Şu Gümüş balığının yaptığına bakın.

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında osmanaltunel tarafından paylaşıldı.

1. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Hüseyin alp aslan arkadaşımıza tamamen katılıyorum gümüş balığı bunu yaptıktan sonra gerisini düşünmek bile istemem lütfen aklınıza göre davranmayın sonuçlarını hiçbirimiz tahmin edemeyiz.

2. icemaster

icemaster Hüseyin

:))) hemen atalım turnaları yesinler hepsini

şimdi uzun bi açıklama gereksinimi duyuyorum. nedense düşünmeden hareket eden biri gibi algılandığımı hissediyorum.

ekolojik denge ile uzun boylu araştırmalar yapmadım. sadece yapılanlardan küçücük örnekler okudum ve okuduğum örnekleri uygulanlar uzmanlardı. ben sadece insanların zorda kalınca akılcı çözümleri bulabildiğini gördüm. belki benim yaptığım sertçe algılanabilecek bir beyin fırtınasıdır. ben turna derim bir başkası çamçak der ve birbaşkası da bir çeşit böcek der. bu sonunda çözülebilecek bir sorun bence.

şunu demeliyim; bir yerde denge bozulduysa ki bu birçok barajımızda ve gölümüzde var, tekrar o denge kendi kendine düzelene kadar binlerce yıl geçer. doğa kendi yapmadığı bir tahribatı kolay kolay kapatamıyor.

bir göle yosun bırakıldığını ve bu yosunların gölü tamamen kaplayıp tüm canlıları yokettiğini ve bu soruna ise oraya yosunlarla besleyen bir sazan türü atarak bir çare bulunduğunu bizzat okudum. illaki "turna atalım hepsini yesin yoketsin sadece turna kalsın!" diye fikiri savunmuyorum. turna olmaz da gümüş yumurtaları ile beslenen başka bir canlı olur. bu tür çözümler bir önceki mesajımda da dediğim gibi küçük göletlerde demo yapılarak kullanılabilir. nasıl ki pilotlarımız uçuş öncesi simülatörlerde eğitim alıyorlar ise o ekosistemin bir örneği ( ki bu küçük bir göletcik olabilir ) kurularak istenen çözümler denenerek bulunabilir. haa şunu diyeyim bu sistemi kuracak teknoloji ve lojistik destek ülkemizde yok ise o ayrı bir konu. benim fikrim elde bulunan imkanlara yönelik olmayabilir. ancak böyle bir durumda bırakalım doğa kendini tamir etsin gibi bir durum hiçbir zaman fayda vermediği gibi binlerce yıllık kayıp yapabilir.

herşey bilimsel verilere ve deneylere dayanılarak yapılırsa gümüş için turna da salınabilir, ceylan dolu ovaya kurt da salınabilir.

bu yapılamaz çok riskli deyip geçmek hiçbirşeyi kazanamamaya yol açar. risk alınamıyor ise yukarıda da dediğim gibi deneyerek yani küçük bir örneğini deneyerek çözüme ulaşılabilir. bir çeşit balık yok elimizde binlerce çeşit balık ve seçenek var.

yarı şaka yarı ciddi dediğim bir konunun buralara kadar geleceğini tahmin etmemiştim. anlaşılan ben de bir demo yapmalıymışım kendi arkadaşlarım arasında ve sizlere fikrimi öyle söylemeliymişim :))))

son olarak ise risk almadan hiçbirşey başarılamaz ayrıca. nasıl ki tüm dünyaya meydan okuyarak kurtuluş savaşını yaptıysak bu kadarcık olayları da sahip olduğumuz kaynaklarla aşacağımızı düşünüyorum.

3. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Hüseyin kardeşim seni kimse yanlış anlamıyor sadece bu ve bunun gibi çok tartışıldığı için sürekli olarak uyarma ihtiyacı hissediyoruz senin bunu yapmayacağını biliyorum arkadaşlarımızda biliyorlar buradaki söylemin amacı arkadaşları uyarmak bunlar dene görle olacak şeyler değildir her gölün kendine has özelliği vardır A gölünde başarılı olan dene gör sistemi B gölünde çöküşe neden olabilir bunların laboratuvar ortamında ve o bölgeye özel yapılması lazımdır anlatmak istediğimiz budur ve seninle uzaktan yakından bir ilgiside yoktur amaç yazılan yazının yerine ulaşmasıdır bu yazıyı okuyan biraz düşünmek zorunda kalır ve çok masumane gelen bir olayın ne derece ciddi bir olaya neden olabileceğini görmesini sağlar bu bile bize yeter demekki insanları bazen düşündürmek gerekir.

4. uzun uzun yazmıssın
    kısa cevap vereyim
    aynı seyi söyleyip anlaşamayan insan türüne türk denir.
    neden ısrarla konuyu egona yapılmıs bir saldırı gibi algılıyorsun?

Lutfen liselere mantık dersi tekrar konulsun. Çunkburada bazı önermeleri, üzerinden geçe geçe anlatırken konu ve önerme kendi rayından çıkıyor.

5. ah ah. ah... işte her seyikarıstırırız bi üstad. 2 kere 2 nin dört etmemesi felsefe konusu. rasyonel sayılarda 2 kere iki nin dört etmesi gerektigi önermesi ise mantığın.
    hep karıstırır bizim milli egitim böyle ince mevzuları:==)))
    bende deli merakından ögrenmiştim konuyu. Ne işime yaradı.

Gece vakti tekel bayiinde special bira kalmamış, rakı için çok geç ama papaz karası galon 15 ytl. Bu saatte içki türü degiştirilir mi?.
    gel de çık önermenin içinden.

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Absolut al abi
    Ya da Chivas Regal
    Sabahları baş ağrısı da yapmaz :D:D:D

7. hahahaha

konuyu saptırmaya gelmiyo. bak yav. :=)

accık accık demlenicez sabahcıyız yine gece.
    o kadar sertine girmem bu saatte.

8. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    ne diyem o zaman afiyet olsun abi :D

9. Bak o zaman bi tüyo veriym
    nefesi uygun bi bardağa koy
    üzerine neskave ekle(gold iyi olur)
    içine 2 küp şeker at ve köpükleri taşırmadan iç;) iç iç iç
    tamamdır birazdan uçarsın:D :D :D :D

10. üniversiteli taktikleri ha.

gümüş balıklarına da bunu zorla içirmeli bak nasıls eker gibi balık oluyorlar bide da doganın dengesini bozuyolar mı?

11. icemaster

icemaster Hüseyin

olay dallandı budaklandı :))

egoya saldırı gibi algılamadığımı ve sadece anlaşılamadığımı belirtmek isterim. bilinçsiz avcılarla daima mücadele ettim şimdiye kadar.
    belki ilgili birilerinin aklına daha güzel bir fikir gelir de bir çözüm bulunur ümidi ile yazdım. bilgi paylaştıkça çoğalır ve fikirler tartışıldıkça mükemmelleşir.

ayrıca yazımın tamanını okursanız sevinirim.

mantık dersine gelince; evet kesinlikle mantık dersi koyulsun hatta sınavları yazılı usulü olsun. test tekniğinin faydası yok. ezberci zihniyet oluşturuyor. mantık dersi sevdiğim bir dersti ayrıca.

12. uzlastıgımıza sevindim.

13. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Hepinizin uzlaştığına asıl ben sevindim hepimiz aynı şeyi konuşuyoruz nedendir bilmem bir noktada kopukluk oluyor yanlış anlaşılıyor veya üstümüze alıyoruz hepimizin doğaya bilinçsizce müdahalenin nasıl sonuçlar verebileceğini anlatmaya çalıştığımızı unutuyoruz.

14. daha önce baslı basına biryanlıs anlasılma sebebiolan ancak olayımızı çok iyi açıklayanbir genllemeyle cevap vermek istiyorum.

bir tartısma ortamında kaç adet türk varsa o tartışmanın o kadar sayıda galibi vardır. Tüm türklerin o sırada aynı şeyi söylemiş olması bu gerçeği asla değiştirmez.

15. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    :p :p :p :p :p

16. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    Evet harbidende öyle Çorumbarajında 3.4 kiloluk levrekler çıkardı Nezaman bulaştığını bilmiyorum şuanda ganimet gibi gümüş balığı var Ve Levrek yok akşama kadar atçek yapıyoruz 1 tane LEvrek yok aynı balık Obruk barajında KızılIrmakta mevcut Çoğu barajlarda görüyorum Ama Sinek ufak böcek ile besleniyor Yavru balıkyermi bilemem kendiside yawru gibi zaten ama ummadığın taş baş yararmış beyşehir göletide gidip görmedim ama Eşsiz biyer inşşallah oraya zarar vermez

17. pirana19

pirana19 Serhat ÖZER

Favori Kamış:
    OKUMA SALİNA 240 10-40
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000CFB
    sezai kardeşim gümüş ballığını çapari ile avlıyoruz. çapariye ufak balık zannedip yakalamıyor bu balık. bence bu yazı tamamıyla doğru. gümüş balığıyla başa çıkmak için o göle turna atacaksın. o zmönda turna dahil hiçbişey kalmayacak :D

18. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    serhat İzin alsak Baraja Turna aşılamamıza izin verirlermi acaba ? Yoksa balık namına bişey kalmayacak sende bana geri bıraktırdın o gümüşleri bilseydim katlederdim bundan sonra acımak yok sabahtan beri yandım güneşin alnında 1 tane levrek geldi komik :D Turna olsa Çorumda İlk ve Tek olur Bizim buralarda yaşayamıyormudur nedir heryerde levrek sazan yayın var kızıl ırmakta bile turna görmedim tutanıda duymadım kızıl ırmakta da turna yoksa bu ilşte bi anormallikvar

19. aron

aron cem tekin

Favori Kamış:
    henüz kamışım yok,üstatlardan yardım istiyeceğim
    Favori Makine:
    oda yok henüz
    En İyi Avı:
    çocukken plajda yüzerken kefal,üstümden geçen martı ağzından kafama düşürdü:)
    Ispartada küçük ama derin bir krater gölü vardır. Adı Gölcük dür. Güzel bir mesire yeridir, suyu çamur olmadığı için sazanları çok makbüldü eskiden.15 yıl kadar önce gümüş saldılar, sazana yem olsun diye ama sazanın kökünü kuruttu. Eskiden pazarda gölcük sazanı satanlar şimdi eğirdir beyşehir sazanı satabiliyor onuda bulursa tabi.

20. jaga

jaga serkan

Favori Kamış:
    spro passıon
    Favori Makine:
    dam
    En İyi Avı:
    sazan
    iyi gunler arkadaşlar en iyisi çorum barajında bundan sonra levrek yerıne bolbol gumus avlayalım hamsı gıbı tavasını yaparız :) bu konuyu aslında uzman kısılere sorup ne yapılabılecegını veya yapabılecegımızı ogrenıp ona gore hareket etmek lazım.