üyelerin tecrübesine dayalı malzeme firmaları bilgileri

Konu, 'Takım Çantası' kısmında remorg tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. başkayerde 5.5 lira olan malzemeyi siparişle 6 liraya almayı tercih ediyorum..çok şey farketmiyor..Birde istediğin malzemenin özelliklerini okuyabiliyorsun..
    ayrıca istoça gittiğimdede arabam 50 lira benzin yakıyor:))

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Eylül 2006
  2. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Tahtakale Kısık'tan bugün epey bir malzeme aldım. Nakit ödemede %10 indirim de yaptılar. Ancak az önce Albashop'a baktığımda fiyatların benim aldığım indirimli fiyatlardan %10 daha ucuz olduğunu gördüm ve üzüldüm.
    İlle de Cengiz diyorum. Cengiz2in bir de kataloğu var elimde. İstediğim ürünü getirtme imkanları da mevcut; kış aylarında daha da kısa zamanda getirtebileceklerini söylediler.

Selamlar.

3. İthalatçı olmayan dükkanlar malzemelerini albashop yada güreller gibi firmalardan alır..
    Alırkende bu gibi dükkanlara belirli oranda indirim uygular bu firmalar..
    Dolayısıyle dükkan tarzı firmalar bir malı ya aynı fiyata satar(indirim aldığı kadar)yada spot piyasa, gelgeç dediğimiz yüksek fiyatlarla insanların ihtiyaçlarına acil cevap vermek adına yüksek fiyatlar uygularlar..

O yüzdendirki hiçbir dükkan eğer ithalat yapmıyorsa mallarını o firmalardan daha ucuza verebilme gibi bir lüksü yoktur...

benim naçizane tavsiyem ufak tefek malzemeler için tabiki bir ithalatçı aramak yerine takımdır kurşundur gibi bir çok malzememizi tavsiye edilen yerlerden almamız normaldir.
    Ama ihtiyaçlarımız üç beş takımdan ibaret değilse ithalatçı diye aldandırdığımız firmalardan hangi malın nekadar olduğuna dair fikirler edinebiliriz,alışverişimizden önce..

4. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Yalnız atladığınız bir nokta var;
    albashop = kısık
    Bu durum konuyu farklı yönlere çekiyor.

5. Walla ben albashop'ta çalışan bir eleman değilim,sadece konuları açıklamaya çalıştım..
    atladığım konuyuda anlatmamışsınız..
    farklı yön nedir:))??

6. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Bu durumu (albashop = kısık) bildiğinizi farzetmiştim, siteye girişte sağ üstte KISIK anlatılıyor zira :)
    Farklı yön;
    Kör tuttuğunu durumu...:)

7. öncelikle albashop bir markadır ve ithalatçısıda bilmediğimi farzettiğiniz kısık firmasıdır..
    ben albashoptan malzeme sipariş ederken zaten kısık firmasına havaleyi yaparım..
    farklı yönle ne anlattığınızı zaten anlamış değilim..
    onun altındaki yazdıklarınıda zaten okumamış olayım..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Eylül 2006
  8. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Albashop, www.albashop.com.tr adresinde yer alan AlbaStar markasının satıldığı bir internet sitesidir. Sitenin sahibi de KISIK adlı şirkettir.
    Aynı şirketin dükkanında farklı, sitesinde farklı fiyatlar uyguluyor olması ise bana göre kazıklamadır ve tarafımdan "kör tuttuğunu öpüyor" şeklinde yorumlanır.
    O kısmı okumayabilirsiniz. Size kalmış.
    Şunu da eklemede fayda görüyorum ki; bunu bir hakaret değil, eleştiri olarak yöneltiyorum. Sözkonusu firma çalışanları bugün oldukça da yardımsever davrandılar. Bu da firma açısından bir ARTIdır bence.

Son düzenleme: 26 Eylül 2006
  9. O firmanın şirket içi politikaları ve uyguladığı sistemi burada tartışmak istemem..
    soruna cevapsa eğer,Benim Kısık gibi bir firmam olsaydı bende alıcısı daim olan dükanlarımla,beni türkiyenin her yerinde izleyebilecek internet kullanıcılarının potansiyel tanıtım ve reklamasyonu adına böyle bir iç palitika güderdim..
    bu çok normal..
    anlatmak istediklerimi değerlendiremediğiniz açıkça görülüyor..
    bu konuda bir çifte standart olduğunuda bir işletmeci olarak görmüyorum..

10. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Doğrudur, iç politikalarıdır. Ben sıradan bir müşteri olarak eleştiri getirebiliyorum. Çünkü müşteri olarak aynı firmanın her bir dükkanında farklı fiyat görürsem kendimi güvende hissetmemem çok normal. Eğer işletmeci ben olsaydım her dükkanımda (gerek offline gerekse online) fiyat tutarlılığını korurdum. Dükkan/eleman maliyetleri fazla olabilir diye düşünürsem de amortismanını site üzerinden sağlayarak her iki tarafta denge sağlamaya çalışırdım. Vs..vs..
    Anlatmak istediklerinizi değerlendiremiyorum sanırım evet. :)

11. Sevgili Gürkan,
    bu malzemeleri satan yerlerde sadece albastarın malı yokki..
    yüzlerce marka mal satıyor adamlar..
    Bugün bir vestel bayiye gidersen eğer listedeki fiyatlardan alırsın malı..Ama her dükkanda her mal ayrı fiyatla satılır:))
    Her dükkanda bir bayii olmadığından tabikide kafan karışabilir..
    Değişik bir anlatımla, Kirasını sattığı malın firmaları ödemezki
    Serbest çalışırlar..
    Ama bana dersenki aynı firmanın bir dükkanı aynı malı farklı fiyatla satıyor diye,ver telefonunu ve adresini yarın o firmanın başına geleceklerini burda bir forum başlığı altında yazayım sana..
    Burda yanılmamamız gereken bir durum var..kapısında her turkcell yazan turkcell bayi değildir..

12. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Abi ben de bunu anlatmaya çalışıyorum :)
    Albashop sitesinde de yalnızca albastar malzemeleri yok elbette. Ben her 3 dükkanın, Albashop sitesinin, ISTOÇ Kısık dükkanının ve Tahtakale'deki dükkanın KISIK Balıkçılık Malzemeleri Ltd. Şti.ne ait olduğunu düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi (örneğin Tahtakale'dekinin) farklı bir firma ise farklı fiyatla satması serbest piyasa ekonomisi dahilinde gayet doğal. Ama hepsi aynı firmanınsa ve farklı fiyatlar uyguluyorsa yukarıda söylediklerim geçerli.
    Şimdi Kısık'ın sitesine baktım, Tahtakale'de bir dükkandan bahsetmiyor. Eğer aynı firmaya ait değilse yazdıklarım geçerliliğini kaybeder tabii :)
    Yarın öğrenirim durumu.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kısık'tan Internet veya Mağaza, alışverişler bence gayet memnun edici. Ama dediğim gibi piyasasından biraz (çok az) daha pahalı. Bunu da hoş karşılıyorum. Çünkü, bayilerine satış fiyatından veya onların kazanamayacağı kadar ucuza satarsa bu daha hiç olmaz. Ama bayilerinden bizi yolunacak kaz gibi görenlerde var elbette.

Devamlı alışveriş yaptığım için söylüyorum. Internet fiyatları yüksektir. İşyerlerinden alırsanız bayaa bir daha ucuza gelir. Nakit alımda indirim filanda yaparlar. Belki bir kaç üründe tersi durum olabilir. Olmaması yeğlenir ma olabiliyor. Ama genelde bu böyle.

Bu arada fiyat farkı öyle %20, %50 gibi abes rakamlar değil elbette. Internette 39 YTL olan makinayı oradan 37 YTL'ye filan alırsınız. Ama birde üzerien 7 YTL kargo binince alır başını gider fiyatlar. Bu şekilde bütün düşününce, mağazasına gitmek daha avantajlı oluyor.

14. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Olanaksizlik...

Merhaba arkadaslar.
    Neden bu kadar uzun bir tartismaya girildi ki anlayamadim. Herkes kendine en uygun olanaklari dogrultusunda isine geldigi sekilde alisveris yapabilir. Bizim durumumuzu dusunun Denizli'de aradiginiz herseyi bulamiyorsaniz, elimizin altinda da bu internet varsa girin istediginiz sayfadan gore gore inceleye inceleye gonul rahatligi ile alisveris yapin.
    Albashop'tan (Kısık) ben bir takim daha ayarlayayim dedim baktim 150ytl kargo bedava yaziyor. Ilk sefer kendim icin bu kotayi doldurup bedava kargoyla Denizli fiyatlarinin hemen hemen %30-35 asagisina alisveris yaptim. (Cok da ilgililer telefon acip aldigim kamis hakkinda bilgi verip yorum yaptilar.) Arkadaslarin gozleri acildi gelen urunleri gorunce. 2.seferde de arkadaslarla doldurduk bu 150ytl kotasini.
    Sonuc olarak arkadaslar biz burada olanaksizliktan internet alisverisini tercih edebiliriz. Ha ben de İstanbul'da olsaydim bu isler nasilsa zevk isleri gider kendi ellerimle inceleyerek almayi tercih ederdim.

Herkese saygilar...

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bende Gebze'deyim, İstanbul'a gidip gelmek daha masraflı oluyor, hemde değerli hafta sonu vaktinden kaybettiriyor. Bende o nedenle, albashop'tan bol bol alışveriş yaparım. Bir keresinde, hiç haberim yoktu, bir piknik çantası eşantiyon yolladılar. Gayet güzel oldu.

Benim tavsiyem, Bostancı'da oturan arkadaş için. Arabasıyla gitmezse, Bostancı-Üsküdar/Kadıköy-Eminönü-İstoç = 4 x 1.3 = 5 YTL. 5 de geliş, 10 YTL. 150 YTL'lik alışverişte kurtarır. Hemde internette ellerindekinin yarısı bile yok :( İşyerlerine gidince oradakinin muadili ve çok daha ucuz olanını vs. filan bulma şansınız da var yani..

Ama, elbette taa oraya gidecen.. Keyfe keder. Tıkla, gelsin önüne. Bunun zevki de başka.. Keşke, ürün gamını biraz geniş tutsalar da şöye aradığımızı daha kolay bulsak...

16. Merhaba Hüseyin Bey

Biz bayilerimize fiyat listelerimizi yollayarak onların belli fiyatlarda satış yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Tabiî ki birde şöyle bir olay var Türkiye‘nin yaklaşık her bölgesine satış yapmaktayız takip edilmesi biraz zor oluyor.

Tahtakale de bayimiz mevcuttur. İyi çalışmalar.

Saygılarımla.
    Özlem ÇOBAN

Satış Temsilcisi

Kısık Balık Malz. İnş. San ve Tic. Ltd. Şti

İstoç Toptancılar Sitesi 2. Ada No:155 Mahmutbey-İSTANBUL

Tel: 0.212.6591010 Fax: 0.212.6591012

www.kisik.com.tr www.albashop.com.tr

Kısık firmasına gönderdiğim yazıda fiyat faklılıklarının var ise sebeplerini soran maileme gelen cevap yukarıdaki gibi arkadaşlar..

17. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Benim de az önce telefonla öğrendiğime göre Tahtakale'de alışveriş ettiğim yer KISIK'ın sadece Bayiisiymiş. Şubesi değilmiş. Bu durumda fiyatlarda farklılık olması normal. Ama Tahtakale'deki yer tarafından daha önce bana söylenen "Kısık'ın şubesiyiz" idi. Neyse, yalan söylemişler demek ki. Zaten yukarıdaki cevapta da şubeden falan bahsedilmiyor. Bayii sorulmuş, bayii cevaplanmış. Bizim konumuz şubeler.
    Özet şudur ki; Bir yerin bayiisi ile arasında fiyat farkı olabilir. Ama şubeleri arasında fiyat farkı olamaz; olmamalıdır. Teknosa'nın hangi şubesine giderseniz gidin, özel bir kampanya olmadıkça, hepsinde fiyatlar birebir aynıdır. Ama bir firmanın bayiilerine gidildiğinde aralarındaki fiyat farkları bariz görülebilir. Peugeot bayiilerine gidin mesela. Aralarında rekabet oluşturarak 25 milyarlık arabayı 20 milyara almanız gayet mümkün. Çünkü bayii kar marjları hem yüksek hem de bayii satış miktarına göre farklı.
    Kısaca özetleyelim; şubeler arasında fiyat farkı olmamalı, bayiiler arasında fiyat farkı olabilir. Ama ben Teknosa Suadiye'den 3'e aldığım malı Kozyatağı Teknosa'da 2'ye bulursam, bunun adı kazıklanma olur bence.

Son düzenleme: 27 Eylül 2006
  18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    topiği iyice katlettik, konuyu özelleştirmiş olduk..

Kısık'tan ilk alışverişim öncesi, telefon ettim. İstoç'tan başka yeriniz var mı dedim, Tahtakaleyi tarif ettiler. Gittim, oranında kapısında KISIK yazar zaten.

Bayisi değil. Ama şubesi de değil. Sanırım bir tür ortkalık filan gibi bir müessese. Yani kasaları ayrı işliyor. İkisi aynı kasaya hizmet etmiyor. Fakat, mesela, Tahtakalede KISIK'ın getirdikleri dışında bir malzeme bulamazsın. Yani, bayi olsa bile, aralarında organik bir bağ olduğu da kesin. Oradaki personelde çok iyi niyetli, bazen yüzü asık gibi görünse de son derece samimi arkadaşlardır, ama, hepside orada bir çalışandır sadece.

Fakat, fiyat farkları olacaktır. Her şeyin başında, kazıkçı esnaf olacaktır. Bu kesin. Diğer yandan, KISIK eskiden, toptan fiyatına kapısına her gelene mal veriyormuş. 1 tane kamış, bir paket misina vs. Bayisi olana da aynı fiyata. Tabi böyle olunca bayi kanalından satış zor. Bu sebeple, son dönemde perakende satış fiyatlarını çoğu zaman bayilerinden daha yüksek tutuyorlar. Son aldığım kamış. Gebze'deki bayii 45'e bırakacaktı, ben biraz gevşek durdum almadım, bitmiş :) Gittim Tahatakale'den aldım, 60'a filan geldi. Elbette biz tüketiciler için bu biraz absürt oluyor ama, KISIK ve bayiler açısından bakarsak böylesi daha iyi. Şunu unutmayalım, eğer yakınımızda bayiler olmazsa, rekabet olmaz, rekabet olmadığı gibi, bir fırdöndü almak için çoook uğraşabilir oluruz.

Yani, VIRAX, KISIK vs. gibi toptancıların pozisyonu farklı. Bu nedenle onlardan alırsanız ucuz olamıyor çoğu zaman. Onların bir listesi var. Bundan belli bir iskonto ile bayilere veriyor. O liste fiyatından kendi de satıyor. Ama bayileri, yerine göre size daha ucuz rakamlar verebiliyor. Fiş almazsan diyor mesela vs. vs.

Kısaca, aslında "bu toptancı, daha ucuz olmalı" gibi bir düşünce yanlış oluyor. Fakat işte gene aynı sebeplerden internet satışları da pahalı.

Eee, denizli veya kütahya'daki bayi.. Bu bayi ayda kime ne kadar şey satar? Bu sattıklarından ne kazanıp eve götürür. Bu nedenle bir yerde mecburen daha yüksek fiyatlar söyler. Bu onu haklı kılmaz. Fakat bu böyledir. Eğer, yeterince satış olsa, adam sizi kazıklamadanda yevmiyesini çıkarabilse, böyle yapmaz belki.

Bunun yolu, internet satışlarına bastırmaktan geçiyor aslında. Böylece, yer, zaman, mekan vs. kavramı kalkar. Normalde, stok, vitrin vs. maliyetleri düşük olduğu için internet satışları daha ucuz olur. Ama bizde tam tersi. Buna bir şekilde eğilmek gerekiyor yani..

19. HorNET

HorNET

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Eşi ;)
    Evet Serdar Abi,
    Dediğiniz gibi bayii fiyatları toptancıdan ucuz olabiliyor. Zaten benim toptancıdan almak gibi bir derdim yok, yalnızca söylemek istediğim şey tutarsızlığın canımı sıkmasıydı. Yani hep tekrar ettiğim gibi aynı şirketin son kullanıcıya farklı şubelerinde farklı fiyat uygulamasıydı ki, bunu da 1e1 şube olmadığını açıklığa kavuşturarak aşmış olduk. Kısık internet sitesi benim aldığım Kısık'tan daha ucuz, öyle söyleyeyim. Ha ucuzluk miktarı tartışılır tabii. Kısık'ın istoç'taki yerine gitsem yakacağım benzinle çok daha pahalıya gelir gerçi...

Neyse, internet üzerinden satışlar güzeldir güzel. İtinayla online satış sitesi tasarlanır/programlanır :D

20. sumo14

sumo14

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    64 cm abant alası (4,250 kg)
    nerden bulacam

bu aparatın adını bılmıyorum fakat çok kullanışlı boluda bulamıyorum yurt dısından getırtdim bir seferınde ve elımde cok az sayıda kaldı turkıyede satılıyormu? internet üzerınden araştıyorum fakat turkıyede bulamıyorum satılan yer varmı sezon açılmadan temin etmek istıyorum yardımcı olursanız sevınırım:eek: [​IMG]

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.