SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

Spirolino - bombardo nedir, nasıl monte edilir, nasıl kullanılır?

Konu, 'Kurşunlar' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

 1. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Serdar bey, Musa arkadaşımız yaşadığı yerde bulamadığını, internetten de (yerli sitelerde) bulamadığımızı belittikten sonra elindeki malzemelerden bir şeyler yapıp yapamayacağını araştırıyor sadece. Maalesef Anadolu'nun imkanları belli...


   
 2. Sponsor

 3. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Spirolino Kullanımına Uygun Takımlar I

  Spiro iki amaçla kullanılır.
  1- Sahte'yi* uzağa atmak (casting)
  2- Sahte'ye istenilen yada gerekli hareketliliği veremek... (spinning)

  Bu iki amaç bizim kullanmamız gereken kamış ve maknenin de özel olmasını gerektirir. Yukarıda tanımlanan tipte avcılığa Türkçe'de at-çek yada İngilizce ifadesiyle spin denir.
  Kamış 320-450 arasında boyda ve genellikle 10-30 gram arasında aksiyona sahip olmalıdır. Kamış C harfi gibi sapından ucuna kadar eğilen tipte değil de ters J gibi sadece ucundan eğilebilen şekilde ( ve fazla ağırlık bindiğinde J aksiyondan C aksiyona geçebilecek sağlamlıkta) olmalıdır. Hızla incelen parçalı kamışlar yerine sapından ucuna doğru yacaşca incelen ve sapındaki kalınlığı bile bir kurşun kalemden belki biraz daha kalın olan kamışlar tercih edilmelidir.

  [​IMG]

  Genellikle bu kamışlar parçalı tipte olmakla beraber çok iyi teleskopik spin kamışlar da bulmak mümkündür.

  [​IMG]

  Uzak atışı amaçladığımız kamışlarda bulunması gereken özelliklerden biri de ilk halkanın mümkün olduğunca makineden uzağa monte edilmiş olmasıdır. Spin kamışları surf tipi uzun atış kamışlarından farklı kılan hedeflenen uzaklığın spinde 30 metre, surf te ise 70-100 metre civarında olmasıdır. Ve dolayısıyle surf kamışlarda lazım olan en az 100 cm lik sap uzunluğuna spinlerde ihtiyaç duyulmaz. Hatta spirolino kullanmayacaksak istenilen aksiyonu verebilmek amacıyla fly kamışı gibi sapsız olanları bile tercih edebiliriz.

  [​IMG]

  Zira spin de amaç istediğimiz mesafedek istediğimiz noktaya noktasal atış yapmaktır. Karşı kıyıdaki söğüt ağacının dallarına taktırmadan hemen ana kökün önüne yada saz kümesinin tam dibine atış yapmak için uzun saplı kamışlar uygun değildir. Denizde ise oltanın düşmesini istediğimiz alan nispeten daha geniş ama uzaktır. Bu nedenle deniz ve tatlısuda spin kavramı bir birinden ayrılır.
  Makinelere gelince;
  Genellikle kol yormayan, bilya sayısı 4 den aşağı olmayan, nispeten hafif (400 grama kadar), 40-60 arası büyüklükte, en fazla 200 m 0.25 misina sarılabilen sığ ama uzun kafalı makineler bu iş için uygundur. Makinede mutlaka bulunması gereken özelliklerden biri de misinada dönme yada gamlanmayı önleyecek donanıma sahip olmasıdır.

  [​IMG][​IMG]

  Kullanılacak misina kıvrılma ve dönmeye dayanıklı, sağlam ve ince (0.18-0.28 arası), düşük hafızalı, uzama özelliği olmayan tipte olmalıdır. Spinde iyi bir makineyle multiflament (ip) misina kullanmak daima küçük vuruşları hissetmede ve etkin tasma atmada yararlı olmaktadır.  -------------------------------------------------------------------------
  * Sahte terimi tüylü, yünlü kancalardan (çapari ve fly), sadece parlak veya boyalı metal plaka (kaşık ve döner kaşıklar), balık veya diğer canlıların şekli verilmiş (shashi, sırtı, rapala vs.) üzerinde tek, üçlü yada bir kaç adet ikili ve üçlü kanca bulunan olta malzemlerini tanımlar. Ayrıca drakovitch yada benzeri şekilde 3 lü kancalarla bezenmiş canlı balıklardan yapılan ve atılıp çekilerek kullanılan yemler de bu sınıfa girer
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
 4. fatih

  fatih fatih gürtekin

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  412
  Şehir:
  erbaa
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
  spin kamış ve makina düşünenler için güzel özetlemişsiniz.
   
 5. evreseli

  evreseli ayhan

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  27
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Okuma V sistem 2.40 / Okuma Cedros 4.20 surf
  Favori Makine:
  Shimano sonora 2500fb / Daiwa emblem pro 6000
  Konuyu açan Üstatlar ve diğer link veren arkadaşlarlar eğer mümkünse linkleri güncelleyebilirmiyiz..