tıral?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında hocca tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Akdeniz ve kısmen ege denizinde bulunun bir balık cinsidir DIRAL veya TIRAL olarak anılır vucudun yanlarında ıstavritinki gibi kuyruğa doğru dikenleri vardır enlemesine daha kalın olur ben bu lığın 400 gr olanını yakaladım avcı bir balıktır ilk bahar ve yaz aylarında tesadüfen dipten kösteğinize takılırsada esas avı kıyıdan 5-7 metre derinlikte ufak rapala veya yeşil veya beyaz renkteki 5-6 cm lik raglau ile tekneden cekilerek yapılır Kıyıdan at cek olarakta yapılabilir Bir keresinde kaz tüğünden yapılmış dip caparisi ile aldığım olmuştur avcı bir balıktır eti ıstavriti andırır şoklayarak saklansada etini lezzetini kaybeder taze olarak tüketilmesi daha uygundur.

2. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    tıral yavru ise.heleki kuzu yavrusu ise.tutulmasını düşünmek bile bence etik değil.bırakın tutmayı . öncelikle büyümesini teşvik edelim bence..haksızmıyım.

3. Suatreis

Suatreis

Size katılıyorum Mehmet Bey, bırakında büyüsünler. Ayrıca bu balığa bazı yörelerde karagöz istavrit denildiğinide duydum.

4. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Arkadaşlar o zaman kıracalarıda tutmayalım bırakın cinekop ve sarı kanatlarıda yakalamayın mı diyiceğiz yada ispendekleri?

5. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Millet,tral dediğimiz lichia amia...Çatalkuyruk,pulsuz,hanım balığı falan deniyor..
    Ben yazın ufak bitanesiyle karşılaştım ve avlanışı izleme şansı buldum...hayranlık uyandırıcıydı..Çıplak da bol kullanılan adlarından doğu akdenizde bolca bulunur deniliyor literatürde ama tabii balıklar eskisi gibi bulunmuyor hele oltacıların işi daha zor..Mersin balığı sadece karadenizde yaşar..İsimden dolayı karıştırmayın..eskiden bu tıral sürüleri iskele altlarında kefalleri suyun üstünde dans ettirirmiş ben2 yıldır avlanıyorum hiç görmedim öle bişey...

6. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    üstada

değerli rauf bey akyanın ve kuzunun ne kadar büyüdüğünü göz önüne alırsak .mukayese ettiğiniz kıraça ve diğerleriyle.oranlamanız bence biraz değişik değilmi...

7. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Benim sözünü ettiğim balık Dıral balığı.Akya,kuzu bir başka cins.bu balıkların ne olduklarını bir kac yazımda belirttim.selamlar.

8. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Kıymetli arkadaşım bu formda Lichia amia denen balığı teferruatlarıyla yazdım Dıral bir başka balık türüdür lütfen inceleyiniz.selamlar.

9. zopiklon

zopiklon kerem

dıral = yaladerma mıdır sonuç olarak? nedir bunun latincesi?

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Hayırdır Kerem, hem de latincesi lazım?:)