Şişme Bot kullanan arkadaşlar yardım

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında seckint tarafından paylaşıldı.

 1. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.


  Seçkini tanımam tanımamam hiç önemli değil ki (Tanırım şahsen arkadaşımızdır) senin içinde aynı durum geçerli Orkun.
  Bu yazdıkların sadece işin hikaye kısmı

  Rumelikavaklı 4 dededen balıkçı bir adama denizi anlatmak;

  4,5 metre motorsuz bir ağaç botu ilkokulda kullanıyordum. ki zannederim bu sitede yaş ortalaması olarak bakarsak olaya denizcilik adına en tecrübeli benimdir. Ölmediler bu sitedeler Boğaç ve Tarkan ne havalarda denize çıktığımızı iyi bilirler

  Bana kimse zodiac tipi bir botla veya fiber bir açık bir tekne ile durumun övgüsünü yapamaz. Yapmamalı, bu tür araçların güvenli olmalarından söz etmemeli,

  Dediğim gibi denizin tokadını yemeden benim anlattıklarım havada kalır ama o tokadı yedikten sonrada benim bas bas bağırdığım olmaz dediğim olayın bir anlamı kalmaz.

  8,30 Boy 2,40 en tekne dayanmıyor denize. nasıl olacak dedikleriniz benim aklım almaz bu işleri.

  Çok güzel balık tutarsın deliler gibi oltaya balık gelir. tuttukça tutayım dersin. ensende çok ılık güzel bir rüzgar eser hatta yalar geçer, o sırada Karayel kararmıştır. balığı bırakamazsın. çok geliyor ya. o esnada zaten iş işten geçmiş olur bu 500 metre de 1 mil içinde aynı şey demektir.

  Sen bu havada dönerim zannediyormusun kıyıya olayın gelişimi o kadar kısa zamanda olurki hangi meteoroloji hangi hava durumu hangi dalga boyu

  Biz bunları bilsek o havalarda kaçaklara yakalanırmıydık. yakalanmaz otururduk yerimizde denize çıkmazdık. demekki Hava insanı beklemediği anda denizde çok güzel bir şekilde yakalar

  Bana kimse Zodiac botmuş fiber kayıkmış şu bu anlatmasın. Bu av araçlarınında çok iyi kullanışlıdır demesin.
  Ben anlamam.
   
 2. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  Açılan Fırtına ile ilgili konu üzerine.(ALİCO Bir Anı)
  Sabahtan açılan 3 kişinin fırtınada kaybolduklarına ilişkin haber üzerine;
  İçim sıkıldı ,Kötü haber bile ürkütücü, çok üzüldüm. hava denize çıktıklarında iyimiydi acaba Hataylı arkadaşlar bilirler diye düşünüyorum. ki denizde fırtına nın geleceğini ben geliyorum geliyorum diye diye gelir. ve enteresan olan 4 metre bir teknede 3 kişi?? bir kişide binememiş. hiç olacak şey değil arkadaşlar lütfen biraz mantıklı düşünelim ve denizin davranışlarını hesap edelim.

  En Tehlikeli havalar Lodos havalarıdır. Sinsidir Denizin nereden koyacağı belli olmaz. Lodos dönerek her zaman karayelden alır. bilhassa karadenizde büyük yıkımlara yol açar. Poyraz fırtınaları ise genelde dürüsttür yönü şekli bellidir. tedbir almanız dahada kolaylaşır. Kıble sert Rüzgarlara neden olur.

  Havanın Gneşin batma noktasını herhalde mevkilerimize göre herkes bilir. eğer batış noktasının sağından(Kuzey batı) bindirmeye başlar ise yarım saat içinde kopacak demektir. Deniz çok güzel olur. Balık tutuyorsanız 2 katı tutmaya başlarsınız. ve balığı bırakamazsınız. ki hep böyle olmuştur. ama sonuçta yarım saat içinde tekneyi limana getirmiş olmanız gerekmektedir. yoksa sıkıntı kapıdadır.

  Sene 2006 Ağustos ayı sonları Balık tutuyoruz Hayırsızada meyilli. etrafta 5 tekneyiz toplamda bir tanesi çok usta senelerin balıkçısı. dededen balıkçı öyle balık tutuyoruz ki herşey çok güzel gidiyor. ensemden gelen çok güzel tatlı bir sıcaklık ile ne oluyor diyorum. Ustama bakıyorum hemen Karayele bakıyor. ve işaret parmağı ile gösteriyor. tamam mesajı aldım diyorum ancak gelen balık katlanmış vaziyette geliyor ve tutmaya devam ediyoruz. silme balık oluyor etraf, birden yanıma geliyor gidiyoruz diyor. topla gidiyoruz diyor tekrar. sen ne yaptın diyorum. el oltasının üzerine sarmış takımı demek durum o kadar aciliyet kazandı aynen topluyorum bende takıma bakmadan. 3 tekneyede tamam diyoruz. bizim limandan değil tekneler uyardık gerekeni söyledik. veriyoruz tam yola yakın makinaları. yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir yoldayız. 40 dakika sonra hava yakalıyor bizi ama artık kuytudayız. devam ediyoruz limana o arada ustam 78 HP Peugeot makina kapak çatlatıyor. Hadi al halatı bağla arkaya. getir limana kadar. Zaten ölsemde bırakmam arkamda. gerekirse yanyana bağlar yine beklerdim. (Ama tek kural asla bozulan yardım isteyen tekneye siz ip atmayacaksınız o size ipini atacak. ana kural budur. ) Arkadaşlardan bazıları ip yoksa diyecekler ama ipiniz yoksa denizde ne işiniz var diyeceğim bende.
  Ogünkü hava patlıyor deniz ikişerlemeler üçerlemeler dalgalar kıyamet koptu adeta diğer 3 tekneyi bilmiyorum herhalde adanın tekneleriydiki rahat rahat gitmişlerdir diye temenni ediyorum.

  "Deniz her zaman Efeleri almıştır." Denizden korkan ona saygı ile bakan hiç kimse bugğne kadar denizden zarar görmemiştir.

  Sevgiler

  http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=16952
   
 3. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  Akçakoca - Kefken Yolculuğu (ALİCO)
  Akçakoca Dev Doğalgaz Platformlarının yanından sabahın erken saatleriyle birlikte geçiyorum. Romanya bandıralı platform ve yanında 3 romorkor çalışıyor.
  Etrafıma bakıyorum Hava güzel Poyrazdan esiyor Tam teknenin sancak kıçüstünden esen tatlı bir rüzgarla beraber. yol kolay olacak diyorum. ve Rotam Kıyı ya hiç girmeden burundan buruna seyir yapmak. Akçakocadan Direkt Kefken hesabım. Aradaki mesafeleri Boşa zaman kaybetmemedk adına kat etmek istemiyorum. ve yola devam herşey ama herşey tam istediğim gibi gelişiyor. hava süper. Yol haritası aşağıda ki haritada mevcut.  ve yolun yarısı gibi Karasuya yaklaşık 1 saat mesafede. tam karayelin Karardığını görmeye başlıyorum. Hava açıktan geliyor çok uzakta ama. beni yakalarmı derken yapma diyorum. zaten gitmek hata olur. Rotamı bozuyorum ve sakarya nehrine giriyorum. sıkıntım büyük acaba burada ne kadar kalacağım? canım sıkılıyor. Nehrin Sağ tarafından içeri giriyorum hiç bilmiyorum burayı İleride 2 tane gırgır motoru üst üste bağlamış demekki nehre girilebiliyor diyorum ve gırgır motorlarının hemen önlerine deniz hava almayacak şekilde tam kuytularına girip tekneyi bağlıyorum. Hemen 50 mt ötede Bir köprü var. karşıya geçiyorum bir balıkçı kahvesi. selam sabah derken. muhabbet ediyoruz. havadan konuşmaya başlayınca dahada içim sıkılıyor. Herkes o kadar iyi ve cömertki . misafirlerine karşı süper bir gün geçiriyorum. Hava açık yollu geçmeye devam ediyor ve saat 18:00 suları. yolcu yolunda gerek diyorum.
  -Oğlum yapma etme gidilmez. diyor yaşlı bir usta. gözlerinde korkuyu görüyorum ama Denizciyim ya. giderim ben diyorum. onlarda bana bak bu saatte gidilmez. sabah gidersin diyorlar. gitmem lazım kefkeni bulmalıyım ne olurki diyorum. bişey olmaz diyerek deli cesareti işte. (Koskoca bir Aptallık)
  2 bilemedin 2,30 saat sonra kefkendeyım dıyorum plana göre 20,30 da kefkende olacağım. Her ihtimale karşı Motor arızası vs bir problem olması durumunda kalmamak adına nehirden açılabildiğim kadar açılmaya çalışıyorum. ve evet. açık denizdeyim. ama 1 saat zaten çıkmakla geçti ve tekrar rota tutmaya çalışıyorum. Kefken fenerini olanca güzelliğiyle görüyorum. hava sert ve esiyor o denizler Sancak başomuzluktan vurmaya ve hırpalamaya başlıyor.
  Geri dönemem. ama dönmem lazımmış. Açık yollu olarak gidiyorum. karanlığın içine. Korkuyorum. ışık adına hiçbirşey yok Karadeniz işte. Ama fener varya solumda kalan. deniz yollu devam saat 22:40 civarları adadayım ama bi enteresan durum var o kadar açık yollu kaçmışımki limanın Kırmızı ışığını görüyorum. Yeşil yok yok yok...... Karadenizin Doğu kıyılarına hayat veren O fener yokmu birden görevini bırakıyor. ve tam üstüme doğru dönüyor. Sabit olarak birisi yol açıyor sanki bana fenerin dibine kadar inmişim hatalar üzerine hatalar hatalar. su sesi geliyor evet fener önümde geziniyor. ve önümde bulunan kırmalıkları gösteriyor.  Ve fener normal yanıp sönmesine dönüyor. ne oluyoruz benden umudu kestimi acaba bu adam.

  Bu sefer hiç hareket edemiyorum kitlendim kaldım adeta. Hava ve deniz azmış tamam diyorum herhalde buraya kadar.

  Yeşili görmemin mümkünü yokmuş zaten o kadar açıktan inmişimki tam kırmızının üstüne. ne yapacağım derken. Bir ses geliyor. Güçlü bir makina sesi kuvvetli. Zodiac geliyor.  (Bu fenerde yaşayan görev yapmaya çalışan değerli arkadaşlarım sizlere minnet borçluyum iyiki varsınız....)


  Hiç bu kadar sevinmemiştim herhalde. Biz size yol gösterelim yabancısınız herhalde diyor. ve arkasından içeri bağlanıyoruz. kendi tonazlarına bağlıyorlar.
  ve muhabbet sohber derken tam sizin noktanızda 14 metre dekne battı diyor. bende o geceyi hayatımda unutamam. sorulan en güzel soru gecenin saat 23:30 u olmuş bu saatte bu havada nereye gidiyorsunuz. Ne biliyim aptal cesareti işte .... ve güzelce bir uyku çekiyorum o yorgunlukla sabah kalktığımda tatlı anılar ve korkunç bir yağmur vardı. sadece....


  http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=16983
   
 4. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  Ben bunları boşuna yazmadım

  Forum sayfalarına......................................
   
 5. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  Ali abi Zodiac etkilenmiyormu o havada
   
 6. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  tık dedi motor istop etti.
   
 7. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  o değil abi, siz açıktayken yanınıza gelen zodiac o kadar dalgadan rüzgardan etkilenmiyormu yanınıza kadar gelmiş ona hayret ettim
   
 8. adalı balıkçı

  adalı balıkçı Berkan

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  11.145
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
  Favori Makine:
  Okuma Avenger Av 65b
  En İyi Avı:
  Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
  Dua etmeye başla o anda.. ya da hemen sahil güvenliği ara yerini bildir..
   
 9. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  bu koyu renkle işaretlediğim,

  abi senin bu söylediklerinden sonra bot alsam da haliçten dışarı pek çıkacağımı sanmıyorum,

  aslında aklıma bu bot olayının girmesine neden olan şeyide söyleyeyim, televizyonda ne zaman denizde mahsur kalan biri olsa hep zodiac bot ile kurtarıyorlar, kardağa bile zodiac bot ile çıkartma yaptılar, tamam onların botları 4-5 metre alt tabanı fiber, motorları 100 küsür beygirlik olanlardan ama çok açılmadan 2 keyif yapıp dönmeye yeter diye düşündüm,

  aklımdan geçenleri söylüyorum abi yanlış anlama sakın, mesela menekşeden açıldım dalga çıktı rüzgar çıktı bot ile çıkabilecek kumsal var, olmadı göle giden dereye var, sonuçta orada avlanan bir sürü balıkçı teknesi oluyor onlar toparlanıp çıkmaları bile benim kıyıya gitmem için bir neden olur :)

  bu sene geçti artık yapacak birşey yok önümüzdeki sene için birşeyler düşünebilirim sanırım,

  tabi bot alınca tedbiri elden çıkartmadan kullanmak gerek havanın bozma ihtimali varsa bile balığa çıkılmaz, deniz dalgalanırsa hemen geri dönülür, uzaktan hava kararmaya başladığında hemen dönülür vs vs senin tecrübemiz gerçekten yok ama bu işe gireceksekte her türlü tedbiri almadan girmemeliyiz tabiki
   
 10. adalı balıkçı

  adalı balıkçı Berkan

  Yaş:
  47
  Mesajlar:
  11.145
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
  Favori Makine:
  Okuma Avenger Av 65b
  En İyi Avı:
  Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
  Motorun yeni ve hep bakımlı olmalı.. ikinci el motordan çok çektim ben, sonra gitim sıfır aldım rahat ettim..
   
 11. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  Limandan dışarı çıkan bot dediğime bakma

  şöyle bir alet hatta dahada irisi kıyı emniyetin

  [​IMG]

  Uploaded with ImageShack.us

  Senin hayallerindeki makina değil gelen tekne arkasında çift makina vs vs Kurtarma botu dediğim tekne
   
 12. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  O teknelere bir bak internet kanalıyla ne olduklarına.
  Bahsettiğin teknelerin hepsi profesyonel botlar.

  Benden buraya kadar Seçkin Al Abicim Güle güle kullan.
  Birşey de demıyorum daha.

  Hayırlısı Olsun.
   
 13. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  keşke imkan olsa da böyle bir şey alsak :)
  bunlarda 2 tane 115 bg lik motor vardı yanılmıyorsam, bir defasında yakından görmüştüm, motorları benim kadar vardı :D
   
 14. seckint

  seckint Seçkin

  Mesajlar:
  2.562
  Şehir:
  Istanbul / Beylikdüzü
  Favori Kamış:
  4.20 surf kamış
  Favori Makine:
  okuma synex
  En İyi Avı:
  3,5 kg Martı
  Ali abi uyarıların için çok sağol, beni düşündüğünü biliyorum, uyarılarını kesinlikle kulak arkası yapmadım bunu bilmeni isterim, bir müddet bu bot işini tezgaha kaldırdım, ilerde Allah Kerim
   
 15. jokereight

  jokereight serkan

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  istanbul
  merhaba arkadaşlar kolibri ahşap ızgara tabanlı 2.40 bot almayı planlıyorum, tecrübeleriniz ile yazılarınızı okudum teşekkür ederim.

  ben sadece büyükçekmece körfezinde ve terkos gölünde kullanacağım. bilginiz var ise 2 soruma yardımcı olabilirmisiniz?
  1- açıkta denize girsem acaba bu bota geri çıkabilirmiyim?
  2- bu botta plastik botlar gibi en ufak rüzgarda takla atarak gidermi?
   
 16. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  Sevgili Serkan

  Bu konuyu en başından itibaren mesaj atlamadan bir daha. bir dahaoku sonrasında görüşelim...
   
 17. jokereight

  jokereight serkan

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  istanbul
  merhaba Aliço bey

  uyarınızın üstüne 2 nci kez okudum. şişme bota karşı olduğunuzu geçen okumamda anlamıştım zaten. ama bu başlık altında 2 tane gariban soruma cevap bulamadım. Ama şu var benim 1 saatime mal oldu.

  iyi günler
   
 18. baskentli1

  baskentli1 İsmaiL

  Mesajlar:
  325
  Şehir:
  Ankara
  Favori Kamış:
  En ucuzu :)
  Favori Makine:
  Honda CBR 600F :)
  En İyi Avı:
  Turna 9,5 KG
  Nacizane benim fikrim, ızgara tabanlı alma aliminyum veya ahşap tabanlı omurgalı botlar daha iyi. Bizim ekipte ızgara tabanlı bot var kullanamıyoruz ama ahşap tabanlıda ayakta av yapıyoruz gölde.
  Göl konusunda takacağınız motor ve botun ağırlık dağılımını düşünürsek sorun yaşamazsınız ama körfezden açılmamanızı tavsiye ederim.
   
 19. ALİCO

  ALİCO AliCo

  Mesajlar:
  5.206
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  D.A.M El oltası
  Favori Makine:
  0,33 beden FC
  En İyi Avı:
  Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
  CEVAPLAR
  Soru 1: Açıkta denize girsem acaba bu bota geri çıkabilirmiyim?
  Cevap 1: Açıkta denize girersen merdiven yoksa can güvenliğinden endişe edilir. hele hele duvarını aşıp içeriye atlamak zor olacaktır.

  Soru 2:Bu botta plastik botlar gibi en ufak rüzgarda takla atarak gidermi?
  Cevap 2:plastik bot, top ve benzeri cisimler rüzgar aldıklarından uçtukları gibi. bu teknede aynı şekilde uçacaktır. hiç tereddütün olmasın.

  HEPSİNE CEVAP: Denizden korkan Adam Ölmez, Deniz hep efeleri alır, Üstüne üstlük Denize giden hiçbirşey bir daha geri gelmez.

  2,40 bot senin boyun kaç? hadi hadi hiç olmasın 1,70 diyelim. 2,40 lık bir teknede denge merkezini nasıl kuracaksın.

  Sevgiler.


  Demekki tam okumamışsın bir daha okumanı tavsiye ederim.
   
 20. jokereight

  jokereight serkan

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  14
  Şehir:
  istanbul
  demek ki tam okumamışsın lafını neye göre söylüyorsunuz? bu azarlar tavrınız, bu tersliğiniz neyden kaynaklanıyor anlamadım? sorulara cevap vermek bu kadar zor ise yazmayın, ben şişme bot tecrübesi olan birinden yardım istedim. kaldı ki şişme bot hakkında hiç tecrübeniz yok! yazılarınızdan anladığım kadarıyla, üzgünüm ama sizin tavsiyelerinizi aklımda bulundurup, kulak arkası yapmak zorundayım. lütfen bu konu dahada uzamasın. forum kirliliği olmasın diye alamadığım cevabın sonucu forum kirliliğine doğru ilerliyor. teşekkürler.
   
  omer.ozkan bunu beğendi.