Turna balığı misinayı nasıl keser?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Yavuz AYDOĞDU tarafından paylaşıldı.

1. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Bu iyi haber Volkan. Gece vakti hayvan goremiyor demek ki.

Gunduz kosullarinda cok huyludur levrek, biliyorsun. Iyi de gorur kerata. Onun icin ben FC misina tercih ediyorum.

2. ErenSaruhan

ErenSaruhan Eren SARUHAN

Favori Kamış:
    SHIMANO Nexave - Vengeance
    Favori Makine:
    SHIMANO Exage 3000 & DAIWA MegaForce
    ben bu sezon turna için 0.16 yeşil ip misina kasna içinde 0.14 yeşil ip misina olarak tercihlerimi yaptım.sahteyi direk ip misinaya bağlıyorum şimdiye kadar kopan olmadı.kaşıklarım ve sahtelerim onlarca kez takıldı suyun içinde. ip misinayla hiç sahte bırakmadım suda. benim ip misinaya geçmemin asıl sebebi buydu zaten.ilerde turna kesermi misinamı ? onu bilemem ama keserse çelik tel kullanmayada başlarım.

3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ramazan

Turnaların hakikaten büyükleri yemi komple yutarsa çelik tel kullanmama durumunda misinayı kesecektir.

Ufaklıklarda helede ip misina kullanılırsa lüzum kalmayacaktır.

0,30mm misinayla üstelik çelik telsiz 1970 yılının 1 mayıs bahar bayramı gününde Ankara Eymir gölünde yakaladığım 120cm lik turnayı çelik telsiz,son merhalelerde suya dalıp kucaklayarak almış olsamda,2 mayıs günü tüm kaşıklarımı keserek beni çaresiz bir durumda bırakmışlardır.

Rapalayla avlanırken halende çelik tel kullanmıyorum.İp misinanın önünede FC leader bağlamıyorum.

Sana şiddetleİma Skimmer su üstü sahtesini tavsiye ederim.İpim 15,20 lb

Sevgiler

4. Şiddetle tavsiye ettiğiniz sahteyi inşallah daha ustalaştıktan sonra ben de kullanmak istiyorum. Ancak henüz çokca sahte kaybedeceğimi düşündüğümden daha ucuz sahteleri tercih etmeliyim. Önerdiğiniz sahtenin yarı fiyatına gelen gelibolu sahtesi ile onun da yarı fiyatına gelen Lider sahtelerinin methini okuyorum. Siz ne dersiniz?

5. 33022

33022

Konuyla ilgili tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Vedat Abi.Bu aralar arayamadım ama inanın rahatsız etmek istemedim.Özellikle av saatine denk gelmesin diye, bir trofe peyda olurda benim yüzümden kaçırırsanız üzülürüm. Aslında ip misinaların dolaşma sorunu nedeniyle kullanmayı pek düşünmüyordum ama, gerek teknede gerek kıyıda yaptığım tuzlu su avlarında sağlamlık ve balığı hissetme açısından son derece memnun kaldığım için turnaya da kullanmayı düşünüyorum, ima skimmer serisinden 2 adet sahtem var, bir zamanlar levrek için almıştım ama hiç kullanamadım.Umarım renkler uygun olur.

Ben bu sene kaşık ve silikonlar yerine, daha çok su üstü ve az dalarlı sahtelerle avlanmak istiyorum.Daha çok heyecan yaşamak, balığın sahteye saldırısını seyretmek güzel olur diye düşünüyorum.Ama hatırı sayılır bi zararım olacak kaybettiğim sahteler yüzünden.

Sizin avlaklarınız daha verimli ama, İstabul'a gelirseniz burda da bir av günü yaşayalım beraber...Görüşmek üzere ellerinizden öperim.

6. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Dün biraz tanıdıklardan bilgi almak için araştırdım çok kişi turna misinamı kesmişti çelik tel şart dedi :)
    bir abimde gittiği gün tüm balıkların misinayı keserek kaçtığını söyledi tabi kaşıklarda beraberinde gidince evin yolunu tutmuş.. ardından 40lı paket çelik tel almış:D, demekki bir musibet bin nasihata bedelmiş :D

7. asi05

asi05 asi

En İyi Avı:
    3 kg alabalık
    hadi hayırlısı bakalım

8. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    slm

buda çelik tel çeşitleri ve klipsleri ve çeşitleri :)
    bence kullanmakta fayda var zarar yok:)

.jpg][​IMG]

.jpg][​IMG]

9. Mucci

Mucci Mustafa Candaş

ben de turna avında pek uzman sayılmam. fakat şuan için ben de çelik tel kullanıyorum. daha önce yorumlarda denildiği gibi turna aç ise, hareket eden her şeye atlama potansiyeline sahip. kaşığı tamamen yutmuş olanını gördüm. o yüzden balığın ulaşabileceği kısma kadar 30-40 cm çelik tel ya da örgülü misina kullanmanızı tavsiye ederim.

10. Konuyu açtığım günden itibaren edindiğim tecrübelere istinaden diyebilirim ki;

Kaşık ve titrek kuyruk silikonlarda çelik tel takmanın hiçbir sakıncası yok. Faydası var zararı yok. Fakat diğer damaklı rapala türü sahtelerin aksiyonunu bazuyor. Bunlarda çelik tel kullanmamalı ve fakat balık geldiğinde de hiç boşluk vermeden kıyıya kadar kamışın ucu suya değer pozisyonda balığı getirip, yine hiç beklemeden hoppala dışarı almalıdır.

11. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Konu açılalı çok zaman geçmiş :) bende yeni gördüm son zamanlarda kullandığım Popper tipi sahtelerde çelik tel kullanmayı denedim ama hem aksiyon bozuyor hemde dibe çekiyor Popper'ımı ve son zamanlarda yine çelik tel varken çok fazla atak gördüm ama balık nedense Popper alamadı bunu çelik tele yordum daha sonraki avlarda da çelik tel kullanmamaya karar verdim.

Daha çok gündüz avlandığım için misina için " ip misina " kullanıyorum . Çünkü avlandığım yerde nilüfer ve kamışlar çok, takılınca sahtelerimi bırakmıyorum .

12. bolulu14

bolulu14 çetin

Favori Kamış:
    Remixon Venüs 2.70 spin
    Favori Makine:
    Remixon Bluesky
    En İyi Avı:
    5 cm istavrit :)
    Yavuz abi konu tam isabet olmuş bu aralar bende misina üzerine araştırma yapıyordum ip misina mı çelik tel mi falan çelik tel aldım fakat bir kaç kişinin dedigi gibi aksiyonu bozuyor o yüzden arkadaşın dedigi gibi en garantisi ip misina almak abi sen tedarik edersen bana mesaj olarak ne marka ve kalınlıgını yazarsan sevinirim beni de kurtarmış olursun bu arayışdan idk

13. Ben 0,13 mm Savagear adrenaline kullanıyorum. Tavsiye ederim.