Testere balığı ve Tatlısu levreği

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında eozsoyeri tarafından paylaşıldı.

1. muratyılmaz

muratyılmaz

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 13 KİLO KURTBOĞAZI
    canlar hepiniz haklısınız da bu sudak en iyi nasıl avlanır.sürüler halinde gezdiği doğrudur ve oltaya vurmaya başladığında bir kaç oltaya birden vurur genelde sabah erken saatlerde iyi verim verir.geçen sene trakyada 2.5 kilo civarında 4 tane sudak avladım.canlı yem tercihimdi ve sonuç verdi ama daha çok az hareketli canlı yeme vurduğunu farkettim.at çeke ise hiç çarpmadı.Gözlemlediğim kadarıyla tatlısu levreğiyle aynı gölde çok iyi anlaşıyolar.Sazanın ise sadece baraj tekkesi(Trakyadaki yöresel adı)denilen türüyle beraber yaşıyolar diğer sazan türleri azalıyor.b

2. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Tatlı su levreğinin hakkından yayın gelir.

Arkadaşlar tatlı su levreğinin bulunduğu sudan kolay kolay temizlenemiyeceğinden bahsedilmiş. Ancak ben sizlere bazı gözlemlerimi aktarim. Samsunun Kavak ilçesinin çıkışta tam yol üzerinde bir sulama göleti bulunur. Bu gölette bundan üç yıl öncesine kadar tatlı su levreğini bol miktarda tutardık, bu balık göldeki sazanları nerdeyse birimişti. Ancak kim yaptı bilmiyorum ama sağolsunlar, yayın salmışlar. Artık gölde tatlı su levreği pek tutulamıyor ama yayın ve sazan tutulabiliyor.

3. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Tatlısu Levreği ile Sudak Ayrımı

Tatlısu Levreği ve Sudak aynı familyadan olup birbirlerine benzerler. Bu balıkları çok iyi bilmeyenler karıştırabilir. Bu yüzden basit bir ayrım yöntemi söyleyeceğim.

Sudak, Tatlısu levreğine göre daha ince ve uzun formdadır. Sırttan karına doğru koyu renkli bantlar 8-12 adettir. Bu bantlar, Tatlısu levreğinde 6-8 adettir.

4. carp

carp Mehmet

Köyümüzün göletinde sazan (aynalı ve pullu), kızılkanat, tatlısu levrek, yayın, turna ve az da olsa diğer türler uzun zamandır kardeş kardeş yaşıyorlar. Bu yaz turnanın bir hayli çoğaldığına tanık oldum. Kıyılarda gezen çok sayıda küçük turnaların oluşturduğu sürüleri ve iri turnaların sıçrayışlarını seyretme şansı buldum sabah erken saatlerde gittiğimde. Görülmeye değerdi. Neyse konuyu dağıtmadan tamamlayayım tatlısu levrek (bizim oralarda testere derler) ve turna belli bir boya kadar olan yavruları tercih ettiğinden biraz irileşenler yaşamaya ve üremeye devam ediyor. Balığa balıktan çok insan zarar veriyor.
    Bu kadar bahsetmişken resim de ekleyeyim bari...
    [​IMG][​IMG][​IMG]

5. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    sudak

Eline saglık
    Yayını tutan amcanın gözlükler süper.

6. carp

carp Mehmet

Bi de hayecanı görseniz onda balık tutunca. Gölün ta öbür ucundan düdük çalan var mıdır ondan başka yav. Ses çıkarma at sepete ama yok... Koşacaksın işi gücü bırakıp. Şamandıralı takımıyla epey turna yakaladı bu yaz. Babam olur kendisi. En sıkı ekip arkadaşım, ateşli balıkçı. Sabah uyanamadığım günler kahvaltı ve çay hazırlayıp oğlunu motive eden, motor bozulunca tamir eden, benzin yoksa depoyu fulleyen var mı başka baba? Bu yaz bi plaketi haketti aslında:D :)

7. yalcinicli

yalcinicli

Hahahaha, super Mehmet bey. Uzun ve saglikli omurler diliyorum babaniza.
    Anlasilan kipir kipir hayat dolu. Kisacasi keyifli bir ihtiyar delikanli.
    Fotografta, baligi tutarken aldigi keyifin buyuklugu gozlerinden belli oluyor.

Saygilarimla,

8. balıkcımert

balıkcımert

konuyu başlatana cvp

senin için bir cevapbım var testere balıgı girdiği heryeri kurutmaz tabiki büyükleri hariç ama gerçekten elle tutmak çok zordur adındada belirito zaten bu arada konuyu başlatan sen kaç yasındasın:D

9. Peki ya sen ???

10. tekirdağ59

tekirdağ59 serkan

kırklarelide güzel awlak yerleri warmı özellıkle yayın icin bilgi werirsen sewinirim sitede yeniyimde ...

11. ergir

ergir ergir