yaptığı ve şimdiye kadar bir sorun gözlenmediği için epoksi'ye yaslayıp kullanmanın bir sorun yaratacağını sanmıyorum; emin olamıyorum çünki ben parmağı kamışa basmam; misinayı işaret parmağı ile tutar ve parmağı doksan derece civarında kıvırıp aşağı yukarı kamışa yarım santimetre kadar yaklaştırır ve temas ettirmeden öylece havada tutarım...:)

12. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Başka makine ile deneyin kamışı. Makineniz ve kamışınız da yükseklik, mesafe vs olarak enteresan biçimde birbiriyle uyuşmuyor da ondan dolayı çıkışta misina kamışa basıyor olabilir (hayatımda görmedim ama olabilir belki).

Misina atış esnasında makinaya veya kamışa dayanmaz, parmakla bastırılmaz, ekstra sürtünme demektir, çıkış açısının bükülmesi demektir, bu tip atışlar bizim atış tekniklerimizde erimi düşürecektir.

En iyi atış, sanki parmak yokmuş gibi atılan atışlardır. Makineden çıkan açı ne ise mümkün olduğunca onu bozmamaya, devam ettirmeye özen göstermelidir. Böylece sürtünme (parmağa ve halkalara) en aza iner... Kamış konunuzdan bağımsız olarak belirtmek istedim.

Not: resimlerde gösterilen boşluk kısım kamışım yanımda olmadığı için tam emin olamasam da; tasma veya kavrayış anında işaret parmağına ergonomik bir tutuş versin diye olabilir. Şu an yanımda olmadığı için kestiremiyorum ama sanki öyle bir şey içindi diye hatırlıyorum. Atış için olmadığı kesin ama onu söyleyebilirim.