Suni Gölet yapabilirmiyiz?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında proceee tarafından paylaşıldı.

1. proceee

proceee

akyurttun çooook arkalarında :) kendi arazimize gölet yapmak için yasal izin almamızmı gerekiyor? Eğer öyleyse arazinin bağlı olduğu belediyeylede görüşmek lazım.Yasal izin gerektiğine eminmisin ibrahim

2. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Yoo Ümit emin değilim..Sadece araştırmak anlamında belkide vardır öyle bir durumm.Belli mi olur.

3. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    abi sahsen benim bu alanim olsa eski ekvaryumcuyum bu arada balik uretimi yaparim..
    oncelikle japon,kilic, lepistes,moli,velifera,plati uretirim..
    oneclikle alanda dev golet yerine 25-30 adet irili ufakli 1.5 metre derinliginde havuzlar acarim sonra icine kalin sera laylonu uygularim ve suyu basarim...100metre kare birde kapali alan icine akvaryumar hazirlarim...joponlar burda sagilir ve yavrular yemlenecek boyuta geldimi havuzlara cins cins ve canli doguranlar ustteki diger baliklar yani bunlari havuzda ueretirim...havuzlarin icini bolca macar yosunu veya cuval lifleri ile doldurup her havuz icine 100 disi 30 erkek sal yeter ve her sabah yosun veya cuval lifleri icnde yavrulari topla ve yavru balik havuzuna ayir....yaklasik 3 ayda stis boyu olurlar gerekli izinlerini su urunlerinden al....bulundugun bolgedeki veya sehir disinda bir cok akvaryumcuda pazar olusturabilirsin....italat fiyatinin altinda tut balik yetistiremezsin....ve iyi para kazanirsin..bir canli doguran ayda 30-ila 90 arasi yavru yapabilir...jopan baliklari ise boyutuna gore binlerce yavru birakabilir...

4. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Herşeyden önce göletin emniyetli bir gölet olması mühim.Allah muhafaza biri boğulur ise başınız çok ağrıyabilir.Gelişi güzel bir yere yapılmaması gerekli.Gözetiminizde olması şart diye düşünüyorum.

5. msubeydullah

msubeydullah Msubeydullah

gerçekten güzel proje arkadaşlar. Ben de bilgi sahibi olmak isterim bu konuda eğer elinizde daha fazla bilgi varsa lütfen kaynak göstererek yazar mısınız.

6. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Öncelikle bu girişimde amacın tam olarak ortaya konması gerekir. Yapılacak işlemler ona göre değişir.
    amaclar
    • balık yetiştirme
    • görsel güzellik
    • amatör-sportif balıkçılık
    • görsellik + amatör - sportif balıkçılık

balık yetiştiriciliği dışında izne gerek yok -köy arazisine inşaa için gerekli izinler dışında- fakat koyacağınız balık türleri hakkında yasal ayrıntıları incelemelisiniz -biyolojik bulaşma yönünden-
    mevzuat
    • su ürünleri kanunu
    • su ürünleri yönetmeliği
    • ticarı ve amatör tebliğiler

5 dönüm arazi ortalama 1.5 m derinlik dersek
    5000m2 x 1,5m =7500 m3 su demektir
    dolayısıyla bu göleti doldurmak ve sızıntı ve buharlaşmayla kaçacak suyu tamamlamak için gerekli kuyu suyunun belli bir debide olması gerekir.

Bu göleti bir ayda doldurmak için saniyede 5 litre yani bilek kalınlığında borudan akan su gereklidir kesiinlikle göletin zemini geçirimsiz hale getirilelidir bunun için pek çok metod var.

Yörede yaşayan balık türleri yada onların kültüre uydurulmuş tiplerini -adi sazan yerine aynalı sazan- kullanacaksanız başka bir teoricinin açtığı mesaja yazdığım şu oranlara dikkat etmelisiniz.

Saz, ot meselesine gelince; o göleti suyla doldurun, 3. yılında bu ot-saz dan nasıl kurtulurum diye çare ararsınız.

7. Muhammetzorel

Muhammetzorel Muhammet

Kardeş belki biraz geç oldu ama suni golet yapmak istersen 5donum buyuk bir alan tesis kurabilirsin ben sahsen 2golet yapardim 1yavrulama havuzu 1depo 1ev(ofis amaçlı) 1bekletme havuzu ve kuluşka dolapları (balıkları satmadan once bekletirsin toprak kokusu giderilir) simdi gelelim golete goletimizin derinligi oval bir "u" harfi gibi olmalı veya parantezi yan cevirdiginde ortaya cikan sekil hani derinlik istersen yoksa duz 50cm ile 1m 20 cm arasi yapabilirsin biz oval yapmis olallim toprak ne kadar kazilirsa o kadar verimsiz olur buda su cekmeyi engeller tabana bolca kil dökmen gerek su cekmemesi icin her biri 1500m2 havuzlar icin konusuyoruz sonucta sonra tabanda bitki olarak pirinç kullanabilirsin pirinc bitkisinin atiklarini bir cok balik sever hemde pirincten gubre yem felan o gibi masraflar karsilamis olursun balik yer soguksa alabalik olsun ama biz sazan uzerinden gidelim goletler arasinda baglantilar olsun sazan ciftliklerine bedava 3bin sazan yavrusu verdigini biliyorum devletin simdi neden iki havuz cunku daha kolay olur sana yardimci olacak bir kişi bir kopek cesitli ag ve malzemeler vb lazim olur

8. Maceraperest

Maceraperest Erdem

Selamun aleykum. Benim eviminin arkasindaki arazimde aşıri sulak ve yanindan kucuk bir(1 metre genisliginde, aşırı kuraklarda akmiyor) dere geciyor. 1 metreden su cikiyor o derece bir yer. 4 metrelik kuyu actim motorla bosalttim 1 gunde ağzina kadar dolduruyor kendini. Suyu berrak buz gibi ama hafif kokusu var. Simdi merak ettiklerim.

1. Bu arazimde 5-6 metre çapinda, 2-3 metre derinliğinde bir gölet yapsam eminim icini kisa bir surede doldurur ama bu suda balik yaşar mi.

2. İzlemem gereken yollar nelerdir. 2 metre çapinda 4 metre genisliginde su dolu kuyu var o kuyuya balik atip denesemmi. Kurbagalar yasiyor suan. Balik neden yasamasinki.

9. gürbüz Fransalı

gürbüz Fransalı Gurbuz

Abi Fransaya gel , bizim bularada gölet uzmanı çok tur
    Ama kesinlikli BlackBass atman lazım , ben sana fransa da yavrusuna veribilirim ... 1000/2000 tane , 3 yıl da tam gelişmiş olur