Spin avcılık için ip misinamı yoksa naylon mu?

Konu, 'Misinalar' kısmında Sirvalek tarafından paylaşıldı.

1. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    bu şartların %80'nini uygulamadan spin ve baitcasting at-çek avcılığına 0,12 ve 0,14 örgüler ile girdim, hemde hiç mono kullanmadan, tek 1 metre dolaşmışlığı yok misinaların

Bu kadar büyütmeyin lütfen,

sert örgü kullanılmalı, yumuşak olanlar lifleniyor hepsi bu

2. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    o zaman neden herkes kullanmıyor??? bu kadar kolay madem dediğinize göre? :rolleyes:

3. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    çünkü daha önce hiç kullanmamış bazıları gelip, örgü yoooook aman haaaaa hiç kullanışlı değil, dolaşır, atamazsın rüzgarda, düğüm olur paran heba olur diye laf ola beri gele, yada dostlar alışverişte görsün hesabı, ortaya atlayıp ahkam kesmeyi çok seviyor güzel yurdumda da, işte ondan :rolleyes:

4. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    keşke sadece olay alıp kullanmamak olsa.ben kullanmasını bilmeyenlerin düğümlerini çok açtım iğne ucuyla ..ip misina acemi işi değil..bir mağazada satış yaptığım zamanlarda ertesi gün iplerini düğümle doldurup getiren bir sürü insan tanıyorum.biz bile bazen problem yaşıyoruz ama bizimki genelde dikatsizlikten oluyor.yoksa bence harika bir ürün kullanmakta sakınca yok.. tavsiye ederim.

5. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    haklısınız özellikle walk the dog yaparken bayağı dikkatli olmak gerekiyor..

6. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Aslına bakarsanız karışma, düğüm olma sorunlarının çok büyük bir kısmını walk the dog yaparken yasadım, damakli sahteler zaten su altından geldikleri için misına gergin oluyor ve düzgün sarılıyor.

7. murat kayadelen

Sevgili ismail abim, bu konuda sıkıntı yasıyorum ama sanırım sorun makinamda. Bu aksam da sadece bu durumu değerlendirmek için yine sahile indim. Makinam misinayi büküyor, misına sürekli kendi etrafında dönüyor, hatta sahteyi çektikten sonra 2 mt. boşluk ile havada beklettigimde misinanin burgusundan dolayı uzun süre firil firil kendi etrafında döndüğünü gözlemledim ve sorunun makinadan kaynaklandığına böyle kanaat getirdim. Makinam remixon rainbow 30 , sasame ye urettirilmis bir seri ve sasame nin de aynı makindan isim farkı ile üretimi var. Çok kalite olmasa da kötü bir makina değil yani. Sorunun neden kaynaklandığını ilk fırsatta ithalatçı firmaya uğrayarak öğreneceğim..

8. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Sorunun makineden olduğunu bulmana sevindim Murat. Umarım makineyi değiştirdiğin zaman örgü misina ile spin avı yapmanın keyfine varırsın.

9. ismail34

ismail34 İsmail Köksal

Sevgili kardeşim Murat beni kahrediyorsun.Üzüldüğü şeye bak Allahım yarabbim.Ağrıyan diş çektirilir.Gel sana bir tane Shimano Seido alalım gör bak birşey oluyormu....????
    Makinanın kolunu mu çeviriyorsun yoksa bir tüy mü sallıyorsun anlayamazsın.İster spinde kullan,istersen yemlinin sörfün bir kısmında kullan.Herşeye gelir.Dikkat et sende yavaş yavaş bizim kocayanlar mahallesine geliyorsun.Hafif ,hatasız,yormayan evladiyelik bir oyuncak.

Son düzenleme: 8 Eylül 2010
  10. tanbays

tanbays Tanbay S.

En İyi Avı:
    henüz yapmadığı...
    Tamamen katılıyorum...

Bu konu tamamen ileri seviyede kullanıcıların takım (makina-kamış) ve hedef av kombinasyonu gözeterek seçeceği bir seçenek.

Uzun uzun anlatmak gerekirse onuda yaparım, illa da ip diyen arkadaşlara.
    Yeni spin takım alacak bir kişiye ip tavsiye etmek olsa olsa satıcıların işine yarar, geride sinirli daha işe en başından soğumuş bir amatör kalır.

Eliniz makinaya ve misinaya alışsın av tarzınız otursun ondan sonra denersiniz ip misinayı...

Aksi takdirde ava gitmeye harcayacağınız parayı ip misinaya harcarsınız... sonra buradaki avlara bakıp iç geçirirsiniz.

11. ismail34

ismail34 İsmail Köksal

Sn.Tanbay kardeşim,söylediklerine hak vermemek elde değil.Balıkçılığın aşamalarından biri de bu olsa gerek.Dediğin gibi balıkçının oturmuş tarzı sonrası ip misinadır.Çok doğru katılıyorum.Benim canım kardeşim Sn.Murat bey çoktaaaaaan ip misinaya geçmeyi hak etmiş mükemmel bir balıkçı olmasına rağmen ilgisiz sebeplerden ip misina kullanmaktan çekiniyor.Ben ona üzülüyorum.

12. murat kayadelen

İsmail abi övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim ama sizlere yetişmem için daha çok ekmek yemem lazım. Yaklaşık 1 yıldır at-cek yapıyorum ama 1 adet ispendek harici avım yok, bu benim psikolojik kırılma noktam. En azından ben oldum galiba demem için tatmin olabileceğim bir at-cek avı yapmam gerekiyor. Bu zevkin maddi karşılığı tabiki yok ama bu is için bugüne kadar harcadığım para benim için hiç yabansanmayacak düzeyde , bir üst seviyeye geçmem ve kendimi buna hazır gormem için öncelikle cabalarımın bosa gitmediğini güzel bir av yaparak yasamak istiyorum, sadece misinam değil makinamı da inşallah bir üst seviyeye o gün taşıyacağım..

13. ismail34

ismail34 İsmail Köksal

Sevgili Muratım,ben sende usta balıkçı ışığını görüyorum.İnsan oğlu bazen kendi yerini göremez.Ona ayna tutup ona kendini göstermek gerek.Ben de sana bunu yapıyorum.Shimano alacağın zaman mutlaka haberim olsun.Faydam olur.

14. SpinnerPro

SpinnerPro Doğan

Eskina-man'in post ettigi spiderwire ultracast örgü misinayı at-çekte bende kullanıyorum. yüzlerce cast içinde belki bir iki kez düğüm olusmustur ancak oluşan düğümleri çözmek en fazla 15-20 saniyemi almıştır. Bunun nedeni örgü misinaların hafızası olmamasıdır çok rahat çözülürler. Ilk başlarda alışmak için biraz özen isteyebilir ama sonra çok rahat ve keyiflidir. Eninde sonunda tabiki kişisel tercihe kalmış ve avantajları oldugu gibi dezavantajlarıda vardır. Eğer shock leader kullanmıyorsanız makinanızın kalama ayarını doğru yaptığınızdan emin olmalısınız yoksa esneme olmayacağı için makinaya zarar verebilirsiniz. Mümkünse misinayı makinenize profesyonel birine sardırın. Son olarak eğer şu veya bu şekilde oltanız bir yere takılacak olursa veya büyük bir balık yakalayacak olursanız siz siz olun sakın çıplak elle örgü misinaya asılmayın.Şakası yok farkında olmadan o anki heyecanla parmaklarınızı kesebilir hatta koparabilirsiniz.

15. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    at-çek avında bu misinayı kullanacağım.kullanan var mı acaba?

Uploaded with ImageShack.us

16. ctdlive

ctdlive cengiz

Örgü Misina

Sevgili dostlar benim kullandığım spin kamış 2.40 uzunluğunda 15 - 45 gr atarlı makine 10 bilye, forumda diğer arkadaşlarımızın örgü misina ile yapmış olduğu yorumları okudum. sağolsunlar herkes bir bilgi paylaştı. Bende bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim.

1- Geçenlerde 300 metre örgü misina aldım tümünüde makinemin kafasına sardım ve avlak bölgesine gittim. 1 - 2 atıştan sonra örgü misinanın ses çıkararak düğüm yaptığını gördüm. reeling cry

2. Bu sorunu deneye deneye çözdüm, :)

3. çözüm ; Örgü misinayı makinenin kafasına bire bir sarmayın ( kafa dolmayacak) en fazla yarım santim aşağıda olmalı

Ben bunu deneye deneye öğrendim şimdi mrsparkle reeling