Üst düzey surf kamışlar hakkında yardım

Konu, 'Kamışlar' kısmında bosporus fisher tarafından paylaşıldı.

1. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Emir abi gerçekten harika ürünleri var. Bu arada artık firmalar bizim pazarımıza da güzel ürünler getiriyor. Yurtdışında ağzımızın suyu akarak baktığımız ürünler, ülkemizde de bulmak mümkün. Belki pahalı, belki değil ama marka kalitesini daha doğrusu paramızın tam karşılığını elimize alabiliyoruz artık.

Bu arada şunu da belirteyim; yurt dışı ile yaptığım yazışmalarda taşımasıydı, vergisiydi derken fark ettim ki Türkiye'deki distrbutörler kimi zaman daha ucuza satıyor. Bunu aklınızın bir kenarına koyun.

Daha öncede yazdım bu örneği; Maver'in italya'daki anabayii ile yazışmamda bana taşıma masrafının Avrupa Birliği dışında olmamız sebebi ile 100 EUR olduğunu belirtti, ayrıca gümrük de ödeme durumumuz var. Bu paraya değer mi, evet değer ama Türkiye'de bu kamışı artık satan bir yer var ise, o zaman neden buradan almayayım ki.

Açık söyleyeyim, Türkiye'den temin edebiliyorsanız hiç kasmayın. İnanmayan yurtdışı sitelerde fiyatlara baksın. Üstüne yol+gümrük koysun. Ayrıca y.dışı banka havale masrafı ve kurlardaki değişmeyi de unutmayın. Sonrada Türkiye'den fiyat alsın. Bakalım ne olacak.

Bu konuda özellikle son dönemde İstoç Remixon ve Ergin Balıkçılık gerçekten güzel marka ve modeller getiriyor. Mutlaka gidin görün derim ben. :)

2. emrullahaltay

emrullahaltay emir

Favori Kamış:
    shımano ultegra surf 425 bx-italcanna kombat 220-penn overseas pro-daıwa saltıga ballıstıc surf
    Favori Makine:
    ,shımano ultegra 14000,penn surfblaster 8000,tica talisman 8000- daıwa wıncast z 5000- daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    59 cm torik
    özgürcan kardeşim ilgi ve bilgilendirmen için çok teşekkür ederim yurt dışını bende araştırdım fiyat olarak aşağı yukarı kafa kafaya geliyor birde kamış olduğu için rizki birazdaha fazla oluyor dediğin gibi burada satılıyorsa 10 kuruş fazla verip rizke girmenin alemi yok derim fakat işim dolayısıyla fırsat bulupta bakamadım okana onu yazdım kısmetse ilk fırsatta bakıp alıcam kolleksiyona onuda eklicem:D inşallah herşey gönlünce olsun hoşçakal.

3. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    daiwa emp6000a,okuma raw2 65,shimano exage 4000 fc,okuma octana ot55
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Emir abi ben sordum daiwa primecaster ve trabucco poitica her ikiside stokta yok.Birbuçuk ayı bulur dediler.Bu arada Özgür arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim verdiği bilgiler için

4. emrullahaltay

emrullahaltay emir

Favori Kamış:
    shımano ultegra surf 425 bx-italcanna kombat 220-penn overseas pro-daıwa saltıga ballıstıc surf
    Favori Makine:
    ,shımano ultegra 14000,penn surfblaster 8000,tica talisman 8000- daıwa wıncast z 5000- daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    59 cm torik
    bekleriz abi acelemiz yok hayırlısı

5. furunotr

furunotr Haluk

Bu bekleme hepsinde değil deyip geçeyim...:)

6. furunotr

furunotr Haluk

Primecaster'ı biliyorum; daha evvel yurtdışından getirten bir arkadaş sayesinde kullanma fırsatım bile oldu; ancak şu Poetica'yı merak ediyorum; biraz zor ama yolum düşerse İstoç'a; Remixon'a özellikle gidip inceleyeceğim...:)

http://www.fisherbagstore.co.uk/8164/surf-casting-rods/trabucco/poetica-surf-mn2.html

Bu arada piyasa gayet şenlendi diyebilirim bu son giren ya da girecek ürünler ile...

Karbon da Maver ve Potenzalardaki gibi Nano teknoloji imiş ki esnek gibi görünmesine rağmen çok hızlı toparlanabiliyor; oldukça sıkı bir kamışa benziyor Poetica...

7. çinekolog

çinekolog Gökhan

Merhabalar;

Ne tür kamışlardan hoşlandığınızı bilmiyorum mesela ben extra sert kamışlardan hoşlanırım bu yüzden tercihim 3 parça super aero technium oldu... Bahsettiğiniz kamışlardan surf leader 425 bx-g yi 1 gün boyunca test etme şansım oldu gayet güzel,hafif ve dengeli bir kamış low rider titanium halkalarıda gayet büyük bir artı bence, yanlız ben 200 gram ve üzerine çıktığım için super aero techniumu tercih ettim bahsettiğiniz gramajlarda surf leader 425 bx-g nin gayet keyif verici bir kamış olacağına eminim...

8. Since1453

Since1453 NoYaN

345 gr agırlıgı yazıyor öyliyse baya hafif bir kamış bogaz için ne kadar uygundur denemeden test etmeden belli bir süre kimse birsey diyemez

9. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    okuma savant,lieaeffe spider surf 4.20,lineaeffe oyster cast,okuma v system 2.70
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Esasında benimde tercihim sert kamışlardan yana.Atış yaparken bükülmesinden esnemesinden nefret ederim.Bu kamış için bazıları çok esnek bazıları da çok sert diyor.Sen bir gün boyunca kullandığına göre 150-175-200 ve üstü atışlardaki performansı hakkında bilgi verirmisin?

10. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 450 BX-G 3 PARÇA
    Favori Makine:
    shımono exage-ryobı epplause-shımono power aero fılegentd.
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.

resimdeki 4.50surflader bxg. ucundaki ağırlık 200gr ve daha üzerinide rahatlıkla atar. çok esnek bir kamış değil ama atarken 200 gr attığınızı hissettirmiyor.

11. batuhanfb

batuhanfb batuhan

Favori Kamış:
    Ver....
    Favori Makine:
    Sh.....
    En İyi Avı:
    Babamla bebek açıklarında Orkinos yaklaşık 100 kg üstü :D
    Şükrü kardeşim resme baktığımızda gerçekten çok sert bir karakterde olduğunu belli ediyor 200 gr.da bile hiç esnemesi yok; Ben sizdeki modelin 4.25 cm olanını kullandım gerçekten güzel ama herkesin kullanabileceği izlenimini bana vermedi açıkçası, atarken iyi atamadığınızda gerçketen bir tüfeğin tepmesi gibi gücü aynen size yansıtıyor inan dengemi sağlamasaydım denize uçabilirdim :D ve ağırda buldum açıkçası; ama şu var gücü kuvveti yerinde olanlar için güzel cevap veriyor. Ama diyorum yine ben 10 atıştan sonra 1 saat dinlenmek zorunda kaldığımı belirtmek isterim :)

12. furunotr

furunotr Haluk

Ben 160 gr. atarlı olanı (iyi atar sanırım maksimumu 200-220 olsa gerek) 470 gr.;
    200 gr. atarlı olanı (yine en iyi atar değeri maksimumu 250 gr. olsa gerek) 480 gr. olarak gördüm; eğer farklı ürünlerden bahsetmiyor isek...:) Ve bence bu ağırlıklar bu tip atar aralıklarına sahip kamışlar için gayet makul; hatta hafif bile kaçıyor azıcık...:)

13. furunotr

furunotr Haluk

Eğer kamış atış yaparken esnemez ve bükülmez ise iyi bir atış yapılması pek mümkün değil...

Bu oldukça sert olduğunu tahmin ettiğimiz Maver Elite Titanium'un bir pozu... Gelince sertliğinin ne olduğunu göreceğiz...

Tabii kimileri daha sert ürünleri kullanmayı tercih ediyor; ancak erimli atış yapabilmek adına kamışın öyle çok sert olması gerekmiyor; hatta kamış öyle sert değilse gün boyu çalışmak daha az yorucu ve çok daha rahat oluyor...

Sonuçta sert ya da yumuşak bu bir tercih meselesi...

Surf Leader BX 200 gr.ı; 220 gr.ı; hatta 250 gr.ı rahatlıkla atabilir; ancak üzerinde yazan değerler geçilmez ise daha iyi olur tabii...

BX değil ama CX'im mevcut ve 220 gr. atıp, 250'de aradım; yanımda olsa idi gözümü karartıp atacaktım... (Bu ürünün maksimumu 200 gr.dır.)

Titanyum bazan sorun olabiliyor; gerçi Surf Leader'da titanyum et kalınlığı göreceli olarak fazla ve klavuzların profili düşük ve farklı olduğundan ayrıca kamış 3 parça olup kapatma esnasında baskı sorunu oluşmayacağından böyle bir problem yaşamadım; ancak teleskobik Antares'te halka tipi hem klasik, hem malzeme et kalınlığı belki biraz daha az ve teleskobik olup kapatma esnasında darbe alabildiğinden klavuzlar dikkat edilmez ise eğilip bükülebiliyor...

Super Aero Technium daha sert karakterli bir kamış olup ucu da solid yani dolgu uç; ancak o bilinen dolgu uçlardan değil; karbon liflerinin boyuna işlenmesi ile oluşturulmuş özel bir teknolojiye sahip; böylelikle hem daha ince ve hassas ve hem daha güçlü bir yapıya sahip bu ürün... (Klasik boş uçlu modeli de mevcuttur...)

14. çinekolog

çinekolog Gökhan

Ben kamışı 200 g. kurşun ile test ettim mesafeler çok tatminkardı ertesi gün 200 gram ile super aero technium kullanınca hemen aero technium aldım benim isteklerime daha net cevap verdiği için... Bence sizin bahsettiğiniz gramajlarda surf leader bx-g (özellikle kalın yazdım) öneririm ama şahsen ben ağırlıklı olarak 200-220 g. avlandığımdan dolayı aero technium tercih ettim. Daha önceki mesajimdada bahsettiğim gibi size surf leader avlarınızda fazlasıyla keyif verecektir.

220 g. hatta daha ağır kurşunlarda surf leader bx-g ile atılabilir ama bence 200 g. üzeri atışlarda aero technium daha erimli atışlar yapar.

Not: esnek diyenler cx modelini kullanmış olabilirler o biraz daha fazla esnek karakterde bir ürün...

15. Komodo

Komodo Selçuk

Favori Kamış:
    surf leader
    Favori Makine:
    sanane
    En İyi Avı:
    1 kg
    Zaman gösterecek diyelim ozaman :D

16. çinekolog

çinekolog Gökhan

Haluk abi kamışı bırak atan adam bile yamulmuş:) Sanırım pendulum pozlarından birisi korktum vallahi...

17. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Çapari ile havada uçan martı ve tabii ki hemen serbest bırktık! (Gülmeyin, şahitlerim bile var)
    Size Maver ile ilgili bir video paylaşacağım. Sanırım bu kamış ile neler yapılabileceğini daha rahat göreceksiniz. Bu kamışlar ile OTG, dışında ayrıca pendulum atışlar çok rahat yapılabiliyor. Tabii ki long casting için kullanılan conv. kamışları gibi tam performans alamazsınız ama kamışın hibrit yapısı sayesinde sınırlarını ne kadar zorlayabileceğinizi görebilirsiniz.
    Bu sene umarım Türkiye'de artık kaliteli kamışların kullanılmaya daha çok başlandığı yıl olacak.

Videoda atışları yapan kişi Eugenio Ucci, Maver'in expert seviyede surf casting uzmanı:
    http://www.youtube.com/watch?v=_QiLgguwQww

Bu da forumda sıkça adı geçmeye başlayan Trabucco Poetica ile ilgili video.
    Tanıtımı yapan kişi Surf casting ustası Michele Nardi, Trabucco'nun reklam yüzü aynı zamanda. Sizler ile paylaşmak istedim.

http://www.youtube.com/watch?v=WEd6BThZopE

18. ENKAZ

ENKAZ ibrahim

Favori Kamış:
    italcanna VULCANO
    Favori Makine:
    STELLA10000 SWPG
    *** maverle atış yapan iyi değil de kamış iyi:)

19. bosporus fisher

bosporus fisher hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1650g kefal,1kg çupra
    Şükrü Bey bu resim benim kafama yattı.200 gr'da duruşu gayet güzel.Paylaşım için teşekkürler.

20. ozgurcan

ozgurcan Özgürcan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Multiplayer makine olmadan, pendulum atış yapıldığının farkındasınız değil mi? :)