Sirküler, tebliğ olarak değiştirildi

Konu, 'Tebliğler' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

Bu madde sirkülerde hep vardı Sinan. Ama valilikler isterlerse yasaklama koyabiliyorlar. Bu, içsuların bağlı oldukları ildeki koruma durumuna bağlı. Valilik isterse, burada av yapılmamalı diyebiliyor. Onların da iş yapabilirlikleriyle alakalı kanunlar var elbette, ve bu kanunlar bunu destekliyordur muhtemelen. Yani valilik yasaklarıyla hala her an karşılaşabiliriz demektir bu. Esasen şu var tabi. Şimdi avlanmaya açık bir saha olduğunu düşün ve bu sahada ciddi bir kirlenme meydana geliyor atıyorum. Valilik ne yapacak, oradan balık tutulmasını yasaklayacak. Tek bir göl ya da gölet için yeni bir tebliğ çıkaracak halleri yok. Yeni tebliğe kadar, valilik kararıyla yasak konulacak.

2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Sennur hanımın yazdıklarına katılıyorum daha evvel bu konuda bende sirküler için bir yazı yazmıştım valilikler,belediye ve mülki amirler özel durumlarda bakanlığa bağlı kalmadan yasaklar getirebiliyorlar bakanlığa sorduğum bir konuda ( Kapulukaya barajı için )bana gelen cevap yazısında mülki amirlerin ve belediyelerinde ek kararlar alabildiğini ve birde mülki amirlerden bilgi almam gerektiğini yazmışlardı.

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Kötü niyetli avcıları bakanlıklar ne kadar denetliyor ki ? Denetim mekanizması olmadığı takdirde, bana göre kimin yetkili mercii olduğu hiç önemli değil...

4. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    yücel o bölge değil,yanliş işaretlemişsin,o ücgenin ucundan aşağı in bozca adaya ve oradan gökçe adaya çık ve doğusunda kalan tüm bölge
    yani sarozun tamamı yasak

5. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Onlar denetlemiyorsa bizler zorla denetletecegiz..:cool:

Sahil Guvenlik sikayet sayfasına sikayetinizi bildirirseniz bulundugunuz bolgedeki sahil guvenlik komutanlıgının basını agrıtıyorlar..Bunu birkac kez tekrarlarsak sikayet sozkonusu olan olaya dikkat cekmis oluyoruz..;)

Ben yaptım ve gercekten ilgilendiklerini gordum..:)

6. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    ben yinede bir boşluk görüyorum. sonuçta yasaların ve yönetmeliklerin kesin çerçeveler koyması gerektiğini düşünüyorum. sadece bu değil incelenirse dahabirçok boşluk var.

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Benim bahsettiğim de bu zaten. Bizlerin şikayet etmesine gerek kalmadan denetim yapılması. Amatörce bir zevki almak isterken, hem başımız derde girip, hem de strese girdikten sonra anlamı olmadığını kastediyorum. Tabii ki bu şikayet etmememiz anlamına da gelmemeli !

8. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Keske oyle olsa ama malesef durterek is yaptırmaya calısıyoruz memlekette..

Butun kurumlar aynı durumda..

Birde mucadele edene de 'bırak be kardesim baska işin yokmu senin ,kafayı mı yedin' tarzında yaklasıyor yurdum insanı.

9. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Hepimizin aldığı cevap bu maalesef :( Uygulanılmayacak ise, kural koymanın ne anlamı var ? Ha diyorsanız ki, " hiç kuralsızlıktansa, böylesi daha iyidir ", bu da kişinin takdiridir.

10. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    İbrahim bey, 2007/43 nolu değil, 2007/44 nolu tebliğden söz edeceğiz, diğeri ticari olan ;) Hatta 1/2 numaralı tebliğ de diyebiliriz sanırım. :)

TEBLİĞLER

— Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğ (No: 2007/43)

Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/2 Numaralı Tebliğ (No: 2007/44)

11. simendifer

simendifer Sennur

Bir değil İbrahim abi, pek çok açık var. Ben sadece ilgili kısımla ilgili açıklama yaptım. Diğerlerinin yanında senin o boşluk dediğin çok melek kalıyor çünkü. En azından orada günlük limit demişler. Bu da, elli kere eve girip çıksak da, ilk 24 saat baz alınacak demektir. Bunu böyle çözersin de, ya diğerleri ? :eek:

12. Kalkandağ

Kalkandağ Sinan KAsar

Balık avı yasağı (15 Nisan-15 Temmuz...)

Arkadaşlar hepinize saygılar sunarım.Ben bir alabalıkçıyım...Derelerde gezinmek,her kayanın altında bir balık olabilir düşüncesiyle keşfetmek beni inanılmaz heyecanlı kılıyor...Hayat payşalımlarla güzel...Şimdi sular bayağı soğuk.Ama önümüzdeki günler için alabalık hareketine başlamayı düşünüyorum....

Benim anlamadığım bir konu var...
    1/2 nolu tebliğ de Elazığ için alabalık yasak dönemi 15 Nisan-15 Temmuz arası öngörülüyor.Oysa benim bu zamanda yakaladığım alabalıklarda havyar var.Bu duruma bayağı üzülüyorum...Ya tebliğ yanlış kuarrla getiriyor,ya da ben tebliği yanlış anlıyorum....Bana bu konuda yardım edebilirmisiniz,bilgi paylaşımına şimdiden teşekkürler,saygılar.....

13. Kalkandağ

Kalkandağ Sinan KAsar

Zaman Aralığı

Benim bu dönemden kastım şimdiki zaman...Ocak ayı....

14. simendifer

simendifer Sennur

Sinan bey şu an için alabalık avı yasak zaten. Birazdan size çizelgeleri de vereceğim.

15. simendifer

simendifer Sennur

Bakın aşağıdaki tabloda, doğal alabalık türleri, tüm Türkiye için 1 Ekim - 31 Mart tarihleri arasında yasaklanmış durumda. Gökkuşağı alabalığı içinse, orman içi sularda 1 Ekim - 31 Mart tarihleri arasında yasak, ancak orman içi olmayan iç sularda, her dönemde serbesttir.

Gökkuşağı alabalığı için verilen tek yıldızlı açıklamaya bakarsanız şayet, orada yukarıda anlattığım yasağın uygulandığını görebilirsiniz.

Daha net söylemem gerekirse, özellikle Elazığ için bir alabalık yasağı yok. Elazığ'da da, tüm ülke için geçerli olan 1 Ekim - 31 Mart yasak dönemi geçerlidir. Elazığ için konulan 15 Nisan - 15 Temmuz yasağı, iki yıldız ile işaretlenmiş türler içindir.

Son düzenleme: 11 Ocak 2008
  16. Kalkandağ

Kalkandağ Sinan KAsar

Teşekkür

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Alabalıklardaki havyardan bir tuhaflık olduğu belliydi.Avladığım balıklar için çok üzüldüm....Bir daha asla yasak dönemde avlanmam....Sağolun.....

17. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Yeni tebliğ hepimize hayırlı olsun, aslında bunu basıp gönüllü olarak olta/balık avı malzemesi satan yerlere dağıtmak lazım, oralara alışveriş yapan vatandaşları bilgilendirici standlar yapmak lazım, herkese bu tebliği iyice okutmalı ki herkes bilinçli balıkçı olsun.Ben iş yerinde bundan çoğaltıp İzmir/Hisarönündeki alışveriş yaptığım bazı dükkanlara vereceğim..

18. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Bu fikirde amatör balıkçılığın bilinçli olarak sürdürülmesi için güzel fikirlerden birisi bence ;) Tebrikler

19. capanoglu36

capanoglu36 Işık

Favori Kamış:
    Av Malzemesi: Alba Delta 60 makina, Remikson 4,50cm kamış,
    En İyi Avı:
    Yayın 13 kg
    Arkadaşlar yasak var uyan yok!
    Geçen hafta pazar günü Arpaçay barajı gölüne gittik. Gördüğümüz manzara düşündürü ve bir okadarda üzücüydü. Biliyorsunuz 15 Mayıs 15 Ağustos tarihleri arasında sazan balığı avı yasaklanmıştır. Ama ne yazıkki Arpaçay barajında bu yasaklar balıkçıları kapsamıyor. Trillo bi ton balık çektiler ufaklı büyüklü, torlar almış başını gitmiş km lerce yazık balık katllimanı yapıyorlar. Ama buna dur diyecek yetkili ve ilgililer yok. Bu gidişle balık kalmayacak.

20. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    iç sulardaki yasak yerleri benmi göremedim acaba. devamlı av yasağı olan yuvacık barajını merak ediyorum aslında ;).