Sulınes ve Boru Kurdunu 4 Gun Nasıl Muhafaza Edebiliriz?

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında CnKmN tarafından paylaşıldı.

1. CnKmN

CnKmN Cenk Kaman

Arkadaslar yaklasık 4 gunluk mını tatıle cıkıcam.ama gittigim yerde yem konusundan sıkıntı cekmemek için yanımda goturmeye karar verdım.
    bu konuda bana yardımcı olabılırsenız cok sevınırım.
    boru kurdu ve sulınesı 4 gun boyunca canlı ve taze tutmanın bır yolu varmı???

sımdıden herkese tesekkurler

rasgele..

2. levrekci_burak

levrekci_burak

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 5,5 kg
    sülünezlerin bir kaç çıkarma yöntemi var eyerki kürek sülünezi alır güneşte bırakmadan serin tutabilirsen 4 5 gün yaşarlar boru kurdunuda ya tuzlanmış yada yanında buzluk götürerek muhafaza edebilirsin ama buzluğa buzları kalıp olarak deil plastik buzlukla yada 1ltr lik pet şişelere buz yaparak kullanmalısın paketler ıslanınca ölürler ayrıca çok sıkışık koyma birde boruları bulabilirsen kum boru kurdu al yada çamur boru kurdu ise alttaki en yumuşak kısımları kopararak koymanı tavsiye ederim çünkü bu alt kısımlar hemen bozularak paketleri çamur gibi yapıyo ve özelliği kalmıyo

3. CnKmN

CnKmN Cenk Kaman

Burak abi bilgiler için tesekkur ederim..

rasgele...

4. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    yem biterse veya bayatlarsa, tavuk göğsü veya tavuk ciğeride iş yapar aklınızda bulunsun;)

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Cenk benim bildiğin en azından yemcilerdeki olay... birkere bu yemleri serin yerde(buzdolabında saklıyorlar.. ve ıslak gazete içinde..

6. CnKmN

CnKmN Cenk Kaman

tavuk gogsu ve cıgerını hıc denemedım.Kullanım seklı nasıldır?bide hangi balıklara atılır.

7. CnKmN

CnKmN Cenk Kaman

Muvaffak abi haklısın.o sekeldi biraz idare ederler..sagol..

8. deePblue

deePblue na

dostum ben tavuk göğsüyle kumlucada cok iyi mırmır işi yaptım :D
    balıklar tavuk göğsüne aşırı bi ilgi gösterdiler..aynı yerde canlı solucan dedenedim fakat ona hiç gelmediler..tavuk ciğerini denemedim..ama onuda en kısa zamanda denemek istiyorum..Çünkü bizim burlarda boru kurdu,sülünez temin etmsi cok zor..tavuk göğsü cok cabuk iğneden düşer..eğer bu meseleyi haleldersen,yani üşenmessen sürekli yem takmaya,gerçekten iyi bir yem.
    bu araaada muğlada (akyaka-gökova) mamun-boru kurdu temin edebileceğim yer var mı ? bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum :)

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    muvaffak abi,

boru kurdunu islak gazete ile sakladiklarina emin misin? benim bildigim tatli su temasi mamun ya da boru kurdunun olmesine sebep olur, yanlisim varsa lutfen duzelt, ben de dogrusundan emin olayim. kuru gazete kagidiyla dedigin gibi serin yerde, buzdolabinda saklanmasi daha uygun diye biliyorum.

10. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Evet boru kurdunu ıslak kağıda sararsanız eğer bozulur:D nerden biliyorsun abi dersenizde denenmiş ve yemsiz kalınmıştırda ondan:D

11. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    sülünes saklama kabı

arkadaşlar sülünesin nasıl uzun süre ölmeden saklanabileceği konusunda bi tecrübe aktarayım. İçinde peynir satılan oldukça küçük kovalar var. Yaklaşık 350 gr falan alıyor içi. Ağzı kapaklı oluyor. Yada küçük yoğurt kaplarıda olur. Dibine 1 parmak kalınlığında deniz kumu koyun. Sonrada sülünesleri dikdik bu kovaya dizin. Ama meme gibi olan kısmını alta getirin. Hani şu en sevdiğimiz ve takılması en kolay olan yer o alta bakacak. BUnları dizdikten sonrada kovayı deniz suyuyla doldurun. Sülünesleri örtsün su. Sonrada ağzını sıkıca kapayın ve dökülmeyecek yerde taşıyın. kapağada bikaç küçük delik açın aksi halde fena kokuyolar. BÖylece uzun bi süre sülünesleri canlı koruyabilirsiniz.

12. FANGIRI

FANGIRI

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    DENİZ TURNASI 2 KG.
    Sulunez saklama

Merhaba,

Bende sulunezleri uzun sure saklamak icin , once suyu kaynatiyorum, bir lehene koydugum sulunezlerin uzerine kaynar suyu bosaltiyorum. bir dakika bekliyorum(Bir dakikayi gecirmeyin) daha sonra suyu dokuyorum. bir iki dakikada sulunezlerin kabuklarinin kendinden acildigini goreceksiniz. kolayca ayikladiktan sonra bir gazete kagidinin uzerine koyuyorum. biraz kurumasini bekliyorum.daha sonra bir peynir kutusunun icine dibine gazete kagidi yerlestirdikten sonra tuzu kagidin uzerine serpeleyip sulunezleri siraile diziyorum en uste yine biraz tuz ve gazete kagidi koyup kapagini kapatip buz dolabinda sakliyorum.Yanliz buzlukta saklamayin. kutuyu ust uste bir kac naylon torbaya sarmayi unutmayin.
    selamlar....

13. TURKM€N

TURKM€N

Bu boru kurtları ısırıyomu:D
    :eek: :eek: yapmayın ama ben hiç boru kurdu görmedim:p

14. deePblue

deePblue na

yok.. uysaldır bunlar ;)

15. j.cousteau

j.cousteau

Favori Kamış:
    zipkin & olta
    En İyi Avı:
    500g > sarpa
    arkadaslar sulunes bnm en cok kullandıgım yem ve bunu saklamak istiyorsanız bu yemı alınca paketi acın yasayıp yasamadıklarını teker teker kontrol edın bunu anlamanın en kolay yolu iki kabugunu birbirine baglayan kasa serce parmagınızı surun, kabuklar parmagınızı kıstırmaya calısıyorsa yasıyordur. olu olanları ve kabuu kırık olanları ayırıp atın cunku bu mubarek ölunce cok cabuk berbat kokar ve dolabınıza bu koku sıner ve kolayda cıkmaz dıerlerını gazete kagıdına sarıp buzdolabında( buzlukta deil) saklayın naylon torba içine koymayın

16. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    arkadaşlar yıllardan beri değişmez yemim sülünezdir ve devamlı kendim cıkartırım saklamak içinde denemediğim yöntem kalmadı geçen sene 5kg lık yağ bidonuna yarıdan fazlasına kum koyupiçine denizden suyu doldurdum ve daha denizden yeni cıkardığım kuvvetli (iri)az hasarlı 80 adet sülünezi koydum kendilerini kuma cektiler ve hergün deniz boyundan su taşıyıp suyunu değiştirdim ve en fazla yaşadıkları 6gün 5inci günde beyaz bir salgı cıkardılar 6ncı gün hepsi nakavt en iyisi gazeteye sarıp normal dolap sıcaklığında saklamak böylede 5-6gün canlı kalıyorlar bu senede denizin içine büyükçe bir bidonu 2ye kesip denizin içine gömmeyi ve 200 tane sünnezi saklamayı düşünüyorum bakalım böyle ne kadar yaşayacaklar.(yemleri bulanda yaşar :D :D :D )

17. j.cousteau

j.cousteau

Favori Kamış:
    zipkin & olta
    En İyi Avı:
    500g > sarpa
    bnde gecen sene ole bıse yapmıstım kavanozun kapaaını suzgec gıbi delip denızın içine yerlestırmıstım buyukce tasları uzerıne koyarak ama ertesi gun kavanozun yerınde yeller esiodu.:D :D bu işi kımseye gorunmeden yapmak lazım kımsenın gunahını almıım genede belkı dısarı cıkan koku ahtapotu veya yengeclerı cezbetmıs onlar bı yolunu bulmuslardır.