Sığ Su Bayılmasına Dikkat!

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Phenomen tarafından paylaşıldı.

1. Yalnız Avcı

Yalnız Avcı A.Mahmut Sezen

Sığ su bayılmasına DİKKAT!

Selamlar, ARKADAŞLAR;sığ su bayılması (senkop =SSB) çok önemli bir konu.Yakınlarda birkaç aylığına bir Amerika seyahatim olacak.Oradan ya da döndükten sonra sığ su bayılmasını ,herkesin anlıyacağı biçimde toparlayıp, ayrıntıları da atlamadan ben de yazacağım inşallah.Ancak.lütfen aşağıdaki satırlarıher dalıcı ve zıpkıncı kardeşim iki kez okusun!! 1-Sığ su bayılması bu konuda bilgili olduğunuza bakmaz.(siz bilincinizi kaybedeceğiniz için ne kadar bilgili olursanız olun gidersiniz.) 2-Tecrübeye de bakmaz.(daha önce birçok kez yaptığınız dalışı aynıyapsanız bile o andaki vücut koşullarınız (fizyolojiniz) durumu değiştirebilir. TEK ÇARE; ASLA YALNIZ DALMAMAK.!!!FAKAT KOŞULU DA VAR. SİZ DALARKEN ARKADAŞINIZ SİZİ TAKİP EDECEK (İZLEYECEK) O DALARKEN SİZ O,nu O DALIŞTAYKEN DAİMA GÖZ TAKİBİ YAPACAKSINIZ.DİPTE GÖREMİYORSANIZ GÖRÜNCEYE KADAR KULE DALIŞLARI İLE İZLEYECEKSİNİZ.EN GÜZELİ DE DALIŞ SÜRESİNİ (DALMAYA BAŞLAMA VE ÇIKIŞA KADARKİ SÜRE) 70 SANİYE İLE SINIRLAMAKTIR.Daima dalma ve avlanma işini ilk yardım gerektirmeyen sınırlarda yapalım.SAĞLIKLA VE ZEVKLE,!!! ESENLİK VE SAĞLIKLA DALIN. Mahmut Sezen A(RH +) Ankara

2. FOCALI

FOCALI erkan

Kiyi Dalisi Bayilmasi Icin Bizi Aydinlatan Arkadasimiza Tsk Ederim Kaideye Alicaz Tabiki Ellerine Saglik Dostum (focali)

3. ıceman

ıceman orhan

En İyi Avı:
    kefal,zargana,lüfer,mırmır
    Birbirimizi kandırmamak lazım aslında :( Maalesef bir çoğumuz hiper vantilasyon yapıyoruz beynimizi kandırmak için :( ancak sürelere dikkat etmezsek sonunda başımıza gelen bu olucak herhalde:( kısa fakat rahat avlanmayı tercih etmek gerekiyor:eek:

4. jonathandavis

jonathandavis Cem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    700gr çupra 1.4kg dülger balıgı
    çok önemli inanılmaz hayati ve herkesin başına gelebilecek bir durumu sadece bir arkadaşımız vurgulamış. umarım önayak olur bilinçsizce dalış yapan arkadaşlar bir kere daha düşünürler.

5. ORGANIZE ISLER

ORGANIZE ISLER ibrahim baydan

öncelikle böyle bir konuyu yazdığınız için teşekkür ediyorum
    ben bafrada zıpkın ile avcılığa yeni başladım ve inanmazsınız bu yazıları günde bir kaç sefer okuyorum

henüz tedirginliğimi atmak amacı ile ki büyük ölçüde attım sayılır; hem denizde "mendireklerde" hemde barajda yüzeyde dibi gözleyerek ses çıkartmadan dolaşıyorum ağarlık bilinçli olarak fazla kullanmıyorum 2-3 kilo takıyorum ve yanımda da bu işin uzmanı sayılacak bir arkadaşım var o olmadan asla girmiyorum suya "yüzeyde de olsam"

nasipse bu hafta sonu ilk dalışımı gerçekleştireceğim mükemel bir dalış gerçekleştireceğimi sanmıyorum muhtemelen hemen yukarı yönelirim heral de :))

6. uzakkisla

uzakkisla

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    1.400 GR YAYIN ORMANLI ÇATALCA
    paylaşım için sağolun üstat.

7. cesurh

cesurh Cesur

verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim. deniz asla şakaya gelmez önemli olan nefes tutmak değil vücudun vereceği tepkidir elimizden geldiğince bilinçli olmak en güzeli

8. Ferhat YALÇIN

Ferhat YALÇIN Ferhat YALÇIN

''senkop'' hakkında çekilen ve Kıbrısta 4. Doğu Akdeniz Sualtı Film Festivalinde 1.lik Ödülü alan belgeselin, Türkçe sesli, ingilizce alt yazılı full halini bu linkten izleyebilirsiniz. İçimdeki Düşman : Senkop on Vimeo

Bu videoyu elimizden geldiği kadar çok akişiye ulaştıralım. sevgiler.

9. tbayir

tbayir Tan Bayır

Paylasim icin tesekkurler

10. ahmetto

ahmetto ahmet

En İyi Avı:
    3kg lüferdi sanırım.Kemaneleri saymazsam.
    Teşekkürler.

11. bekir koçkan

bekir koçkan bekir koçkan

Favori Kamış:
    penn - pursuıt 350
    En İyi Avı:
    3,2 kg turna - ahh o kaçanlar:D
    zıpkınla dalış eğitimi alabileceğim , tavsiye edeceğiniz yerler varmı..teşekkürler

12. micropsoft

micropsoft tansel

En İyi Avı:
    4 kg sinarit
    ben dalmaya yeni başlıyorum.ve bu gibi konuları hem çevremdeki deneyimli serbest dalışçılardan hemde forumlardan öğrenmeye çalışıyorum.henüz antrenman aşamasındayım ve bu bilgiler sayesinde daha bilinçli çalışma imkanı buldum.bilgi veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.sığ su bayılmasını hep duyardım ama bu kadar ayrıntılı ve hayati bilgiye sahip değildim.
    en iyi dalış en güvenli dalıştır.

13. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    İstanbulda çeşitli yerler var bu eğitimi veren. Ama tavsiye konusunda birşey diyemem , ben eğitimlerine katılmadım. Ama internet üstünden arattırarak bulabilirsin. Aklımda kalan sinarit eğitim merkezi var ama araştırmakta fayda var diğer kurslarıda.

14. any13

any13 Ali Naili YANAR

iyi akşamlar bende yeni başlayacağım bilgilendiren yazılarınız için teşekkür ederim