Tatlı Su Kefali

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında htarik tarafından paylaşıldı.

1. htarik

htarik

Tatlı su kefali yakalamak için hangi takımları kullanmak gerekir?Herkes kullandığı takımları buraya yazarsa sevinirim.Bir de çizimli anlatım olursa iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

2. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    Tatlısu kefali için hazırlanan olta zor birşey değil, bildiğimiz şamandıralı olta ile tatlı su kefalı avlanabılır, ağırlığı çok ağır olmasın elinde tutarken el yorulmasın makinalı olta ilk tercihimdir kefal avında. Derinlik hakkında birşey söyleyemem çünkü deyişik derinliklerde yakaladığım var devamlı derinlık deyiştirirerek gerekli olan derinliği ayarlayabilirsiniz. İğne 10 numara civarı olabilir veya kafana göre çıkan kefalin buyukluğune göre ayarlanabılır iğne. Kefal avında yem olarak ben şu ana kadar ekmek, solucan, her çeşit kurtlar(ağaç kurdu, leş kurdu,gübre kurdu vs vs...) daha da deyişik önerim size sinek denemeniz doğal yaşamda doğal yemlerle beslenen tatlı su kefali için en ideal yem sinektir(suni sinek dahil)makbulu doğal sinek tek yapmanız gereken sineğin iki kanadını koparıp iğneye takmanız sineğin kanatları kopunca suda doğal olarak hareket edicektir bu da tatlı su kefalının dikkatini çekicektir

tatlı su kefali benim avlamaktan (sazandan sudaktan turnadan sonra) en çok zevk aldığım balıktır. Oltaya takıldı mı deli gibi mücadele eder kurtulmak için ,
    tatlısu kefalinde dikkat edilecek en önemli husus sessiz olmak gerçi bütün balık avlarında ayni taktiği uyguluyorum ben en ufak bir ayak sesinden bile balıkları ürkütebilirsiniz o yüzden mümkün olduğunca sessiz olmak lazım iyi bir av yapmak için oyüzden ben kefal dahil sazan yayın turna sudak avına genellikle bildiğim insanlarla giderim eğer yanınızda birileri varsa bir de acemilerse gürültü yüzünden tek bir balık bile alamadan eve dönersiniz. Kefal günesli havada sık sık su üstünde atlar şapırdar eğer böyle bir şey görüyorsanız ve suni sinek ile avlanıyorsunuz kefalin oynadığı yere oltanızı bıkmadan atın mutlaka bir tane yakalarsınız

3. ürgüpbalıkçısı

ürgüpbalıkçısı

Favori Kamış:
    her türlü olta takımı
    En İyi Avı:
    yayın:yaklaşık 5 kilo
    suyun taşlara çarparak şarladığı yerlerin hemen alt kısmındaki köpüğü bol, durgun yerlerde akıntıyla gelecek yemleri bekler kefal.buralarda döner kaşık (evet yanlış yazmadım) mükemmel sonuç veriyor.numarası 2 rengi de kırmızı olanı en ideali.durgun yerlerde ise şamandıralı takım ve yem olarak solucan kullanıyorum ben.

4. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    öncelikle aramıza hoş geldiniz:) nerden katılıyorsunuz?..... avlanacagnız yer durgun sumu ,akarsumu....

Son düzenleme: 21 Nisan 2006
  5. htarik

htarik

hoş bulduk mesut hocam. ankaradan katılıyorum. avlanacağım yer akarsu.

6. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Tatlı su kefali etinin kılçıklı olması nedeniyle ekonomik değeri olmayan bir balık olmasına karşılık amatör balıkçılık açısından avlanması en az alabalık kadar zevk veren bir balıktır.Sese ve görüntüye aşırı duyarlı bir balık olup kullanılan takımların ince olması verimide artıracaktır.Ben kefal avında 0.20 misinaya şamandıralı tek iğneli takım kullanıyorum yem olarakta genellikle çekirge kullanıyorum ayrıca tavuk ciğeri ve küçük balık filotalarıylada güzel sonuçlar aldım.Sevgili ürgüp balıkçısınındediği gibi akarsuların dönerek geldiği durgun yerlerde 1-2 numara arası kırmızı ve mavi benekli mepslerde çok güzel iş yapar dikkat edilecek durum balığa kendinizi göstermeyeceksiniz ve ses yapmayacaksınız.

7. turna.06

turna.06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    60 cm turna kapulukaya barajı
    abi vlla ben derede kefal avı yapanları izledim şamandıralı olta kullanıyorlar genelde ama göllerde meps'e de çok vururlarmış öyle duydum birde denizdeki gibi kıbrıs iğnesi ile yüzer yem'e gelirmi??

8. emrahbayraktar

emrahbayraktar

slm benim ev sevdiğim av kefal avıdır genelde meps ve sahte yem kullanıyoruz rebelin çekirge sineğe ve karıncaya benzeyen yemleri var strike pronun üstü siyah altrengi portakalrengi balık mutlaka denemeni isterim sahte yem ve mepsle tahmininden çok iyi sonuç alırsın ....

9. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Arkadaşlar Tatlı su kefalini ben yıllar önce ayçiçek küspesiyle yakalamışdım. Ayçiçek küspesini deniz kefaline denemedim acaba denizde randıman verirmi tecrübesi olan varmı?

10. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Sayın arm59, geçensene bizde sazana diye attığımız küspeli takımlarla tatlısu kefalleri tutmuştuk.
    Denizde küspe iş yapmaz.Deneyen arkadaşlar var!:D :D

11. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    İş yapmaz diyebilirim bir tarihte denemiştik te......:D :D :D

12. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Selam arkadaşlar, kefal için suyun taşlara vuran köpüklü yerlerinde meps ile iyi sonuçlar alınıyo dediniz nasıl kullanıyoruz bu mepsi orda? Bilen arkadaşlar detaylı bir şekilde anlatırsa çok sevinirim(daha önce meps kullanmadım da), şimdiden teşekkürler, herkese bol şanslar...

Son düzenleme: 24 Mayıs 2006
  13. rookie

rookie

Favori Kamış:
    Olta (sazan ve turna)
    En İyi Avı:
    sazan 3,5 kg. Porsuk Barajı 1994
    mhakanbasar'a katılıyorum ve çekirgenin tatlı su kefalında acayip iyi iş çıkardığını da tasdiklerim.

14. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    ve bende eklemek istiyorum, özellikle siyah çekirge çok daha fazla işe yarıyor... Mepsi sormuştum arkadaşlar, meps ile nasıl kefal avlayabiliriz???

Son düzenleme: 25 Mayıs 2006
  15. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    resim

arkadaşlar bu balıkların hiç resimleri yok mu

16. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    işte size mis gibi bir tatlı su kefali :D

17. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    Resim Hakkinda

Arkadaşim Tutulan Baliğin Resmini Istiyorum Ben. Daha Önceden Çok Avladim, 2 - 3 Kg Olanlari Canli Balik Hatta Çekirge Ile Tutum Ama Resimleri Yok 10 Senedir De Tutamiyorum. Hasret Kaldim
    Varsa Görmek Istiyorum

18. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    kefali bende sinek ve arı ile yakaladığım oldu fakat bu sene mepsle denemek istiyorum.ancak gölde yani durgun suda iş yaparmı birde kefal avı kışında yapılabiliyormu yoksa sazan gibi derinleremi kaçıyor.

herkese rastgele.......

19. carp

carp Mehmet

0.18 misina ve alba 202 no:1 kaşık ile bunlardan birkaç adet yakaladım Temmuz'da. Çekirgeden vazgeçmem aslında ama kaşıkla avcılığı da sevdim hani:)

20. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    018-20 misina ile alabalık avında kullanılan türde bir kamış-makina (1,80/2,50,5-25 gr atar kamış-,020,100-5,2 makina) ve uygun mepps (yukarıda bahsedilmiş)
    misinanın ucuna küçük fırdöndü ile bağlayıp suyun akıntılı yerlerinde söğüt altı ve yandaki durgun yerlere meppsi, akıntıda sürüklenecek şekilde atıyorsunuz...
    zaten orda kefal var ise beklemenize gerek yok..vurduğunu ve asıldığını hemen anlarsınız...Suyun sığ olması işi son derece kolaylaştırıyor...

Şu konularda gerekli bilgiyi bulabilrisiniz umarım..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3221
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3066

Son düzenleme: 19 Kasım 2006