TFT - Kamış Testleri

Konu, 'Kamışlar' kısmında cyhnckr tarafından paylaşıldı.

1. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    cihan merhaba,

surfmil ile spidersurf hemen hemen aynı kamışlar, ürünleri görmeden ezbere konuşmak pek doğru değil ama zannedersem spidersurfun halkaları daha büyük buda uzak erimlerde avantaj sağlıyor. surfmilinde makina yatağı daha iyi olduğunu biliyorum. spiderdeki makina yatağına misina vs takılıyormuş. bu iki kamıştan birini almak istiyorum. 175 grama tam güç uygulayabiliyoruz ama daha üstünü güçlü atabilmek çok zor, görüşlerinizden anladğım kadarıyla 175 gram ve daha üstünü zormaldan atma olanağına sahip.

beklemeli avlardaki hassasiyet nasıl

paylaşım için teşekkür ederim.

2. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Beklemeli, beklemesiz her türlü kullanılabilir ama at-çek yönü daha ağır basıyor bana göre. Hatta vuruşları daha iyi hissedebilmek açısından, yemli ve istavrit için okuma salina telesurf aldım. ondan da çok memnunum. Spider ile atış yağmadım ama surf mille göre daha esnek olduğunu duydum.

3. Egeli34

Egeli34 Murat

Favori Kamış:
    Vengeance 420 ,Kombat 420,potenzaSupercore420,UglyStick,Scimatar 270
    Favori Makine:
    Exage 10000fb,Affinity 7000,Salina 2,stradic 4000,pa fliegen
    En İyi Avı:
    ...
    kombar 220 gr var 125 gr ı uzağa atıyor.
    200 gr ı denemedimmi denedim o kadar esnekki verdiğim enerji kayboluyor 60 -80 metre arası en fazla gidiyor.
    ama hafifliği direkt ava onla başlamamı sağlıyor:) ama sahte avcılığı için uygun değil o nedenle surf kamış alma planım yakında sonlanacak...

4. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Surfmill ile 185 gramı tam güç atabiliyorum, bilgi için ;)
    200 de atar ama tam güç verilmesini tavsiye etmem..
    Surfmill'in 130 gr ile performansı;
    http://www.youtube.com/watch?v=sN6_Po4SPf8

5. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Berkan abi suan video seyredemiyorum yarın izleyeceğim ama ben bu ve kartalda çekmiş olduğunuz videolari seyretmiştim.

Paylaşım için teşekkürler. Surfmil yada spidersurf iyibir seçim olacağını düşünüyorum.helede salına 420 parçalı kamistan daha uzak erimlere ulasabilirsem tadından yenmez.

6. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Cihan bunu demesen iyidi. Surfmil esnek kamış diye biliyordum. Biz senle boğazda yada kalkan avında bulussak daha iyi olacak.

7. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kombat kullanan arkadaşlarim çok esnek olduğunu ve rapalaya uygun olmadığı söylemişlerdi. 400/500 lira verip kenarda bekletmek istemiyorum.

8. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Kalkan avına muhtemelen katılamayacağım ama İsa abide de aynı kamış var. İnceleyebilirsin. Boğazda da mutlaka buluşuruz, denemesini yaparsın. İçine iyice sinmeli aldığın kamış, denemeden almamanı öneririm :=

9. furunotr

furunotr Haluk

O halde Spider Surf ya da Surf Mill hiç düşünmeyin; Kombat'tan daha esnektirler...

10. furunotr

furunotr Haluk

Ağır kurşunlarda o kamışlar ile Salina 3 parçadan daha ileri ulaşamazsınız...

11. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Kartal videoları spirit surf ile 100-115 gr kurşunlarla çekilmişti..
    Salina 3 parça, spider ya da surf mill'den daha sert bir kamış, fazla esnemiyor, ağır kurşunlara daha uygun.. onunla 200 gramı korkmadan atarsın, surf mill ile korkarak atarsın :eek: ama ben memnunum surf mill'den 200 gr ağırlıkla çalışmaya her zaman ihtiyaç duymuyorum, çoğunlukla 175-185 gr yeterli oluyor.. Fiyat/Performans dengesi çok iyi..

12. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    evet benim bildiğim kadarıylada öyle ideal ağırlığı 125/140 gram. esasınad benim kullanığım rakamlar ama yeri geldiği zaman seyrekte olsa 175/200 gram da atabilmeliyim. bizim merada şemsipaşa gibii belli bir mesefayi aşamazsan ve ipi fazla boş bırakırsan takarsın.

cihan merhaba, bende katılamıyorum bu hafta, değişikliklik olmaz ise şehir dışına çıkacağım, t
    paylaştıkları kafamı karıştırdı. o nedenle test etmeliyim. beklemeli avlarda ucununun cok hassas olmadığını söyledin ve salina teleskopik almışsın. esasında 200 gram atan kamıştan daha fazlasını beklememek lazım diye düşünüyorum. teşekkürler.
    haluk abi yanlış ifade ettim. sizin deneyimleriniz çok önemli, kombat ve futura yı zannedersem kullandınız. keşke gücümüz yetsede alsak birtane,

sizinde tanıdığınız bir abimiz ile yapmış olduğum söyleşide,170 gramın üzerinde kamışın fazla esnediği ve güven vermediği, bu nedenle ağır kurşunlarda ensediğini hafif kurşunları ise ok gibi fırlattığını ve nokta atışı yapabildiğini söylemişti. anadolu yakası için biraz zayıf kalsada avrupa yakası için ideale yakın demişti. anadolu yakasında kullandığımınız en hafif kurşun 150 gram. genelde 175-200 gram kullanıyoruz. birde şöyle birşey var, hep orta kamışlar kullandım, salina 3 parçalı korkmadan 250 gram atabiliyorum. kırılsada maddi açıdan çok önemli değil. ama kombatım olsaydı ve 200 gram atarken kırılsaydı cana bir zarar gelmedikten sonra 500.tl kamışada üzülürdüm.
    evet kesinlikle salina 3 parçalı kalas gibi bir kamış, bende salina3 parçalı kullanıyorum çok iyi biliyorum. bu yıl kandillide çok fazla 225/250 gram çalıştık. surfmil yada sipedersurf 175/185 gramı tam güç uygulayabilerek atabiliyorsak sorun yok gibi.

13. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    :) :) Bende aldım yakın zamanda salina 3 parça, bence boğazın anadolu yakasında kullanılabilecek ideal surf kamışlardan birtanesi özellikle rapala avcılığı için, bahsedildiği gibi 200 gr ile rahatça atış yapabiliyorum gerekli uzaklığa erişerek, fiyatına bakılırsa performansı gayet iyi :) Ama dediğin gibi sert bir kamış, istavrit avında veya küçük balıklar için yemli avında kullanıma uygun değil.... 150 gr ve üzeri kurşunlarda kullanmak gerek bence hatta 150 gr bile hafif kalabilir atışta gerekli aksiyonu alması için :D :D

14. furunotr

furunotr Haluk

Duruma göre Anadolu Yakası'nda da iş görür Kombat... Tabii değerlendirmeleri kendine göre yapıyorum; yoksa çok daha basit kamışlar ile balık tutanlar mevcut herdaim...

Ama Kombat'ın hafifliği ve kalite yüksekliği insanı hayran bırakıyor kendine...Zaten ülkemizde şu an satışı olan tek orjinal İtalyan ürünüdür Italcanna ve el yapımıdır... Birbirinden güzel ürünleri mevcut...

Bazan mesela ben gibi satışa çıkaran olabiliyor; bakmak serbest...:D

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...himano-makina-italcanna-kamis-123629540/detay

15. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Haluk abi,

Italcanna marka çoğu kamışı kullandım. Kombat aşırı esnek bir kamış! hatta rapala çekilemeyecek kadar esnek. Spider Surfer esnek demişsin abi ama Kombat bu konuda geçen her kamıştan daha esnek bir kamış! Spider Surfer ile Tarabya'da 150-170gr kurşunlarla rapala ile av yapılıyor.

Kalitesine sözüm yok abi yanlış anlaşılmasın :)

16. furunotr

furunotr Haluk

Zaten yapılmaz demedim; yapılıyor dedim; Kombat ile de yapılıyor; Kombat daha az esnektir Spider'dan... Ancak her iki ürün de benim at-çek anlayışıma uygun değil...

Mesela birkaç sezon evvel biz nal toplarken Kombat ile 5-6 adet lüfer aldı arkadaş peşpeşe...

Kombat'ın ucu da oldukça serttir kamışın diğer yerlerine göre...

Her ikisini de kullandım zaten, Spider'i 1 gün kullanıp akabinde elden çıkarırken Kombat'ı uzun süre elimde tutup yeni elden çıkarmaya karar verişimden kamışlar hakkında genel bir fikir sahibi olunabilir... Zaten başka malzeme alımını finanse etmek için çıkartıyorum elden; yoksa her amatörde bulunması gerekene bir ürün kanaatimce...

Tabii bütçe elvermeyince Spider gibi alternatifleri değerlendirmek gerekiyor...

17. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Yarın (11.05.2013) saat 08:00'de Tarabya'dayız.

Test edilecek kamışlar;

Italcanna Kombat
    Italcanna GVTR
    Italcanna Vertigo
    Shimano Ultegra Super Sensitive 3 parça
    Okuma Savant
    Vega Potenza
    Penn Overseas Pro

Eğer bugün Mehmet abi'nin eline ulaşırsa Daiwa Saltiga interline kamış bu listeye eklenecek

18. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balık boldu bugün :) sadece 4 adet kamışı test edebildik :cool:

Biraz sonra videoları ekliyorum.

19. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Daiwa Saltiga Ballistic Interline

http://www.youtube.com/watch?v=ZBf-KesOHOw&feature=youtu.be

175gr denedik olmadı, 200gr denedik bu da hafif dedi kamış, 300gr'da dahi kamışta çok az bir esneme oldu:) Misina kamışın içinden geçecek şekilde tasarlanmış, kamış içinde misina klavuzları var. Kamış ile beraber gelen çelik tel klavuz yardımı ile kamış içinden misina kolayca geçiyor. Uç yapısı çok değişik, her gören tüfekmi diye sordu :D Malzeme kalitesi üst düzeyde ve tam da Anadolu yakasının azgın akıntılarına göre bir kamış. 350gr kurşunu takıp Üsküdar'da açıktan yemli av bile yapılabilir :D hihi

20. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Vega Potenza Supercore

http://www.youtube.com/watch?v=bJl9hf83riw

Kamış ince ve çok sert bir yapıya sahip, atar değerine göre kamış ağırlığı olması gerekenden çok daha hafif. Böylece kullanılan malzemedeki kalite ortaya çıkıyor. Misina klavuzları Fuji markasının en üst segmenti. Kamış 175gr'dan sonra uzak atışlara başlıyor. Maksimum uzaklığa 220gr'da ulaşıyor.