Tavuk Cigeri hakkinda bilgisi olan varmi acaba???

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. Spider

Spider Mert Eren

bu arada bir ek daha:

yuregi ben halka halka kesip, halkaları da ortadan bir daha kesiyorum.
    böylece 2 adet yay oluyor elimde.. bu şekilde
    uzun uzun yemler elde etmek daha kolay. daha sonra da bir kaç yerinden
    iğneye takıyorum. solucan gibi yani..

2. mayday_aykut

mayday_aykut

ben o balığın gercek ismini gökcenez diye biliyorum karamanderenin oralarda bir kum ocağının göleti var sanırım orda tutuluyordu.rivayete göre o gölette(derinliği 30 m den fazla imiş)20kg üstünde yayın balıkları avlanıyormuş.ben gittim ama eliboş döndüm.arka taraftaki derede bile daha cok balık vardı.
    ama kısmet işte:D :D :D

3. tuscanavarı

tuscanavarı

Favori Kamış:
    olta,35lik misine,
    En İyi Avı:
    sazan 5,50 kg
    Ciğerle levrek avlamıştık Bafra Derbent Barajında, oğlumla 50 60 tane kadar yakaladık 150- 250 gr arası bayağı verimli geçmişti ama şimdi kalmadı...şimdi o bölgeyi bıyıklı bekirler işgal etmiş.

4. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda

Sayın ilyas hocam..Amatör balıkçılıkla ilgili kkgm nin belirlemiş olduğu bazı kriterler var (amatör balıkçılıkla ilgili 37/2 sirküler).Bu bir nevi bizim anayasamız konumundadır..
    Sanırım çoğumuz gibi sizde bu siteden öğrenmiş olacaksınız bunu..
    http://www.balikavi.net/dokuman/sirkuler372.php#bolum3

Bu kurallara göre bahsetmiş olduğunuz av kanun dışı..(orada artık levrek kalmamasınında sebebi bu olabilir)
    siz ve oğlunuz iki kişi 55*200=11 kg toplamda /2=5.5 kg.
    Bu sayı sınırlarda olsa bile en iyi avı bölümünde belirttiğiniz avlar limitlerin çok üzerinde...
    Yukarıda vermiş olduğum linki incelemenizi tavsiye ederim..saygılarımla..

5. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Neden Kalmadığı anlaşılmıştır :mad: :mad: :mad: :mad:

6. iboonline

iboonline

hiç calı yem kullanmadım :confused: ama denemeyi düşünmüyorum hamur kullanıyor

7. okidoki59

okidoki59

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 7 KİLO,TURNA 60 CM.
    Selamlar

SEVGİLİ ONUR ABİ,BENDE CİĞERİ ÇOK DEFA DENEDİM FAKAT BİR TORAK SOLUCANI KADAR VERİMLİ DEĞİL.ŞUNA BAĞLIYORUM TOPRAK SOLUCANI DOĞAL BİR YEM OLDUĞUNDAN BALIK BUNU TANIYO OLABİLİR.SADECE BENİM FİKRİM BİLMEM NEKADAR DOĞRU.AMA SOLUCAN İLE HİÇ BİR AVDAN BOŞ DÖNMEDİM.CİĞERİ PEK TAVSİYE ETMEM.........RASTGELE.......
    BU ARADA RESİMLERİN DEVAMINI BEKLİYORUM SENİN GÖNDERDİĞİN RESİMLERE BAKARAK KIŞI GEÇİRECEĞİZ İNŞALLAH.....:)

8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek

oncelikle deneyimini paylastigin icin tesekkurler.cigeri denedim ama seninde dedigin gibi dogal ortamda bulunun balilarin tanidigi yemi kullanmak daha yararli.cigeri kancada tutmasi zor ve kokmuyorda bu yuzden dogal ortamdaki baliklarin bildigi turden olanlarin yerini kesinlikle tutmayacagini dusunuyorum.havalar bozdu bu aralar turna alanlarina fazla gidemez oldum evein yakininda kizilkanat tutuyorum avuntu olsun diye ama fotograflarini koymak istemiyorum o kadar iri balik fotosundan sonra:) ;)

9. Spider

Spider Mert Eren

onur daha önce de not düşmüştüm.. ciğer dağılıyor.. yürek daha randımanlı
    ama biraz dışarda güneşte de bırakabilirsin.. eh azıcık kokuya yardımcı oluver :)

solucan ile bir tutmamak lazım.. bu doğru bence de..

10. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    cok uzun is gerektiriyo koku icin zaten gunes diye bir olayda pek kalmadi buralarda malum mevsimkisa dogru ilerliyo.yurek aldim 2 saat kancada takili kaldi tik yok yine .en iyisi olu balik gerisi bence balik tutulsa bile rastlanti agirlikli olur:rolleyes:

11. ergen

ergen

Simdi zamani

Onur bizim buralarda Cigerin bilhassa Sonbahar ve Kisin is gördügünü kac defa daha yazayim Abi????

Ciger su sicakligi +10° ve üstü oldugu zaman cok cabuk bozulur.

Sular sogudukca Randiman artar.

Kokmus Yeme daha cok Balik gelir Hikayesine kanmiyacak kadar Tecrüben olduguna inaniyorum!:)

Tavuk Cigerini Sonbahar ve Kisin, bir Findik büyüklügünde kes ve dip Oltasina tak. En verimli Av sekli böyledir bence.

Rasgele

12. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    oncellikle tesekkurler.benim tecrubelerimden edindigim tatli su avciliginda ozellikle etcil olanlarin avinda koku olayinin fazla etkisi olacagini dusunmuyorum ,cunku turna avini belli bir noktada bekleyen bir balik,levrek deseniz grup halinde gezerler yavru baliklar birinci tercigidir.bence onemli olan baligin dikkatini cekecek turde yemler veya malzemeler kullanilmalidir(gozun rahatlikla gorup kulagin rahatlikla duyacagi turden) bunlarin disinda etcil tatli su avciliginda kokmus kokmamis onemi yok benim turna tecrubelerime gore.selamlar;)

Son düzenleme: 23 Ekim 2006
  13. Spider

Spider Mert Eren

Mürsel ağabey..

yemi kokutma işini çok söylerler.. biz de uygularız..
    işe yaramadığına emin misiniz?

Özellikle yayında belirgindir.. Haftaya eğer imkan yaratabilirsek
    kızılırmak yayın düşünüyorduk.. Özellikle sazan ve yayın koku
    meselesinde hassas diye biliyorum ! yanlış mı yoksa ?

Ultrabite Carp??!?!? koku ???
    ben randıman aldığıma eminim ..
    Bu konuda yazdığım yazılar da var.. okursanız

14. ergen

ergen

Eminim!

:) :)
    Sevgili Mert Kardesim.:)

Bir Köpegin Koku alma Gücü, bir Insandan yaklasik 40.000 kez daha fazladir!

Bir Baligin Koku alma gücü, Baligina göre, bir Köpekten Milyonlarca kez daha fazladir!

Balik, Yem ne kadar Taze ise , o kadar Ragbet eder!

Mazmuz yap! Bir defasinda Kokmus Balik kullan, bir defasinda Taze Balik kullan! Neticeyi cok Cabuk görürsün. Taze Yeme Balik daha cabuk ve daha cok gelecektir.

Gelelim Ultra Bite' a. Ultra Bite, Temel Karisim olarak, Tirsi ve Sardalya Yagindan ibarettir. Bazen, belirli Baliklarin Ciger Yagi Karisimidir! Bu Balik Yagina saadece cesitli Esanslar karistirilmistir.

Balik Yagi sicak Suda (+16° ve fazlasi) nispeten cabuk erir ve dagilir! Cevredeki Baliklarin dikkatini cekme Ihtimali yükselir!

Fakat Su sicakligi düsmeye basladigi zaman (+12 ve daha az) Balik Yagi erimez ve Suya karismaz! Bu durumda senin Yemin cekme Gücü olmadigi gibi itici bir Gücü olur. Zira Balik konsentrasyonu bu kadar yüksek bir Yemi Dogada tanimadigi icin.

Denemeni Tavsiye ederim.

Normal Balik Yagi ile ayni Neticeyi elde edersin. Hatta bazen daha iyi Netice elde edersin.

Ama tabii birde su var. Balikci Oltasina güvendigi kadar, Yeminede güvenmesi lazim. Cünkü insan güvendigi Yemle, daha istahli ve intensif avlaniyor.

Balik Yemleme Konusunda yakinda Forumlarda iki ayri Konu acmayi düsünüyorum. Orada ayrintilarina girecegim.

Bayramin mübarek olsun:)

Rasgele

15. Spider

Spider Mert Eren

eline diline sağlık Mürsel abi..

en kısa zamanda dediklerini bir deneyeceğim..

bilgiler için sağol.. bunları yeni konu başlıklarında
    tartışalım.. iyi olacak..

Bir çok kişi benim gibi düşünüyor
    ya ciddi anlamda yanlış öğrenmişiz ve öyle gidiyor
    ya da bilgileri yeniden gözden geçirmek gerekiyor..

16. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Bilgiler için çok teşekkürler Mürsel Abi..
    Ama kafam karıştı biraz.Mazmuz olayında yemin özellikle kokutulmuş olmasına dikkat ediliyor anladığım kadarıyla ama siz tam tersini söylüyorsunuz..doğrumu anlıyorum..Eğer öyleyse o berbat kokulardan kurtulacağız sayenizde..Bu çok işime yarayacak tekrar saolun..
    Birde o bahsettiğiniz konuları açmanızı merakla bekliyorum saygılar sunarım abi..

17. GurhanANKARA

GurhanANKARA

Favori Kamış:
    1.80 kamış,diamond RD630 makina
    En İyi Avı:
    Gümüş Balığı ( 6 gram )
    Ben tavuk ciğeri ile hiç uğraşmayın derim..
    Çünkü en son levreğe gittiğimizde 4 tane şamandıralı tavuk ciğeri takılı olta ile sadece sabahtan akşama kadar 2 levrek aldık.Ama aynı yerden 2 numara fransız meps ile 6 saatte 41 tane levrek yakaladım.

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    galiba bencede tavuk cigeri ile ugrasmamak lazim cunku onun yerini tutacak daha iyileri var ve ciger hakkinda hicbir arkadastan tam anlamiyla cok iyi is yapiyor turunde cevap alamadim.Gurhan in da dedigi gibi is yapimiyor galiba:)

19. Spider

Spider Mert Eren

Valla ağaç dibinden solucan çıkartmayı bilmiyorsanız.
    Belki de solucana dokunmayı sevmiyorsanız (gerçi benim problemim yok)
    Marketten alınıp kullanılabilmesi açısından
    pratiktir.. Ciğeri robottan geçirip sazan hamuruna koymayı
    yüreği de yeme kullanmayı tercih ederim..

Ama yazıldığı gibi çok da esansiyel bir yem değil.
    hiç yoktan iyidir :)

20. metin_1963

metin_1963

Favori Kamış:
    OLTA.DİP.ZIPKIN V.S
    En İyi Avı:
    12 KG AYNALI SAZAN
    Tatli Su Icin Cok Pratik Ve Hazir Bir Yem Oncelşikle Sazan Cok Geliyor Tavuk Cigerine Bence Her Ava Giderken Yanimizda Bulunmasi Gereken Seylerden Biri