Tırıvırı

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

1. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    Valla Merakimdan Bir Serpme Ve Birde 28m Germe Aldim Hiç Kullanmak Nasip Olmadi Olmasinda Çünkü Birkaç Yerde Gordum Hiç Zevki Yok

2. balıkadam

balıkadam ibrahim

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    1 kiloluk aynalı sazan ve 1 kg 900 gr lık alabalık
    çok güzel bi konuyo deyinmişsiniz..Bu tırıvırı denen aleti kütahyada çok kullanıyorlar eğer site içinde kütahyalı varsa lütfen ordakileri bilinçlendirsin.Çünkü orda avlananlar amatöründe amatörü tırıvırıdan başka bi şey bilmiyorlar beleşçiler bendeki cırcırlı oltayı görünce bile şaşırdılar:)

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    SANIRIM BU ANADOLUNUN COGU YERİNDE AYNI BENDE SİVASA GİTTİGİMDE GORDUM SADECE TIRIVIRI VAR BAKKALDA SATILIYOR SANIRIM EGİTİM ŞART

4. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    herkese selam. arkadaşlar bence de önemli bir konu bu. yasaklanmış olmasına rağmen benim memleketim kastamonuda da hala tırıvırı kullanıyorlar. daha iki gün önce gördüm. bence kesinlikle zararlı bir av yöntemi ve amatörlük ruhuna kesinlikle aykırı. üç sene önce bende tırıvırıyı ilk defa duyduğumda birkaç arkadaşımla akarsuda balığa gittik. yanımıza bu tırıvırı denen nesnelerden aldık. normalde oltayla 5-6 tane yakalayacağımız balıklardan (tatlısu kefali ve eğrez) 5-6 kilo kadar yakaladık. ama bu işte bir terslik olduğunu ve daha yasak gelmeden bunun amatörlük ruhuna aykırı olduğunu kabul ederek kendim bundan vazgeçtim ve arkadaşları da uyardım. zaman içinde yasak geldi ama millet aynı şekilde avlanmaya devam ediyor. yani ağır konuşacağım ama bence amatör-sportif avcı olmak ile balık katili olmak arasındaki fark burada? serpme ağ konusunda ise farklı düşünüyorum. biliyorsunuz iç sularda serpme ağ yasak ama denizlerde serbest. (bildiğim kadarıyla eskiden iç sularda da 5 kilograma kadar serpme ağla sportif avcılık serbestti). bence serpme ağ sportif avcılığın ruhuna ters değil. çünkü büyük bir emek ve yetenek gerektiriyor. belirli sınırlamalar getirilerek serbest bırakılmalı diye düşünüyorum. akarsularda serpme ağın yırtılarak suda kalması diye bir şey olacağını da sanmıyorum. dolayısıyla doğaya zarar veremez. tabii bu benim şahsi görüşüm. saygılarımla.

5. Donjuan_06

Donjuan_06

Arkadaşlar bulundugum ilçede jandarma tanıdıgım arkadaşlar var, bu imkan ile ag, ,tırı vırı kullanan kişileri gördügüm anda arayıp yakalatıyorum hiç kusura bakmasınlar. Bunun agır cezalardan başka kurtuluşu yok,özelliklede bulundugum yerde satanıda alanıda kullananıda fazlasıyla var ,durum içler acısı.

KİMSE ZEVKİ İÇİN,DOĞAYA ZARAR VERME HAKKINA SAHİP DEGİL.

Bu konuda sizlerde asla taviz vermeyin arkadaşlar.

6. hobbytime

hobbytime

tırıvırı satyışı taşınması bulundurulması kullanılması yasak bir av malzemesi.
    sizlerinde bildiği gibi hala kullanılıyor.geçen hafta kirmir çayında kullanan 3 kişi vardı.jandarmaya bildirdim gelip ilgileniyorlar.
    tırıvırı satışı yasak olsa bile kurşun ve bi parça gümüş ağıyla evde yapılabiliyor malesef...sanırım konu daha çok medeniyet bazında tartışılması gereken bir konu.
    ne kadar yasaklarsan yasakla el kadar balığa tamah edip yakalayan birileri çıkacaktır.tarım bakanlığı umarım bir gün hep hayalim olan fahri müfettişliği hayata geçirirde kontroller daha güzel olur

7. balikci

balikci

tırıvırı ile mücadele

semthecarpist,

önemli bir paylaşımda bulunmuşsunuz gerçekten, duyarlılığınız için teşekkürler.

herkesin bilinçlenmesi açısından konu sabitlenmiştir, saygılar.

8. Bu ve buna benzer her avlanma şekline en azından bireysel olarak tepkimizi gösterirsek bir nebzede olsa işe yarar ama en önemlisi yetkililerin bu işe el atıp satıcılarınıda avlananlarınıda cazalandırması ..

9. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Konunun önemi açısından sabitleyerek, gösterdiğiniz hassasiyete asıl ben teşekkür ederim.

Temennimiz bu MELİH REİS ama halen gerekli ilgi ve alakanın gösterilmediği apaçık ortada, bizim gibi insanların çoğalıp daha çok çalışması lazım... teşekkürler

Evet bence de yetkililere bildirmekle çok iyi yapıyorsun, fahri müfettişlik konusu ise mükemmel...! İnşallah hayata geçer.

10. sayın SEMthecarpist; tr olarak bir çok konuda geriyiz inan mesela en çok göz önünde olan (motorsiklet ehliyeti ve kullanana kask zorunluluğu)na bile polis mudahale etmiyor ve cin malı motorların ucuzluğundan dolayı çoğalması ile en önemli konular içinde bulunan bu yasağa ve kurala polisin kulak arkası etmesi göz yummasını düşündüğümüzde koca bir denizde ve up uzun bir nehirde ve gölde ısız bölgelerinde buna nasıl hakim olacaklar ve umursayacaklar? gözlerini önündekine hakim olamazken!!!! bunu bu şekil düşündüğüde çok VAHİM BİR DURUM olduğunu görüyorum..

11. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Ankara 'tırıvırıda' diğerlerinden bir adım önde!

Şimdiye kadar tırıvırının sadece kullanımının yasak olduğunu ama satışının serbest olduğunu biliyorduk ve buna anlam veremiyorduk doğal olarak.Ancak valilik nezdinde bunun kullanımı illere göre değişebiliyor galiba. İnternette bulduğum aşağıdaki yazıya göre Ankara valiliği tırıvırının sadece kullanımını değil üretim ve satışını dahi 2004 yılında aldığı kararla yasaklamış.Yani satışı yasak değil elimizden bir şey gelmez demek artık bahanemiz olmayacak.Ankara'lı arkadaşlara burada büyük görev düşüyor ;satan yer ve kişiler hakkında yasal işlemler yapılabilir!İnşallah diğer valilikler de bu kararı bir an önce alır ve yurdun her yerindeki doğasever insanların katkısı ve - "fahri" müfettişliğiyle bu bir son bulur.

Ankara Valiliğinden: Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor Adlı Av Malzemelerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Depolanması, Satışı ve Bu Malzemeler ile İç Sularda Avcılığın Yasaklanmasına Dair Karar Karar Tarihi : 9/6/2004 Karar No : 2004/1 Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan; Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif)Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2002-2004 Av Dönemine Ait 35/2 Numaralı Sirküler’in üçüncü bölüm 9 uncu maddesinde “olta ucuna ağ ve benzeri araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır” hükmüne yer verilerek kullanımı yasaklanmış olmasına rağmen, av bayileri tarafından üretilip serbestçe satışı yapılan “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı ile bilenen ve farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.X150 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından yapılmış, ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşan av malzemesi, olta ucuna takılarak son zamanlarda denizlerimizde ve iç sularımızda kullanılmaya başlanmıştır. Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine, naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmakta; avcılıkta kullanılan bu araçlar kolluk kuvvetlerinin yaptıkları denetlemelerde, kullananlar tarafından gizlenmesi amacıyla kesilerek suda bırakılmakta, olta ucu boş kaldığı için yasa dışı avcılık yapan kişiler cezadan kurtulmaktadırlar. Bu nedenlerle; 1 — 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9 uncu maddesi gereğince, “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı verilen av malzemesi ve benzerlerinin İlimizde üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı yasaklanmıştır 2 — Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4950 sayılı Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesi hükümlerine göre işlem yapılacaktır. 3 — Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 4 — Bu Kararı Ankara Valisi yürütür.

12. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Evet hocam , haklısın bu işin artık bahanesi olmaz.......ellerine sağlık.(bu arada 1 temmuz a 42 gün kaldı):D :D :D

13. turna

turna

Arkadaşlar tırıvırı yasak ama Ankara dışkapı kapalı pazarındakı balık mal satan.tezgah altı istediğiniz kadar var.Asartepe barajında kullanılıyor kimsenin sesi çıkmıyor.Asartepe barajında evelki hafta Canıllı tarafında milletin içinde koca paraketa nın yemini kontrol eden vatandaşlara kimse sesini çıkaramıyor.
    Bende çıkarmıyorum çünkü ben oraya yalnız gidiyorum kimseden dayak yemeye niyetim yok.

14. SaLTaDoR

SaLTaDoR

Favori Kamış:
    kamışlı olta
    En İyi Avı:
    hatırlamıyorm walla :)
    cok sacma

tırıvırı hazırcılık bence,kendi emeğinle tutmuyosun ki balıkçılığın ne anlamı kaldı?

15. abir

abir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 8
    tırıvırı balıkçılarına;
    elinizden gelen sadece bu mu
    balıkçı doğal ortama zarar vermez

16. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Bunu kullanan insanların da çoğu doğaya verdikleri zarardan habersiz, bilinçsiz insanlara bunu anlatmamız gerekiyor...!

17. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    amatör bir balıkçının kamışının ucunda ağ değil iğne olmalı...!

18. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    ya bu tirıviri den ne zevk alıyolar anlamadım.kolaycılık gibi geliyor bana.bunlar bu işi sırf balık alalım da nasıl olursa olsun mantığıyla bu işi yapıyorlar sanırım.

19. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    bu kişilere zaten balıkçı demek mümkün değil bunlar trafikteki gibi su canavarları diyorum ben

20. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    konunun başında yazmıştım ama gecen sene 1-2 sefer zararlarını bilmeden tırıvırı kullanan biri olarak tekrar utandım valla