yem çeşitleri ve iğneye takılmaları (1)

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında hakan28 tarafından paylaşıldı.

1. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Kıskaçlarından uzak durmaya çalış. Yoksa küçük kesiklerin olur parmaklarında :D Ben parmağımla iki kısgacını gövdesine basarak tutuyorum. Yani kısgaçları parmağım ve gövdesi arasında kalıyor. Ve arkadan tutuyorum rahat oluyor. Ama küçüklerden korkma. Sana yapabilecekleri pek bişey yok. Haydi rast gele arkadaşım.

2. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Ben hayatımda o deniz hıyarıyla avlanmadım. Deniz patlıcanıyla çok avlandım ve benim en sevdiğim yem. Hıyar konusunda ismail arkadaşımdan bilgi alabilirsiniz. İsmail arkadaş o konuyu ilave etmişti sağolsun. Benim hıyar konusunda tek bildiğim kaya ve liman kenarlarına yapışık yaşayan bi canlı olduğu. Midyelerle aynı ortamlarda yaşayan bir canlı kısaca. Ama satıldığını hiç görmedim. İsmail arkadaş bu yazıyı görüp dönerse sende bende öğrenmiş oluruz.

3. İSMAİL

İSMAİL

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    600 GR MIRMIR
    Hıyar olarak adlandırdığımız bu yem (normalde deniz hıyarı dikenli olur ve derisidikenliler familyasında yer alır. İnternette bütün araştırmalarıma rağmen Türkçede hiç bir karşılığını bulamadım.) denizde kumun içinde yaşar ve kumda karınca yuvası gibi bir yükselti yapar.

Türkiyede satıldığını ve çıkarıldığını hiç görmedim.

Not latince ismi: SİPUNCULUS NUDUS

4. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    merhaba ya çok süper bilgiler ben bişi sorcam bu boru kurdunu nasıl bulcam yani deniz kıyısı diyosunuz nerelerde yaşar nasıl kendim çıkarabilirim ya bilgi verirseniz çok mutlu olcam!!!

5. adra

adra

satılıyo. sadece izmirde çıkarılıyo başka bir yerde yok galiba istanbuldaki arkadaşlarla irtibata geçersen sana yardımcı olurlar.saygılar.

6. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    sağolya ben yeme par avermiyorum olta takımınada öle işin zevki kalmıyor yinede tşk ederim ilgin için ii günler

7. adra

adra

sadece boru kurdu kullanacan diye bir kayde yok başka yemlerde çıkartabilirsin.o senin tercihin.

8. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    bir de iri yengeçlerin icini açarak yem yaparlardı eskiler [karagöz avcılığında] ama ben sadece parçalamayı başardım ve zaten ete benzer bişey de bulamadım. Onların nasıl açılacağını bilen varmı arkadaşlar ¿

9. muratsadioglu

muratsadioglu

Favori Kamış:
    Olta..
    En İyi Avı:
    5 kilo İstavrit.
    Bravo hakan28 ve şimendifer

hakan28 ve şimendifer arkadaşlarım,

Elinize,emeğinize sağlık.Bu yemler çoğumuzun duyduğu,fakat kullanılışını bilmediği yemler..
    Normal Kurt ve midye neyse de,yengeç'in yem olarak kullanılışını şahsen bilmiyordum.Bütün halinde kullanıldığını öğrendim.
    Öte yandan,tanıdığım arkadaşların hiçbiri,boru kurdundan haberdar değil.Bırakın kullanmayı,gören,bilen de yok.Öyle sanıyorum.
    Sayın şimendifer,
    Madyada bir tür deniz kabuklusu olup kabuğunu kırarak içindeki etini kullanacağımız oldukça sert ve kullanışlı bir yemdir demişsiniz.Madya şu bildiğimiz Midye değil mi?
    Değil demeyin,utancımdan oltamı yakarım.
    Sizin ve paylaşımı olan tüm arkadaşlarımın eline sağlık..

10. lathander

lathander Levend Turgay

Favori Kamış:
    silikonlu çaparinin hastasıyım
    En İyi Avı:
    bi sürü istarvit

resimlerde gördüğüm kadarıyla daha çok deniz minaresi yada şeytan minaresi dediğimiz türden böceklere benziyor.

Bunun tıpkısı gibi içinden yengeç çıkanları var, böyle büyüklerine ben henüz rastlamadım.

11. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Madya resmi yukarıdadır. Genelde kıyılardaki kayalıklarda yapışmış olarak bulunurlar. Taş ya da kaya parçası ile sert olan kabuğu kırılarak içindeki sert olan eti alınarak oltalarımıza takılır. Etinin sert olması ndeniyle ufak balıklar tarafından tırtıklansa da kolaylıkla iğneden alınamadığı için dayanıklı ve geçerli bir yemdir.

12. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
  13. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Bu yemler her yerde bulunmayan yemler. Yani bir nevii bölgesel yemler diyebiliriz. Senin dediğin fleto yemi herkes her zaman her yerde yapabilir. Ayrıca ben teşekkür ederim kardeşim. Konunun devamı http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=12477 buradadır.

14. cihat76

cihat76 yokyok

deniz hiyari olarak isimlendirilen yem

deniz hiyari olarak isimlendirilen yem yunanistanda amator balikcilarin kullandigi ticareti yapilan en populer yemdir tuzlanarak kurutulursa cok uzun sure kullanimsaglar pastorize edilerek ticari olarak avrupada buyuk pazari vardir. tam olarak ismini turkce olarak bilmiyorum turkiyede taniyan kullanan arkadaslar varsa nerde ciktigini bilen varsa bu isi ticarete dokebilir yunanistanda çuçun dıye halk arasında ısımlendırılmıs yunancada çuçuni denir. orta sertlikte bir eti olmasi avantaj saglar ic kismi sulineze yakin beyaz renk olurken dis kabugu hafif kahverengi pembemsi ve fosforlu olmasi gece avinda buyuk avantaj saglar kullanimi en kolay yemdir pareketa avciligi icin mukemmel yemdir kiyidan surfcasting yani uzun atmada parcalanmadigindan dolayi vazgecilmezdir boru kurtuna nispeten daha buyuk parcalarda da kullanabildigimiz icin daha iri baliklar cekilir bu yemle. ben kefal disinda butun baliklari bu yemle cektim karagoz cupra mirmir levrek fagri sinarit dahil.

Son düzenleme: 28 Ocak 2008
  15. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    Şinasi bey tekeyi ben hazırlayamamıştım. Sizin hazırlamanız ve bu konuya eklemeniz çok güzel olmuş. Teşekkürler.

16. ıceman

ıceman orhan

En İyi Avı:
    kefal,zargana,lüfer,mırmır
    Bir kaç püf noktada ben vereyim

Merhabalar bir kaç püf noktada benden:
    Yengeci mümkün olan en ufaklarından seçin,iğneyi arka kısmından takıp gözünden çıkarın.Bunun için 01 numara enbüyük zokayı tercih edin ve misinayı çekeri yüksek 16-18'lik misinadan tercih edin.
    Mamun kullanacaksanız iğneyi kuyruk kısmından geçirin gövdeye geçirmeyin ki canlı kalsın.(özellikle çupra mamuna kafa kısmından saldırır)

Gelelim avlanmaya (bu sistemde kamış kullanmıyoruz çünkü vuruşlar oldukça ince olacak) kıyıdan avlanıyorsanız at çek metodunu kullanın ve attıktan sonra misina boşluğu alınınca kesinlikle misinada boşluk vermeden ve dinleyerek yavaş yavaş çekin.Vuruş aldığınızda boşta olan diğer elinizle kolunuz aşağıdan yukarıya 180 derece çizecek şekilde çalının.

Bottan yahut tekneden attığınızda direkt aşağıya ineceğinden sadece dinleyip çalınmak gerekiyor(teknede derinlik nispeten yüksek olacağından zokanın üzerine misinaya kıstırma kurşun takarsanız daha çabuk dibe iner)
    Hepsi denenmiş hepsi tecrübeyle sabit.Kullanabileceğiniz diğer yemler:
    Sardalya,(tuzlanıp soğutulmuş)tuzlanmış sülünez(dayanımı yüksek)madya,teke,havuz yemi(iğneye kıstırarak)boru kurdu(kurutulmuş olursa dayanımı daha iyi olur)deniz patlıcanı(sadece belli meralarda iş yapar),.....uzayıp gidiyor Bol şanslar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Mayıs 2008
  17. ufuk/aydın

ufuk/aydın ufuk

Favori Kamış:
    oskar seylor sörf kamış pegasus 70 makina
    En İyi Avı:
    1 kg cipro
    bence yengece gözünden başlayıp karnından çıkarsan daha iyi olmazmı çünki karnından başlıyor yemeye slmlar

18. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Sırtından karnına doğru takarsanız hem ölmez hem hareket kabiliyeti olur;) En arka kısmından sırttan batırıp karnından çıkarın

19. kursat

kursat kursat

ilk başlar boru kurduna elimi dahi süremiyordum ama ilk balığımı tuttuğum zaman 2 nciyi tutma isteği bana boru kurdu filan düşündürmedi. çok iğrenç bi durum ama gözümü kapayıp taktım 2 saat içinde bayaa bi istavrit tuttum. bu benim ilk balık maceramdı. Boru kurdu bitince yanımdakilerden biraz tavuk göğsü aldım. fena olmadı gene tuttum ama boru kurdu gibiside yok

20. ak100

ak100 Adnan AKYÜZ

En İyi Avı:
    kaya balığı - 0.05 kg
    sülünezin yem olarak kullanıldığını işk kez geçen yaz çeşme-ılıca limanında avlanan balıkçılarda görmüştüm. gerçekten ilginç bir yem... ayrıca arkadaşın dediği gibi canlı yemleri iğneye takmak bana da zor geliyor:) alışamadım henüz... o yüzden şimdilik çapari gibi yemsiz takımlar kullanıyorum