Tırıvırı

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

1. arifkara

arifkara

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    12,5kg. PULLU SAZAN
    ARKADAŞLAR ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ
    HEPİMİZ AYNI GÖRÜŞTEYİZ
    ŞU TIRIVIRIYI KULLANANLARI VE SATANLARI
    LANETLE KINIYORUZ:mad: :mad: :mad:

ÖNEMLİ OLAN BU İNSANLARI DOĞAYA ZARAR VERMEDEN
    NASIL BİLİNÇLİ AMATÖR BALIKÇI YAPABİLİRİZ
    BENİM GÖRÜŞÜM
    O İNSANLARA BALIK TUTMAYI ÖĞRETEREK
    HANGİ ZAMANDA NE TÜR BALIK TUTULUR
    HANGİ YEM TAKILIR
    HANGİ OLTA ,MİSİNA KULLANILIR
    BUNUN GİBİ BİLGİLERLE O İNSANLARI EĞİTİRSEK
    O IVIRZIVIRIN KULLANIMI BİRAZ DAHA DÜŞER DİYORUM

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abilerim dün akşam kanal7'de soray yolda diye bir program vardı arada zevkle seyrederdim ama artık asla seyretmeyecegim cunku adamlar bu hafta hasankeyf'teydiler balık tutalım dediler bende heyecanlandım allahım oda ne program sunucusunun elinde bir TIRIVIRI ya devletce yasaklanmış dogaya verdigi zarar kanıtlanmış bir aleti tv de milyonların onunde kullanıyor hatta işi abrtmışlar reklem yapıyorlar adam tırıvırıyı atıyor 2 kangal sucu cıkıyor bide apikoglu diyor bu ne REZALET

3. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Şoray yanlış yolda

Sevgili arkadaşlar kanal7 internet sitesine gönderdiğim mail ektedir.Bakalım nasıl bir açıklama gelecek.Gelecek cevabı burda sizlerle paylaşacağım.

Saygıdeğer kanal yöneticisi dün abone olduğum forum sitelerini gezerken gözümün takıldığı mesajı size aktarmak isterim."abilerim dün akşam kanal7'de soray yolda diye bir program vardı arada zevkle seyrederdim ama artık asla seyretmeyecegim cunku adamlar bu hafta hasankeyf'teydiler balık tutalım dediler bende heyecanlandım allahım oda ne program sunucusunun elinde bir TIRIVIRI ya devletce yasaklanmış dogaya verdigi zarar kanıtlanmış bir aleti tv de milyonların onunde kullanıyor hatta işi abrtmışlar reklem yapıyorlar adam tırıvırıyı atıyor 2 kangal sucu cıkıyor bide apikoglu diyor bu ne REZALET"
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=657&page=4
    Ben ve bemim gibi düşünen yüzlerce doğa aşığı ve sürdürülebilir avcılık adına gerçek anlamda amatör olta balıkçısı olarak şoray beyin davranışını kınıyoruz.Tarım bakanlığı tarafından çıkartılan amatör olta balıkçılığını düzenleyen 36/2 sirküler gereği “olta ucuna ağ ve benzeri araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır” hükmüne yer verilerek kullanımı yasaklanmıştır.“Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı ile bilenen ve farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.X150 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından yapılmış, ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşan av malzemesi, olta ucuna takılarak son zamanlarda denizlerimizde ve iç sularımızda kullanılmaya başlanmıştır. Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine, naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmaktadır.Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ve yasaya kaşı aykırı hareket etmekten dolayı şoray yanlış yoldadır.

4. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Harika bir olaya el atmisisn tebrik ediyorum. Bu meretin satisi tam olarak durdurulmadan.Kullaniminda önüne gecilebilecegini sanmiyorum. Insallah birileri en kisa sürede bunun icinde önlem alir.:confused:

5. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    mhakanbasar duyarlı azınızdan dolayı sizi kutlarım, verecekleri cevabı merakla bekliyoruz.

6. sabri03

sabri03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg sazan

7. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
  8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hakan abi bende dün mail attım bakalım kanalın tepkisi ne olacak

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bir küçük uyarı da benden.
    Duyarlı herkese saygılar.
    ...
    Selamlar,
    Kuruluşunu bildiğim, ilkelerini tanıdığım KANAL 7'de bilmeden yapıldığına inandığım bir olumsuzluk yüreğimi burktu.
    Şoray Uzun Yolda programında, yapılması, satılması ve kullanılması yasak olan tırıvırı-paraşüt adı verilen balık avlama malzemesinin şaka için de olsa kullanılması ve dolayısıyla teşhir edilmesi, hiç güzel olmadı.
    ...
    DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 36/2 NUMARALI SİRKÜLER
    Yetki Kanunu 1380
    Yayımlandığı R.Gazete 12 Ağustos 2004-25551
    Değişiklik 26 Mart 2005-25739

Tırıvırı - Paraşüt: Bir olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarından imal edilmiş ve misinadan yapılmış olması nedeniyle kolayca kopup yıllarca suda kalabilen, bu özelliği nedeniyle doğal yaşama büyük tehdit oluşturduğu için kullanılması kesinlikle yasak olan, olta ile atılabilen her türlü ağ parçasının genel adı.
    ...
    Gazetecinin bir görevi de toplum bilincinin serbestçe oluşmasına katkıda bulunmaktır.
    Bu çerçevede, kesinlikle yasak olan ama bilmeden ya da umursamadan kullanılan tırıvırıya karşı halkın bilgilendirilmesi, yasağın geniş kitlelere duyurulması, yetkililerin görüşlerinin aktarılması ve benzerleri yapılabilir.
    Umarım Şoray, bilmeden yaptığı bu hatayı giderecek ve doğal kaynaklarımızı katleden bu tırıvırıya karşı yapacağı bir programla, doğa aşıklarının gönlüne yerleşecektir.

Selam ve sevgilerimle.

M.Mahir ERSİN

10. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    Kamış: S Cruve Makina: Okuma Blue Hawk
    En İyi Avı:
    2,5 Kg Sazan & 750 Gr. İskorpit
    Göz Atın

Yeni mesajlardan tv kanallarında balıkçılık konusuna göz atmanızı istirham ederim.

11. sabri03

sabri03

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg sazan
    üstad merhaba;

Tırıvıri konusun da bizlerde yanlız değiliz anlaşılan. yukarıdaki metin belgesi herhalde www.rastgele.org/bulten.html bu siteden alındı.

TIRIVIRI VİRÜSÜ

İlk bakışta sadece Türkçe'mizi yozlaştıran bir kelimedir TIRIVIRI. Tüm değerlerimiz gibi gelişmesi, zaman içinde değişimler geçirmesi kaçınılmaz olan, ancak temel yapısı bozulmaması gereken Türkçemiz değil tabii ki konumuz. Ancak balık avı araçları içine bir virüs gibi giren ve kolay av sağlaması nedeniyle oldukça rağbet görmesi, çok ucuza satılması nedeniyle tüm yurtta yaygınlaşan bu araç özellikle iç sularımızdaki balıklarımızın baş belası olmuştur. Türkçede kelime anlamı olarak Olsa da olur, olmasa da anlamı taşıyan bu alet bence olmaz olsun anlamını taşıyor.
    Genellikle 70 cm.x100 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağdan yapılmış dikdörtgen bir perdenin ucuna takılmış kurşundan oluşuyor bu alet. İthalatı yasal bir ağdan, imalatı yasal bir yok edici yaratılıyor. Satışına da yasalar gereğince engel olunamıyor. Ancak bilesiniz ki balık avı amaçlı olarak kullanımı yasaklanmış durumda.
    Denizler ve İç sularda Amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen 2002/2004 av dönemine ait 35/2 numaralı sirkülerdeki Yasak ve Sınırlamalar Avlanma Vasıtaları bölümü Madde 9 un üçüncü paragrafında Olta ucuna ağ v.b. araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır denilerek kullanımı yasaklanmış.

Tahribatına gelince;
    1- Kolay edinilmesi, kolay kullanımı ve uzun süreli yok edici yapısı nedeniyle Amatör avcılık ruhunun dibine konmuş bir dinamittir.
    2- Atıldığı suların dibindeki ilişkenlere takılması sonucu çoğu zaman yırtılarak orada kalır yıllarca yok olmayıp, yok etmeye devam eder.
    3- Balık avı için malzeme satanlar tarafından zararları bilinerek satılan bu alet gerekli sert önlemler alınmazsa yakın zamanda en azından akarsularımızdaki tahribat sonucu yine bu malı satanları yok edecektir. (balığın olmadığı yerde avı için malzeme satışı da yapılamaz)
    4- Takılan ve orada bırakılan parçalarına giren balıklara yemek için yaklaşan dalıcı ördek, balıkçıl, leylek, su samuru gibi canlıların su altında boğularak veya açlıktan ölümüne neden olur.
    5- Atılırken takıldığı ağaçlarda kalması sonucu ağa dolaşan kuşların ölümüne neden olur.
    6- Naylondan yapılmış olması nedeniyle çevre kirliliğine neden olur.
    AMATÖR BALIK AVCISI ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ARACI KULLANMAYIN, KULLANANLARA ZARARLARINI ANLATARAK İKNA ETMEYE ÇALIŞIN.UYARIN. GEREKİRSE ÇEKİNMEDEN YETKİLİLERE İHBAR EDİN.
    TIRIVIRICILARA SESLENİYORUZ !!!
    BİZİM GİBİ ÇOCUKLARI İLE BALIK AVLAYABİLEN ŞANSLI BABALARIN TORUNLARIYLA BALIK AVLAMA ŞANSINI ELİNDEN ALMAYIN.
    UNUTMAYIN, " BİZ BU DÜNYAYI ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALDIK" kızılderili atasözü

Yazı: Tarık ERSAL ( 2003 )

Demiştik.....
    RASTGELE-DER in yaptığı ilk girişim sonucu 15 Haziran 2004 tarihinde tırıvırı Ankara İl sınırlarında yasaklandı.

Bununla yetinilmedi tabii ki. Devam ettirilen girişimler sonucu İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü İçişleri Bakanı adına 17.03.2005 tarih ve B.050.İLİ.00.60001-106.1617/ 1545 sayılı 2005/28 sayılı genelge ile ve İl İdaresi Kanununun 9. maddesi gereğince “Tırıvırı. Paraşüt” adı verilen av malzemesi ve benzerlerinin üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı konusunda 81 il valiliği tırıvırıya açıkça savaş açtı.

Detay bilgi için lütfen tıklayınız....
    Kuralların kayıt altına alınması önemli bir aşama olup, bilindiği gibi sonuca ulaşabilmek denetimin sağlanması ile mümkündür.
    Bu konuda üzerimize düşen aynı hatırlatmayı tekrar yapmamız gerekiyor.
    AMATÖR BALIK AVCISI ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ARACI KULLANMAYIN, KULLANANLARA ZARARLARINI ANLATARAK İKNA ETMEYE ÇALIŞIN. UYARIN. GEREKİRSE ÇEKİNMEDEN YETKİLİLERE İHBAR EDİN.
    İhbarlarınızı değerlendirmekle yükümlü ve yetkili birimler Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Sirkülerlerde geçtiği şekilde aşağıya aktarılmıştır.
    Koruma ve Kontrolle Görevli Olanlar
    Madde 16.-
    (Su Ürünleri Kanunu- Madde 33)
    Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve iç suların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile adlî mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idarî para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.)))))))

inşallah çabalarımız bir sonuç verir. Amatör ve duyarlı bir toplum olmamız dileğiyle herkese ratgele

Son düzenleme: 2 Temmuz 2006
  12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    kanal 7 den hala ses yok bende rtük' şikayet ettim bakalım bunlardan ses cıkacakmı

13. Suatreis

Suatreis

TIRIVIRI yı kullananlara ne gibi bir ceza verilmesi gerektiğine dair......

TÜRK CEZA KANUNU
    Çevrenin kasten kirletilmesi
    MADDE 181. - (1) İlgili kanunlarla belirlenen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    (2) Atık veya artıkları izinsiz olarak ülkeye sokan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
    (3) Atık veya artıkların toprakta, suda veya havada kalıcı özellik göstermesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza iki katı kadar artırılır.
    (4) Bir ve ikinci fıkralarda tanımlanan fiillerin, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların veya bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek niteliklere sahip olan atık veya artıklarla ilgili olarak işlenmesi hâlinde, beş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına ve bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. (5) Bu maddenin iki, üç ve dördüncü fıkrasındaki fiillerden dolayı tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur

peki çevrenin kirletilmesine kasten neden olan ve bundan kendisine menfaat elde eden şahıslar hakkında bir mevzuat varmı......

YOK. En azından ben bilmiyorum.:mad:

14. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    abi tırıvırı nasıl bişi resmi varmı yardım istiyorum

15. hdundar

hdundar

Favori Kamış:
    Makaralı olta
    En İyi Avı:
    Kasma 1 Kg.
    Bende kütahya da ikamet eden bir balıkçıyım, Kütahya'da geçen yıllarda kullanıldığına şahit oldum. Bu sene Kütahya'da satışı yapılmıyor, bir çok av bayisi arkadaşım var, her birine yoklama amaçlı soruyoruz tırıvırı var mı diye. Hepside bilinçli arkadaşlar, serbest bile olsa satmayız diyorlar, fakat sizin gibi şehir dışından gelen yabancı plakalı araç sahibi arkadaşların kullandıklarına şahit olduk, üzüldük ve onları şehrimize gelen misafirler olarak gördüğümüzden nazikçe uyardık bir kaç kez.

Diyeceğim bu nesne bizde kullanılmıyor. Kütahya diye bir sınıflandırma yapmayalım. Yapanları uyaralım. Yaptığınız genellemeden dolayı bir özür borçlu olduğunu düşünüyorum.

16. hdundar

hdundar

Favori Kamış:
    Makaralı olta
    En İyi Avı:
    Kasma 1 Kg.
    harun kardeş; merak etme kötü bişi. ağa benziyor, oltada kullandığımız misinalardan çeşitli gözenek büyüklüklerinde örülmüş, ucunda ağırlık yapması için koca bir kurşun, suya atıldığında paraşüt gibi açılan ve oradan geçen balıkların takılması ile çalışan, su içerisinde kaldığında kolay kolay eriyip kaybolmayacak takılan balıkları açlıktan öldürecek bir ağ türü....

17. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    100 bin lerce amatör balıkçı varsa,binlerce av bayii var.
    sizce hangisini kontrol altına almak daha kolay?
    bu şeyi satın alanlar bilmiyor olabilir,onları kınamam.satanın ipini çekeceksin.
    mesela ben bu foruma girene dek bilmiyordum,yasak olduğunu değil-tırıvırı ne demek bilmiyordum.
    3 yıl önce antalya-lara daki falezlerde dalarken böyle bir şey bulup çıkarmıştım.altındaki kurşunu çıkarıp,ağı eskiyen kepçeme takmıştım.işime yaradı.
    bilmeden çevreyi korumuşuz.

18. japon19

japon19

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    en iyi balık daha tutulmamış olandır.
    kesinlikle katılıyorum...önce bunu satanların uyarılması gerekiyor.eğer üşenmeyip tarım il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe veya email ulaştırılabilirse etkili olur sanırım.

19. Spider

Spider Mert Eren

Kanal 7

Ne oldu merak ettim.

Cevap geldi mi kanaldan?
    ya da RTÜK'den ?

20. hnalbant

hnalbant

Bir şahısla laflaşırken söz balıkçılığa döndü.
    - Nerede avlanıyorsun.
    - Çankırı - Bayramören diye bir ilçesi var. Oradan bir çay geçiyor. Orada tırıvırı atıyoruz.
    - Tırıvırı yasak değil mi? Jandarma yakalarsa ağır cezası var diye biliyorum.
    - Karakolun komutanı arkadaşım gideceğim zaman arıyorum, biraları alıp gidiyorum, o da tırırvırıları getiriyor.
    ........