Silikon Raglou ile kıyıdan avlanma taktikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Vedat Abi paylaşımlar için teşekkürler. Ragot raglou ve silikon kullanıcısıyım.

Ragotların kaç kez kullanım ömrü olduğunu düşünüyorsunuz? Gözlemlerime göre ilk kullanımdan sonra bir sertleşme ve aksiyon kaybıyla düzenli olarak performans kaybı yaşıyorum diyebilirim. her defasında değiştiriyorum. Ama baya maliyetli oluyor.

Misinanın ön kısmı ilk avdan sonra aşırı gam yapıyor. Her kullanımda ön kısımdaki misinayı değişmezsem ragot, misinaın gamından su içinde döne döne gelmeye başlıyor. Okumanın 10 kg çekerli minik paslanmaz fırdöndülerinden dahi 3-4 adet arka arkaya koysamda gam sorununu çözemedim.

Kaç cm ragot tavsiye edersiniz? İspendeklerden kaçmak için 15 cm kullanıyorum. Ama 12 cm daha randmanlı sanki.

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İsmail
    Bazı feribot iskelelerinde,örneğin Yalovaya kalkan feribotlarla Yolavada yanaştığı iskelede gibi.
    Sebep şudur.Feribot kalktığı yada yanaştığı sıralarda kuvvetli pervanelerinin çıkardığı karmaşa suyun içersindeki mahlukatı(teke,kurtlar gibi)bulundukları yerelerden ayırır ve suyun girdabına karıştırır.İşte bu an levreğin beklediği andır ve güzelce teke ve sair yemlerle beslenirler.
    Ben olsam bir şekilde tekeyi bu esnada o ortama yollamanın çarelerini arardım.
    Elbette sıyırtma kurşun bu konuda yardımcı olacaktır.Ancak sbirilonalar hem şeffaf hemde geç batan cinsten olduğundan bu aparat ile denemeni öneriririm.Bu sayede dip takmalarındanda kurtulur üstelik şeffaf olması nedeniylede balıklar daha az ürkerler.
    Sevgiyle kal

3. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bende ilgi ve yorumlarına teeşekkür ediyorum sevgili Zafer

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mert
    Banjolar tamamen balon bir kandırıcıdır.Birisi almış gelmiş görünce irkildim.Nasıl olurda bunlarla levrek alınabilir bilemedim.Ben olsam onları bir tarafa koyardım.
    Sevgiler

5. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kadir
    Bana sevgili Cem Liman kardeşim seneler evvelinde Levreklerin Efendisi lakabını uygun görmüş ve bu ad altındada bir mail grubu kurup,hediye etmişti.O zamanlar daha ortada forumlar yoktu,sadece Yahoo Mail grupları vardı balıkcılık konusunda.
    Bunun o günlerdeki sebebi,benim devamlı olarak oval ama pek büyük olmayan,şeffaf tapalı şamandra ekinde hemen hergün sabah çok erken ve akşamüstü güneş batarkenki zamanlarda 3,er 5 er levrek tutmamdı.
    Bugün dahi bu yöntem geçerlidir ve illaki dediğim zamanlarda levrek alacaktır.Ancak şu noktayı asla unutmamalısın.Bu yaz sıcağında her yöntemle levrek almak zordur.Zira daha akıma geeçmemiştir yem boldur.Bu şekildeki avı,birde levrek zamanı denersen illaki netice alırsın.
    Roglou önüne rapala koymak güzel bir fikir olabilir.Ancak rapalanın aksiyon veren gagası acaba silikonu nasıl etkiler bundan emin değilim.Bilindiği gibi silikon roglou dengesi tam düz asla yan dönmeden kuyruk sallayarak gelirse cezbedici bir yemdir.
    Ancak şunu denemeni önerebilirim.Gagasız GES (Gelibolu sahtesi)arkasına bağlanacak silikonla netice almak belki mümkün olabilir.
    Jig head'li yani zoka dediğin kurşun kafalarla uzaklara erişebilen silikon rogloular netice alacakjlardır.Ama ben genede şamandra veya sbrilinoyu önereceğim.
    Sevgiler

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kadir
    Atlamışım ,zokalar takıldığında özellikle dere ağızlarında kumlu zeminlerde netice alabilirsin.sağ taraftakli orak kuyruklu MR Twister sahtelere uygun boy ve ağırlıktaki zokalarla özellikle dere ağızlarında hatta müsaitse dere içlerinde dahi netice alabilirisn.Şahsen ben denemiş ve netice almıştım.
    Sevgiler

7. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    Vedat abi orak kuyruklu MR Twister sahtelere resimde gözüken 2 farklı ağırlıkda zoka var abi,onlar uygun deyilmi sizce?

yeni roglo sahteler aldım bu gün,şamandıra niyetine kullanacağım rapala gagasız abi,bir tanede ortası delik içine su dolan küçük şamandıra aldım,

Uploaded with ImageShack.us

8. Taytai

Taytai Mustafa

Favori Makine:
    Okuma
    Açmış olduğunuz 2 ayrı konuda gönderdiğim mesajlarıma cevap yazmamanız umarım yeni oluşumla ilgili değildir. Hoş tabi ki cevap yazmaya mecbur değilsiniz ama yine de ben bu duruma bir anlam veremiyorum. Saygıda kusur ediyorsam bunu Siz uyarmadığınız sürece de bilmem mümkün değil. Sevgiyle kalın.

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mustafa
    Hakikatende sorduğuna cevap vermeyi atlamışım.Soruılan her soruya kendimi cevap verme mecburiyetinde hissederim.
    Anmcak birçok forumda dolaştığımda bazen böylesine atlamalar yapabiliyorum.Kusuruma bakma.
    Sevgiyle kal

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Mustafa
    İşte cevaplamayı atladığım sorularından birisini buldum cevaplıyorum.İkincisi neydi anımsayamıyorum.
    Bana nasıl istersen hitap edebilirisn.
    Jighead ve ragbar konularına tekrar geri dönmediğimi anımsıyorum.
    Ancak bu konuları ve ayrıca bu konudaki yeni gelişimleri içeren daha geniş ve daha faydalı olacağını umduğum bir yazıyı ele alacağım ve anlatacağım.
    >Saydıklarının arasında 1.seceneği tek geeçerim.Zira bana Levreeklerinefendisi ünvanını bu düzenek sağlamıştır.Çok avcı olduğuna inanırım anacak doğru kullanmanında esas olduğunu belirtmeliyim.
    Kadir kardeşime verdiğim cevap sanırım yeterli olacaktır.
    İstersen levrek konusunda aklında ne varsa sormaya devam et,severek cevaplarım
    Sevgiyle kal

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgli Serkan
    Bilindiği gibi Ragot marka silikon rogloular Fransız orijinlidir.Ancak zaman içersinde bunlarda sair birçok ürün gibi Çinde üretilmeye başlandı ve gözlemlenecek ölçüdede kalite kaybı görüldü.
    Rogloular değil takla atarak gelmesi,yan dahi gelseler verimlerini derhal kaybeder kandırıcılardır.
    Bu bakımdan dengeleri eşit,kuyrukları düz kalmış denenerek ,düz ,güzelce kuyruk sallayarak gelenlerinin bulunması ve kullanılması lazımdır.
    Mamafih kullanımdan sonra ılık tatlı suyla yıkanması,kullanım sonrası öylece tekne ve takım kutusu içinde bırakılmaması ömürlerini ve fonksiyonlarını daha uzun muhafaza etmelerini sağlayacaktır.
    Misina gamının kullanılan misina kalitesi ile doğru orantılı olduğuna inanmaktayım.
    Bende sende görülen durumlar pek görülmemektedir.
    Son günlerde Awa-Shima misinaların gam yapmayan misinalar olduğu konusunda müşahedelerim olmuştur.
    Son zamanlarda gayet kaliteli ve reoglouların yerini alabilecek silikon esaslı ürünlerde Türkiyeye gelmeye başlamışlardır.
    Ben silikon sırtısı yaparken 8,5 ila 12,5 cm ler arasında iki tane birden çekmekte ve olabildiğince ince 0,20 mm gibi FC veya Hybrid misinalar kullanmakta,çekeri yüksek en minik fırdöndüleri,de birkaç metre arayla ilave etmekteyim.

Sevgiyle kal

12. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Teşekkürler Vedat Abi. Raglouların orjinallğini kaybetmemesi için yaptığım denemeler hep sonuçsuz kaldı. Son olarak üzerine sürdüğüm oje parlatıcısı hem parlaklık hem tuzdan etkilenme anlamında iş yapmakla beraber ragotu sertleştirmekle kuyruğun hareket kabiliyetini de kıstı. Takım iş yaptı yapmasına ama avda düşüş gözlemledim. Belkide genel bir düşüştü.

Sıyırtmada 3 takım kullanıyorum. İki kamış kenarda bir el oltası ortada. her üçüne de farklı boylar takıyorum. 12-15-20 gibi. 20 liği büyük balık sevdasına gezdiriyorum ama henüz bir kocakafayla tanışamadı yada karşılaşamadı.

Sıyırtmada misinayı bu sene gama karşı bedeni 040 hatta 050 lik kalın tutarak ragottan önceki son 10 m yi 022 lik civarı kullandım. 022 lik misina çok kolay gam yaptığı için her kullanımda değiştim. 10 m olduğu için kolay geldi. ana bedendeki 50 lik misina ise kalın olduğundan kolay kolay gam yapmıyor zaten.
    -Fırdöndü olarak 3-4 adet mini fırdöndüyü 1,5-2 m aralıklarla kullanıyorum. Sanırım yeterli gelir?
    -Misinada ana bedeni kalın tutmam av randmanını düşürürmü dersin? Uçta kullandığım 0.22 lik10m lik kalama ana bedeni gizlermi? Sistemin iş yaptımı dersen bu sene 300-500gr ispendek çok tu da levrek bir iki adet sadece.
    Senin Awa-Shima misinayı ilk fırsatta kullanacağım. Ama özellikle sıyırtmada bu güne dek çok misina denedim gamdan kaçamadım. Yalnız burada yosundan kurtulmak için uyguladığım yöntem de ragotun dönmesine neden olarak misinada gam yapıyor galiba. Emin değilim.

Sıyıtrmada ağırlık olarak ne tavsiye edersin? Gözlemlerime göre iri balıklar daha çok en dipten hatta kumluk zeminlerde önde kurşunun kuma değecek kadar dipten gelen takımlarla av veriyor. orta su ve üst suya kurşunsuz takımlara doğru ilerledikçe balık boyları da paralel düşüyor. Bu gözlemim için ne dersin?

Sıyırtmada hız için ne dersin? Bazı gün yüksek hızlar bazı günler se kürek hızına yakın hızlar randmanlı oluyor sanki. Yada farketmiyormu?

Eline, emeğine, yüreğine sağlık olsun.

13. Taytai

Taytai Mustafa

Favori Makine:
    Okuma
    Çok teşekkürler boşuna evham yapmışım desenize :)

14. L.Ayvalik

L.Ayvalik ogulcan yilmaz

sagolasin vedat baba

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Serdar
    Kim ne derse desin Levrek bence >MUamma bir balıktır.
    Dediğin gibi değişken durumlarda av verir az verir çok verir.
    Burada esas olan azimdir,gözlemdir,çeşitli denemelerdir.
    Sen bunların çoğuna vakıfsın.
    Sevgiler

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Not olarakta ilave etmek isterim.Awa-Shima misinaların yanısıra orada bulanbilecek Picolau ve sair silikon levrek kandırıcılarınıda bir incele istersen.

17. İzmirli51

İzmirli51 Fikret ALAYLIOĞLU

Favori Kamış:
    2,59 cm Shakespeare UglyStik Lite, 2,40cm Dam EMotion 25 IM6X ,
    Favori Makine:
    Sahara 3000FD ve Sonora 2500FB - 4000FB
    En İyi Avı:
    Levrek 1,950 kg
    Merhaba değerli arkadaşlar,
    Adana yöresinde kıyıdan slikon ile levrek avcılığı fazlalıkla kullanılan bir yöntemdir. Silikonların iğne üzerinde kaymalarını ve dönmelerini engelleyen, yöremizdeki arkadaşların bir kısmının uyguladığı yöntemi sizlerle paylaşmak isterim. Silikon, iğneye düzgünce takıldıktan sonra misinanın çıktığı yöndeki ağzına minik 1 damla japon yapıştırıcı damlatmanız sonucunda silikonlarınız bir daha ileri ve geri kaymayacaktır. Herkese bol avlar dileği ile.

Son düzenleme: 3 Eylül 2010
  18. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    istavrit ve silikon

sevgili vedat abi istavrit avında silikon ve av tekniklerini izah edebilirmisiniz

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İskender
    Silikon raglou'ların 4,5 cm boyları ile İstavrit avı hem randımanlı ve hemde zevkli bir balık avlama tekniğidir.
    Avlanılacak bölgenin akıntı ve derinliğine uygun olarak kullanılacak sıyırtma kurşununun önüne bağlanacak,(özellikle FC misinaya)silikon yem adeta en iri istavritleri secer.Sıyırtmadan sonra bağlanacak kol misinanın uzunluğu avcının becerisi oranında uzun tutulmalıdır.
    Ayrıca Yasino'nun 3 cm'lik silikon yemleride vardır aynı gaye ve yöntemle kullanılır.
    İstanbul boğazında önemli yerler bu konuda şu şekildedir.

Üsküdar Hacıbaba,Kuleli Park başlangıcında akıntı ve önü,Kandilli Vapur iskelesinin solunun Yalı önünün en uc kısmı
    Aktaş parkının cay bahcelerine biitişik kısmı.Vaniköy camiinin önü,
    Sarayburnu.

Renk olarak simli şeffaf,beyaz etkindir.Kulelide simli şeffaf mavide iyi çalışır.
    Mevsim olarak Eylül iyiidir.Sonrasında çinekop girdiğinde oda konu olur ama silikonlarıda tahrip eder.

Sevgiler

20. lineafee

lineafee iskender

Favori Kamış:
    lineaefee
    Favori Makine:
    okuma salina 65
    En İyi Avı:
    kofana
    cevap

sevgili vedat abi ilk mesajı görmediğim için konuyu 2 yerde açtım kusura bakma şimdi bir nefeste bilgilerini okudum inşllah bu hafta kitabınıda alacağım.ben bilhassa teçhizata büyük ilgim var zaman nedeni ile tüm aparatları kullanmasamda koleksiyon yapmayı ve uygulamayı çok seviyorum verdiğiniz teknik bilgileri hemen uygulayacağım
    sevgiler