Yeni Bot Aldıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında denizbilimci tarafından paylaşıldı.

1. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Bu konuda forumda bir hayli bilgi var fakat dağınık ve farklı başlıklar altında olduğundan toparlamak istedim. Ayrıca 2011 yılında yönetmelik tamamen değiştiği için eski bilgilerin hiç bir hükmü kalmadığı gibi yanıltıcı da olmaktadır.

Yeni yönetmeliğe göre:
    - Boyu 4 metreden az, yumuşak tabanlı, söndürülüp katlanabilen şişme botlar ÖTB'den muaftır.
    - Motor gücü ne olursa olsun tüm bot ve tekneler MTV'den muaftır.
    - Motor gücü 9.9'dan büyük tekne sahipleri ADB almak zorundadır.
    - Eğer teknenizin boyu 2,5 metreden büyükse Liman Başkanlıklarındaki Bağlama Kütüğü'ne kayıtları zorunludur.
    - Tekne, bot ismi bağlama kütüğü numarası ve bağlama limanı, silinmez, bozulmaz ve okunaklı harf ve rakamlarla yazılır. Harflerin ve rakamların boyu en az 10 santimetre, harfleri ve rakamları teşkil eden esas çizgilerin eni 2 santimetreden az olamaz.
    - Bağlama kütüğüne kayıtlı gemi, deniz ve iç su araçları Türk bayrağı çekmek zorundadır.
    - Bağlama kütüğüne kaydedilen her bir tekneye bağlama kütüğü ruhsatnamesi verilir. Ruhsatnamenin geçerlik süresi beş yıldır. Ruhsatnameler, harca tabi olup olmadığına bakılmaksızın her yıl vize edilir.

Şimdi gelelim yeni bot aldıktan sonra yapmanız gerekenlere:

• 1. Teknenize bir isim belirleyin ve www.denizcilik.gov.tr adresinde online işlemlerden isim başvurunuzu yaparak dilekçe çıktınızı alın. İsmin kısa olması bot üzerine yazarken kolaylık sağlar.

• 2. Onaylanan ismi botun üzerine iskele baş ve sancak baş kısımlara yazın, boyayın veya yapıştırın. ( İşin en zor kısmı, bu konuya birazdan detaylarıyla değineceğim.) Kıç tarafa ayna üstüne teknenin adı ve başvururken belirttiğiniz bağlama limanını yazın. BL. İST. gibi.

• 3. Bot üzerine isim yazıldıktan sonra botun her tarafından isimler görülecek şekilde fotoğraflarını çekin. Motorun ve botun seri numaralarını da fotoğraflayın.

• 4. Dilekçeniz, 2 adet nüfus cüzdan fotokopisi, botun ve motorun orjinal faturaları, CE belgeleri ve fotoğraflarla birlikte liman başkanlığına müracaat edin. Yoğunluğa göre ruhsatnamenizi 1-2 gün içinde alırsınız.

Yukarıda işin en zor kısmının botun ismini yazmak olduğunu belirtmiştim.

• Tabelacıda kestirilen PVC ya da vinil harflerin ömrü 1-2 şişirme söndürme kadardır ve asla düşünülmemelidir.

• Bot üretici ve tamircilerinde PVC yama ile yapıştırılan isimler son derece dayanıklı ve sağlıklıdır ancak çok pahalıdır. (5 harfli isim için 100 tl istediler) Ayrıca estetik font kullanma imkanı genelde yoktur.

• Üçüncü yöntem uygun boya ve şablon kullanarak isim yazmadır. Maliyeti düşük, uzun ömürlü ve son derece estetiktir. Word'de veya AutoCad'de kendi isim tasarımınızı en güzel şekilde yapıp botunuza işlemek herhalde pek keyifli bir uğraşıdır. Türkiye'de tek bir firmanın satmakta olduğu harf ve numara takımında harf ve numaralar hem küçük hem de estetikten uzaktır.

Boya konusunda 1 haftadır araştırma yapıyorum. Akrilik lateks boyalar, su bazlı vinil boyalar, plastik sprey boyalar vs. vs. İşin içinden çıkamadım. Bot üzerine başarıyla uygulanacak bir boya Türkiye'de bulamadım. Avrupa ve amerikada sadece bu iş için üretilmiş boyalar var.

15$ civarında fiyatla satılan bu ürün maalesef Türkiye'ye 40$ shipping bedeli ile gönderiliyor. Ben bu noktada henüz çözüm bulamadım arkadaşlar. Çok güzel fontlardan şablonlarımı da çıkardım fakat boya konusunda tıkandım. Bu konuda da önerilerinizi beklerim. Sevgi ve saygılarımla.

Son düzenleme: 13 Nisan 2012
  2. çapari

çapari

Favori Kamış:
    olta,çapari
    En İyi Avı:
    10 kilo istavrit(daha yeniyken ikinci defa balığa çıktığımda :) )
    Şişme bottan bahsediyoruz değilmi?:)

3. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Elbette şişme botlardan bahsediyoruz. Bağlama kütüğü ruhsatnamesi özellikle şişme botlar için çok önemli. En çok çalınan tekneler şişme botlardır. Tüm botların ismi ve liman kaydı olsaydı çalınma olayı asgariye inerdi.

4. karalahoz

karalahoz kemal apak

En İyi Avı:
    AKYA-27KG/SIRTI KARA 3.2KG/ZINDAN DELEN
    Merhabalar,
    Ben ikinci el 3mt bot ve 6hp motor aldim faturalari vardi eski sahibinin uzerineydi fakat kaybettik.Aldigimiz zaman liman kaydi vs birseye gerek yok demislerdi.Sonradan mevzuat degisti liman kaydi sart oldu.peki ben bu durumda nasil bir yol izlemeliyim acaba?
    Diyelim bot ve motorun alinan yerden tekrar fatura cikardik ve ce belgesini aldik noterden botu uzerimize alabilirmiyiz?bir kac sikiden noter artik bot larin devir islemlerini yapmiyor diye duydum.hadi bir adamini bulduk yaptirdik diyelim ,noterden olan islemi liman mudurlugu kabul edermi?

5. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Faturası yoksa işiniz biraz zor. Bu konu forumda tartışılmıştı, buyrun;
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=40133

6. balikci55

balikci55

2.5 m den küçük elektrikli motorlu şişme botlar için ne gibi işlemler var bilgilendirirseniz sevinirim

7. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    2.5 metreden küçük botların bağlama kütüğüne kayıt zorunluluğu yok. Sadece faturasını yanınızda bulundurmanız gerekir.

8. mbilhan

mbilhan murat

bende 320 bot 5 hp motor aldım kanunun bole olduğunu bilmiyordum ilk onceleri. bide bişey merak ettim hiçbugune kadar sahil guvenlik tarafından durdurulup belgeleri eksik olupta ceza odeyen varmı?internette biraz arastırma yaptım tamam bence cok anlamsız olan 'cunku botumu hiçbirlimana cekmiyorum katlayıp depoma koyuyorum' liman kaydı gerekiyor ama ocak 2012 de yururluğe giren kararname ile cezaların kalkmış olduğunu biliyorum.bence botlara bağlama kutuğu vs çıkarılması su asamada gereksiz gibi geliyor son cıkan kararname ile hersey yerli yerine oturana kadar beklemekte fayda var diye dusunuyorum.

9. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    :eek: :eek:

• Bağlama kütüğü ruhsatnamesi çıkarmak tamamen ücretsizdir.
    • Limana kayıtlı botunuz her türlü harç ve vergiden muaftır.
    • SGK'nın denizde ilk sorduğu şey bu ruhsattır.
    • Limana kayıtlı olmayan isimsiz tekne ve botlar hırsızların öncelikli hedefidir.
    • Limana kayıtlı olmayan botunuz çalındığında bulmanız mümkün değildir.
    • Kayıtlı olmayan tekneyle seyrederken bir gözünüz SGK botlarında olacağı için huzurla seyir ve av yapamazsınız.
      Kayıtlı bot ve motorunuzu çok daha kolay satarsınız.

Sanırım hala gereksiz olduğunu düşünmüyorsunuzdur.

10. mbilhan

mbilhan murat

haklısınız hasan bey ben cıkartmayalım demiyorum zaten.yalnız yasa her liman baskanlığında kontrol gorevini yapan sahil guvenlik ekiplerince aynı sekilde yorumlanmıyomuş.bazı yerlerde liman baskanlkları 10 hp nın altındaki motorlarla 250 nın altındaki botlardan bile otv isteyebiliyolarmış.itiraz edince de bizim prosedurumuz bole deyıp siizi cıkmaza sokabiliyolarmış.ben bunu kendim uydurmuyorum internette yazılanları soluyorum.bazı yerlerdede sahil guvenlikçiler bot ve motordan sadece fatura isteyebiliyolarmış.bundan dolayı uygulamalar bolgeden bolgeye değişebiliyor.yasa yı liman baskanlıkları ve sahil guvenlikçiler farklı yorumlayabiliyolar.ben ondan bekleyip gorelim diyorum.yasayı uygulayanlar bile yasanın tam olarak ne olduğunu bilmediklerini gosteriyor bu.yani bu kadar muaallak bir konuda siz cok kesin konuşuyorsunuz :)

11. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Konunun muallak olmasının sebebi yönetmeliğin 2011 yılında değişmesi. Liman başkanlığındaki memur benden ötv ödememi istedi ben de ilgili kanunu çıkarıp masasına koyunca " aaaa ÖTVden muafmış senin botun" dedi. Adamın işini biz öğretiyoruz resmen. Liman başkanlığındaki memur bile mevzuatı takip etmiyor SGK hiç takip etmez. Ondan sonra da herkes kendi kanununu kuralını uygulamaya kalkar tabii. Bilgisi olmayınca keyfi davranır. Bu yüzden biri fatura ister diğeri ruhsatname ister. Ama siz doğru olanı, kanuna uygun olanı tercih edeceksiniz elbette. Ben mevzuatı yakından takip eden biriyim, bu yüzden muallak dediğiniz bu konuda kesin konuşuyorum. Kanunları bilirseniz hiç kimse gelip de bizim prosedürümüz böyle diye saçma sapan bir uygulama yapamaz.

12. iaarslan

iaarslan Atakan ARSLAN

Favori Kamış:
    procatch 3.00 spin
    En İyi Avı:
    kaçan balık çok büyüktü ama :)
    Yani şişme bot ve motorumuz(3,00mt-6hp) için;
    liman başkanlığından bağlama kütüğü ruhsatnamesi, bot ve motor faturası ,gerekli techizat; yangın söndürme tüpü,can yeleği (kişi sayısı kadar), işaret fişeği ,pusula ve şanlı bayrağımızda takılı olmalı. Peki sorulan daha başka bişey varmı acaba? eksiğimiz kalmasın

13. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Yeni bot ve motorunuz hayırlı olsun. Başka bir eksik görünmüyor. SGK bazen kıllık yapıp yedek bayrağın nerede diye sorabiliyormuş nadiren de olsa.

14. enginköp

enginköp engin köprülü

Ben de 2 farklı bot motora liman kaydı yapmış ve konuyla haşır neşir biri olarak şunları eklemek istiyorum ;

1. ) Yönetmelikle ilgili kısımda eğer sizden ÖTV ödemenizi isterlerse şöyle bir durum var.Eğer bot + motorunuzun ağırlığı 100 kg 'ın altında ise ÖTV istemiyorlar.Ben liman kaydımı yaptırırken bana sordular kaç kg diye botun 40 kg motorun ise 27 kg falan olduğunu söyledim.Nasıl ispatlıcaksın dediler? :) allahtan botun kıç aynasındaki seri numarası yazan levhanın çok okunaklı resmi vardı da ahanda burda dedim :D ve yırttık bu sayede :) o plaka üzerinde botun kg'ı yazıyor.
    Bazı liman başkanlıklarında kişilere ÖTV ödettirildiğini biliyorum bu yüzden ekliyorum bu açıklamayı...

2.) FOtoğraf çekerken mutlaka motor botun üzerinde takılı olsun ve rahat şekilde gözükecek fotoğraflar olsun.İlk kaydımızda motor üstünde olmadığı için kabul etmemişlerdi fotoğraflarımızı...

15. enginköp

enginköp engin köprülü

Kemal Bey ;

Satın aldığınız kişi ile görüşüp bot ve motorun alındığı firma ile bir görüşün derim.Eğer çok eski bir tarihte alınmamış ise firmaya ulaşıp belkide faturaların firmada kalan nüshasından bir kopya alırsınız ; bunu noterde suret olarak onaylatırsınız.Eğer belge noter onaylı olursa tüm resmi kurumlar bunu kabul etmek zorundadır.
    2005 ve sonrası bot ve motorlar için CE belgesi isteniyor önceki yıllar için CE belgesi istenmiyor.
    Faturayı tekrar çıkartırsanız eğer noterden satış işlemi yapabilirsiniz.Dikkat edin devir işlemi demiyorum çünkü liman kaydı olmayan bir takıma devir zaten yapılamıyor.
    Liman kaydı olan takıma hem bot hem de motoru satarsanız limandan devir yapılıyor.
    Liman kayıtlı takımdan sadece motoru satacaksanız önce limandan kütükten sildirip bir satış belgesi alarak daha sonra noterden motor satış işlemi yapılıyor.

Yani uzun lafın kısası fatura ve CE belgesine ulaşırsanız eğer noterden satış işlemi yaparsınız ve liman bunu kabul etmek zorundadır...

16. enginköp

enginköp engin köprülü

Atakan Bey ;

Bağlama kütüğünüz var ise ayrıca bot ve motor faturasına gerek yok bilginiz olsun.Zaten asılları dosyanıza konuyor onlar olmadan kayıt yapılmıyoır biliyorsunuz.Fotokopi götürürüm derseniz resmi açıdan geçerliliği yok.Noter onaylı suret olması lazım ; buna da para ödemenize gerek yok :)

17. enginköp

enginköp engin köprülü

Arkadaşın bot ve motorunu aldık ve ertesi gün çeşme gerence de denemeye gittik.Bismillah geldi sahil güvenlik.Bizde sadece fatura var bot ve motor için.başkada bişi yok.Ama satıcı demiştiki bunlar yeterli demişti bize !!!
    Sorulanlar aynen şöyle ;

can yeleği , yangın söndürücü , işaret fişeği , radar reflektörü , pusula , bayrak

tabi hali ile hiçbiri yok bizde :D unutmadan Balıklara dahi baktılar livardaki avlanması yasak tür varmı diye :D

ZOdyakla yanımıza gelen ekipti kontrolü yapan.Bize dediki ana gemiye gidin komutanla görüşün dedi.
    Komutanla diyaloğumuz şu :
    Bağlama kütüğünüz yok mu? komutanım yok ama biz bunu limana biyere bağlamıyoruz ki:D ( çok bilioz ya ) katlayıp bagajda eve götürüyoz dedim.
    komutan güldü :D aynen şunu dedi ; traktör tekerleğine dahi motor taksan bağlama kütüğü isterim dedi :D
    Kimliklerimiz istedi kontrol yaptılar , sordu kimsiniz necisiniz diye.Allahtan baktı yamuk yılık tipler değiliz.Faturada 1 gün öncesine ait ; bu seferlik ceza kesmiyorum ama not ettim sizi dedi.bi dahakine el koyarım tüm ekipmana dedi ve bıraktı....

Bir arkadaşım ise yine çeşme karareiste yakalandı.
    Onada yalvar yakar ceza kesmemişler ve kimliğini almışlar. 1 hafta süre vermişler kaydı yaptır gel kimliğini al demişler.

yani şakası yok bu işin ve sırası ile yaparsan işlemleri sabahtan başla akşam üzeri işin bitiyor... ve ücret te yok...

18. iaarslan

iaarslan Atakan ARSLAN

Favori Kamış:
    procatch 3.00 spin
    En İyi Avı:
    Hasan bey ,engin bey teşekkür ederim...

19. iaarslan

iaarslan Atakan ARSLAN

Favori Kamış:
    procatch 3.00 spin
    En İyi Avı:
    kayıt için sağ ön , sol ön ve arkadan fotoğraflar yeterlimi acaba yoksa bayağı bi fotoğraf çekelim (8 -10 tane ) de geri dönmeyeyim :)

20. enginköp

enginköp engin köprülü

birer tane yandan çekin sağ ve soldan ama botun isimleri mutlaka okunsun iki yandan da , bir tane önden , bir tane arkadan ( botun arkasında yazan liman ismi okunsun ) , bir tane motorun seri numarasını çekin okunaklı olsun , bir tane de botun arkasındaki plakayı çekin...
    fotoları çekerken motorunuz mutlaka üzerinde takılı olsun.

Son olarakta bot ve motorun seri noları yazılı olan plakaları çekerken oradaki alüminyum üzerine çizilerek yazılan sayı ve harfler çok zor okunuyor... BUnu aşmak için ben kömür tozu ile ovaladım güzelce ve kararttım yazıların içlerini ;)
    böylece okunur hale geldi fotoğraflar...yoksa yazılar okunmuyor :)