Torik avlarımda ince detay ve püf noktalar.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkür Serbülent kardeşim, sevgi ve saygı içersinde doğru ve dürüst olarak paylaşmak, işte ben de sadece bunun için buradayım, sizlerle olmak çok güzel sevgiler hoşçakal.:) :) :)

2. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sırtı ile Torik avında teknenin hızı ve toriklerin bulunduğu meralar.

Sırtı ile Torik avında teknenin hızı ve toriklerin bulunduğu meralar.
    Sevgili arkadaşlar av raporlarımda sizlere torik meralarından bahsederim, bu yazımda sizlere bu toriğin bulunacağı meraları anlatacağım, mera dediğimiz alanlar genelde sığlar veya karadan denize uzanan döküntü tabir ettiğimiz taşlıklardır, bu sığlar ve taşlıklar esasında küçük balıkların korunma alanlarıdır, demek ki balık burada eylendiği zaman başına hiç bir zaman bir ağ gelmeyecektir, bu yerler çok taşlık olduğu için buralara balıkçılar genelde ağ atmazlar, bundan dolayı her türlü küçük balık bu siğlıklarda yayılırlar, dinlenirler, tabi bu balıkları orada gören büyük balıklar torikler bu sığlığın yan taraflarında pusu kurarlar zaten torik, palamut, barakuda ve akya sürü olarak gezerler ve sürü halinde saldırırlar işte bu yerlere toriklerin meraları diyoruz.

Sırtı çekerek yapılan Torik avcılığını ikiye ayırmak lazım,
    1) açık denizlerde sırtı ile torik avlamak,
    2) Torik meralarında toriği avlamak.
    Açık denizlerde sırtı çekerken yemin çok hareketli ve çok hızlı olmasına dikkat edilir, açık denizde torikler zaten çok hızlıdır ve kaçan balığı hemen enselerler demekk ki sahte avımıza kaçan balık süsü vermemiz gerekir.

Meralarda durum çok değişiktir torikler açık denizlerdeki gibi hızlı hareket etmeyeceklerdir, sığlığın etrafında pusu kurup belirli bir noktada yemlerini kollamaya çalışacak ve aniden yeme saldıracaktır, işte burada en önemli püf noktası sahte yemin hızıdır, bu hızı bulmak ve bu hızı yakalamak anlatmayla olmuyor, işte burada tecrübe öne çıkıyor, bu hızı motorun sesine göre rolantinin biraz üzerinde olması gerekir ama ayar sadece motor sesinle kulak ile yapılır, o düzgün ve sakin sesi yakaladığınız zaman torikte sahtenizi yakalayacaktır, Torik için bu noktada çok hız da inandırıcı olmaz, çok yavaş hareket etmekte inandırıcı olmaz işte o hızı da torik yakalaya, yakalaya öğrenmek gerekir.:)
    Sevgiler.:)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=43401 Torik avı hakkında bilgiler.:)

3. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

4. 4443

4443

5. 4443

4443

Üst konuda yer alan ve sizin isminiz altında olan konu devamında paylaşılsaydı sizcede daha hoş olmazmıydı ORHAN amca ?

Hoş zaten linkini eklediğim konu ile bu başlık aynı değilmi sizcede , sadece bir ince fark içeriyor gibi ilk gözlemde eğerki cidden farklılıklar varsada önceki konu içerisinde neden bu ince detaylar olarak verilmedi demekten alı koyamadım doğrusu kendimi ...

Yanı sıra ben şahsen ayrı başlık altında kullanıcılara zorluk çıkaracağını düşünüyorum ve yönetimden konuyu birleştirmesini rica ediyorum affınıza sığınarak sevgiler ...

6. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Hüseyin kardeşim ilk başta çok güzel bir görüş, ama ben bunu düşünemedim, ben de yönetimden rica etsem bu iki konuyu birleştirsin,
    burada anlatmak istediğim torik meralarının kıyıyz yakın olan yerlerin tarifi ve torik avında teknenin hızı, bunlar da gerçekten çok ince detaylar sadece aklıma geldikçe düşünerek meydana çıkan noktalar belki bunları bir zaman sonra hepsini bir araya toplayıp düzenlemek lazım, gerçekten yakın meralardaki torikleri genel olarak aynı noktalarda aldığım için oradan geşerken bu hızın hep aynı olmasının önemini anlatmak istedim, belki bir faydam olmuştur, sevgiler.:)

7. 4443

4443

Faydalı olacağı aşikar ORHAN amca emeğine sağlık , sadece kendimi teknesi olan ve hedef balığını torik olarak belirliyen bir kardeşin yerine koydum ve ayrı başlıklar altında olması biz araştırmacı kitlenin bilgiye ulaşması açısından kardeşlerinize zorluk çıkartacaktır güzel bir üst konu aktifken bu başlık altında hepsine ulaşmak daha değerli kılacaktır anlayışınız için teşekkür ederim sevgiler ...

8. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

:) Çok teşekkür ederim sevgili Hüseyin kardeşim, zaten burada hepimizin amacı tek.....doğru ve gerçek paylaşım,:) sevgiler.:)

9. 4443

4443

Şimdi daha iyi oldu ORHAN amca en azından bilgiye ulaşma çabasında olan kardeşlerin zorluk yaşamayacaklar ve tek konu başlığında bu değerli bilgilere ulaşacaklar , sana minnettarlıklarını belirteceklerdir kolaylıklar diliyorum sevgiler :)

10. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok güzel oldu Hüseyin kardeşim, yeni gelen kardeşlerimizin de bu evvel yazılan konulara da göz atmaları gerekir burada çok değerli bilgiler var arada sırada bunları da sandıktan çıkarıp başa getirmek lazım, bütün hepimizin o kadar çaba sarfederek, uğraş vererek hazırladığımız balık avları ile ilgili bilgiler yöntemler ve tecrübelerimiz boşa gitmesin. Bu arada yardımların için de çok teşekkürler Hüseyin kardeşim, sevgiler hoşça kal.:)