Tekneden Sepetle Balik Avciliği

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında mahir türköz tarafından paylaşıldı.

1. Mahir abi bizim orada (pendik) eşkina avına gittiğimizde çok gelincik tutardık
    baya irileride gelir dişleri baya keskin :) tadına gelince bence harika kılçık diye
    birşey yok hayvanda görünümü biraz yılana benzediği için insanlar tuhaf
    bakıyor ama bence güzel benim yiğenim var 4 yaşında özellikle gelincik yer..:)

Sepet konusu ise yanımızda gelip sepet atanlar vardı birgün sordum neden
    yapıyorsunuz diye gayet ilginçti cevap kamyonların hava filitrelerinden
    yapıyorlarmış karanlıktı göremedim ama kendileri yapmış...

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hamdi

Artık eskisi gibi sazdan sepet örenler kalmadığı için, kimi telden , kimi plastik bidonları delerek, kimi de senin dediğin gibi ilginç buluşlarla sepet yapıyor demek ki.:p

3. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Artık eskisi gibi sazdan sepet örenler kalmadığı için, kimi telden , kimi plastik bidonları delere

benim gördüklerim metaldendi.bu yüzden çevre konusuna değindim.tabi sazdan olursa iş değişir.ama yine de amatör ruha aykırı kalır bence:eek: tartışmaya çok açık bir konu.ve tartışılmalı:confused:

4. kuzgun

kuzgun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın çarşambada 108kg
    pinter avcılığı ticari amaçla yapılmaktadır yarı çapı 80-90 cm olan 6-7 çrmberden oluşan dış kısmı ağ malzemeden örmedir sabit olarak bırakılır balıklar bunu yuva oyuk vs. zanneder ve içine girer avcılıkla alakası yoktur

5. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    evet pinteri biliyorum.
    özellikle yılanbalığı avı için kullanılıyor sanırım.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Pinter başka şey, sepet başka.
    Bunlar, amatör balıkçılığı da ilgilendirmiyor zaten.
    Profesyonel av araçları, ticari balıkçılar tarafından kullanılabilir.

7. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    evet katılıyoru.
    amatörün oltadan başka silahı olmamalı.yem ağları ve kepçeler hariç:p

8. Albatros1

Albatros1

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın
    En İyi Avı:
    Papagan 2.5 Kg
    Mahir kardeşim merhabalar,
    Tekneden sepetle balık avlamak pek tabi mümkün ama ne kadar derine atarsan o kadar zordur geri almak benden sana tavsiye balık olduğuna inandığın 8-10 mt.derinliklerde sepeti çok iyi kamufle etmek suretiyle bu kamufle atacağın yerin durumuna göre değişebilir dipte erişteler var ise onun içine çok iyi saklayarak sepet ağzını tıkamıyacak şekilde veya zeminin temiz olduğu bir yer ise bir gün önceden sepetin tamamını bulma imkanın varsa tabi tezek (dipte iyi koku yapar) ile sıvayıp kurumasını sağlaman,yok bulamam dersende bulabileceğin sepeti kamufle etmeye yarayacağını ve sıvandığı yerden rahatlıkla çıkmıyacağını düşündüğün otlarla gizleme koşuluyla balık türünün yiyebileceği mazmuz yöntemini sepetin içine bir kadın çorabının içine veya serpiştirerek tabanına ağırlık koymak suretiyle sepetin aşağıda gezinmesini önlemek için(mazmuz olarakta kokmuş peynir suyuna ekmek papalinası yaparak veya denizden çıkartabileceğiniz deniz patlıcanı,deniz kestanelerini kırıp parçalayarak veya balıkçı tezgahlarından temin etme yoluyla balık artıklarını mazmuz olarak kullanabilirsiniz bu tarz yemlerin sonuç verdiği ortadadır.Ve mutlaka sepeti bıraktığın yerde şamandıralamayı sağlam bir şekilde yapmalısınki sonra sorun yaşamamalısın birde devamlı takipte olki bu tarz av yapılan yerlerde bu yöntemle av yapanların sepetlerini mal sahibinden evvel başkaları ziyaret edip sepete giren balıkları alıp götürebilirler emin olduğun yerlere bırakmakta fayda vardır derim.Amatörlerin uygulayacağı bir av yöntemi olarakta kullanılabilir en azından tekne ile av yapma fırsatı olmayanlar için..Aydınlatabildiysem ne mutlu.

Diğer bir konuda PİNTER;
    Arkadaşlarımın yazmış olduğu PİNTER bildiğim kadarıyla sık ağlarla konik şeklinde baş tarafı geniş bir ağızdan dar bir alana doğru sık ağlarla 8-10 odacıktan oluşan etrafı ağla çevrili büyük yarım daireden en küçük yarım daireye kadar belli aralıklı ve birbiri içine doğru geçmeli avın içine girdiği zaman çıkamıyacağı(Labirenti andıran) şekilde tasarlanmış ve atıdığı zeminde gözünüzde canlandırabilmeniz açısından yazıyorum otoyollarda tünel girişlerini hatırlayın onun gibi 8-10 adet büyükten küçüğe arka arkaya sıralanmış plastikten mamul yarım dairelerle deniz zeminine 10-20 metrelere düzgün durmasını sağlıyacak şekilde kurşun ağırlıklarla döşenir.Av olarakta mevsimine göre ne tür av varsa yakalanabilir(Levrek,Kefal,Ahtapot,Kalamar veya Mürekkep Balığı,Mırmır,Dil Balığı,Çipura vel hasıl av merası oğünün şartlarında ne verirse avlanabilir yukarıda yazdığım gibi bu düzeneklerinde tehlike atlatması ayrı bir sorun havanın ani bozmasıyla PİNTER'ler sürüklenebilir veya üzerleri yoğun bir şekilde yosun kaplayabilir ve yerinden kaldırılamıyarak zayi olup gidebilir şayet o an için kontrol dışında olduğunu fark edirlirse bu işleri takip eden pinter işi yapan meslektaşları tarafından içinde olabilecek avlarlala denizden kaldırılarak(bunun olduğuna şahidin semtimizde Pinter avcılıgı yapan dostarım var bu gibi durumla karşılaştıkları zaman zararları bir hayli kabarık oluyor 750.00-1000.00 YTL civarı) el değiştirebilir bu yüzdende Pinter avcılğı yapan kişiler tarafından çok ciddi şekilde kendi pinter ağları kontrol altında tutulmaktadır.Ayrıca amatörlerin kullanabileceği bir av yöntemi değildir. Bildiklerimi dilimin döndüğünce yazmaya çalıştım dostlar.Esen kalın.

Son düzenleme: 22 Şubat 2007
  9. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    tüm bilgiler ve katılımlar için teşekkür ederim.
    Açıkçası işlerimin yoğunluğundan epey zamandır uzak kalmıştım ama yinede arada bir hızlıca göz atıp bakıyodum.

Tabiki konuyu tam olarak bilmek,şepetin ne ve nasıl olduğunu tam olarak bilmek yorumlara daha bir farklı boyut katacaktır.Bir çok arkadaşın düşündüğünün aksine Mahir Amca nın ve Okan Abi nin belirttiği gibi sepetimiz tel,plastik veya benzeri malzemelerden olmadığı için doğaya zararı olmadığı kanaatindeyim.En kısa zamanda sepetin birkaç fotoğrafını çekip koymakta yarar var.

Sepetle avın bazı durumlarda kaçınılmaz olduğunu düşünenlerdenim.Mesela Pavurya avının başka türlüsünü hiç duymadım.Eğer Pavurya yemek isterseniz ve bunuda avlayarak yapacaksanız benim bilgime göre başka sekli yok.Mesela istakoz da sepetle avlanan bir canlı.Onunda kendine özgü bir sepeti var.Fakat benim bildiğim tüm sepetler kamış veya sazdan yapılmakta.Tüm bunlara bakıldığında sepet ile av yapmanın ticari veya amatör olarak bence bir sakıncası yok.
    Asıl sakıncası olan sey yiyebileceğinden ve satabileceğinden fazla olarak avlanıp,sepetle,oltayla, ağla...her neyse ...aç gözlü av yapmaktır.Yani denizlerimizi balıkçılık açısından değerlendirirsek açgözlülük bitirmektedir.

Ayrıca sepet avı bizim buralarda unutulmuş ve çok kimse tarafından da bilinmeyen bir av şekli.Ayrıca sepet yapmayı bilende fazla kişi yok.

Herkese iyi günler.Mahir Amca selamlar.

10. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Açıklamalarınız benim için son derece aydınlatıcı oldu ...çünkü "sepet" ve "pinterin" tam olarak farkını çok merak ediyordum....Malum pek çok internet sitesinde "davul pinter" diye satılan ürün aslında yanlış bir tanımlama oluyor anladığım kadarıyla.....ve basitçe sepet denmesi daha doğru...

Olta ile balık yakalamanın verdiği zevk tartışılmaz pek tabiiki ama bazen olta ile sakat bir yerden(solungaça batan iğne vs gibi) yakalanan boyca küçük balığı denize atıp yaşatabilme şansınız yokken sepet ile yakalanan küçükleri veya ihtiyaç fazlasını zarar vermeden bırakabilmenin daha insancıl olduğunu dşünüyorum..

11. sakaryalı_

sakaryalı_

Favori Kamış:
    alba 3,50 kamıs 65 okuma
    En İyi Avı:
    24kg yayın
    merhabalar pınter dedıgınız sey kasnak tır bı agzı acık olup on tarafında perde vardır ve suya 45 derece acıda acılır dıger azı kapalıdır ve suuyun kıyısına monta edılır nehırde gezen balık perdeye deger ve kurtulmak ıcın perdeyı takıp eder ve kasnagın ısınce agzı genır fakat ucu daraltılmıs bı delık vardır balık surtunerek urdan gecer ve gectıkten sonra agız kapanır ve balık ıcınde kalır ben bu kasnagı yaklasık 5 senedır kullanıyorum sadece buyuk balık almasında yardımcı oluyor ben 24 kıloluk yayın aldım sunu solıyım bu olayda zevk sadece kasnagı kaldırmanızda balıgın cıldırması ve bu yayın ıcın gecerlı deıl yanı kısacası tavsıye etmem cunku su anda ıcınde balık yokken cezası 1,200 ytl ve ıcındekı balık sayısına gore bu ceza 10la carpılıyor lutfen uygulamayın cunku olta zevkı baskadır ben 2 senedır kullanmıyorum ve mutluyum

12. ENDER TUNCER

ENDER TUNCER Ender Tuncer

Favori Kamış:
    RYOBI FUJI KARBON KAMIŞ 2.95MT
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 6000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    levrek2.5 kg, 3,5 kg torik
    avda sepet kullanmıyorum ama kullanılmasına karşı değilim öncelikle balığın yuvasına kesinlikle zarar vermiyor ayrıca baktınız ki küçük ama neslini korumak istediğiniz bir balık zaten canlı hemen salın o zaman.... en basit zararsız olan ağ ile avcılık ona bakarsanız daha çok zarar veriyor ayrıca sepetle yakalayabileceğiniz balık türleri azçok bellidir gidip orfoz lahoz sinarit çipura yakalacak değilsiniz ya.
    bence en mantıklı kullanma amacı canlı yem temin etmek olabilir baştada söylediğim gibi kullanmıyorum bu yöntemi ama geçmişte kullanıp gamit kefal yakalayan çok arkadaşım olmuştu

13. ozgur sasmaz

ozgur sasmaz ozgur

BEN RAHMETLI RUMELIHISARLI BALIKCI NASUHININ TORUNUYUM...DEDEM SAZDAN SEPET YAPARDI GELINCIK ISTAKOZ VB BIRDE LIVAR BANA DA OGRETTI ORMESINI AMA BUNA RAGBET KALMADI ARTIK ...BEN SADECE KENDIM KULLANACAGIM KADAR YAPIYORUM SEPETI...TAVSIYE EDERIM KEYIFLI BIR ISTIR BIRDE MERAK EDER INSAN ACABA ICINE NE GIRECEK DIYE:)

14. denizaltı

denizaltı emre

pinter kalın ipten geniş boru biçiminde örülüyor ve belli aralıklarla kasnaklar konuluyor ortası en geniş uckısımları daralıyor iki ucu açık balık girebilir ama çıkması çok zordur benim bildigim sadece yılan balıgında kullanılıyor başka birşeyde kulşlanılıyormu bilmiyorum ama tam bir yılanbalıgı katliyam makinası gibi birşey büyük küçük demeden bir gecede çok sayıda yakalıyorlar ve şu an o yüzden biz yılan balıgı bulamaz olduk pek önermem oltanın zevkini hiç birşey vermez