Shimano STELLA

Konu, 'Makineler' kısmında katsumoto tarafından paylaşıldı.

1. Hasan kardeşim işte baştan beri anlatmak istediğimi kısaca tekrar özetleyeyim..Şimdi Makinede 4000-5000 lik dersen bu benim için kafamda bir model canlanması için çok karışık..Çünkü öncelikle ben senin FA mı yoksa FD mdelinimi almaya karar verdiğini bilmem gerek..4000 lik dersem FD modelini kastedmiş olursum 5000 lik dersem FA modelini kastedmiş olunmakta..Tabiki ağırlıklarda aynı..Fd ler 250gr civarında iken Fa lar 600gr civarında..Yani bunumu bunumu alayım derken ikisi farklı makineler..

En iyisi şöyle yapalım..Kıyıdanmı teknedenmi,at-çekmi yemlimi, gibi ne tür av yapacağını yazarsan daha doğru önerilerde bulunabiliriz..Güçlü bir makine olsun diyorsan ki anladığım bu..Neden power aero da düşünülebilir..

sen net olarak yaz..bizde önerilerimizi daha doğru yapalım..Çünkü alacağın makine ülkemiz normlarında sıradışı olduğundan sonradan pişmanlık yaratacak bir öneri benide üzer..;)

Örnek olması ve fikir vermesi açısından Shimanoda spinler arasında en güçlü makine technıum xt,xta modelleridir..Pa spin power da bu makineyi izler..;)

Son düzenleme: 27 Eylül 2008
  2. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    Erdal abi sabırla ve özenle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim öncelikle..
    benim amacım kıyıdan lufer levrek palamut..kaşık rapala kullanmak..(bu balıkların rekor denebilecek boyutta her hangi biri gelirse hazırlıklı olmak)7,8 kg belki 10 kiloluk bir balıgı cekebilkecek gucteyse tekneyle çanakkalede sinarit icinde ...uygun olmayabilir çıkrıgın yanında ama sırtıyıda denemek isterim daha dogrusu deneyebilirmiyim...en buyuk sınarıtler 10 15 kilo civarında oldugunu dusunursek...
    en onemlisi hafif bir takım istiyorum shimanodan baktıgım bi kamısla hesaplarım 600 grm gibi toplam bir agırlık var..bu arada fd modellerinde misina kafalıgında delikler sivri fa da ise yuvarlak estetik olarak fd daha guzel :D
    ben 3000FD modeline sıcak bakıyorum ... siz ne dersiniz
    tesekkurler

3. Hah böyle açık söle ciğerimi ye:p :D

Evet şimdi anlaşıldı..;) Burada sana lazım olan makine FD 4000 modeli..300gr a yakın bir ağırlığı var ve hem misina kapasitesi daha fazla hemde devri düşük olmasına rağmen (4.8) devri 5.2 olan 3000 modelinden kol turu başına 2cm kısa sarıyor..71cm ye 69cm..Yani 2 cm göz ardı edilebilir ufak bir detay..Ancak devir önemli..Düşük devirli makinelerin daha güçlü olduğunu daha önce söylemiştik..Tüm bu bilgileri artı ve eksileri toladığımızda FD4000 modeli önümüze çıkmakta..
    Ancak:4000 modeli 035 lik misinadan sadece 130 metre aldığının göz önünde bulundurulmasında fayda var..Hoş 130 metre atçek için fazlasıyla yeter bir miktar..;) Ama dur bugün yemliye gideyim deyip makineyi surf kamışa takarsan atabileceğin ençok mesafe 90-100 metre..30 metresi nerde diye sorarsan az düşün..bulamazsan ben söylerim cevabı..;)

Ama yinede bu makine ile 10kg lik balığa 2kg muamelesi yapamazsın..Bu makineler son derece kaliteli ve sağlam olmasına rağmen dişli boyutları nedeniyle güç olarak technıum xt ve xta nın çok gerisinde kalır..Yani birgün yanyana atarsak ve ikimizde 15kg lik bir sinarit yakalarsak ben sinariti mangala koyduğumda sen kepçeye alıyor olacan..;)..:D

Kamış lazımmı..? şöyle sağlam bişi messela 10-40gr arası sahteleri kıyıdan kullanmak için..:rolleyes:

4. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    30 metre nerde makinadamı acaba :)
    peki sole salam bi 0.30 taksam japonyadan getirtsem en saglamından..dynema mısınası kullansak olurmu acaba...
    yada 90 metre degilde 60 metre atmalı erdal abi...

Lesath Spinning Shore Game bu kamısı dusunuyorum
    3.30 200 grm atarlı olanı var bide 12 sanırım

5. 30 metre kurunun izlediği parabolik yolda kaldı...atışın net 100 metre ama misina havadan kurşunun gidiş yolu nedeniyle 130 metre boşaldı ;)

Gerek yok al Whıplash ..en sağlam örgü misina ve Ülkemizde satılmakta;)

:eek: 200 gr atarlı bir kamış ile sinarit katili rapala FT modelini ancak 10 metre atabilirsin..:( Ülkemizdede 150gr ağırlığı olan sahte kullanılacak balık olmadığından şahsi kanaatim 20-50gr arası atarı olan bir at-çek kamışı "cuk" olur..;) Düşün!..Kullanacağın sahteler kaç gr..:rolleyes: ..ortalama 7-25gr..dolayısıyla uygun bir kamış al derim..;)

6. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    valla erdal abi karaburunda hansen kullanıyorum 54 grm kofanaya lüfere..tommy 4 numarası da 62 gram sanırım ..50 grm atar zayıf kalmazmı o zaman..sinarite tekne arkasından sırtı cekmeyi dusunuyorum at cek degilde..

7. Bu durumda dediğin kamışı alabilirsin..Ben genel kullanılan sahteler için yazdım;)

8. Olmazmı Müdür..;)

İşte sana "Shimano Surf Kasnak"..;)

:D :D :D :D :D :D

9. Evet..Kasnakla beraber geliyor..Faksı kurşun atarken kullanıyon..;)
    Kurşunu atmak istediğin yerin Fax nosunu giriyon..hepsi bu:D :D

10. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Spinning(at-çek) makina araştırması içersinde olduğum ve yeni bir konu açmak istemediğim için buraya yazıyorum.Hatam olursa affola.Kıyıdan ve tekneden jigging yapmak için bir at çek makina araştırması içersindeyim.Shimano Stella 20.000 SW modeli ve Van Staal VSB Spinning makina arasında kaldım.Fakat Van Staal yüksek alaşımlı titanyum gövde ve güçlendirilmiş paslanmas çelik şaftı içinde barındırıyor.aralarında 150 dolar bir fark var iyi bir makina almak için büyük bir fark değil bana göre.Yeri geldiğinde akya avında kullanacağım Karaburun açıklarında yani sürpriz bir balıkla karşılaşmak 40 50 kg'lık ve bütün takımımın mahfolmasını ya da balığı kaçırmayı istemiyorum.Aynı sularda yüksek ağırlıklarla sinarit'de beklenebilir,turnada.Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?Bu işe gönül adamış üstadlar yurtdışı fiyatıyla 1000 ytl civarında başka bir makina tavsiyeniz olur mu?

11. VSB (Van Staal ) makineler oldukça sağlam ancak pahalı oyuncaklar..Gövdenin titanyum olması dışında Stelladan çok avantajı yok.Şahsen stellayı tercih ederim..Ancak avlamayı düşündüğünüz balıkları göz önüne alırsanız (40-50kg )15kg max drag kapasiteli bir makinede sorun yaratacağını düşünüyorum..25+kg bir akya bu rakama rahatlıkla ulaşabilir..Bunların yerine bizim çıkrık diye tabir ettiğimiz makineler göz atmanız faydalı olacaktır.Ancak alınabilecek en iyi spin stelladır diyebilirim..
    Ancak en iyisini arıyorum diyorsanız Zeebaas Z-preme'lere bakmalısınız..özellikle zx25sb modeli Yabancı forumlardan okuduğum kadarıyla mükemmel ötesi olarak tanımlanmakta..;)

Son düzenleme: 28 Eylül 2008
  12. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Fikirlerinizi beğenerek okuyorum Erdal Bey.Bu makinaları araştıracağım.Surfcasting için daha önce üzerinde konuşulmuş şu meşhur Shimano Aero Technium MgsXSA 10000 :D 'e karar verdim.Sizin kullandığınız XTA lara eklenen bir özellik vardı.Direk kol devrede oluyordu sanırım.Bu özellik bahsettiğim XSA modelinde var mı acaba bir bilginiz var mı bu konu hakkında?

13. Bahsettiğiniz baitrunner drag olmalı ancak Mgs modelinde yok..technıum xta modelinde var..%99 ..2009 katoloğunda yeni technıumda mgs ye bu özellik eklenmiş olacak..;)
    Fakat mgs ile xt ve xta modelleri arasında iç yapı olarak fark yok..tek fark gövde..iç yapılarında kullanılan malzeme aynı..çelik dişliler falan filan;)Benim kullandığım ultegra xta modelllerinde baitrunner spol özelliği mevcut.

Son düzenleme: 29 Eylül 2008
  14. daytone1

daytone1 abdullah

Hayal etmekte güzel :)

Akyalar,kılıçlar sinaritler ( Forumların çoğunda üyeliğin var dikkar etsiysen adam 4,5 kg.lık sinariti,levreği "Banax"la gile çekiyor, Maharet makinada değil üstalıkta , senin hayal ettiğin "stella" yukarıda hayal ettiğin balıkların hepsini çekse diğer makinalar niye üretiliyor diye sorgulamak gerekir. misal çıkrıklar !!

Hayallerine yazmış oldum, ama olsun pekte önemi yok.

15. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    AbdullAh abi o nasıl soz..Hayallerine yazmıs oldun gibi...pekte onemi yok gibi...
    Beni tanımıyorsun bile n... geyikmi yapıyorum saıyorsun anlamadım...Hayal felan...
    niye hayal ediyim siparisi verdim bu ay icinde gelecek stellam..

16. daytone1

daytone1 abdullah

Hasan bey o yazıyı çok içtenlikle yazdım ve kendimce sebepleri var, Dersenki ben o sebeplerden değilim amenna o zaman kusura bakma diyecek kadar mütevazi olurum.
    Ben bazıyı şu sebeple yazdım, Shimano stella 4000 fa görmüş biri olarak( kullanmadım) fiyatınıda biliyorum, Almak isteyen biri bu makinayı sorgulamaz sebebide üst düzey makinadır mücevver gibi işlenmiştir normal biri bu makinayla ava gidip yere bile bırakamaz o sebepledirki acaba dedim.

Alacağın makina şimdiden hayırlı olsun, iyi günlerde kullan.

17. cemates

cemates Cem ATEŞ

Favori Kamış:
    [Sinek Oltası]
    En İyi Avı:
    175-65-R14 Lastik..
    Konu shimano olunca ve kullanan biri olarak 2 kelimede ben edeyim :)
    Türkiye'de ödediğiniz paraya yurt dışından 3 tane alabilirsiniz..
    Shimano benim bildiğim kalite sıralaması 1-)japonya 2-)malezya 3-)p.r.c olarak.. Bu makinaların anavatanında'da gidip p.r.c almak mantıksız olur..
    Japonya'dan alan kişi üretim yerine dikkat etmesi gerekiyor..
    Quick Fire II Sistemi çok akıllıca..
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=20900

18. SHIMANOCU

SHIMANOCU Rasim Saraçoğulları

SHIMANO Makineler

Sevgili Dostlar,
    Gebze'den Cem arkadaşımın hitabıyla başlamak istiyorum; "Konu Shimano olunca".. dayanamadım.
    Shimano makineler hakkında bir takım yanlış bilinen şeyleri doğrultmak istiyorum.
    1-) Shimano'nun (hangi ülkede yapılırsa yapılsın) hiç bir çeşidinde kalite farklılığı yoktur. Çünkü Shimano'nun o ülkelerdeki kendi fabrikasında kendi mühendis ve kalite standartları ile üretilir. Sadece işçilik ve enerji avantajı için o ülkede üretim yapar.
    Örneğin, siz bir Renault araba alırken, hangi ülkede üretildiğini biliyor ya da sorguluyor musunuz? Önemli olan Renault markasının kalitesi ve güvenilirliğidir değil mi? Burada da aynı şey vardır.
    2-) Shimano, Üst segment Trolling makineleri, yine üst segment spinning makineleri Japonya'da, Modellerinin büyük çoğunluğunu da Malezya'daki fabrikalarında üretir. Çin, Kore ve Taiwan'da makine imal etmez, orada fabrikaları da yoktur.
    SHIMANO ASLA FASON ÜRETİM YAPTIRMAZ. BÜTÜN ÜRETİMLERİ KENDİ FABRİKALARINDA YAPILIR.
    3-) Çin, Taiwan ve Kore'de tabii ki Japonya'da da, kamış üretim tesisleri vardır.
    4-) Giyim Eşyalarını Myanmar ve İtalya'daki fabrikalarında, Kamış ve malzeme çantalarını İtalya, İngiltere, Myanmar ve Çin'deki fabrikalarında üretir.
    5-) Misinaların üretimi tamamiyle Japonya'dadır.
    Şimdi makinelerdeki "F" harfi, bir çok makine üreticisinin de kullandığı gibi "Front Drag" yani " Önden Kalama" lı olduğunun bir işaretidir. Yanındaki A veya B harfleri, makinelerin üretim süreç işaretlerini gösteren marka içi bir işarettir. Örneğin, Hyperloop modelinin ilk çıkan modeli yalnızca F ile işaretleniyordu. Bu üç yıl yapıldı. Sonra, Hyperloop' modeli üzerinde ilave koruyucu plakalar ve bazı teknik gelişimler konuldu FA olarak işaretlenmeye başladı. Günümüzde de yeni bir versiyonla (Sarı makyaj ve koruma plakaları) FB olarak üretiliyor. Stella'daki SW işareti Salt Water yani "Tuzlu Su" avcılığı için geliştirilmiş işaretidir. Asla Japonya'da yapılmanın bir işareti değildir. Magnesyum gövdeli makineler mutlaka MgS harfleriyle işaretlenir. Bunun dışında yalnıca S işareti magnezyum gövde anlamına gelmez. "S" Special edition, yani özel bir ara konsept anlamına gelir.
    Evet, Shimano Türkiye'de diğer ülkelere göre pahalıdır. Ama, bu levelde bir ürünün satışının ne kadar olduğunu tahmin ederseniz, Türkiye'ye geliş fiyatlarının da bu oranda yüksek olduğunu kabul ederseniz. Yani sürüm meselesi. Bir yaşam tarzı olan Shimano zamanla yayıldıkça ve satış adetleri yükseldikçe, ucuzlayacaktır kanaatindeyim.
    Shimano'nun bir başka pazar kuralından bahsetmek istiyorum ki bu çok önemli;
    Shimano Dünya'yı üç ayrı satış bölgesine ayırmıştır. Kuzey Amerika-Güney Amerika-Kanada bir ayrı bölge, Rusya'nın da içinde bulunduğu Avrupa ki Türkiye bunun içindedir, ayrı bir bölge, Hindistan da dahil olmak üzere yakın ve uzak doğu ülkeleri ayrı bir bölgedir.
    Shimano, bu bölgelere uygun ve özel ürün üretir, her bölgenin kataloğu bile farklıdır. Ürün kodları farklıdır. Çok az olmak üzere, Trolling makineler başta olmak üzere bazı ürünler üç ayrı bölgede de ortak satıştadır. Örneğin, Symetre modeli makinenin, Amerika versiyonu başka bir isimle çıkar, kolu bacağı değişiktir. Rengi ve ismi değişiktir.
    Shimano'nun her bölgenin merkezi bir ülkesinde ayrı bir Shimano şirketi şeklinde ana dağıtım depoları vardır.
    Yukarıda anlattıklarım niye önemli? Bir bölgeden, her hangi bir yolla aldığınız bir ürün (özellikle makine) için bir başka bölge sınırları içindeki satıcı ve ana depolardan yedek parça ve servis desteği verilmiyor. Zaten yedek parça kodları ve şekilleri de farklılık arzediyor. Bu nedenle, Shimano meraklılarının kendi bölge ülkelerinden ürün almalarını tavsiye ediyorum.
    Bildiğim kadarıyla, Türkiye'deki ithalatçısı, yedek parça konusunda iyi bir hizmet veriyor.
    Shimano ile ilgili her türlü merak, soru, ve öğrenmek istediklerinizi çekinmeden paylaşabilirsiniz. Dilimin döndüğü, aklımın yettiği kadar sizi aydınlatabilirim. Ama bir ricam var, bir Shimano hastası olarak, ne olursunuz peşin hükümlü olmayalım. Sadece Shimano için değil, hiç bir konu için.
    Hadi ben de bu kadar katkıda bulunayım dedim. Sağlıcakla kalın.
    Herkese rasgele.

Shimanocu
    24.10.2008

19. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    of stella off

20. ozan

ozan Ozan

100 usd fiyatla 2. el bir penn 114 H olur önerim. böylece gelecek olan balıkları kaçırmak yerine avlamanın zevkine varırsın. spin makinaların çok üst düzeyleri hariç öyle 40 kilo balığı çekecek modelleri yok. balık kalama alırken makina kafasının uçtuğu avlarımda oldu. 40 kg dedinmi iş çıkrık işidir hemde adam gibi çıkrık. penn alacaksın ve tambur paslanmaz çelik olacak;) .