YENİ BAŞLIYORUM

Konu, 'Tanışalım' kısmında sametti tarafından paylaşıldı.

1. sametti

sametti Samet

Arkadaşlar Merhaba,

İsmim Samet 28 yaşında Zeytinburnu/İstanbul'da ikamet ediyorum. Eminönünde çalışıyorum. Halihazırda bir çok hobi ile uğraşıyorum zaman buldukça.( kamping,trekking,hiking,bisiklet,dağcılık,yüzme) Boş zamanlarımda boğazda ve kamp yaptığım yerlerde balık tutmak istiyorum. Surf casting (at bekle )avları şuan ilgimi çekiyor. Genelde boğazda avlanacağım. Ancak aklıma takılan sorular var. Bayağı araştırdım. Hatta üşenmedim boğaz kenarına öğrenmek adına takım almadan önce gözlemlemek istedim. Boğaz müdavimlerini bir kaçı ile sohbet etmeye çalıştım ancak çok fazla ilgilenmediler. O yüzden biraz başlangıç benim için zor olacak. Bir kaçına soru sormaya çalıştım ancak pek yüz vermediler. İnternette olduğu gibi kimse kimseye yardım etmediği kanaatindeyim . Kısa bir anımı anlatacağım.

"Bir dayıya rastladım Zeytinburnu sahilde olta atmıştı. Salam verdim ve acemi olduğumu balıkçıları gözlem yaptığımı nasıl yapılıyor bu iş falan filan bahsettim öğrenmeye çalışıyorum dedim. Bana söyledi şey şu oldu "başlama boşver" neden dedim. Stresli iş vs olduğunu söyledi. Yanından uzaklaştım....

Küçük hoş olmayan şeyler yaşadım ama takımlarımı aldım orta halli de olsa bana yeteceği düşüncesindeyim ....

Biraz uzattım ancak herkese rastgele

2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar Samet….

Herşeyden önce, burada çok az rastlanan 2 konuya dikkat çeken yazın için tebrik eder, ayrıca teşekkür ederim !

Konuların başında „TANITIM“ geliyor ! Zira daha ilk mesajında üyenin kendinden ve hobilerinden bahsetmesi , kültürel konulara ve kendisi yanında, bulundugu ortama verdigi degeri gösterir ! 2 Cisi ise lisan kullanımı.. Yani „KENDIMIZI IFADE“ konusuna verdigin önem ! Tekrar kutlarım ! Umarım, bu günden itibaren tüm yeni arkadaşlarımız bu konulara dikkat ederler ve burada sorulan sorulara verilecek, çogulculugu teşvik eden cevapların önemi yanında, sayılarının artmasını saglayacak rôlüde üstlenirler !

…………….

Şanssız tesadüfler sonrası yaşadıkların, dünyanın her ülkesi ve insanları için geçerli ! Zira bilgi ve tecrübeyi paylaşabilmek, ayrı bir yetişme ve kültür ister ! Bunlarda, herkese ayni uzaklıktaki kanallardan akıtılmıyor ! Cok, farklı ve detaylı sebepleri var !
    "5 Parmagın 5 şide bir degil " prensibinden yola çık !

Bu arada, hangi malzemeleri aldıgın konusuna deginmemişsin ! Malzemelerin ve avlanacagın yerler (KIYILAR) hakkında bilgi verirsen , soracagın sorularla ilgili, bilgi ve tecrübe akışınıda kolaylaştırırsın !

Saglicakla,,

3. sametti

sametti Samet

Cevabınız için teşekkür ederim . Mesleğim gereği yazı işler ile fazlaca uğraşmaktayım. O yüzden hızlıca bir şeyler yazdım ancak bir kaç yerde yazım yanlışı yapmışım yine de :)

Kısaca, belitmem gerekirse olta takımlarım;

Kamış : D.A.M. Steelpower Tele Surf Kamış 450cm 100-250 gr
    Makina: Remixton DL6000 Surf

Avlanacağım kıyılar ise değişiklik gösterebilir. Arnavutköy, Sarayburnu, Paşabahçe, Kuleli ön Galata, Karaköy...Ayrıca Zeytinburnu, Avcılar, Büyükçekmece sahillerdei de bu listeye dahil olabilir. Açıkçası gideceğim zaman canım nereye isterse oraya gitmeyi düşünüyorum. Tabi ki tecrübe kazandıkça belli kıyılara kafamda oluşur ve sayısı aza iner. Ancak öncelikle acemi olduğumdan dolayı İstanbul'un tüm sahilinde kamış sallamak istiyorum !

Şehirdışı ise örnek vermek gerekirse, Tekirdağ,Silivri tarafı olabilir. Ayrıca yaz sezonunda Balıkesir-Altınoluk olabilir.

Bir kaç gündür Çinekop-Sarıkanat için takım yapmayı kendi çapımda araştırmalarım sonucunda oluşturmaya çalışıyorum ancak hala oluşturamadım. Bir çok video ve yazı okudum ancak kafamda oluşturamadım. Üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Grafik bir şekile ihtiyacım var video platformlarında herkesin kendi yöntemi var. İzledikçe kafam karışıyor.

4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkese selâmlar,

https://www.google.de/search?q=mont...eAhUMEVAKHS0JDqoQsAR6BAgAEAE&biw=1920&bih=969

Avlanacagin sartlara ,,
    Makinaya sardigin ana bedene, (örgü/mono),
    Sert ve yumusak sahtelerle, taze yem secimindeki karara,
    Shock Leader tercihiyle sececegin kursun agirligina , kursunun baglanti yeri ve sekline ,,

göre,, linkteki görsellerden istifade ederek ön takim seklini belirleyebilirsin !

Akinti ve derinlik sartlarin en önemlisi ! Zira ,, 200 Gr. kursunun akintidan dibe inemedigi yerlerin oldugunu sahsen burada okuyup ögrenenlerdenim !

Bu durumda,, hedef baliklara ve fazla zorlamayan kiyi sartlarina göre teknik olarak at-cek stilin daha uygun olacagini düsünüyorum ama,, elindeki 1 kilo 250 gr.mi bulan agirlik ve 4.50m uzunlukta bir kamisla, islerin biraz daha zorlasacagi kanaatindeyim !

Bogazda bu tip av yapan arkadaslarimizin tavsiyelerine ihtiyac duyulan önemli bir konu actigin muhakkak ! Zira Sartlari kendine özel ve malzeme kullanimi ciddî tecrübelere dayanan bir yer !

Shock Leader konusuna karar verirsen, burada konu acmayi unutma ! Zira, bazi portallarda, youtube’de ve bazi magaza bilgilerinde,, surfcasting, jig ve at-cek konularinda kullanim, birbirlerine cok fazla karistirilmislar ! Kullanacaksan,,
    tavsiyem 10 tanesi bir arada satilan „Konik“ olanlardan yana !

https://www.balikmarketim.com/Trabu...eader-150m-Monofilament-Misina,PR-827871.html

Asagidaki linkler yardimiyla kullanacagin kursun secimine görede,, 0.23 – 0,57mm yahut 0,26 – 0,57mm ürünlerinden birini kullanirsin ! Bilmen gereken en önemli husus,, her iki ürününde 200 gr. lik kursun atimina uygun olduklari ! Yanliz bütün bu söylenenler,, gerek ön takima (0,57mm tarafi) gerekse ana bedene (0,26mm tarafi) yapilacak BAGLANTILARDAKI dügüm secimi ve yapilisi ile cok yakindan alâkali ! Bu dügümleri atmasini iyi yapamazsan, yapacaklarin sen dahil etrafini tehdit eden bir duruma dönüsür ! Iki ayri malzemenin baglantisini sorunsuz yapmayi evde denemen, tercihen 2 ayri renk ve „KALIN“ iplerle yapacagin calismalarla bu isteki kontrolü kazanman, en dogrusudur !

https://www.balikavi.net/konu/uzak-atis.65540/
    https://www.balikavi.net/konu/surfc...tislarda-ana-beden-sok-misina-on-takim.55469/

Saglicakla,

5. balikcitayfun

balikcitayfun Tayfun Göktaş

Hoş geldiniz. Umarım keyifli vakit geçirirsiniz.

6. canergkts

canergkts Caner

Hoş geldin. Keyifli avlar.

7. balikcideniz

balikcideniz Deniz

Hoş geldin Samet. İyi forumlar.